*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 7284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 08:23:20 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου. 
Ο διορισμός μέσω Α.Σ.Ε.Π. δεν κάνει κανέναν καλύτερο καθηγητή από κάποιον αδιόριστο.
Το μάθημα ξεκινάει όταν κλέινει η πόρτα της αίθουσας και πρέπει να κερδίσεις τα παιδιά.
Όχι όταν λύνεις θέματα πολλαπλής επιλογής στις εξετάσεις.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ίδια τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα θα έπρεπε να ανιδράσουν.
Όλοι έχουμε κάνει τον αγώνα μας για να πάρουμε πτυχίο.
Οι ίδιες οι σχολές ντροπιάζονται όταν ως πτυχιούχοι καλούμαστε να εξεταστούμε πάλι στο γνωστικό μας αντικείμενο.
Ας εξεταζόμασταν μόνο στη διδακτική και τα παιδαγωγικά.

 


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:00 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 08:30:01 μμ »
Συμφωνω μαζι σου δεν βρισκω ομως για ποιο λογο πρεπει να εξεταζομαστε σε διδακτικες και παιδαγωγικες θεωριες πληρως ανεφαρμοστες στην σχολικη ταξη....Προσωπικη μου αποψη βεβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2008, 08:32:40 μμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 08:36:29 μμ »


Ε αφού γάνιασαν να μας εξετάσουν σε κάτι........ :)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 08:37:33 μμ »
Σωστηηηηη!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:00 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 08:50:44 μμ »

Αυτό που πραγματικά με απασχολεί είναι ότι όπως πάμε θα σκοτωθούμε μεταξύ μας.
Πιστεύω, ότι θα ήταν καλύτερα αν ήμασταν ενωμένοι και όχι να μαλλιοτραβιόμαστε για το ποιος έχει 7 παιδιά
και ποιος έχει 15 λεπτά πρόσθετη παραπάνω ενώ ορκίστηκε 3 μέρες μετά............
Ξεχνάμε ότι τελικά, αν τα βάλουμε κάτω, όλοι ( ή έστω το 95%) στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Άλλος ευνοήθηκε από την πρόσθετη και άλλος που δεν πήρε ούτε μία ώρα έχει 50 ώρες τη βδομάδα ιδιαίτερα. 


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 09:06:42 μμ »
Σε γενικες γραμμες δικιο εχεις.Καποιες κατηγοριες ειναι πιο ευνοημενες απο τις υπολοιπες οπως οι πολυτεκνοι,τριτεκνοι κλπ πραγμα με το οποιο δεν συμφωνω καθολου!!!!Οσον αφορα τα ιδιαιτερα δεν με συγκινουν καθολου πλεον αφου δεν προσφερουν τιποτα εκτος απο λιγα ευρω παραπανω βεβαια...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 11:15:18 μμ »

Ξέρει κανείς αν υπάρχει πίνακας ωρομίσθιων-αναπληρωτών ανά νομό?
Αν ναι πως μπορώ να τον δω?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 11:18:03 μμ »
Στο e-aitisi υπαρχουν πινακες ωρομισθιων ανα περιφερεια και ειδικοτητα.Υπαρχει επισης και ο ενιαιος πινακας αναπληρωτων ανα ειδικοτητα.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 11:24:25 μμ »
http://e-aitisi.sch.gr ειναι η διευθυνση αν δεν κανω λαθος αλλα μπορεις και στο www.ypepth.gr η διευθυνση του υπουργειου...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 08:28:34 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, ο ΑΣΕΠ δεν αποδεικνύει τίποτα ως προς τις ικανότητες ενός εκπαιδευτικού να μπει μέσα σε τάξη και να φέρει σε πέρας τους στόχους που θέτει.

Ενω συμφωνω μ'αυτο που λες για τον ΑΣΕΠ, διαφωνω με το άλλο που λες:

Παράθεση
Εφόσον όλοι έχουμε πτυχίο, ξεκινάμε από τη βάση ότι όλοι έχουμε τις στοιχειώδεις ικανότητες να διδάξουμε. Μόνο το πτυχίο φτάνει!

Μονο το πτυχιο ΔΕ φτανει. Ολα τα πολιτισμενα κρατη του εξωτερικου ζητουν απο τους καθηγητες να επιμορφωνονται στη διδακτικη του αντικειμενου τους, που φυσικα περιλαμβανει διδασκαλια μεσα σε σχολικη ταξη. Το οτι καποιος εχει πτυχιο σ'ενα αντικειμενο δε σημαινει οτι γνωριζει πώς να διδασκει αυτο το αντικειμενο, πώς να προγραμματιζει την καθε διδακτικη ωρα, πώς να αξιολογει τους μαθητες, ακομη και το βασικο πώς να συμπεριφερεται σε εφηβους. Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στην Ελλαδα να διοριζονται καθηγητες μεσω ΑΣΕΠ ή πινακων προϋπηρεσιας που δεν εχουν καμια διδακτικη προϋπηρεσια μεσα σε σχολικη ταξη (οχι μονο ιδιαιτερα, γιατι η δυναμικη εκει ειναι εντελως διαφορετικη). Κι οταν λεω να διοριζονται, δεν εννοω φυσικα μονο ως μονιμοι, αλλά κι ως αναπληρωτες ή πρωινοι ωρομισθιοι. Γιατι να πρεπει οι μαθητες να υφιστανται τον εκαστοτε αποφοιτο που μαθαινει εις βαρος τους πώς να ειναι καθηγητης μεσα σε μια σχολικη ταξη?


Αυτό που με τρελαίνει είναι να βλέπω διορισμένους που έχουν ξεσκιστεί στα ιδιαίτερα,ακόμα και τώρα,να λυσάνε για ένα 2ωρο πρόσθετη.
Συγνώμη,αλλά θεωρώ ότι είναι κατάντια στα 45 του κάποιος με το προφίλ που ανέλυσα παραπάνω, να απαιτεί να πάρει 15 ευρώ τη βδομάδα παραπάνω.

Οχι 15, αλλά 30 ευρω τη βδομαδα. (η καθε ωρα ειναι 15 ευρω)
Αυτο ειναι το αλλο απαραδεκτο: να πληρωνεται διαφορετικα η ΙΔΙΑ εργασια αναλογως οχι των προσοντων που μετρουν σε ολες τις ΣΣΕ (π.χ. μεταπτυχιακο, χρονια προϋπηρεσιας, οικογενειακη κατασταση, κλπ) αλλά με τον εξης αυθαιρετο διαχωρισμο: αναλογως αν ο διδασκων ειναι ωρομισθιος ή αναπληρωτης/μονιμος! Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα τα εντελως παραλογα πραγματα και μαλιστα με τη βουλα του νομου!

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 05:48:59 μμ »
Στο e-aitisi υπαρχουν πινακες ωρομισθιων ανα περιφερεια και ειδικοτητα.Υπαρχει επισης και ο ενιαιος πινακας αναπληρωτων ανα ειδικοτητα.

Ειναι η πρώτη χρονιά που ανεβασαν πινακες ωρομισθιων? Δεν θυμαμαι να υπηρχαν τα προηγουμενα χρόνια.

Σε αυτους τους πινακες εμφανιζονται και οσοι διδασκουν σε σχολεια δευτερης ευκαιριας?

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 06:43:04 μμ »
Οχι δεν ειναι η πρωτη φορα που βγαζουν πινακες ωρομισθιων...Τα τελευταια 2 ή 3 χρονια μονο σταματησαν να βγαζουν,δεν ξερω γιατι...Παλιοτερα μαλιστα οταν ειχα αρχισει να πρωτοδουλευω ειχαν βγαλει και πινακες ανα νομο αλλα μετα δεν ξαναεβγαλαν κατι τετοιο...Στους πινακες ωρομισθιων φαινονται ολοι οι ωρομισθιοι που εχουν κανει αιτηση για να δουλεψουν φετος..Γι΄αυτους που εχουν κανει αιτηση για να δουλεψουν μονο σε ΣΔΕ δεν ειμαι σιγουρη αν φαινονται στον πινακα γιατι η διαδικασια προσληψης ειναι διαφορετικη.Οι περισσοτεροι ομως κανουν αιτηση για ολα τα σχολεια,οχι μονο για ΣΔΕ οποτε τους περισσοτερους,αν οχι ολους,θα τους βρεις στον πινακα....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 10:31:28 μμ »
Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους! (καθυστερημένα λίγο, αλλά τώρα ξαναμπήκα ιντερνετ μετά από καιιρό).

Έχω μια απορία κι ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος συνάδερφος παλιότερος στην ΠΔΣ.

Την τελευταία φορά που πήγα για μάθημα ΠΔΣ ο υπεύθυνος μου έδωσε να συμπληρώσω το βιβλιο ύλης. Κι ενώ κάνω 1 φορά τη βδομάδα 4 ώρες, με δηλώνει ότι κάνω 2 φορές τη βδομάδα ένα δίωρο τη φορά. Και μάλιστα ακόμα και τη μέρα που πραγματικά πηγαίνω, με δηλώνει άλλες ώρες απ' αυτές που κάνω. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι το κάνει "για να βγει το πρόγραμμα". Τι μπορεί να συμβαίνει τέλοσπάντων και το πρόγραμμα δε βγαίνει αν δηλωθούν οι πραγματικές μέρες και ώρες; Μπορεί κάποιος παλιός ή πιο γνώστης να πει τι μπορεί να συμβαίνει; Ανησυχώ μήπως έρθει κανένας έλεγχος και βρεθώ εγώ έκθετη, όπου φυσικά θα την πληρώσω εγώ που είμαι ωρομίσθια άνεργη, κι όχι ο διορισμένος μόνιμος. Κι από την άλλη δε θέλω (ή πιο σωστά φοβάμαι) να πιέσω τον υπεύθυνο με ερωτήσεις για ευνόητους λόγους. Με τα χίλια ζόρια πήρα αυτές τις λίγες ώρες (με πτυχίο από το 1992) μην τις χάσω κι αυτές στο τέλος...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 11:20:46 μμ »


Νομίζω ότι κακώς αγχώνεσαι, υπεύθυνος είναι ο συντονιστής και όχι εσύ.
Τώρα σε ότι αφορά στο πρόγραμμα, 3 χρόνια που κάνω Π.Δ.Σ.
σε διαφορετικά σχολεία δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση, ούτε έχω ακούσει άλλη τέτοια περίπτωση.
Έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει να γράφει ότι πας 2 μέρες γιατί σου βάζει έτσι 2 ένσυμα αντί για ένα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.