*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 157270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:50:04 πμ »
Καλημέρα! φέτος έγινα δεκτή στο ΕΑΠ για μεταπτυχιακό και ήθελα να ρωτήσω αν είναι κανείς από εδώ στο ίδιο , γιατί πραγματικά έχω πολλές απορίες...Για αρχή γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα πόσα μόρια δίνει για τον ΑΣΕΠ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;
Καλημέρα! Για τα μόρια δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω, λογικά δίνει όσα μόρια δίνουν τα μεταπτυχιακά χωρίς συνάφεια αντικειμένου. Αλλά το καλοκαίρι είχε γίνει ένα ζήτημα για το γεγονός ότι αύριο μεθαύριο δεν θα σου αναγνωρίζεται παιδαγωγική επάρκεια με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γιατί δεν έχει πουθενά στον τίτλο του κάτι που να παραπέμπει σε "επιστήμες της αγωγής". Και εγώ ενδιαφερόμουν και από φέτος έχω και το δικαίωμα να το δηλώσω αλλά......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:01 »

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:12:16 πμ »
Καλημέρα και από μένα. Μόλις τελείωσα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό χωρίς όμως να έχω ξεκαθαρίσει κι εγω τα θέματα που θέτεις (αναγνώριση, μοριοδότηση).
Μπορώ όμως να σε βοηθήσω σε ό,τι χρειάζεσαι που να αφορά την πορεία σου. Καλή αρχή!!
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:48:08 πμ »
Κι εγώ αρχίζω φέτος το μεταπτυχιακό, και ξέρω ότι στο προηγούμενο σύστημα μοριοδότησης του ΑΣΕΠ έδινε 2 μόρια (σαν τα μεταπτυχιακά γνωστικού, όχι 3 σαν τα παιδαγωγικών-διδακτικής). Υποθέτω ότι και στο νέο σύστημα θα δίνει 2 και όχι 2,5.
Όσο για την επάρκεια, δεν ξέρω αν τη δίνει, κι εγώ την ίδια απορία έχω!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:58:47 πμ »
@domenica2 συγχαρητήρια  :) :) :) :) ,εύχομαι ότι καλύτερο για τη ζωή σου..

@baxev_ch και @AntreaEirini καλή δύναμη για τις επόμενες χρονιές. Παρακολουθώ το ίδιο μεταπτυχιακό και ευχαρίστως να βοηθήσω σε οτι χρειαστεί αν και είμαι ακόμη στην αρχή.Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια αν κ γίνεται αγώνας απο πολλούς συμφοιτητές για να συμβεί αυτό .
 Δυστυχώς παρατηρώ πως πολλοί ενδιαφέρονται για κάποιο μεταπτυχιακό μόνο κ μόνο για την επάρκεια και τα μόρια του ΑΣΕΠ (δεν αναφέρομαι σε σας ,μιλάω γενικά)..Ταπεινή μου γνώμη ,καμμία "επίσημη" αναγνώριση ενος μεταπτυχιακού ή διδακτορικού δεν μπορεί να "αποζημιώσει" τον προσωπικό κόπο ,χρόνο (και χρήματα) που καταβάλλει κάποιος γι'αυτό..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:01 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:04:30 πμ »
@domenica2 συγχαρητήρια  :) :) :) :) ,εύχομαι ότι καλύτερο για τη ζωή σου..

@baxev_ch και @AntreaEirini καλή δύναμη για τις επόμενες χρονιές. Παρακολουθώ το ίδιο μεταπτυχιακό και ευχαρίστως να βοηθήσω σε οτι χρειαστεί αν και είμαι ακόμη στην αρχή.Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια αν κ γίνεται αγώνας απο πολλούς συμφοιτητές για να συμβεί αυτό .
 Δυστυχώς παρατηρώ πως πολλοί ενδιαφέρονται για κάποιο μεταπτυχιακό μόνο κ μόνο για την επάρκεια και τα μόρια του ΑΣΕΠ (δεν αναφέρομαι σε σας ,μιλάω γενικά)..Ταπεινή μου γνώμη ,καμμία "επίσημη" αναγνώριση ενος μεταπτυχιακού ή διδακτορικού δεν μπορεί να "αποζημιώσει" τον προσωπικό κόπο ,χρόνο (και χρήματα) που καταβάλλει κάποιος γι'αυτό..

Ευχαριστώ πολύ, και για τις ευχές και για την προσφερόμενη βοήθεια!
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι λες για την αξία και τον κόπο του μεταπτυχιακού.
Προσωπικά ευελπιστώ να έχω διοριστεί μέχρι να το πάρω!  :-[
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:46:55 πμ »
@domenica: Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, εύχομαι και στα δικά σου σύντομα!

AntreaEirini και baxev_ch  ό,τι θέλετε στείλτε και πμ.
Εγώ τελείωσα σε δύο χρόνια τις ενότητες αλλά μου πήρε άλλα δύο η διπλωματική (μια σειρά από συγκυρίες!).
Το παν είναι η σωστή οργάνωση του χρόνου, η υπεύθυνη ενημέρωση και η καλή συνεργασία με τους συμβούλους.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:47:49 πμ »
Α! Και η σωστή επιλογή θεματικών ενοτήτων γιατί υπάρχουν παγίδες....
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:30:06 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους , για τις άμεσες απαντήσεις, Domenica2 σου έχω στείλει π.μ. γιατί σε χρειάζομαι και χίλια ευχαριστώ για την προθυμία σου!! εμένα δε με ενδιαφέρει η επάρκεια , και για τα μόρια ρώτησα παρεμπιπτόντως, εγώ και να μη μοριοδοτούνταν το μεταπτυχιακό , πάλι θα το έκανα γιατί ήθελα να κάνω και στη σχολή μου κι έπρεπε να έχεις βύσμα ή να είσαι σε κανένα κόμμα για να σε πάρουν....Ωστόσο αν και μου έστειλαν τα βιβλία δεν γνωρίζω από που να αρχίσω....να περιμένω να μιλήσω με τον καθηγητή; το θέμα της πρώτης εργασίας θα μας σταλεί με μήνυμα ή θα μασ δοθεί στην πρώτη συνάντηση;    ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:57:00 μμ από baxev_ch »
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:32:23 μμ »
επιπλέον από υπερβάλλοντα ζήλο δήλωσα δύο ενότητες 60 κι 61.....και τώρα αγχώνομαι αν θα τα καταφέρω.....δε με φοβίζει το διάβασμα αλλά μήπως και πάλι οι δύο ενότητες είναι πολλές; 
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:46:00 μμ »
@baxev_ch διευκρινίζω ξανά πως το σχόλιο μου δεν ήταν προσωπικό (νομίζω πως το κατάλαβες)..

Χαίρομαι για τον υπερβάλλοντα ζήλο που σε διακρίνει  :) .Σίγουρα η domenica2 θα σε βοηθήσει καλύτερα αλλά κι εγω μπορω να σου πω πως είναι καλό πριν επιλέξεις Θ.Ε. να συγκεντρώνεις σχετικές πληροφορίες είτε γιατι κάποιες ενότητες συνδυάζονται ευκολότερα ,είτε γιατί κάποιες είναι ιδιαίτερα δύσκολες. Βέβαια οι γνώμες εχουν υποκειμενικό χαρακτήρα αλλά παίζει ρόλο το να κάνεις σωστές επιλογές.

Το αν θα παίρνεις 1 ή 2 ενότητες εχει να κάνει με τον προσωπικό χρόνο (και χρήματα) που μπορείς να διαθέσεις. Κάθε ενότητα έχει εργασίες και διάβασμα αρκετό ,οπότε αυτά διπλασιάζονται όταν επιλέγεις δυο ενότητες..Για την 61 ακούγεται πως είναι αρκετά δύσκολη και με αρκετή ύλη ,ενω για την 60 εχω ακουσει πως είναι πολύ ενδιαφέρουσα..Φυσικά καθοριστικό ρόλο παίζει και ο καθηγητής κάθε ενότητας .

Καλό κουράγιο,καλή δύναμη και να το απολαύσεις  :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:55:34 μμ »
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου...ειλικρίνα έψαξα να βρώ κάποιον που να μπορέσει να με διαφωτίσει για τις ενότητες αλλά επί ματαίω!!!!  επίσης μπήκα και στο ΕΑΠ forums  αλλά δεν το βρήκα ιδιαίτερα ενημερωμένο, ούτε έβγαλα κάποια άκρη.....εσύ που γνωρίζεις εκ των εσω , ποιές ενότητες θα μου πρότεινες;    Όσο για το χρόνο... αν αρκούν 10 ώρες την εβδομάδα ανα ενότητα θα τα καταφέρω...αλλά αρκούν;;;; Αλήθεια να ξεκινήσω διάβασμα ή να περιμένω την πρώτη συνάντηση γιατί ειλικρίνα δεν ξέρω από που να αρχίσω....
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:03:55 μμ »
baxev_ch σου έχω στείλει πμ.
Η εκπ60 είναι η εκπαιδευτική έρευνα στην πράξη?
Αν είναι αυτή ξέρω οτι είναι παααρα πολύ δύσκολη αλλά όσοι την ολοκληρώνουν κάνουν περίπατο στη διπλωματική. Εγώ πχ είχα τρομερές ελλείψεις και παιδεύτηκα διπλά.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:10:02 μμ »

Η εκπ60 είναι η εκπαιδευτική έρευνα στην πράξη?
Αν είναι αυτή ξέρω οτι είναι παααρα πολύ δύσκολη αλλά όσοι την ολοκληρώνουν κάνουν περίπατο στη διπλωματική. Εγώ πχ είχα τρομερές ελλείψεις και παιδεύτηκα διπλά.

Αυτη είναι η 51 και είναι πολύ δυσκολη λένε .Πάλι θα πω όμως οτι οι γνωμες ειναι υποκειμενικές..Γνωρίζω τουλάχιστον 2 ατομα που τους αρεσε η ενοτητα αυτή παρόλο που δυσκολεύτηκαν..
@domenica2 ,μη μας ξεχνάς ,να μας συμβουλευεις  ;)

@baxev_ch θα σου στείλω πμ για περισσότερα..

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:14:57 μμ »
Κορίτσια δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω....η δική μου κατάσταση έχει ως εξής....όταν δήλωσα τις ενότητες ήμουν σίγουρη οτι θα τα καταφέρω....εν τω μεταξύ έμεινα έγκυος και θα γεννήσω Χριστούγεννα , θέλω λοιπόν μέχρι τότε να έχω βάλει σε μια σειρά τις εργασίες μου γιατί δεν ξέρω τί χρόνο θα μου αφήνει το μωράκι....από δουλειά περιμένω να με πάρουν αναπληρώτρια μάλλον μειωμένου ωραρίου , αλλά δικαιούμαι άδεια μέχρι το Μάρτη....το Σαββατοκύριακο είναι όλο δικό μου.....αλήθεια πόσο χρόνο έχουμε για την κάθε εργιασία;
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.208 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.