*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 36635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 31, 2006, 04:49:24 μμ »
Από εκεί και πέρα όποιος θέλει να το παίξει σύστημα και να παίζει με τις πιθανότητες είναι δικαίωμά του. ;)
Καταθέστε μία αίτηση απλή και κατανοητή. Οι αλχημείες δεν είναι της ώρας.
Στο κάτω κάτω αν δεν θέλετε να διοριστήτε φέτος, αφήστε χώρο στους επόμενους που πραγματικά το θέλουν.   :)       
:o :o Απλή και κατανοητή αίτηση  ???  Με ποιο τρόπο μπορείς να κάνεις την αίτησή σου σύνθετη και δυσνόητη  ???
Τι εννοείς με τις αλχημείες  ???
Ποιος σου έδωσε την εντύπωση πως δε θέλει να διοριστεί φέτος και σε ποιους αναφέρεσαι και απευθύνεσαι ???  >:(

Ξαναδιάβασε  σε παρακαλώ προσεκτικά το δ :Dικό σου ποστ και την απάντηση μου και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Παράθεση
Σε μένα λοιπόν αναφερόσουν ... Δε χρειάζεται εγώ να ξαναδιαβάσω τι έγραψα αλλά εσύ γιατί εσύ το παρανόησες. Με το ότι δε θέλω να αφήσω τίποτα στην τύχη (έκφραση που αποδεικνύει από μόνη της αυτό που σου εξηγώ) δεν εννοούσα φυσικά ότι δε θα τσεκάρω τα κουτάκια αλλά ότι θέλω να γίνει η τοποθέτησή μου  σε μία από τις 30 δικές μου επιλογές. Με τίποτα δε θα διακινδύνευα να χάσω ένα διορισμό για τον οποίο μόχθησα κι εγώ όπως τόσοι άλλοι. Μη βιάζεσαι λοιπόν να βγάλεις συμπεράσματα και να κρίνεις ...  Θα εκτιμούσα επίσης να κάνεις εξαρχής το όποιο σχόλιό σου ευθέως σε δική μου παράθεση αν και ήταν οφθαλμοφανές ότι με μένα τα "πήρες". Κακώς ...
Η προσπάθεια να ενημερωθείς με το να εκφράζεις απορίες γιατί δε θέλεις να κάνεις λάθη είναι δικαίωμα όλων και ένας από τους λόγους ύπαρξης του συγκεκριμένου forum.
:) Πάρε σειρά όλα τα ποστ που έχω κάνει και αν βρεις κάτι που είναι ενάντια στο παραπάνω βγάλτο βιτρίνα εδώ.

Μα ευθέως στο τελευταίο σου σχόλιο αναφέρθηκα. Το έγραψες ως απάντηση σε απορία συναδέλφου ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:23:39 »

Αποσυνδεδεμένος kasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 31, 2006, 06:14:12 μμ »
Παράθεση
Πιστεύω οτι η kasta εννοεί (είναι και δική μου άποψη) οτι καλό είναι να επιλέξουμε τις περιοχές που μας βολεύουν περισσότερο και είναι κοντά στις περιοχές που μένουμε
 ;D
(Οι καλύτερες επιλογές για ΄μας). 
;D ;D
Στο κάτω κάτω 30 επιλογές είναι και έχουμε και τα κουτάκια που στην χειρότερη περίπτωση θα μας βάλουν
αυτό δε μ'αρέσει  >:( Θέλω να πάω εκεί που θα επιλέξω εγώ  ;)
κάπου μακριά ή σε δυσπρόσιτα.
το πιο πιθανό  ;D
(Όποιος έχει τα μόρια για διορισμό αν βάλει τα κουτάκια και τις περιοχές που τον ενδιαφέρουν θα διοριστεί)
εγώ αυτό έκανα.
Εγώ προσωπικά αυτό έκανα.
:) :D ;D
Παράθεση

Διάβασε προσεκτικά τα σχόλιά μου  στην παραπάνω παράθεση όπου με το εικονίδιο  ;D ( η συνάδελφος δεν είχε κανένα εικονίδιο) δηλώνω ότι συμφωνώ απόλυτα.  ;)


1)Αν δηλώσει μόνο 30 περιοχές, οι οποίες καλυφθούν από τους προηγούμενους και δεν επιλέξει το κουτάκι χάνει τον διορισμό.
2)Αν δεν δηλώσει δυσπρόσιτα και επιλέξει το κουτάκι όπου επιθυμεί να διοριστεί σε όλα τα δυσπρόσιτα τότε διορίζεται.
Αλλά και πάλι δεν έιναι σίγουρα τα παραπάνω γιατί μιλάμε για καταστάσεις υπό συνθήκες.
Επειδή όμως είναι ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ και όχι ωρομισθία ή αναπλήρωση, πιστεύω
ότι κάποιος παίζει το κεφάλι του αν δεν επιλέξει τα 2 κουτάκια κάτω.
Φυσικά καθένας έχει τους λόγους του, αλλά αργότερα θα τρέχει για ενστάσεις(θα είναι ήδη αργά).
Οι άνθρωποι το γράφουν ξεκάθαρα στην εγκύκλιο...
"ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι υποψήφιοι θα πρέπει να δηλώσουν όλες τις περιοχές διορισμού καθώς και όλα τα δυσπρόσιτα σχολεία,  σύμφωνα με τους συνημμένους πίνακες, προκειμένου να εξασφαλίσουν το διορισμό τους." 
Από εκεί και πέρα όποιος θέλει να το παίξει σύστημα και να παίζει με τις πιθανότητες είναι δικαίωμά του. ;)
Καταθέστε μία αίτηση απλή και κατανοητή. Οι αλχημείες δεν είναι της ώρας.
Στο κάτω κάτω αν δεν θέλετε να διοριστήτε φέτος, αφήστε χώρο στους επόμενους που πραγματικά το θέλουν.   :)       

Μέχρι το "από κει και πέρα ... "  άψογος. Εξηγείς για αποφυγή παρανοήσεων. Η αλήθεια είναι ότι στα διάφορα forum διατυπώνονται ερωτήσεις που αποδεικνύουν ότι κάποιοι δεν έχουν διαβάσει ούτε την εγκύκλιο. Ξαναδιαβάζοντας πιο ήρεμη ό,τι έγραψα στο θέμα στο παρελθόν παραδέχομαι πως η γλώσσα πολλές φορές μας προδίδει και μπορεί να έδωσα την εντύπωση πως αποκλείω το ενδεχόμενο να τσεκάρω τα κουτάκια. Ακόμα κι αν υπέθεσες ότι βλακωδώς (σε μένα αναφέρομαι) αυτό εννοούσα (ότι δε θα τσεκάρω δηλαδή τα κουτάκια) θα μπορούσες να παραμείνεις στις διευκρινήσεις ...


Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 31, 2006, 10:26:35 μμ »
OK
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος mvsweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 11
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 01, 2006, 12:37:01 πμ »
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργια στο club και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθειά σας.
1. Πώς γίνεται το μείρασμα των θέσεων στο 30μηνο; α) Προηγούνται πρώτα οι 30 προτιμήσεις όλων των 30μηνιτών που έχουν δικαίομα να κάνουν αίτηση και μετά τα Λοιπά και τα Δυσπρόσιτα; β)Ή μόλις σταματήσουν στον πρώτο που δεν πιάνει καμιά από τις 30 προτιμήσεις του, απευθείας του δίνουν μια από τα λοιπά; Νομίζω ότι είναι συμαντική η ερώτηση γιατί με μια καλή επιλογή θέσεων στις  30 (δηλ: στις πρώτες προτημήσεις δυσπρόσιτα ή δύσκολες περιοχές) μπορεί να διοριστεί άτομο που δεν είχε ελπίδες φέτος, αν ισχύει η πρώτη περίπτωση.
2. Τα δυσπρόσιτα προηγούνται ή έπονται; Μέχρι πέρσι ήξερα ότι προηγούντω, διαβάζοντας την φετινή εγκύκλιο μου φαίνεται ότι έπονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:23:39 »

Αποσυνδεδεμένος nnannos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 01, 2006, 01:32:11 πμ »
Δε νομιζω οτι επονται τα δυσπροσιτα,απλως πιστευω οτι τα δυσπροσιτα θα καλυφθουν πρωτα από αυτους που εχουν δηλωσει και εχουν λιγοτερα μορια,αν δε καλυφθουν ολα τα κενα των δυσπροσιτων(επειδη δε δηλωθηκαν απο πολλους)τοτε ακομα και ενας με πολλα μορια που εχει δηλωσει δυσπροσιτα θα αγνοηθουν οι επιλογες του και θα καλυψει δυσπροσιτο.Αυτο βεβαια με επιφυλαξη,αν ειναι διαφορετικα θα πρεπει να μενουν κενες θεσεις δυσπροσιτων τελικα.Εγω παντως ρισκαρα δηλωνοντας τα αλλα ειναι και τα μορια στη μεση(9ως 12) και πιθανον μετα στις μεταθεσεις εκτος απο μορια να παιζει ρολο οτι ησουν σε δυσπροσιτο

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 01, 2006, 10:39:54 πμ »
Έχω ξεχάσει να δηλώσω μια περιοχή. Μπορώ να διορθώσω την αίτησή μου αν πάω στη δευτεροβάθμια που την έδωσα;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 01, 2006, 10:50:25 πμ »
Νομίζω ότι μπορείς μέχρι 3 Αυγούστου να κάνεις διορθώσεις.
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 01, 2006, 10:53:50 πμ »
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργια στο club και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθειά σας.
1. Πώς γίνεται το μείρασμα των θέσεων στο 30μηνο; α) Προηγούνται πρώτα οι 30 προτιμήσεις όλων των 30μηνιτών που έχουν δικαίομα να κάνουν αίτηση και μετά τα Λοιπά και τα Δυσπρόσιτα; β)Ή μόλις σταματήσουν στον πρώτο που δεν πιάνει καμιά από τις 30 προτιμήσεις του, απευθείας του δίνουν μια από τα λοιπά; Νομίζω ότι είναι συμαντική η ερώτηση γιατί με μια καλή επιλογή θέσεων στις  30 (δηλ: στις πρώτες προτημήσεις δυσπρόσιτα ή δύσκολες περιοχές) μπορεί να διοριστεί άτομο που δεν είχε ελπίδες φέτος, αν ισχύει η πρώτη περίπτωση.
2. Τα δυσπρόσιτα προηγούνται ή έπονται; Μέχρι πέρσι ήξερα ότι προηγούντω, διαβάζοντας την φετινή εγκύκλιο μου φαίνεται ότι έπονται.
καλημερα παιδια, το "μοιρασμα" των θεσεων ειναι πολυ απλο. Θα σας δωσω ενα παραδειγμα.Παιρνουν την αιτηση του 1ου βλεπουν ποια ειναι η πρωτη του επιλογη και το τοποθετουν (δυσπροσιτο ή μη), παιρνουν την αιτηση του 2ου βλεπουν ποια ειναι η πρωτη του επιλογη και τον τοποθετουν κλπ κλπ, παιρνουν την αιτηση του 56ου βλεπουν την πρωτη του επιλογη η οποια πλεον εχει δωθει στον 3ο, βλεπουν την δευτερη επιλογη η οποια εχει δωθει στον 54ο κλπ εξεταζουν μια μια τις επιλογες  του(δυσπροσιτο ή μη) και αν δεν την εχουν δωσει σε αλλον πιο μπροστα τον τοποθετουν. Τωρα, αν και οι 30 επιλογες σου εχουν καλυφθει απο αυτους που προηγουνται τοτε εξεταζουν τους νομους (που εχουν δωσει στο διορισμο) συμφωνα με τον κωδικο τους και σε τοποθετουν στο πρωτο κενο που θα βρουν.
Τα δυσπροσιτα φευγουν γρηγορα γιατι δηλωνονται σχεδον απο ολους ακομη και απο τους πρωτους.
Συμβουλη: Δηλωστε οτι σας αρεσει. Δεν υπαρχει περιπτωση να υπολογισετε ακριβως τι εχουν δηλωσει αυτοι που προηγουνται.Το τι αρεσει στον κοσμο ειναι δυσκολο να το ξερετε! Τσεκαρετε σιγουρα το πλαισιο που λεει οτι δεχεστε να διοριστειτε οπουδηποτε στην Ελλαδα και...ΚΑΛΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ!!!
Δεν θελει ΑΓΧΟΣ!
Μου φαινεται χωρις νε ειμαι και σιγουρη οτι προηγουνται οι αιτησεις των 30νητων και μετα των ασεπητων

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 01, 2006, 10:54:57 πμ »
Νομίζω ότι μπορείς μέχρι 3 Αυγούστου να κάνεις διορθώσεις.
Συμφωνω, λογικα μπορεις να κανεις διορθωσεις μεχρι να κλεισει το συστημα

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 01, 2006, 11:00:03 πμ »
Βρήκα το τηλέφωνο της δευτεροβάθμιας που ανήκω και μου επιβεβαίωσανε αυτό που λέτε και εσείς, δηλαδή ότι μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις στην αίτησή μας!:)
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος kos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 01, 2006, 11:32:34 πμ »
Η εγκυκλιος στο κεφαλαιο Δ' αναφερει:

"2. Τροποποίηση ή ανάκληση της αίτησης-δήλωσης δεν επιτρέπεται μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων-δηλώσεων."

Αρα πριν, επιτρεπεται  ;)
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος mvsweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 11
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 01, 2006, 08:45:34 μμ »
Που μπορώ να βρω πως χωρίζονται οι περιοχές Α/θμιας όταν διαιρούνται σε Α, Β, Γ, κλπ;
 Δηλαδή: π.χ.  ΧΙΟΥ Β΄  , ποιες περιοχές της Χίου είναι;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 01, 2006, 08:50:27 μμ »
Που μπορώ να βρω πως χωρίζονται οι περιοχές Α/θμιας όταν διαιρούνται σε Α, Β, Γ, κλπ;
 Δηλαδή: π.χ.  ΧΙΟΥ Β΄  , ποιες περιοχές της Χίου είναι;


Αν διαβάσεις όλο το thread, θα δεις να απαντιέται αυτή η ερώτηση 2-3 φορές.  ;)

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για τη δήλωση περιοχών
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 10:01:11 πμ »
Καλημέρα παιδιά.
Μέσα σε όλο αυτόν τον "οργασμό" σκλέψεων και ερωτήσεων και αναζητήσεων θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ με κάποιες απορίες και εάν μπορεί κάποιος ας μου δώσει κάποια απάντηση.

Αφορά τους ΠΕ09 αλλά ίσως και άλλες ειδικότητες:
1) Δηλώνουμε όλες τις περιοχές και δυσπρόσιτα. Συγκεκριμένα έχουμε μόνο 14 περιοχές και ένα (1) δυσπρόσιτο !!.
Εχει νόημα να "τσεκάρουμε" και το κουτάκι για λοιπές Β'θμιας και δυσπρόσιτα????  (Προσωπικά τσέκαρα μόνο "λοιπές Βθμιας)
Αφού όλες και όλες είναι 14 + 1 οι περιοχές.

2) Κινδυνεύω που δεν "τσέκαρα" τις λοιπές δυσπρόσιτες περιοχές????
3) Μόνο για τους ΠΕ09 η ερώτηση αυτή ή όποιον άλλον γνωρίζει: πέρσι η εγκύκλιος έλεγε ότι οι έχοντες παιδ.τίτλο προηγούνται. Φέτος δεν γράφτηκε και τέτοιο στγην εγκύκλιο. Γιατί ????  Παραμένει αυτή η προτεραιότητα ή όχι ???

Προσπαθώ να πάρω Υπουργείο αλλά....ματαίως....

Ευχαριστώ πολύ όποιον ξέρει κάτι.....
malioni


malioni διευκρίνησες τι ισχύει με των κλάδο των οικονομολόγων και την παιδαγωγική κατάρτιση?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 759

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.