*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι β' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 10519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 22, 2008, 11:55:59 πμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας! Είστε πραγματικά η φωνή της λογικής (μόνο που με πανύβλακα προιστάμενο σαν τον δικό μου ειναι δύσκολο να τη διατηρήσει κανείς). Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τί θα κάνω τελικά, καθώς υπάρχουν αρκετές "τεχνικές" λεπτομέρειες που κάνουν το θέμα πιο περίπλοκο, όπως πχ ότι δικαιούμαι μόνο δέκα μέρες άδεια (και μάλιστα χωρίς επίδομα). Ενα άλλο ζήτημα, που φαντάζομαι ότι θα αφορά και περισσότερους, είναι ότι, σύμφωνα με όσα ακούσει από πρωτοδιόριστους, ο πρώτος μισθός αρχίζει να "τρέχει" από τα Χριστούγεννα και μετά. Ισχύει κάτι τέτοιο?  Και πως τα βγάζει κανείς πέρα τη στιγμή που τρέχουν παράλληλα και ενοίκια (δεδομένου ότι ένα ελάχιστο ποσοστό από μας διορίζετα στον τόπο παραμονής του).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:40 »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 22, 2008, 12:01:48 μμ »
.....διαμονής του ήθελα να γράψω! Με την ευκαιρία αφιερώνω σε όλους μας το "Getting away with it all" των αγαπημένων μου James. Νομίζω ταιριάζει γάντι με την περίσταση.!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 22, 2008, 02:52:07 μμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας! Είστε πραγματικά η φωνή της λογικής (μόνο που με πανύβλακα προιστάμενο σαν τον δικό μου ειναι δύσκολο να τη διατηρήσει κανείς). Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τί θα κάνω τελικά, καθώς υπάρχουν αρκετές "τεχνικές" λεπτομέρειες που κάνουν το θέμα πιο περίπλοκο, όπως πχ ότι δικαιούμαι μόνο δέκα μέρες άδεια (και μάλιστα χωρίς επίδομα). Ενα άλλο ζήτημα, που φαντάζομαι ότι θα αφορά και περισσότερους, είναι ότι, σύμφωνα με όσα ακούσει από πρωτοδιόριστους, ο πρώτος μισθός αρχίζει να "τρέχει" από τα Χριστούγεννα και μετά. Ισχύει κάτι τέτοιο?  Και πως τα βγάζει κανείς πέρα τη στιγμή που τρέχουν παράλληλα και ενοίκια (δεδομένου ότι ένα ελάχιστο ποσοστό από μας διορίζετα στον τόπο παραμονής του).
Όχι και τα Χριστούγεννα. Υπάρχουν δευτεροβάθμιες πχ. Χίος που πληρώνουν και από αρχές Οκτωβρίου. Τέλη Οκτωβρίου, αρχές Νοεμβρίου πληρώνουν όλοι. 2 μήνες να υπολογίζεις, αλλά δεν καταλαβαίνεις πώς περνάνε με τη χαρά του διορισμού

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 22, 2008, 02:59:57 μμ »
όπως πχ ότι δικαιούμαι μόνο δέκα μέρες άδεια (και μάλιστα χωρίς επίδομα).
Γιατί χωρίς επίδομα? Ψάξε το μήπως και σου λένε βλακείες για να αποφύγουν να σε πληρώσουν....
Από την ώρα που δικαιούσε άδεια δικαιούσε και επίδομα αδείας για όσες μέρες έχεις και άδεια. Προσοχή μη σου φάνε χρήματα.
Όσο για το άλλα ζήτημα που θέτεις πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι σίγουρα πρέπει να υπολογίσεις για 2 μήνες τουλάχιστον να έχεις κάποια χρήματα στην άκρη για να αντιμετωπίσεις  τα πρώτα έξοδα :-[ :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:40 »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: διοριστέοι β' φουρνιάς
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 22, 2008, 03:59:29 μμ »
Μην το ψάχνετε παιδιά, είναι ειδική περίπτωση η δουλειά μου και η ελληνική νομοθεσία δε μπορεί και δε θέλει να τους κυνηγήσει.... Πάντως, είναι θετικό ότι όπως λέτε μόνο δύο μήνες καθυστερεί η πληρωμή, οπότε ίσως και να τα βροντήξω. Εξ' άλλου το γεγονός ότι είναι τόσο χύμα τα πραγματα τελικά ίσως να με διευκολύνει ώστε να φύγω "νύχτα". Καλή δύναμη σε όλους μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.