*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 124063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #504 στις: Αύγουστος 24, 2010, 10:42:22 πμ »
Το μνημόνιο δεν αναφέρει ρητά την υγεία και την παιδεία (ὀπως το σύμφωνο σταθερότητας) ως εξαιρέσεις στην αναλογία συνταξιοδοτήσεων - προσλήψεων, ωστόσο δίνει την ευελιξία στην κυβέρνηση στους δυο συγκεκριμένους τομείς να μην εφαρμόσει την αναλογία 5 προς 1. Δεν είναι τυχαίο ότι το μνημόνιο με σαφήνεια αναφέρεται σε δήμους και υπηρεσίες.
Το θέμα είναι η πολιτική βούληση... Και δυστυχώς, το μνημόνιο τείνει να αποτελέσει το νέο ισχυρὀ άλλοθι των κυβερνήσεων για την υποβάθμιση της εκπαίδευσης...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:09 »

Αποσυνδεδεμένος aiax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #505 στις: Αύγουστος 24, 2010, 10:48:56 πμ »
Πάντως, πολλοί που είδαν τη Διαμαντοπούλου στην τηλεόραση μου είπαν ότι τη βρήκαν κομμένη και σε  κακή κατάσταση. Λέτε να έπιασαν οι κατάρες μας;

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #506 στις: Αύγουστος 24, 2010, 10:52:52 πμ »
Πάντως, πολλοί που είδαν τη Διαμαντοπούλου στην τηλεόραση μου είπαν ότι τη βρήκαν κομμένη και σε  κακή κατάσταση. Λέτε να έπιασαν οι κατάρες μας;

Χθες πάντως που την είδα στην τηλεόραση είπε πως λόγω του μεγάλου αριθμού των συνταξιοδοτήσεων και λόγω άλλων παραγόντων η φετινή σχολική χρονιά θα είναι η πιο δύσκολη από τη μεταπολίτευση και μετά

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:08:04 μμ »
άκουσα το πρωί στο σκαι να λένε ότι η Ελλάδα έχει την πιο μεγάλη αναλογία καθηγητών προς αριθμό μαθητών, αλλά οι καθηγητές δεν είναι στις θέσεις που υπάρχουν ανάγκες. Αυτό φαντάζομαι έχει υπολογιστεί συνολικά και όχι για κάθε ειδικότητα χωριστά. Αφού οι αποσπάσεις δεν έλυσαν το πρόβλημα (όπως μιλούσε το πρωί ο Κάτσικας στην ίδια εκπομπή) φαντάζομαι ο μόνος τρόπος να κατανείμουν τους υπεράριθμους είναι να τους στέλνουν σε άλλο νομό ή και σε άλλη περιφέρεια. Θα το κάνουν αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:55:09 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:17:43 μμ »
Mην ξεχνάμε ότι  η μορφολογία του τόπου μας πολλές φορές επιβάλει την μικρή αναλογία παιδιών -εκπαιδευτικών (πχ στα νησιά και στα ορεινά που είναι δύσκολες οι μετακινήσεις) άρα λένε μπούρδες ως ένα σημείο.  Επίσης με τη βενζίνη στα 2ευρώ/λίτρο που θα παέι το χειμώνα και την αύξηση των εισιστηρίων πώς μπορούν να απαιτούν μετακινήσεις από νομό σε νομό;
Μας παραμυθιάζουν κανονικά γιατί οι ίδιοι οι πολιτικοί χρησιμοποιούν τις υπεραριθμίες ως αφορμή για μετακίνηση των δικών τους φίλων νεοδιόριστων σε άλλες περιοχές της προτίμησής τους. Γι αυτό διορίζουν υπεράριθμους τους δικούς τους σε έναν νομό για να τους δίνουν αμέσως απόσπαση.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 24, 2010, 01:06:57 μμ »
Λες να νοιαστούν αν θα έχουμε λεφτά για τη βενζίνη για να πάμε στα σχολεία? Η πδσ είναι απλήρωτη! Και δεν είχαμε όλοι την τύχη να διδάσκουμε στο σχολείο δίπλα στο σπίτι μας. Μίλησαν για μικρά τμήματα που είναι λέει απαράδεκτο να υπάρχουν! Και που θα πάνε ρε φίλε τα παιδιά από τα χωριά που ξυπνάνε στις 6 για να πάνε στο κεφαλοχώρι όπου είναι το σχολείο τους? Θα τα βάλεις να ξυπνάνε στις 4 για να πάνε στην πόλη? Αυτή είναι η δημόσια και δωρεάν παιδεία?
Αυτοί είναι οι ίσοι όροι για όλα τα παιδιά? Μόνο τη βάση του 10 ήξερε να καταργήσει?
Όχι 50,100 χρόνια πίσω θα τη γυρίσει την παιδεία!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 24, 2010, 01:31:10 μμ »
Αμέσως να πείτε ότι πάει να καταργήσει την ΠΔΣ :P. Αφού είπε η γυναίκα "θα προχωρήσουμε σε μία οριζόντια υποστήριξη των μαθητών μέσα στις ψηφιακές τεχνολογίες". ::)

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:59:13 μμ »
καλησπερα παιδια!!μια ερωτηση

εχω ακουσει απο πολλους συναδελφους(φιλους -γνωστους) πως εμεις οι νεοδιοριστοι δικαιούμαστε μια τριημερη αδεια μεταφορας οικοσκευης την οποια την παιρνουμε μετα απο συννενοηση με τον διευθυντη του σχολειου. Γνωριζει καποιος κατι πιο συγκεκριμενο??το νομο που το οριζει για παραδειγμα??

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:17:06 πμ »
!!!!!!!
Δεν προβλέπεται τέτοια άδεια. Αν θέλει να σε διευκολύνει ο διευθυντής έχει καλώς...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1714
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 02:01:37 πμ »
Χρεωνεσαι μερες κανονικης αδειας εκτος αν σε καλυψει ο Δ/ντης ή ο προισταμενος

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:20:02 μμ »
Εγω πηρα 3 μέρες κανονική για να βρω σπίτι και να φέρω το παιδί.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:25:36 πμ »
Καλημέρα!!! :D

Είμαι νεοδιόριστη δασκάλα και εδώ και καιρό σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού στο Παιδαγωγικό!! (για το επομενο σχ.ετ.2011-2012) Προλαβαίνω???

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω να ψάχνω και γενικά είμαι άσχετη..! ??? Γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας..!

Ποια η διαδικασία??  Θα πρέπει να κοιτάζω στη σελίδα του Παιδαγωγκού όπου με ενδιαφέρει? Πότε γίνονται οι αιτήσεις? Με τη δουλεία μου τι γίνεται αν τελικά ξεκινήσω το μεταπτυχιακό?? Θα παίρνω άδεια αν  χρειάζεται να πηγαίνω στο Παν/μιο ? 

Παιδιά όποιος γνωρίζει οτιδήποτε....ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος lev_el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:42:44 πμ »
Καλημέρα!!! :D

Είμαι νεοδιόριστη δασκάλα και εδώ και καιρό σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού στο Παιδαγωγικό!! (για το επομενο σχ.ετ.2011-2012) Προλαβαίνω???

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω να ψάχνω και γενικά είμαι άσχετη..! ??? Γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας..!

Ποια η διαδικασία??  Θα πρέπει να κοιτάζω στη σελίδα του Παιδαγωγκού όπου με ενδιαφέρει? Πότε γίνονται οι αιτήσεις? Με τη δουλεία μου τι γίνεται αν τελικά ξεκινήσω το μεταπτυχιακό?? Θα παίρνω άδεια αν  χρειάζεται να πηγαίνω στο Παν/μιο ? 

Παιδιά όποιος γνωρίζει οτιδήποτε....ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!! :)

de tha pairneis adeia vevaia giati emeis tha exoume ta dika mas paidia,de theloume k alla!!!! episis de tha dikaiousai metakinisi mazi mas!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:48:40 πμ »
Καλημέρα!!! :D

Είμαι νεοδιόριστη δασκάλα και εδώ και καιρό σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός μεταπτυχιακού στο Παιδαγωγικό!! (για το επομενο σχ.ετ.2011-2012) Προλαβαίνω???

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω να ψάχνω και γενικά είμαι άσχετη..! ??? Γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας..!

Ποια η διαδικασία??  Θα πρέπει να κοιτάζω στη σελίδα του Παιδαγωγκού όπου με ενδιαφέρει? Πότε γίνονται οι αιτήσεις? Με τη δουλεία μου τι γίνεται αν τελικά ξεκινήσω το μεταπτυχιακό?? Θα παίρνω άδεια αν  χρειάζεται να πηγαίνω στο Παν/μιο ? 

Παιδιά όποιος γνωρίζει οτιδήποτε....ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!! :)

de tha pairneis adeia vevaia giati emeis tha exoume ta dika mas paidia,de theloume k alla!!!! episis de tha dikaiousai metakinisi mazi mas!!! ;D

 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162200
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.