*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 122071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 18, 2007, 10:58:57 πμ »
Vica μπορείς να μην κάνεις καθόλου χαρτιά για φέτος(ή κάνε μόνο για Ροδόπη) χωρίς καμία συνέπεια.
Την επόμενη χρονιά,θα είσαι στις πρώτες θέσεις ΑΣΕΠ,θα προηγούνται βέβαια πάντα οι των πινάκων.
Του χρόνου όμως,μην ρισκάρεις,ΠΡΕΠΕΙ να τα δηλώσεις όλα!!!!!Και τα δυσπρόσιτα.Γιατί αν του χρόνου δεν υπάρχει κενό εκεί που θες,πάει,το έχασες το τραίνο.
Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο.Για μένα,φέτος βάλε μόνο την περιοχή σου αν βέβαια προσφέρεται.
Πιστεύω όμως πως θα έχει κενά,δεν είναι Αθήνα ή Θεσ/κη που είναι απαγορευμένες για νεοδιόριστους.
Εγώ πάντως λατρεύω Θράκη και παρόλο που είναι πολύ μακριά για μένα,θα είναι μέσα στις πρώτες μου επιλογές :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:37 »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:36:24 πμ »
Ευχαριστώ πολύ...Ναι, να δηλώσεις εδώ πάνω...καλά είναι για επαρχία...Άντε μακάρι να σε πετύχω σε κανένα σχολείο...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:45:27 πμ »
Είναι πολύ τέλεια!!!Θα βάλω πρώτα Έβρο,μετά Ξάνθη ή Ροδόπη σίγουρα.Είμαι από Πειραιά,αλλά έχω πάει παντού εκεί,είναι υπέροχα και θα μαζέψω και μόρια,μπας και γυρίσω μετά από 3-4 χρόνια.
Από τη μια καλό που είμαι free2go αλλά από την άλλη αν είχα γάμο και παιδιά θα μάζευα κάποια πολύτιμα μόρια.Ίσως βέβαια το να μην έχεις οικογένεια σε βοηθά και στο να μην αγχώνεσαι,δεν ξέρω.....

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:54:54 πμ »
Πρόσεχε...Σαμοθράκη χειμώνα είναι δύσκολα...Το καλοκαίρι είναι παράδεισος αλλά χειμώνα...Δ Έβρου είναι νομίζω
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:37 »

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 18, 2007, 11:59:03 πμ »
Σε ό,τι αφορά τα σχολεία της Β' βάθμιας, τα μόριά τους και τις περιοχές πολύ χρήσιμη είναι η (μάλλον γνωστή σε όλους) ιστοσελίδα http://users.att.sch.gr/ymalliaros/
Εγώ εκεί ψάχνομαι τώρα στην προσπάθειά μου να αποφασίσω αν θα κάνω τα χαρτιά μου φέτος ή του χρόνου. Τουλάχιστον η αγωνία αυτή είναι σίγουρα πιο ευχάριστη από την αναμονή των αποτελεσμάτων  ;)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:16:48 μμ »
Ξέρω vica τα έχω ελέγξει διεξοδικά,δεν θα βάλω Δ Έβρου,μόνο Β και Γ.Βέβαια στο τέλος το ναι σε όλα τους αφήνει να σε πάνε όπου θέλουν,αλλά ειλικρινά δεν με νοιάζει.Καλή είναι και η ησυχία,καλή και η φύση,όλα είναι τέλεια στην πατρίδα μας.
Δεν έχω πρόβλημα να πάω και στο Καστελλόριζο,είμαι τόσο ευτυχισμένη που διορίζομαι!!!
Τη χόρτασα τη ζωή στην πρωτεύουσα και το καυσαέριο,από τη μέρα που γεννήθηκα..Καλό είναι για λίγο καιρό να ζήσω ανθρώπινα.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:32:47 μμ »
Προσωπική μου άποψη απ΄όσα έχω δει κι ακούσει είναι η εξής: αν είσαστε από μεγάλα αστικά κέντρα και δύσκολες περιοχές για μετάθεση και δεν μπορείτε να πάτε απ΄ ευθείας στο μέρος σας γιατί δεν έχει κενά ή δεν είσαστε σε καλή σειρά διορισμού, να επιδιώξετε να διοριστείτε από την πρώτη χρονιά, ειδικά σε δυσπρόσιτες περιοχές, για να μαζέψετε μόρια που θα σας φανούν χρήσιμα σύντομα για τις μεταθέσεις και τις τοποθετήσεις σας. Κανείς δεν σας εγγυάται ότι αν περιμένετε μία χρονιά, την επόμενη θα πάτε απ΄ευθείας στο σπίτι σας. Τουλάχιστον έτσι "γράφετε" κάποια μόρια και συντάξιμο χρόνο.
Αν τώρα για οικογενειακούς, προσωπικούς ή άλλους λόγους, δεν επιθυμείτε ή δεν μπορείτε να ξενιτευτείτε κι έχετε σίγουρο το αναπληρωτιλίκι κάντε το πείραμα της επιλογής διορισμού τη δεύτερη χρονιά. Να ξέρετε μόνο ότι το πείραμα μπορεί να αποτύχει ή να πετύχει εν μέρει αν:
1) Η σειρά σας είναι κοντά στο τέλος των διοριστέων πρώτης χρονιάς (θα το έχουν σκεφτεί και άλλοι αυτό, ίσως πιο πάνω από εσάς)
2) Η περιοχή διορισμού που επιθυμείτε δεν έχει κενό του χρόνου (ειδικά αν πρόκειται για "φιλέτο")

Να ξέρετε επίσης ότι την πρώτη χρονιά αρκετοί κάνουν επιλεκτικές αιτήσεις διορισμού ή και καθόλου, με αποτέλεσμα να μην διορίζονται την πρώτη και τις θέσεις τους να παίρνουν διοριστέοι δεύτερης χρονιάς. Εξάλλου γι΄αυτόν τον λόγο, το υπουργείο καλεί να κάνουν αιτήσεις όχι μόνο οι πρώτοι μισοί, αλλά και αρκετοί περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:46:49 μμ »
Γεια σας  .Θα ήθελα να προσέξετε κάτι. Θα χρειαστούμε για το διορισμό επίσημο αντίγραφο πτυχίου από τη γραμματεία της σχολής και όχι απλά ένα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:50:38 μμ »
vsk έχιες απόλυτο δίκιο.Είμαι 26 θέσεις πριν το τέλος της πρώτης φουρνιάς και οπωσδήποτε θέλω να πάω φέτος.Για να επιστρέψω Α Πειραιά,θέλω τουλάχιστον 42 μόρια,που σημαίνει πως πρέπει να επιλέξω δυσπρόσιτα με 10,11 και 12 μόρια για να μπορώ να έχω ελπίδες σε 3 χρονάκια.
Προσοχή σε όλους,μην διαλέγετε μόνο τις "χλιδάτες" περιοχές γιατί δεν έχουν πολλά μόρια και μπορεί να εγκλωβιστείτε πολλά χρόνια μέχρι να γύρίσετε.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:51:52 μμ »
triton απλά επικυρωμένο φωτοαντίγραφο.Δεν είναι ανάγκη να είναι από τη σχολή

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:59:44 μμ »
Τα κενά των περιοχών που μπορούμε να δηλώσουμε βγαίνουν μαζί με την εγκύκλιο; Μετά από ένα χρόνο μπορώ να πάρω απόσπαση για Θεσ/νίκη ή κοντά  (έχω δύο παιδιά)

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:03:48 μμ »
Μπορείς να παρουσάσεις  ένα από τα δύο "πτυχία" που πήρες όταν ορκίστηκες. Το ένα έχει επάνω και χαρτόσημο ενώ το άλλο μόνο σφραγίδα και υπογραφή. Αν θες να τα κρατήσεις και τα δύο , τότε ζητάς από την σχολή επίσημο αντίγραφο πτυχίου. Η γυναίκα μου διορίστηκε με το  ΑΣΕΠ 2002 και, όταν πήγε στην Β/θμια, όπου υπεάβαλε τα δικαιολογητικά για το διορισμό ,της είπαν ότι το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πτυχίου δεν κάνει , αλλά χρειάζεται επίσημο αντίγραφο του πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:04:46 μμ »
pariel, τα κενά βγαίνουν μαζί με την εγκύκλιο. Όσο για τις αποσπάσεις, ο καθοριστικότερος συνήθως παράγοντας είναι δυστυχώς το... μέσο!  :(

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:08:40 μμ »
Pariel ,σου  επιβεβαιώνω και εγώ ότι τα κενά των περιοχών αναφέρονται στην εγκύκλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.