*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 123007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 08:04:30 μμ »
Μπορεί να σε τοποθετήσει σε ένα σχολείο και να σε διαθέσει σε ένα άλλο για κάποιες ώρες.

Γενικά μιλάω. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση με τους νηπιαγωγούς.

Κάποτε, πριν από κάποια χρόνια με προφορική εντολή μου είπαν να συμπληρώσω ωράριο σε ένα άλλο σχολείο. Ζήτησα την πράξη. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει αλλά θα έρθει. Πήγα λοιπόν αλλά δεν μπορούσε να γίνει πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας γιατί δεν είχαν την πράξη. Ως συνήθως έγινε το πρακτικό χωρίς αριθμό πράξης. Αφού περίμενα 1 εβδομάδα τότε ξαναζήτησα να έρθει η πράξη γιατί ήθελα να είμαι καλυμμένος. Έγινε μια "όμορφη στιχομυθία"με το γραμματέα του ΠΥΣΠΕ και αφού κατάλαβε ότι δεν είμαι διατεθειμένος να παίζω στο δικό τους το ρυθμό αλλά είμαι τυπικός, την επόμενη μέρα που είχε και ΠΥΣΠΕ ήρθε και η πράξη.

Είναι δεδομένο ότι εύκολα όλοι λένε. Αν γίνει όμως κάτι, τότε όλοι ξεχνούν και ψάχνουν να βρουν τη τελευταία λέξη του νόμου για να σε στήσουν στο τοίχο, γι' αυτό πρόσεχε.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:00 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 08:05:25 μμ »

Τον αιρετό που θα τον βρώ!!Που υπάρχουν?

Να ρωτήσεις στη Δ/νση ή τους άλλους συναδέλφους που θα ξέρουν.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 09:03:43 μμ »
Παρόμοιο συνέβη και σε μένα. Έχω μετπτυχικό στην Ειδική Αγωγή και είχα το τμήμα ένταξης στο Ν/Γ που ήμουν, την οποία θέση έπαιρνα με απόσπαση. Την δεύτερη χρονία και ενώ είχαν ξεκινήσει τα σχολεία και ήμουν κανονικά στο τμήμα ένταξης (με δύσκολα αυτιστικά παιδιά που δεν μπορούσαν να σταθούν μόνα τους στην τάξη) με πήρε ο προϊστάμενος τηλέφωνο και μου είπε να πάω σε ενα άλλο χωριό για να αναπληρώσω μια συνάδελφο για 1 μήνα. Τόνισα ότι εγώ έιχα το τμήμα ένταξης (για το οποίο εκέινη τη χρονιά δεν είχε έρθει κόμα η απόσπαση), ότι υπήρχαν άλλοι πιο νέοι συνάδελφοι (μια και συνηθίζεται, χωρίς να σημαίνει ότι έιναι και σωστό, ο πιο νέος να "φεύγει" από το σχολείο) και τέλος ότι θέλω κάποιο χαρτί που να με καλύπτει. Η πάντηση του προϊσταμένου ήταν αν θες χαρτί, δεν θα πάρεις την απόσπαση στο ένταξης!!!!! Όταν επικοινλωνησα με τον αιρετό, μου είπε κατά λέξη ' Πάνε μωρέ! Δεν θα πάθεις και τίποτα για 1μιση μήνα! Άλλωστε ο προϊστάμενος μπορεί να σε διαθέσει όπου θέλει για 2 μ΄γνες χωρίς χαρτί και χωρίς απόφαση ΠΥΣΠΕ' Το αποτέλεσμα ήταν ότι πήγα, δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς αφού δεν είχα κάλυψη, και το χειρότερο ήταν ότι τα παιδάκια μου εκείνο το διάστημ αδεν πήγαιναν σχολείο, γιατί όπως έιπα ήταν βαριές περιπτώσεις αυτισμού και υπήρχε κίνδυνος τόσο για τη δική τους όσο και για την ασφάλεια των άλλων παιδιών της τάξης και η άλλη συνάδελφος ε΄χε 25 παιδιά!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 09:05:47 μμ »
Αυτό το 2 μήνες χωρίς απόφαση φαίνεται ως παραμύθι. 

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:00 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 09:14:42 μμ »
Βιωσα και γω την εμπειρία του μπαλαντερ πριν δυο χρόνια και αυτά που έμαθα είναι:
Οταν είσαι μπαλαντέρ τοποθετήσε σε ένα σχολείο συνήθως σχολείο της πόλης. Μένεις σε εκείνο το σχολείο και ανα πάσα στιγμή [δηλ. αργά το βράδυ ή 7.30 το πρωί] μπορεί να σε πάρει ο προισταμενος και να σε στείλει σε άλλο σχολείο για κάλυψη κενών. Οι μετακινήσεις σου όμως είναι εντός των ορίων του σχολείου που τοποθετήθηκες. Γι αυτές τις μετακινήσεις δεν υπάρχει γραπτή εντολή μόνο τηλ. από τον προισταμενο
Σε περίπτωση που αδειασει κάποια θέση πχ λόγω άδειας κύησης μπορείς να ζητήσεις να σε τοποθετήσουν σε εκείνη τη θέση. Τοτε κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη νεα σου θέση και μένεις εκει μεχρι επιστροφής της συναδελφου.


Αποσυνδεδεμένος papaki24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 09:31:49 μμ »
Βιωσα και γω την εμπειρία του μπαλαντερ πριν δυο χρόνια και αυτά που έμαθα είναι:
Οταν είσαι μπαλαντέρ τοποθετήσε σε ένα σχολείο συνήθως σχολείο της πόλης. Μένεις σε εκείνο το σχολείο και ανα πάσα στιγμή [δηλ. αργά το βράδυ ή 7.30 το πρωί] μπορεί να σε πάρει ο προισταμενος και να σε στείλει σε άλλο σχολείο για κάλυψη κενών. Οι μετακινήσεις σου όμως είναι εντός των ορίων του σχολείου που τοποθετήθηκες. Γι αυτές τις μετακινήσεις δεν υπάρχει γραπτή εντολή μόνο τηλ. από τον προισταμενο
Σε περίπτωση που αδειασει κάποια θέση πχ λόγω άδειας κύησης μπορείς να ζητήσεις να σε τοποθετήσουν σε εκείνη τη θέση. Τοτε κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη νεα σου θέση και μένεις εκει μεχρι επιστροφής της συναδελφου.


Αυτο δεν το καταλαβαίνω!!Εμένα κανένας δεν μου είπε οτι θα είμαι μπαλαντέρ!!Ούτε καν με έχει ενημερώσει ο προϊστάμενος!!Και συγνώμη χωρίς χαρτί πως καλύπτεσαι σε περίπτωση που συμβεί κάτι??θα σε καλύψει ο προϊστάμενός???Χλωμό
Φοβάμαι για όλα αυτά που
θα γίνουν για μένα...χωρίς εμένα!!!

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 03:23:35 μμ »
Παρόμοιο συνέβη και σε μένα. Έχω μετπτυχικό στην Ειδική Αγωγή και είχα το τμήμα ένταξης στο Ν/Γ που ήμουν, την οποία θέση έπαιρνα με απόσπαση. Την δεύτερη χρονία και ενώ είχαν ξεκινήσει τα σχολεία και ήμουν κανονικά στο τμήμα ένταξης (με δύσκολα αυτιστικά παιδιά που δεν μπορούσαν να σταθούν μόνα τους στην τάξη) με πήρε ο προϊστάμενος τηλέφωνο και μου είπε να πάω σε ενα άλλο χωριό για να αναπληρώσω μια συνάδελφο για 1 μήνα. Τόνισα ότι εγώ έιχα το τμήμα ένταξης (για το οποίο εκέινη τη χρονιά δεν είχε έρθει κόμα η απόσπαση), ότι υπήρχαν άλλοι πιο νέοι συνάδελφοι (μια και συνηθίζεται, χωρίς να σημαίνει ότι έιναι και σωστό, ο πιο νέος να "φεύγει" από το σχολείο) και τέλος ότι θέλω κάποιο χαρτί που να με καλύπτει. Η πάντηση του προϊσταμένου ήταν αν θες χαρτί, δεν θα πάρεις την απόσπαση στο ένταξης!!!!!


Ωραίος προϊστάμενος! Να τον χαίρονται οι κύριοι που τον τοποθέτησαν. Να του δώσουνε και κανένα έπαινο του ανθρώπου για την γρήγορη διευθέτηση των υποθέσεων της περιφέρειας του.

.Όταν επικοινλωνησα με τον αιρετό, μου είπε κατά λέξη ' Πάνε μωρέ! Δεν θα πάθεις και τίποτα για 1μιση μήνα! Άλλωστε ο προϊστάμενος μπορεί να σε διαθέσει όπου θέλει για 2 μ΄γνες χωρίς χαρτί και χωρίς απόφαση ΠΥΣΠΕ'

Ακόμη πιο ωραίος ο αιρετός. Ξεπέρασε και τον προϊστάμενο. Δεν μπορείτε να πείτε τίποτα, άψογη συνεργασία. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2008, 03:26:39 μμ από stasi »
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 08:43:29 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα
Πέρσι βρισκόμουν  και  εγω  σαν  υπεράριθμη  στην ίδια θέση . Με είχε τοποθετήση  σε ενα νηπιαγωγείο ( ως πλεονάζουσα ) και κάθε φορά που προέκυπτε κενό  με  ειδοποιόυσαν  για να πάω  να το καλύψω  δράμα ( έχω  και δύο παιδιά ) όπως ακρίβώς και η Sofia -li υπομονή  μπορεί να στο κάνει

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 02:23:48 μμ »
mpdi μιλαμε για τον ιδιο νομό αλλα διαφορετικο προισταμενο

Αποσυνδεδεμένος giannisss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:10:34 μμ »
tha ithela na rwthsw an oi neodioristoi mporoun na pane lukeio!mhpws pane mono gymnasio?
thanks
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:38:54 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:14:39 μμ »
giannisss καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλούσα να τροποποιήσεις το μήνυμα σου και να το γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giannisss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:16:09 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω αν οι νεοδιοριστοι μπορούν να πανε σε λύκειο ή μόνο σε γυμνάσιο?

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:16:47 μμ »
χωρίς να το γνωρίζω απόλυτα,  αλλα από την εμπειρία μου σαν αναπληρωτής για πρώτη χρονιά φέτος που ήμουν και σε Γυμνάσιο και σε Λύκειο θα έλεγα ότι αυτό είναι θέμα προτιμήσεων πρώτα από όλα του ίδιου του νεοδιόριστου και βέβαι και της καλής θέλησης των ανωτέρων να του πραγματοποιήσουν τις επιθυμίες!!!!

αλλά θα ήθελα να απαντήσει κάποιος πρωην "νεοδιόριστος" !!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 14, 2009, 02:20:22 μμ »
Και τις δυο χρονιες ημουν σε λυκειο γενικο και μαλιστα ειχα την δευτερη χρονια τα αρχαια και την ιστορια κατευθυνσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.