*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 121909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 11:29:36 πμ »
https://www.anaplirotes.gr/pshfisma-yphrethsh-organikhs-twn-neodioristwn-gia-ena-etos/

[/quot


τι ωραιο ψηφισμα ..για τους πολυτεκνους παλι οπως βεπουμε προς το τελος του κειμενου..ας το ψηφισουν λοιπον μονο οι πολυτεκνοι κι ας μη μας ζαλιζουν τους υπολοιπους ..δεν φτανει που επιασαν διορισμο με τα μοριακια ,τα πολλα μοριακια, που πηραν απο τα παιδακια τους παλι θελουν ειδικη μεταχειριση...αμ δε...ολοι στη διετια λοιπον..και μακαρι να το κανει και πενταετια , μη σου πω και δεκαετια που ζητανε σε μερικες προκυρηξεις σε νησια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 01:12:48 μμ »
https://www.anaplirotes.gr/pshfisma-yphrethsh-organikhs-twn-neodioristwn-gia-ena-etos/

[/quot


τι ωραιο ψηφισμα ..για τους πολυτεκνους παλι οπως βεπουμε προς το τελος του κειμενου..ας το ψηφισουν λοιπον μονο οι πολυτεκνοι κι ας μη μας ζαλιζουν τους υπολοιπους ..δεν φτανει που επιασαν διορισμο με τα μοριακια ,τα πολλα μοριακια, που πηραν απο τα παιδακια τους παλι θελουν ειδικη μεταχειριση...αμ δε...ολοι στη διετια λοιπον..και μακαρι να το κανει και πενταετια , μη σου πω και δεκαετια που ζητανε σε μερικες προκυρηξεις σε νησια...


Θα το αλλάξουν είπαν και εμένα άλλος μου το έστειλε..Το θέμα είναι αν ενδιαφέρεται κανείς να αιτηθούμε από φέτος να μπορούμε να κάνουμε αίτηση για μετάθεση ή απόσπαση..Κάποιος που συζητούσα μου είπε πως παλιά από τρία είχε γίνει ένα..και μετά άλλαξε πάλι σε δυο..

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 02:37:44 μμ »
https://www.anaplirotes.gr/pshfisma-yphrethsh-organikhs-twn-neodioristwn-gia-ena-etos/

[/quot


τι ωραιο ψηφισμα ..για τους πολυτεκνους παλι οπως βεπουμε προς το τελος του κειμενου..ας το ψηφισουν λοιπον μονο οι πολυτεκνοι κι ας μη μας ζαλιζουν τους υπολοιπους ..δεν φτανει που επιασαν διορισμο με τα μοριακια ,τα πολλα μοριακια, που πηραν απο τα παιδακια τους παλι θελουν ειδικη μεταχειριση...αμ δε...ολοι στη διετια λοιπον..και μακαρι να το κανει και πενταετια , μη σου πω και δεκαετια που ζητανε σε μερικες προκυρηξεις σε νησια...

Να το κάνουμε 20ετια για να ευχαριστηθείς; Πόση κακία βγάζετε μερικοί (ες)

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 05:33:01 μμ »
Να το κάνουμε 20ετια για να ευχαριστηθείς; Πόση κακία βγάζετε μερικοί (ες)

και με τη συνταξη αν γινεται....ποση κακια βγαζουμε μερικοι η ποσο παρτακισμο και εγωκεντρισμο βγαζετε καποιοι αλλοι;;;;"συν"αδελφοι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 07:18:48 μμ »
και με τη συνταξη αν γινεται....ποση κακια βγαζουμε μερικοι η ποσο παρτακισμο και εγωκεντρισμο βγαζετε καποιοι αλλοι;;;;"συν"αδελφοι!!!

Ότι να ναι εδώ μέσα, ότιτι πεις, για την ιστορία όμως ούτε καν διάβασες το άρθρο πριν πεις ότι πεις. Διάβασε το άρθρο πρώτα και μετά συνέχισε όπως θέλεις. Έλεος

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 08:31:33 μμ »
Για την ιστορία το διάβασα το άρθρο..αλλά αν θες να ισχυρίζεσαι το αντίθετο ,εσύ ότι πεις...

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 09:17:10 μμ »
Για την ιστορία το διάβασα το άρθρο..αλλά αν θες να ισχυρίζεσαι το αντίθετο ,εσύ ότι πεις...

Ναι βέβαια ότι πω, για πες μας εσύ όμως, όταν με το καλό διοριστείς θα έχεις ακόμα την άποψη της υποχρεωτικής 10ετης υπηρέτησης μακρύα από το σπίτι σου; Το έχω απορία. Εκτός αν έχεις σίγουρο το διορισμό στον τόπο σου.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:24:15 μμ »
Ναι βέβαια ότι πω, για πες μας εσύ όμως, όταν με το καλό διοριστείς θα έχεις ακόμα την άποψη της υποχρεωτικής 10ετης υπηρέτησης μακρύα από το σπίτι σου; Το έχω απορία. Εκτός αν έχεις σίγουρο το διορισμό στον τόπο σου.

οταν λεω κατι προφανως μπορω να το υποστηριξω για τον α ή β λογο..μην ανησυχεις λοιπον για μενα!!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 09:31:49 μμ »
Ούτε και εγώ συμφωνώ με την εξαίρεση μονο συγκεκριμένων κατηγοριών απλά θεωρώ πως δεν έχει νοημα και η υποχρεωτική διετία..
Τι αλλάζει δηλαδή του χρόνου;;από την στιγμή που μπορεί να δωθεί δυνατότητα κάποιος να μπορέσει αν αιτηθεί να πάρει την μετάθεση ή την απόσπαση..η να κάνει κάποιος αμοιβαία και να μην έχει θέματα οικονομικά ή να ταλαιπωρείται η οικογένεια η σχέση ή οτιδήποτε έχει..

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #625 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 08:52:12 πμ »
Ούτε και εγώ συμφωνώ με την εξαίρεση μονο συγκεκριμένων κατηγοριών απλά θεωρώ πως δεν έχει νοημα και η υποχρεωτική διετία..
Τι αλλάζει δηλαδή του χρόνου;;από την στιγμή που μπορεί να δωθεί δυνατότητα κάποιος να μπορέσει αν αιτηθεί να πάρει την μετάθεση ή την απόσπαση..η να κάνει κάποιος αμοιβαία και να μην έχει θέματα οικονομικά ή να ταλαιπωρείται η οικογένεια η σχέση ή οτιδήποτε έχει..



Ωραια αφου δεν συμφωνεις μην το υπογραφεις...επισης ακομα κι αν ισχυσει οτι μειωνεται στον ενα χρονο η υποχρεωτικη παραμονη δεν σημαινει απαραιτητως οτι οσοι υποβαλλουν αιτηση αποσπασης θα την παρουν κιολας...οποιο ποσοστο θελει ικανοποιει το υπουργειο..αυτο δεν το λεω για να πω δεν παλευουμε-να παλεψουμε ομως για ολους και οχι για 2-3-αλλα για να επισημανω οτι μπορει στο τελος το υπιουργειο να το παιξει καλο και συνεργασιμο οτι κοιταξτε σας μειωσα απο 2 σε 1 χρονο την υποχρεωτικη παραμονη , εμεις μενουμε με τη χαρα οτι την καταφεραμε την υπουργο και ερχεται ικανοποιηση 1-2% σε καθε ειδικοτητα και μενουμε μονο με τη χαρα..παντως για 2-3 εγω δεν κουνιεμαι καθολου..μπας και μαθουν ορισμενοι οτι δεν γυριζει η γη γυρω τους και πως κανεις δεν τους χρωσταει ιδιαιτερη μεταχειριση..προσωπικα βαρεθηκα να ακουω"ειμαι πολυτεκνος δεν θα υπηρετησω οργανικη , δεν θα κανω εφημεριες, δεν θα παω εκδρομες, δεν , δεν , δεν, και απο πανω κι αποσπαση θα παρω και σπιτι μου θα καθομαι να κανετε οι υπολοιποι τις ωρες μου και θα μου δινεται και τον μισθο μου γιατι ειμαι πιο ξυπνιος/α"..οποιος θελει και επιχειρει να κινητοποιησει κι αλλους σε αγωνες θα ειναι για ολους οχι για την παρταρα του και μονο ..αν καποιοι το να μην ειμαστε κοροιδα  το βαφτιζουν κακια οπως στο συντομο παρελθον-2-3μνμ παραπανω- ας ειναι μπορουμε να ζησουμε με την ανυποστατη κριτικη τους...ισως οπως ειπαν αλλωστε να ειμαστε και κοντα στον τοπο μας ή και μεσα σε αυτον οποτε δεν πολυκαιγομαστε ..ισως παλι ειμαστε μακρια αλλα μας αρεσει εκει που ειμαστε οποτε παλι ουτε κρυο ουτε ζεστη...μπορει παλι εφοσον δεν εχουμε 4 παιδια το ιδιο να μας κανει αυτο το ψηφισμα οποτε γιατι να κουνηθω αφου προσωπικα δεβν εχω οφελος κανενα ουτε καν ελπιδα;;πολλα μπορει να ισχυουν.....αυτοι ομως που εχουν το πραγματικο και σοβαρο προβλημα αν θελουν να υπαρχει πιθανοτητα να το λυσουν καλο θα ηταν να επικαλεστουν το ομαδικο πνεευμα και την συνεργασια..με τον παρτακισμο , τον εγωκεντυρισμο, τον εγωισμο και την κουτοπονηρια πιστευω κι ευχομαι δεν θα φτασουν πολυ μακρια ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 08:56:45 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #626 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:43:16 πμ »

Ωραια αφου δεν συμφωνεις μην το υπογραφεις...επισης ακομα κι αν ισχυσει οτι μειωνεται στον ενα χρονο η υποχρεωτικη παραμονη δεν σημαινει απαραιτητως οτι οσοι υποβαλλουν αιτηση αποσπασης θα την παρουν κιολας...οποιο ποσοστο θελει ικανοποιει το υπουργειο..αυτο δεν το λεω για να πω δεν παλευουμε-να παλεψουμε ομως για ολους και οχι για 2-3-αλλα για να επισημανω οτι μπορει στο τελος το υπιουργειο να το παιξει καλο και συνεργασιμο οτι κοιταξτε σας μειωσα απο 2 σε 1 χρονο την υποχρεωτικη παραμονη , εμεις μενουμε με τη χαρα οτι την καταφεραμε την υπουργο και ερχεται ικανοποιηση 1-2% σε καθε ειδικοτητα και μενουμε μονο με τη χαρα..παντως για 2-3 εγω δεν κουνιεμαι καθολου..μπας και μαθουν ορισμενοι οτι δεν γυριζει η γη γυρω τους και πως κανεις δεν τους χρωσταει ιδιαιτερη μεταχειριση..προσωπικα βαρεθηκα να ακουω"ειμαι πολυτεκνος δεν θα υπηρετησω οργανικη , δεν θα κανω εφημεριες, δεν θα παω εκδρομες, δεν , δεν , δεν, και απο πανω κι αποσπαση θα παρω και σπιτι μου θα καθομαι να κανετε οι υπολοιποι τις ωρες μου και θα μου δινεται και τον μισθο μου γιατι ειμαι πιο ξυπνιος/α"..οποιος θελει και επιχειρει να κινητοποιησει κι αλλους σε αγωνες θα ειναι για ολους οχι για την παρταρα του και μονο ..αν καποιοι το να μην ειμαστε κοροιδα  το βαφτιζουν κακια οπως στο συντομο παρελθον-2-3μνμ παραπανω- ας ειναι μπορουμε να ζησουμε με την ανυποστατη κριτικη τους...ισως οπως ειπαν αλλωστε να ειμαστε και κοντα στον τοπο μας ή και μεσα σε αυτον οποτε δεν πολυκαιγομαστε ..ισως παλι ειμαστε μακρια αλλα μας αρεσει εκει που ειμαστε οποτε παλι ουτε κρυο ουτε ζεστη...μπορει παλι εφοσον δεν εχουμε 4 παιδια το ιδιο να μας κανει αυτο το ψηφισμα οποτε γιατι να κουνηθω αφου προσωπικα δεβν εχω οφελος κανενα ουτε καν ελπιδα;;πολλα μπορει να ισχυουν.....αυτοι ομως που εχουν το πραγματικο και σοβαρο προβλημα αν θελουν να υπαρχει πιθανοτητα να το λυσουν καλο θα ηταν να επικαλεστουν το ομαδικο πνεευμα και την συνεργασια..με τον παρτακισμο , τον εγωκεντυρισμο, τον εγωισμο και την κουτοπονηρια πιστευω κι ευχομαι δεν θα φτασουν πολυ μακρια ..

Επειδή αναφέρεσαι σε post μου περί κακίας, ok να δεχτώ ότι δεν είναι κακία. Είναι σίγουρα αίσθημα αδικίας που βγάζει πικρία και συχνά αυτό παρερμηνεύεται ως κακία, ακόμα και αν δεν είναι. Αυτό που φαίνεται να είναι όμως λέγεται εμπάθεια. Σκέψου λίγο τα εξής: Θεωρείς δεδομένο ότι οι πολύτεκνοι κακώς έχουν προνόμια όπως εύκολες αποσπάσεις, απαλλαγή από εφημερίες κλπ. Σεβαστή η άποψή σου, δεν θα σου πω αν τα έχουν καλώς ή κακώς θα σου πω μόνο το εξής: Τα προνόμια αυτά τα έχουν επειδή ο νόμος τους τα δίνει. Αν διαφωνείς στρέψου / κάνε τα παράπονά σου στο νομοθέτη. Εσύ αν αποκτούσες 4 παιδιά, δεν θα εκμεταλλευόσουν αυτά τα προνόμια; Και για να σε προλάβω ακόμα και αν δεν εκμεταλλευόσουν αυτά τα προνόμια στη θέση τους, τι σου δίνει το δικαίωμα να τους λες εγωιστές, παρτάκηδες, κουτοπόνηρους κ.α.; (δικοί σου χαρακτηρισμοί). Με αυτούς τους χαρακτηρισμούς δίνεις το δικαίωμα στον άλλο να σου πει περί κακίας, μπορεί να μην είναι κακία, σίγουρα όμως δείχνει εμπάθεια προς συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων.

Και για να το επεκτείνω λίγο παραπάνω, όπως βλέπεις εσύ τους πολύτεκνους, έτσι βλέπει ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας εσένα (λέγοντας εσένα εννοώ όλους μας). "Κοίτα τη δασκάλα / δάσκαλο. Δουλεύει 5 ώρες και μισθός βρέξει-χιονίσει, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι κάθονται και πληρώνονται κλπ κλπ.". Τα έχουμε ακούσει, όποτε τα ακούσεις ξανά σκέψου μήπως  ταυτίζεσαι - έστω και άθελά σου - με τη νοοτροπία / στάση τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 11:50:26 πμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #627 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:57:17 πμ »
Επειδή αναφέρεσαι σε post μου περί κακίας, ok να δεχτώ ότι δεν είναι κακία. Είναι σίγουρα αίσθημα αδικίας που βγάζει πικρία και συχνά αυτό παρερμηνεύεται ως κακία, ακόμα και αν δεν είναι. Αυτό που φαίνεται να είναι όμως λέγεται εμπάθεια. Σκέψου λίγο τα εξής: Θεωρείς δεδομένο ότι οι πολύτεκνοι κακώς έχουν προνόμια όπως εύκολες αποσπάσεις, απαλλαγή από εφημερίες κλπ. Σεβαστή η άποψή σου, δεν θα σου πω αν τα έχουν καλώς ή κακώς θα σου πω μόνο το εξής: Τα προνόμια αυτά τα έχουν επειδή ο νόμος τους τα δίνει. Αν διαφωνείς στρέψου / κάνε τα παράπονά σου στο νομοθέτη. Εσύ αν αποκτούσες 4 παιδιά, δεν θα εκμεταλλευόσουν αυτά τα προνόμια; Και για να σε προλάβω ακόμα και αν δεν εκμεταλλευόσουν αυτά τα προνόμια στη θέση τους, τι σου δίνει το δικαίωμα να τους λες εγωιστές, παρτάκηδες, κουτοπόνηρους κ.α.; (δικοί σου χαρακτηρισμοί). Με αυτούς τους χαρακτηρισμούς δίνεις το δικαίωμα στον άλλο να σου πει περί κακίας, μπορεί να μην είναι κακία, σίγουρα όμως δείχνει εμπάθεια προς συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων.

Και για να το επεκτείνω λίγο παραπάνω, όπως βλέπεις εσύ τους πολύτεκνους, έτσι βλέπει ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας εσένα (λέγοντας εσένα εννοώ όλους μας). "Κοίτα τη δασκάλα / δάσκαλο. Δουλεύει 5 ώρες και μισθός βρέξει-χιονίσει, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι κάθονται και πληρώνονται κλπ κλπ.". Τα έχουμε ακούσει, όποτε τα ακούσεις ξανά σκέψου μήπως  ταυτίζεσαι - έστω και άθελά σου - με τη νοοτροπία / στάση τους.


Οχι αγαπητε συναδελφε δεν ειναι εμπαθεια , ειναι κουραση να ακους ορισμενους ανθρωπους να εχουν διαρκως  απαιτησεις ...να σου εξηγησω τι εννοω και πως το σκεφτομαι ..αν εχεις 4 παιδια απο τη στιγμη που εισαι σχολειο γιατι να μην κανεις εφημερια;;σε τι σε εμποδιζουν τα παιδια σου σε αυτο το καθηκον;;να δεχτω οτι με 4 παιδια μπορει να μην μπορεις να συνοδευσεις 5ημερη εκδρομη οπου θα λειπεις απο το σπιτι σου 5 ολοκληρες μερες-χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι κι αλλοι με λιγοτερα απο 4 παιδια δεν εχουν υποχρεωσεις που τους κρατουν δεσμιους στο σπιτι τους , αλλα ας το παραβλεψω αυτο προς στιγμην..κανονικη εκδρομη εφοσον αν δεν πηγαινε εκδρομη το σχολειο , ο εκπαιδευτικος θα ηταν στο ιδιο το σχολειο και θα εκανε μαθημα γιατι δεν μπορει να παει;;οσο για το θεμα των νομων, το ζητημα δεν ειναι η υπαρξη τους και η χρηση τους απο ορισμενους, αλλα η καταχρηση αυτων των νομων που ζητανε ορισμενοι....στρεφομαι λοιπον και στον νομοθετη  ,στρεφομαι και σε αυτους που ζητανε να νομοθετηθουν κι αλλα που ζητουν αδικως και καταχρηστικως κατα τη γνωμη μου να νομοθετηθουν μονο για τους ιδιους και για κανεναν αλλον..δεν ειναι το ιδιο λοιπον με αυτο που γραφεις στο τελος γιατι εγω δουλευω αυτες τις 5 ωρες ασχετως αν δουλευω κι αλλες σπιτι μου για προετοιμασια της επομενης μερας κι αυτο δεν φαινεται..αλλα ακομα κι αν καποιοι εξω απο τον χορο λενε αλλα τραγουδια εμεις που ειμαστε στον ιδιο χορο γιατι να κανουμε το ιδιο φοσον εμεις ξερουμε αυτα που οι αλλοι αγνοουν ισως για εμας...αν λοιπον οι πολυτεκνοι εριχναν λιγο νερακι στο κρασι τους πχ απο  την εφημερια η την κανονικη εκδρομη δεν ζητουσαν  να απαλλαγουν ,ας υιοθετουσαμε αλλου καποια αλλα προνομια..αλλλα οταν καποιος μονο προνομια ζηταει ...ε καπου ελεος..τυχαια τα παραδειγματα των εφημεριων...θελω απλως να τονισω καποια παραλογα κατ εμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 12:03:24 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #628 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 12:14:43 μμ »

Οχι αγαπητε συναδελφε δεν ειναι εμπαθεια , ειναι κουραση να ακους ορισμενους ανθρωπους να εχουν διαρκως  απαιτησεις ...να σου εξηγησω τι εννοω και πως το σκεφτομαι ..αν εχεις 4 παιδια απο τη στιγμη που εισαι σχολειο γιατι να μην κανεις εφημερια;;σε τι σε εμποδιζουν τα παιδια σου σε αυτο το καθηκον;;να δεχτω οτι με 4 παιδια μπορει να μην μπορεις να συνοδευσεις 5ημερη εκδρομη οπου θα λειπεις απο το σπιτι σου 5 ολοκληρες μερες-χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι κι αλλοι με λιγοτερα απο 4 παιδια δεν εχουν υποχρεωσεις που τους κρατουν δεσμιους στο σπιτι τους , αλλα ας το παραβλεψω αυτο προς στιγμην..κανονικη εκδρομη εφοσον αν δεν πηγαινε εκδρομη το σχολειο , ο εκπαιδευτικος θα ηταν στο ιδιο το σχολειο και θα εκανε μαθημα γιατι δεν μπορει να παει;;οσο για το θεμα των νομων, το ζητημα δεν ειναι η υπαρξη τους και η χρηση τους απο ορισμενους, αλλα η καταχρηση αυτων των νομων που ζητανε ορισμενοι....στρεφομαι λοιπον και στον νομοθετη  ,στρεφομαι και σε αυτους που ζητανε να νομοθετηθουν κι αλλα που ζητουν αδικως και καταχρηστικως κατα τη γνωμη μου να νομοθετηθουν μονο για τους ιδιους και για κανεναν αλλον..δεν ειναι το ιδιο λοιπον με αυτο που γραφεις στο τελος γιατι εγω δουλευω αυτες τις 5 ωρες ασχετως αν δουλευω κι αλλες σπιτι μου για προετοιμασια της επομενης μερας κι αυτο δεν φαινεται..αλλα ακομα κι αν καποιοι εξω απο τον χορο λενε αλλα τραγουδια εμεις που ειμαστε στον ιδιο χορο γιατι να κανουμε το ιδιο φοσον εμεις ξερουμε αυτα που οι αλλοι αγνοουν ισως για εμας

Άκου να δεις, ειλικρινά χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί πρέπει να μιλάμε με βάση τη λογική μας πάνω απ΄ όλα. Δύσκολο ναι, αλλά είναι το σωστό. Ναι, και εγώ σαν άτομο, συμφωνώ μαζί σου και θεωρώ ότι αυτός που έχει 4 παιδιά μπορεί να κάνει κανονικότατα εφημερία δεν τον εμποδίζουν. Όμως από τη στιγμή που αυτό το προνόμιο δεν είναι δική του προσωπική θεωρία/απαίτηση, αλλά νόμιμο δικαίωμά του, θεωρώ ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον χαρακτηρίζω, να του επιτίθομαι, να του παραπονιέμαι ή να βλέπω με μισό μάτι όλους τους πολύτεκνους. Δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης, είναι θέμα νόμιμου ή όχι. Αν βλέπεις κάτι παράνομο, ναι κάνε καταγγελία, χάλασε τον κόσμο. Όταν είναι κάτι νόμιμο όμως, όσο και αν παραπονιέσαι, ο νόμος δεν αλλάζει, μόνο τη διάθεσή σου χαλάς. Αν είναι ο νόμοι άδικοι πρέπει να στρεφόμαστε εναντίον αυτών και όχι εναντίον των ανθρώπων που επωφελούνται, γιατί αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτούμε ότι και εμείς στη θέση τους θα εκμεταλλευόμασταν αυτά τα προνόμια. Και αν θέλουμε να είμαστε ακόμα πιο ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτούμε ότι κάποια στιγμή στη ζωή μας και εμείς έχουμε επωφεληθεί από κάποιον νόμο που για άλλους ήταν άδικος.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #629 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 12:38:49 μμ »
Άκου να δεις, ειλικρινά χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί πρέπει να μιλάμε με βάση τη λογική μας πάνω απ΄ όλα. Δύσκολο ναι, αλλά είναι το σωστό. Ναι, και εγώ σαν άτομο, συμφωνώ μαζί σου και θεωρώ ότι αυτός που έχει 4 παιδιά μπορεί να κάνει κανονικότατα εφημερία δεν τον εμποδίζουν. Όμως από τη στιγμή που αυτό το προνόμιο δεν είναι δική του προσωπική θεωρία/απαίτηση, αλλά νόμιμο δικαίωμά του, θεωρώ ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον χαρακτηρίζω, να του επιτίθομαι, να του παραπονιέμαι ή να βλέπω με μισό μάτι όλους τους πολύτεκνους. Δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης, είναι θέμα νόμιμου ή όχι. Αν βλέπεις κάτι παράνομο, ναι κάνε καταγγελία, χάλασε τον κόσμο. Όταν είναι κάτι νόμιμο όμως, όσο και αν παραπονιέσαι, ο νόμος δεν αλλάζει, μόνο τη διάθεσή σου χαλάς. Αν είναι ο νόμοι άδικοι πρέπει να στρεφόμαστε εναντίον αυτών και όχι εναντίον των ανθρώπων που επωφελούνται, γιατί αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτούμε ότι και εμείς στη θέση τους θα εκμεταλλευόμασταν αυτά τα προνόμια. Και αν θέλουμε να είμαστε ακόμα πιο ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτούμε ότι κάποια στιγμή στη ζωή μας και εμείς έχουμε επωφεληθεί από κάποιον νόμο που για άλλους ήταν άδικος.


μα δεν κατηγορω κανεναν για παρανομια/...μιλαω για διαρκεις απαιτησεις απο καποιους...ειναι η αποψη μου...δεν επιτιθεμαι σε κανεναν απλα δεν συμπορευομαι οπου θεωρω κατι αδικο..απλο νομιζω ειναι ..τα υπολοιπα που εγραψα παραπανω ειναι η τεκμηριωση της αποψης μου τιποτα παραπανω..ουτε επιθεση ουτε ελλειψη λογικης...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 12:40:56 μμ από serton »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159452
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.