*

Αποστολέας Θέμα: Γνωστικό αντικείμενο  (Αναγνώστηκε 14656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rastafari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωστικό αντικείμενο
« στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 12:21:43 μμ »
το καινούργιο βιβλίο του Λουρίδα-εκδόσεις Μπόνια,για το γνωστικό αντικείμενο, το έχει διαβάσει κανείς.
Σκέφτομαι να το αγοράσω. Ευχαριστώωωωωωωωω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 12:27:01 μμ »
Έχεις διαβάσει και κανένα άλλο από τις εκδόσεις Μπόνια.Αν ναι είναι καλά;

Αποσυνδεδεμένος rastafari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 01:38:48 μμ »
ναι εχω διαβασει του Κεϊσογλου <ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ >.
δεν τρελαθηκα κι όλας

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 06:29:49 μμ »
Σε βοήθησε καθόλου στις εξετάσεις :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 09:06:15 πμ »
Το βιβλίο του Λουρίδα το αγόρασα. Εκτος του ότι είναι πανάκριβο (60 ευρώ) δεν το βρήκα ιδιαίτερα εύχρηστο. Έχει περισσότερο θεωρία η οποία είναι γνωστή εξάλλου, και πολύ λιγότερο ασκήσεις. Πολύ καλό βρήκα του Σαβάλλα "Μαθηματικά για Μαθηματικούς". Έχει πολύ καλή οργάνωση της ύλης και πολλές πολλές ασκήσεις.

Στην Διδακτική του Κείσογλου το βρήκα καλό. Εξάλλου είχε και το θέμα που έπεσε στον τελευταίο ΑΣΕΠ με το άπειρο!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 04:43:01 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση killbill. :)

Αποσυνδεδεμένος Vasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?!?! Την διδασκαλία ναι...
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 08:43:03 μμ »
Εμένα μου άρεσε και του Ξένου - "Επιλεγμένα θέματα από τα Μαθηματικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ" - εκδόσεις Ζήτη. Έχει αρκετά "τσιμπημένα" αλλά όχι τελείως φευγάτα θεματάκια, όπως αυτά που μας καίνε στον ΑΣΕΠ.
Του Σαββάλα δεν έχει πολλά που να ξεφεύγουν από τα τετριμένα του λυκείου, αλλά το καλό του είναι η οργάνωση και προσφέρεται για όσους δεν έχουν επαφή με τα του λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος rastafari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2007, 08:44:21 μμ »
Μπορούμε να οργανωθούμε και να κανουμε προτάσεις μεταξύ μας για σχέδια μαθηματών.
Δηλαδή να προτείνουμε ενα μαθήμα και ο καθένας να κάνει το σχέδιο του.
Να τα ανταλάσουμε μεταξύ μας.
Και να να τα συζητάμε.
Οσοι είναι πρόθυμοι  ας απαντήσουν
Και το που, πως και πότε τα συζητάμε μεταξύ μας
ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΕ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ


Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:00:19 πμ »
Αυτό είναι πολύ καλή ιδέα.
Το εφαρμόσαμε 2-3 φίλοι Μαθηματικοί πέρυσι το καλοκαίρι, ξεκινώντας με τη διαίρεση πολυωνύμων.
Νομίζω όλοι ωφεληθήκαμε και προσθέσαμε ιδέες στα σχέδιά μας.
Φαντάζομαι ότι αν το οργανώσετε σε μεγαλύτερη κλίμακα μέσω του φόρουμ θα έχει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

Για το γνωστικό αντικείμενο τώρα, προτείνω (το έχω ξαναγράψει) να μην ψάχνετε για τη (σχετικά) εύκολη λύση ενός βιβλίου που να τα καλύπτει όλα.
Πρέπει να ξεσκονίσετε τα βιβλία του Λυκείου, γιατί (στο κάτω-κάτω) μπορεί να ρωτήσει και σχεδόν ολόκληρη παράγραφο σα θεωρία (όπως έκανε φέτος με την τριγωνομετρική μορφή μιγαδικού).
Αυτή η δουλειά βοηθάει απίστευτα και στη διδακτική.

Καλό θεωρώ τέλος να ρίξετε μια ματιά στους στόχους ανά ενότητα που αναφέρει το (πρώην γαλάζιο - νυν ροζ) βιβλιαράκι με οδηγίες για τη διδασκαλία Μαθηματικών Λυκείου,  που μοιράζεται σε όλα τα σχολεία. Τέλος, δείτε και το πώς παρουσιάζει τις ενότητες στα βιβλία του Γυμνασίου (με εισαγωγική δραστηριότητα, κλπ), γιατί αποτελεί τη μόνη βέβαιη πηγή για το πώς θα ήθελαν να κάνουμε τα μαθήματα. Ίσως είναι λίγο απλουστευμένα, λόγω Γυμνασίου, αλλά οι κύριες ιδέες φαίνονται.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 12:26:35 μμ »
Μπορούμε να οργανωθούμε και να κανουμε προτάσεις μεταξύ μας για σχέδια μαθηματών.
Δηλαδή να προτείνουμε ενα μαθήμα και ο καθένας να κάνει το σχέδιο του.
Να τα ανταλάσουμε μεταξύ μας.
Και να να τα συζητάμε.
Οσοι είναι πρόθυμοι  ας απαντήσουν
Και το που, πως και πότε τα συζητάμε μεταξύ μας
ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ



Εγώ ενδιαφέρομαι για αυτήν την πρόταση και θα συμμετέχω ενεργά, να δίνουμε ένα κεφάλαιο και να παρουσιάζουμε συνοπτικά τα σχέδια μαθήματος. Εγώ θα πρότεινα να δίνουμε και διάφορες ασκήσεις στο γνωστικό, είτε δικές μας είτε από βιβλία είτε από κάποια φροντιστήρια.  Νομίζω ότι έτσι θα ωφεληθούμε  όλοι και θα μας οργανώσει το διάβασμα.
Αν κάποιοι δεν θέλουν να δώσουν σημειώσεις - ασκήσεις στο ευρύ κοινό μπορούμε οργανώσουμε μια κλειστή ομάδα (κλειδωμένο θέμα) που να συμμετέχουν τα άτομα που είναι ενεργά στο pde.

Αποσυνδεδεμένος cretanman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
    • Προσωπική Ιστοσελίδα
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 11:23:29 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Για το γνωστικό αντικείμενο αφού ακολουθήσετε τις πολύ χρήσιμες συμβουλές του Siobaras για το σχολικό (αφού αυτό θα σας βοηθήσει και στα σχέδια διδασκαλίας στη διδακτική που απαραίτητα θα πρέπει να ξέρετε τί να διδάξετε) σας προτείνω και μερικά παλιά βιβλία μαθηματικών κυρίως φροντιστηριακά τα οποία έχουν πολλές ασκήσεις που έχουν κατά καιρούς πέσει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Σίγουρα παλιοί συνάδελφοι μαθηματικών θα τα έχουν. Για παράδειγμα αναφέρω τα παρακάτω:

-Σπύρου Κανέλλου : Άλγεβρα δια τα Λύκεια - Ευκλείδειος Γεωμετρία Επίπεδος - Τριγωνομετρία (π.χ. στην τριγωνομετρία και στη σελίδα 89, η ΠΡΩΤΗ εφαρμογή του στις γωνίες διπλασίου τόξου είναι η ίδια άσκηση της τριγωνομετρίας -ξέρετε με το γινόμενο των συνημιτόνων- που έπεσε φέτος στον ΑΣΕΠ).

-Του Πέτρου Τόγκα: Άλγεβρα και συμπλήρωμα Άλγεβρας-Θεωρητική Γεωμετρία-Ευθύγραμμος Τριγωνομετρία (κάποια από αυτά κυκλοφορούν ακόμη στο εμπόριο και μάλιστα κάθε ένα από αυτά έχει κάποια βιβλιαράκια που περιέχουν τις λύσεις των άλυτων ασκήσεων που περιέχονται στο βιβλίο)

-Του Ι. Πανάκη: Αλγεβρικός Λογισμός

-Αριστ. Πάλλα: Μεγάλη Άλγεβρα-Μεγάλη Γεωμετρία-Μεγάλη Τριγωνομετρία

-Γ. Τσίντσιφα: Επιπεδομετρία

-Παλιά σχολικά βιβλία (του Ηλία Ντζιώρα, του Σπύρου Κανέλλου, του Παν. Μάγειρα, τα βιβλία της δεκαετίας του 80 μέχρι και τα πιο πρόσφατα των Δεσμών)

Για τα Ολοκληρώματα σας προτείνω να πάρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το βιβλίο του Θ. Ν. Καζαντζή "Ολοκληρώματα", εκδόσεις Μαθηματική Βιβλιοθήκη 1994. Κυκλοφορεί ακόμη αλλά σίγουρα όχι για πολύ. Είναι ΘΥΣΑΥΡΟΣ καθώς περιέχει τα πάντα που χρειάζεστε από τη Θεωρία αναλυτικά, τα "σκοτεινά σημεία", μεθοδολογία, πολλές λυμένες ασκήσεις, 1000 άλυτες (υπάρχουν και 3 βιβλιαράκια που πωλούνται ξεχωριστά και έχουν τις λύσεις στις άλυτες)

Για τις παραγώγους σας προτείνω επίσης του Θ.Ν. Καζαντζή "Παράγωγοι Συναρτήσεων" Απευθύνεται σε φροντιστές και σε πολύ καλούς μαθητές και έχει πολλά θέματα τα οποία πρέπει να προσέξουν και τα οποία δεν υπάρχουν πλέον σε φροντιστηριακά βιβλία διότι είναι "εκτός ύλης" (Κριτήριο 2ης Παραγώγου, Θεώρημα Darboux, ΘΜΤ για 2 συναρτήσεις (ΘΜΤ του Cauchy αλλιώς) κτλ κτλ). Περιέχει πολλά λυμένα και θεωρητικά θέματα και είναι τέλεια γραμμένο όπως εξάλλου όλα τα βιβλία του Καζαντζή. Είναι από τις εκδόσεις Σπηλιώτη, Αθήνα 1994 αλλά δεν ξέρω εαν κυκλοφορεί ακόμη.

Τα δύο παραπάνω (ίσως και άλλα) μπορείτε να τα παραγγείλετε από τη Μαθηματική Βιβλιοθήκη στη Θεσσαλονίκη (ίσως το μοναδικό μαθηματικό βιβλιοπωλείο στην Ελλάδα) στο τηλέφωνο 2310-263163. Οι συνάδελφοι στη Βόρειο Ελλάδα πρέπει να το επισκεφθούν οπωσδήποτε. Πρέπει να ενισχύουμε όσο μπορούμε τέτοιες προσπάθειες.

Αυτά είναι τα βιβλία που έχω εγώ! Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα τα οποία είναι πολύ αξιόλογα. Γενικά τα παλιά βιβλία μαθηματικών είναι θυσαυρός! Να ψάχνετε να τα βρείτε γιατί θα σας ωφελήσουν είτε σαν φροντιστές είτε σαν καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση!Τότε πραγματικά έκαναν σοβαρά πράγματα... Όχι όπως τώρα που έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα (Είμαι νέος συνάδελφος. Το αναφέρω για να μη πείτε ότι είμαι από την "παλιά" γενιά και την υποστηρίζω. Απλά μόλις έπεσαν παλιά βιβλία στα χέρια μου -σχολικά και φροντιστηριακά- έπαθα σοκ για τη διαφορά που είδα!!). Τέλος   Σας προτείνω να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερες ασκήσεις ΛΥΜΕΝΕΣ. Μη χάσετε το χρόνο σας λύνοντας δύσκολες ασκήσεις. 'Η αν προσπαθείτε να τις λύσετε για να εξοικειωθείτε, μη χάνετε πολύ πολύτιμο χρόνο.

Αυτά από εμένα... Ελπίζω να σας κατατόπισα! Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!!

Αλέξανδρος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2008, 11:31:33 πμ από cretanman »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:06:41 πμ »
Το σχολικό βιβλίο που λέτε είναι ένα ροζ που λέει απέξω:

"ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ"

Αν ναι, εγώ έχω του 2003 - 2004... Είναι το ίδιο; Μήπως έχει αλλάξει; Μήπως εννοείται και κάποιο άλλο; Εμείς που δεν έχουμε διοριστεί ακόμα που μπορούμε να τα βρούμε; Μετά από τον καταιγισμό των ερωτήσεων, ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:15:22 πμ »
Το σχολικό βιβλίο που λέτε είναι ένα ροζ που λέει απέξω:

"ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ"

Αν ναι, εγώ έχω του 2003 - 2004... Είναι το ίδιο; Μήπως έχει αλλάξει; Μήπως εννοείται και κάποιο άλλο; Εμείς που δεν έχουμε διοριστεί ακόμα που μπορούμε να τα βρούμε; Μετά από τον καταιγισμό των ερωτήσεων, ευχαριστώ πολύ!



Τα βιβλία του γυμνασίου έχουν αλλάξει και κατά συνέπεια και τα βιβλία καθηγητή.Πληροφορίες μπορείς να βρεις στη σελίδα του παιδαγωγικου ινστιτούτου,αλλά αν μπορείς να πας σε ένα γυμνάσιο και να ζητήσεις τα καινούρια βιβλιαράκια να τα φωτοτυπήσεις και να τους τα επιστρέψεις.Εγώ πέρυσι έτσι είχα κάνει.εύχομαι καλή ευκολία!!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό αντικείμενο
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:35:25 πμ »
Η διαφορά είναι ότι το ροζ είναι πλέον μόνο για το Λύκειο.
Αλλά η ύλη είναι στην ουσία η ύλη Λυκείου, οπότε και μόνο αυτό ίσως αρκεί.
Αυτό που έχεις είναι ένα γαλάζιο που γράφει 2003-4 μπροστά και 2002-3 στο πλάι;
Αν ναι, τότε αυτό είχα κι εγώ και (αν και δεν το έχω μαζί μου) σε κάποιες παραγράφους που θυμάμαι δεν έχει αλλάξει ούτε λέξη.
Πιθανώς να μην έχει αλλάξει ούτε στις υπόλοιπες.

cretanman συμφωνώ ότι πολλά παλιά βιβλία είναι θησαυρός, αλλά για κάποιον με περιορισμένο χρόνο μελέτης είναι νομίζω πιο σημαντικό να ξεσκονίσει πρώτα τα σχολικά βιβλία.
Το να μαντέψει κάποιος τι περίπου θα πέσει, δεν έχει και πολύ νόημα.
Π.χ. το 2005 βάλανε μια άσκηση που είχε ξαναπέσει στον ΑΣΕΠ.
Επίσης πολλές ασκήσεις του 2007 υπάρχουν σε όλα τα (σύγχρονα) βοηθήματα.
Ακόμα και η άσκηση που αναφέρεις υπάρχει (σαν ιδέα, με διάφορες παραλλαγές) και στα δύο βοηθήματα που έχω μαζί μου στη Ρόδο για Άλγεβρα Β' Λυκείου (Ξένος και Τζουβάρας-Τζιρώνης) και μάλλον θα υπάρχει και στα υπόλοιπα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.