*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι β' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 10517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διοριστέοι β' φουρνιάς
« στις: Νοέμβριος 29, 2007, 11:02:37 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!!!
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτή τη σελίδα για όσους βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα, διοριστέοι β' φουρνιάς, για να μάθω σε τι κατάσταση βρίσκεστε! Άραγε υπάρχουν μέλη εδώ με παρόμοια περίπτωση;
Προσωπικά λοιπόν περιμένω πώς και πώς το διορισμό μου και μπουχτισμένη από τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια είπα φέτος να χαλαρώσω λιγάκι! Ε λοιπόν τώρα θα σας φανεί αστείο, αλλά με τρίωρα και τετράωρα που έχω την ημέρα νιώθω τύψεις! Πολύ ελεύθερος χρόνος βρε παιδί μου :P :P
Αφήστε που αρνήθηκα τρεις προσκλήσεις για ωρομίσθια, γιατί ήταν αρκετά μακρυά και δεν ξέρω αν θα άξιζε τον κόπο!! Ελπίζω να μην το μετανιώσω κάποτε όταν θα μετράω τα μοριάκια μου... :-[ :-X
Το μόνο λοιπόν τώρα που σκέφτομαι είναι τι περιοχές θα δηλώσω και με τι κριτήρια..και τότε θα χρειαστώ τη βοήθεια των πιο έμπειρων εδώ που γενικά είναι πολύ ψαγμένοι σ' αυτά τα θέματα!
Αυτά προς το παρόν!! Ελπίζω να βρω ομοιοπαθόντες και ομοιοπαθούσες με μένα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2008, 10:00:05 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:15 »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 11:31:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους! Είμαι και πλέον επισήμως συνάδελφος ΠΕ02, μια και την Παρασκευή αποδέχτηκα πρόσκληση για ωρομίσθια (10 ώρες σε εσπερινό ΕΠΑΛ). Αυτό αυτομάτως απαντά και στην ερώτησή σου denis_p σχετικά με το πώς περνάμε αυτό το διάστημα οι διοριστέοι β' φουρνιάς. Πολύ ωραία η ιδέα σου πάντως να ξεκινήσει αυτό το τόπικ και θα είναι πολύ χρήσιμο να ανταλλάσουμε διάφορες ενδιαφέρουσες πληροφορίες μέχρι την πολυπόθητη ώρα! Από καιρό άλλωστε αναρωτιέμαι σε τί φάση βρίσκονται οι υπόλοιποι της λίστας, αν εργάζονται σε άσχετη δουλειά γραφείου (όπως εγώ), αν είναι αγχωμένοι ή αραχτοί, αν τα έχουν βροντήξει και κάνουν ένα χρόνο διάλειμμα παρέα με τους Καλάς στο βόρειο Πακιστάν κτλ. Εγώ πάντως αποφάσισα να κρατήσω την άσχετη δουλειά μου (για οικονομικούς λόγους) και να αποδεχτώ την ωρομισθία για λόγους επαγγελματικής εμπειρίας (δεν έχω εργαστεί ποτέ στον εκπαιδευτικό χώρο). Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα αντέξω στην πρωινή δουλειά, που  γίνεται όλο και πιο αφόρητη, κυρίως επειδή ξέρω ότι από Σεπτέμβρη με περιμένει μια καινούργια εμπειρία ζωής για την οποία κόπιασα τόσο πολύ. Και κάτι τελευταίο, ελπίζοντας να μη με περάσετε για τρελή! Εχω από τώρα αγχωθεί για τις προθεσμίες της εγκυκλίου διορισμού μας. Εγώ προσωπικά σκοπεύω από Μάρτιο να τηλεφωνώ κάθε βδομάδα στο Υπουργείο! Εσείς?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 08:46:30 μμ »
Και κάτι τελευταίο, ελπίζοντας να μη με περάσετε για τρελή! Εχω από τώρα αγχωθεί για τις προθεσμίες της εγκυκλίου διορισμού μας. Εγώ προσωπικά σκοπεύω από Μάρτιο να τηλεφωνώ κάθε βδομάδα στο Υπουργείο! Εσείς?
Εντάξει δεν λέω κι εμένα μου φαίνεται ότι οι 9 περίπου μήνες που μας υπολείπονται μέχρι να διοριστούμε είναι σαν εννιά χρόνια  :-[ αλλά, ηρέμησε γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις τίποτα αν αρχίσεις τα τηλέφωνα από τον Μάρτη. Η εγκύκλιος θα βγει ως συνήθως Ιούλιο στην καλύτερη Ιούνη :)

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:28:47 μμ »
Καλησπέρα, προς τους ομοιοπαθούντες συναδέλφους!
Είμαι και εγώ της δεύτερης φουρνιάς και ενώ στην αρχή με είχε πειράξει που θα περιμένω άλλη μια χρονιά ,τώρα θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα, που διορίζομαι μόνιμη του χρόνου.
Τι κάνω λοιπόν;
Ειδοποιήθηκα για αναπληρώτρια με το α΄ κύμα και μάλιστα στην α΄  επιλογή μου! Έχω το σχολείο μου και τέρμα πια το άγχος για ιδιαίτερα ή για πρόσθετη αν θα δημιουργηθεί τμήμα και θα διατηρηθεί όλη τη χρονιά. Είναι μια πολύ καλή εμπειρία και μιας και είμαι και σε λύκειο έχω πολύ διάβασμα (και για πρώτη φορά ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΣΕΠ!!).
Επιπλέον, δεν ξενιτεύτηκα και μαζεύω και τα μοριάκια μου για του χρόνου. Το σχολείο είναι καλό, όπως και οι συνάδελφοι και τα παιδιά. Όσους, σας ειδοποιήσουν, σας συμβουλεύω να αποδεχτείτε τη θέση, γιατί θα εξοικειωθείτε πολύ περισσότερο με το επάγγελμα που θα κάνετε για το υπόλοιπο της ζωής σας.
Και εγώ σκέφτομαι από τώρα τι θα δηλώσω του χρόνου.
Αλλά εδώ θα΄μαστε και θα τα συζητάμε!
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:15 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 09:38:41 πμ »
Καλημερα,καλο μηνα και καλη εβδομαδα.
να ρωτησω κατι,ειναι καποιος διοριστεος στη β' φουρνια. πριν βγουν ομως τα αποτελεσματα του ασεπ ειχε κανει αιτηση για αναπληρωτης και τον καλουν.
μπορει να μη δεχτει την αναπληρωση και να περιμενει να διοριστει κανονικα με τη δευτερη φουρνιά?
ευχαριστώ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 10:12:01 πμ »
  Μπορεί να αρνηθεί την αναπλήρωση αλλά διαγράφεται από τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών για το προσεχές έτος αλλά αυτό δεν έχει επίπτωση στο μόνιμο διορισμό του αν είναι διοριστέος τη δεύτερη χρονιά από τον ΑΣΕΠ .

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 10:25:35 πμ »
Nα ρωτήσω κατι ακόμα. σκεπτομαι την επομενη σχολικη χρονια να κανω αιτηση εκτος απο αναπληρωτης και ωρομίσθος. αν με καλέσουν ως ωρομισθιο και για καποιο λογο δεν μπορω να παω τι γινεται?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 11:43:50 πμ »
Nα ρωτήσω κατι ακόμα. σκεπτομαι την επομενη σχολικη χρονια να κανω αιτηση εκτος απο αναπληρωτης και ωρομίσθος. αν με καλέσουν ως ωρομισθιο και για καποιο λογο δεν μπορω να παω τι γινεται?

Τιποτα δε γινεται, απλα δεν προκειται να σε ξανακαλεσουν απο τον πινακα των ωρομισθιων εκεινη τη χρονια. Αλλα αν εισαι διοριστεος β'φουρνιας, τι αναπληρωτης κι ωρομισθιος για του χρονου συζητας? ???

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:03:56 μμ »
Δεν ειμαι διοριστεος β'φουρνιας. Ρωταω εσας που τα εχετε ψαξει και τα ξερετε. ειμαι στους επιτυχοντες και θα ειχα  πολυ καλη σειρα στον πινακα ωρομισθιων (βορειου αιγαιου) αν ειχα κανει αιτηση.θα ηθελα να ξερω για την επομενη χρονια επειδη εργαζομαι σε δουλεια ασχετη με το αντικειμενο που σπουδασα. παντως σας ευχαριστω πολυ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:24:57 μμ »
waterland, mat, Joanne επιτέλους βρίσκω άτομα με παρόμοια περίπτωση με τη δική μου!
Εγώ πάλι waterland και mat έχω αγχωθεί με άλλο θέμα! Μέσα Ιουνίου παντρεύομαι και μετά θα απουσιάζω και για το ταξίδι του μέλιτος.. Φαντάζεστε να γίνουν τότε οι αιτήσεις; Αν και νομίζω ότι μπορεί και άλλος να σου κάνει τα χαρτιά! Έτσι δεν είναι; Βέβαια από περιοχές πρέπει να το έχω προαποφασίσει, γιατί τι συνεννόηση να γίνει με τους δικούς μου, αν με χωρίζουν οι ήπειροι και οι ωκεανοί;; ??? :-X
Joanne εσύ ζεις το καλύτερο! Και αναπληρώτρια τώρα, παίρνεις την πρώτη γεύση, και  κοντά στο σπίτι σου, και του χρόνου με το καλό ο διορισμός! Το ίδιο έκανε και μια ξαδέρφη μου! Οπότε ζήσε το όσο μπορείς.. Εγώ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός.. μιας και είμαι πιο πίσω για αναπλήρωση!
Αυτά προς το παρόν ομοιοπαθόντες συνάδελφοι! ;)

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 10:00:31 μμ »
καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!
Προσωπικά ήμουν διοριστέα της πρώτης χρόνιας, αλλά για οικογενειακούς λόγους δεν έκανα αίτηση για το μόνιμο διορισμό μου φέτος. Είχα κάνει μόνο για αναπληρώτρια και μόνο στην α' περιφέρεια της πόλης μου. Τελικά με κάλεσαν και από τον Οκτώβριο εργάζομαι ως αναπληρώτρια. Είμαι όμως σε δύο σχολεία και έχω κάπως χάλια πρόγραμμα, αφού υπάρχει μέρα που έχω 3 ώρες κενό για να πάω από το ένα σχολείο στο άλλο, απόσταση που με το αυτοκίνητο καλύπτεται σε μόλις 10 το πολύ 15 λεπτά. Γενικά όμως είναι αρκετά καλά.

Αντιμετωπίζω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα με κάποιο τμήμα β λυκείου στο οποίο υπάρχουν 30 μαθητές που φωνάζουν, τσιρίζουν, τραγουδάνε, αδιαφορούν κλπ ταυτόχρονα. Όλοι οι συνάδελφοι έχουν απηυδήσει και πιστέψτε με, όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τέτοιες ακραίες καταστάσεις, τότε κουράζεσαι υπερβολικά πολύ. Προσωπικά νιώθω κουρέλι κάθε φορά που βγαίνω από την αίθουσα του συγκεκριμένου τμήματος. Με όλα τα υπόλοιπα όμως τμήματα τα πάω πολύ καλά και ήδη έχω κερδίσει την αγάπη των περισσοτέρων μαθητών.

Τώρα πάντως που εργάζομαι στην πόλη μου στεναχωριέμαι που του χρόνου θα χρειαστεί να μετοικίσω αλλού. Θα ήταν υπέροχο να μπορούσαμε να εργαστούμε εκεί που θέλαμε!

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 11:29:46 μμ »
Τώρα πάντως που εργάζομαι στην πόλη μου στεναχωριέμαι που του χρόνου θα χρειαστεί να μετοικίσω αλλού. Θα ήταν υπέροχο να μπορούσαμε να εργαστούμε εκεί που θέλαμε!
diotima σε καταλαβαίνω σ' αυτό που λες. Είναι δύσκολο να αποχωρίζεσαι τη ζωή σου και να φεύγεις, αν μάλιστα πίσω σου αφήνεις δικούς σου ανθρώπους και οικογένεια! Αλλά ώρες ώρες σκέφτομαι πόσοι θα ήθελαν να είναι σ' αυτή τη θέση έστω και μ' αυτές τις θυσίες ή πόσο πολύ αγωνιστήκαμε, για να είμαστε σ' αυτή την κατάσταση! Άλλωστε η εκπαίδευση νομίζω ότι σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.. ;)

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 10:28:40 πμ »
Καλημέρα κ από μένα μετά από πολύ καιρό!Είμαι διοριστέα της β φουρνιάς κ εδώ κ ένα μήνα περίπου έιμαι αναπληρώτρια στην ορεινή Κάρπαθο,στο μικρότερο σχολείο της Ελλάδας!Το μέρος είναι δυσπρόσιτο,ήταν επιλογή μου για να μαζέψω τα πολύτιμα μόρια για τη μετάθεση αργότερα,αλλά περνάμε απλά καταπληκτικά!Το τοπίο είναι μαγευτικό,οι συνάδελφοι όλοι νέοι,κάνουμε τρελή παρέα,γεμίζουμε τα λιγοστά μαγαζιά κ διασκεδάζουμε περισσότερο από ό,τι στα καλύτερα μαγαζιά της Θεσσαλονλικης,από εκεί βρέθηκα εδώ!Γενικά,χωρίς υπερβολή αισθάνομαι πολύ τυχερή που ζω αυτή την εμπειρία!Δε θα μου δινόταν ποτέ αυτή η ευκαιρία κ απολαμβάνω το κάθε λεπτό!Οχρόνος εδώ μοιάζει να έχει σταματήσει κ όλοι οι συνάδελφοι έχουμε την αίσθηση πως παρακολουθούμε τις ζωές κάποιων άλλων κ όχι τις δικές μας!Οι δυσκολίες της επιβίωσης δε μας πτοούν!Καταφέρνουμε να αντεπεξέλθουμε με χαμόγελο κ χιουμοριστική διάθεση!Οι σχέσεις μς τα παιδιά κ τους ντόπιους είναι εξαιρετικές,μας έχουν αγκαλιάσει σαν οικογένεια κ μας δείχνουν κ\με κάθε τρόπο την αγάπη κ την εκτίμησή τους! :)Ό,τι κ να πω είναι λίγο..η πραγματικότητα ξεπερνά τη φαντασία! :) :)
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:38:00 μμ »
demis, καλού κακού πριν φύγεις για το γαμήλιο ταξίδι (με το καλό και βιο ανθόσπαρτο :)) έχε σε ένα φάκελο έτοιμα όσα θα χρειαστούν για την αίτηση και κάνε και μια εξουσιοδότηση σε κάποιον που πιστεύεις ότι μπορεί να υποβάλει την αίτηση αντι εσού ;)
Και φυσικά έχε το κινητό ανοιχτό όλες τις ώρες για τις συνεννοήσεις.
Εγώ δυστυχώς λόγο ειδικότητας (επειδή καλούν λίγους ΠΕ10) δεν δουλεύω αναπληρώτρια και αυτό με στεναχωρεί. Αλλά δεν παραπονιέμαι. Έπειτα κάνω ένα είδος προπόνησης (λόγω της προσωρινής μου απασχόλησης στην επαρχία)  για το πώς θα ζω του χρόνου, ο θεός ξέρει, σε κάποια από τις επαρχιακές πόλεις που πιθανόν θα διοριστώ. Η αλήθεια είναι πως αν κάποιος έχει συνηθίσει ένα τρόπο ζωής σε μεγάλο αστικό κέντρο και ειδικά στην Αθήνα τα πράγματα στην επαρχία είναι αρκετά ζόρικα.
Ο χειμώνα ειδικά σε νησιά όπως αυτό που είμαι εγώ και το οποίο δεν έχει πολλές δυνατότητες εκτόνωσης και εννοώ από μαγαζιά έως βιβλιοπωλεία κυλάει σε πολύ αργούς εως εκνευριστικούς ρυθμούς. Oι λίγοι ντόπιοι με τους οποίους συναναστρέφομαι είναι πολύ καλοί αλλά δεν έχω τίποτα κοινό μαζί τους. Ίσως, λέω, αν με ενδιέφερε το αντικείμενο της δουλειάς τα πράγματα να ήταν καλύτερα. Μακάρι του χρόνου να βρεθώ κάπου που θα περνώ όπως η zelia.
Τώρα απλά κάνω υπομονή για 280 περίπου ημέρες που υπολείπονται μέχρι να βρεθώ τη πρώτη μέρα στο σχολείο. Εδώ περίμενα 20 χρόνια για 280 ημέρες θα το βάλω κάτω? 8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.