*

Αποστολέας Θέμα: video απο ταξεις...  (Αναγνώστηκε 6779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
video απο ταξεις...
« στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 08:26:09 πμ »
Τα ακολουθα videακια ειναι απο το youtube και δειχνουν το μαθημα που κανουν ορισμενοι καθηγητες.

***********

Μεμονωμένα περιστατικα ή η σκληρη πραγματικοτητα;

Μηπως πρεπει να επιτρεπεται η χρηση κινητων στη σχολικη τάξη, οπως και στην καθηγητρια; Μπορει η ίδια να κατηγορησει μαθητη για χρηση κινητου στην αιθουσα; Ισοτητα στην παρανομια βεβαια δεν υπάρχει, αλλα ο εκπαιδευτικος δεν πρεπει να αποτελει παραδειγμα;

Μηπως η χρηση κινητων απο μαθητες στην ταξη λειτουργησει αποτρεπτικα για τα παραπανω φαινομενα ή μας γυρναει σε προηγουμενες εποχες;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2008, 10:46:05 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: video απο ταξεις...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:26 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 12:07:47 μμ »
Τα ακολουθα videακια ειναι απο το youtube και δειχνουν το μαθημα που κανουν ορισμενοι καθηγητες.

************

Μεμονωμένα περιστατικα ή η σκληρη πραγματικοτητα;

Μηπως πρεπει να επιτρεπεται η χρηση κινητων στη σχολικη τάξη, οπως και στην καθηγητρια; Μπορει η ίδια να κατηγορησει μαθητη για χρηση κινητου στην αιθουσα; Ισοτητα στην παρανομια βεβαια δεν υπάρχει, αλλα ο εκπαιδευτικος δεν πρεπει να αποτελει παραδειγμα;

Μηπως η χρηση κινητων απο μαθητες στην ταξη λειτουργησει αποτρεπτικα για τα παραπανω φαινομενα ή μας γυρναει σε προηγουμενες εποχες;

Από τα βιντεάκια αυτά εγώ προσωπικά "πρόβλημα" βλέπω μόνο στο πρώτο.
Στο 2ο και στο 3ο βλέπουμε ολόκληρες τάξεις να κοιμούνται, πράγμα μεμπτό. Εάν η εναλλακτική (του ύπνου) όμως είναι να είναι πάνω στα θρανία και να χοροπηδάνε (που λέει ο λόγος), τότε έχω να δηλώσω ότι και εγώ (με βαριά καρδιά) θα τα άφηνα να κοιμούνται. Επίσης, να σημειωθεί ότι και στις δύο αυτές περιπτώσεις ο καθηγητής ΚΑΝΕΙ μάθημα (από την άποψη ότι εκφωνεί την παράδοση της ημέρας). Δεν είναι ότι κοιμάται και αυτός με την σειρά του πάνω στην έδρα. Οπότε, έστω και ένας να είναι ξύπνιος και να τον προσέχει είναι κέρδος (σε αντίθεση με την περίπτωση όπου θα γινόταν πανικός στην τάξη και δεν θα μπορούσε να τον ακούσει ούτε αυτός ο ένας). Πρόκειται προφανώς για αδυναμία των καθηγητών να μπορέσουν να κάνουν τους μαθητές να ενδιαφερθούν, αλλά προσωπικά αυτή την αδυναμία την βρίσκω "μικρότερη" από την αδυναμία να διατηρήσεις τον έλεγχο της τάξης.
Στο τελευταίο δεν βρίσκω τίποτα το προβληματικό. Ο καθηγητής κάνει μια ερώτηση (είναι και παραστατικός όταν βάζει το χέρι στο αυτί περιμένοντας την απάντηση) και ένας μαθητής απαντάει με ένα "αστειάκι". Ο καθηγητής ψιλογελάει (πράμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν τον τιμώρησε κιόλας για την χρήση του κινητού στην τάξη) και του απαντάει "στην γλώσσα του" σχετικά σιγανά και εν είδη αστειασμού. Είναι μια καλή αντίδραση εκ μέρους του καθηγητή έτσι ώστε η βωμολοχία του μαθητή να περάσει "στο ντούκου" και να συνεχιστεί το μάθημα χωρίς διακοπές.
Για το σκηνικό στο πρώτο βίντεο, να σε πληροφορήσω κατ' αρχήν ότι η χρήση κινητών τηλεφώνων απαγορεύεται ΚΑΙ στους καθηγητές μέσα στην τάξη. Η συγκεκριμένη καθηγήτρια μου δίνει λίγο την εντύπωση ότι στο τηλέφωνο κανονίζει κάποια δουλειά που έχει να κάνει με την τάξη (μια εκδρομή; μια εκπαιδευτική επίσκεψη; ), αλλά και πάλι είναι λάθος της να το κάνει μέσα στην τάξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2008, 10:47:50 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 03:51:55 μμ »
Από τα βιντεάκια αυτά εγώ προσωπικά "πρόβλημα" βλέπω μόνο στο πρώτο.

Κι εγω. Αν και δε νομιζω οτι ηταν ωρα μαθηματος, αλλά ειχαν τελειωσει διαγωνισμα ή κατι τετοιο γιατι η καθηγητρια φαινεται να μαζευει χαρτια.

Βλεπω προβλημα και στο πεμπτο λογω της γλωσσας που χρησιμοποιησε ο καθηγητης, αλλά απο την αλλη φαινεται να τα πηγαινει καλα με τους μαθητες του. (κανουν αστειακια)

Τα βιντεακια με τους μαθητες που κοιμουνται φαινεται ξεκαθαρα οτι ηταν στημενα. (φαση του στυλ "παιδια, καντε οτι κοιμαστε να σας τραβηξω με το κινητο")

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 04:16:36 μμ »
Τα συγκεκριμενα αποτελουν απλα την αφορμη...
Αλλα και παλι, οταν ενας μαθητης λεει μια εκφραση (που αποτελει και ιατρικο ορο), τον στελνουμε στο διαολο... Και να δεχτω ότι ηταν χυδαιος ο μαθητης, ο εκπαιδευτικός πρεπει να τον αντιμετωπισει στελνοντας τον στο διαολο;;; Υποτιθεται οτι το σχολειο αντικαθιστα τη γονικη μεριμνα...
Το ερωτημα μου ειναι πως ο καθηγητης μπορει να απαιτει απο τους μαθητες να εχουν κλειστα τα κινητα οταν ο ιδιος το χρησιμοποιει την ωρα που αμοιβεται;;; Με την ιδια λογικη θα μπορουσε να αρχισει και να πλέκει;;
Πως ειδοποιησε τους μαθητες να κανουν οτι κοιμουνται; Χαμπαρι δε πηρε ο ενλόγω εκπαιδευτικος;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: video απο ταξεις...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:26 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 04:40:07 μμ »
θα μπορουσε να αρχισει και να πλέκει;;

Το θεωρεις απιθανο? Σε ενημερωνω οτι αυτο ακριβως εκανε η δασκαλα μου στο δημοτικο οταν μας εβαζε να γραψουμε εκθεση ή να κανουμε αναγνωση το κειμενο με τη σειρα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 04:58:44 μμ »
Θα επλεξε πολλα πουλοβερακια και κασκολακια... ;D ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:09:17 μμ »
Εγώ βλέπω ένα βασικό πρόβλημα σε όλα τα βιντεάκια. Απαγορεύονται τα κινητά στην τάξη, καθηγητών και μαθητών. Στο σχολείο μας, με απόφαση του συλλόγου, εμφάνιση κινητού μέσα στην τάξη ισοδυναμεί αυτομάτως με 2ημερη αποβολή. Σκληρό, το ξέρω, κάποιες φορές κάνουμε τα στραβά μάτια, αλλά έχει πιάσει. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ τους καθηγητές. Και γι'αυτό βρίσκω ιδιαζόντως προβληματικό το πρώτο βιντεάκι. Αν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα και χρειάζεται να ειδοποιηθεί άμεσα ένας καθηγητής, δίνει το τηλέφωνο του σχολείου και τον ειδοποιούν.

Για το βιντεάκι με την απάντηση στην .. "έκφραση" του μαθητή, προσωπικά δεν βρίσκω πρόβλημα. Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο καθηγητής; Να το αφήσει να περάσει έτσι; Δεν γίνεται. Ο μαθητής είπε μια εξυπνάδα, αρκετά πετυχημένη, και ο καθηγητής απάντησε στο ύφος του. Επιτέλους, ας βάλουμε και λίγο χιούμορ στην τάξη. Δεν είναι ανάγκη να είναι καταναγκαστικό έργο το μάθημα! Απλά, να ξέρουμε που είναι τα όρια.

Σαφώς, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καθηγητές που φέρουν ευθύνες για τη συμπεριφορά τους μέσα στην τάξη, όπως η εν λόγω κυρία με το κινητό. Αλλά ας σκεφτούμε ότι υπάρχουν και στιγμές υπέροχου μαθήματος που δεν θα γίνουν ποτέ βιντεάκι. Ευτυχώς.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:17:28 μμ »
Συμφωνω απολυτα με την προλαλησασα...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:22:52 μμ »
Για το βιντεάκι με την απάντηση στην .. "έκφραση" του μαθητή, προσωπικά δεν βρίσκω πρόβλημα. Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο καθηγητής; Να το αφήσει να περάσει έτσι; Δεν γίνεται. Ο μαθητής είπε μια εξυπνάδα, αρκετά πετυχημένη, και ο καθηγητής απάντησε στο ύφος του. Επιτέλους, ας βάλουμε και λίγο χιούμορ στην τάξη. Δεν είναι ανάγκη να είναι καταναγκαστικό έργο το μάθημα! Απλά, να ξέρουμε που είναι τα όρια.
ok...αλλα αμα στειλε μετα ο μαθητης τον καθηγητη στο διαολο ο μαθητης ειναι αναγωγος, χωρις τροπους κτλ... Δύο μετρα και δύο σταθμα;;;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:34:23 μμ »
ok...αλλα αμα στειλε μετα ο μαθητης τον καθηγητη στο διαολο ο μαθητης ειναι αναγωγος, χωρις τροπους κτλ... Δύο μετρα και δύο σταθμα;;;

Είναι ζήτημα ύφους και διάθεσης. Στο συγκεκριμένο βιντεάκι, υπήρχε η διάθεση αστεϊσμού και καλή πρόθεση και από τις δύο πλευρές. Αν δεις ότι υπάρχει διάθεση για προσβολή, εκεί δεν μπορείς να απαντήσεις στο ίδιο ύφος και χρειάζεται αυστηρότερη αντιμετώπιση. Δεν μπορούμε να τιμωρούμε τους μαθητές, επειδή έχουν χιούμορ, ακόμα και αν είναι μερικές φορές σόκιν! Ούτε και τους καθηγητές, όταν χάριν αστεϊσμού, πουν και μια κουβέντα παραπάνω, χωρίς να προσβάλλουν.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:36:27 μμ »
Ισα-ισα...εγω ειπα και πριν οτι ο μαθητης δε μιλησε χυδαία... Αλλά το ερωτημα μου ειναι αν ο καθηγητης πρεπει να χρησιμοποιει τετοιου ειδους εκφρασεις...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 05:54:57 μμ »
Επαναλαμβάνομαι: Δεν θεωρώ ότι είναι καλό να χρησιμοποιεί ο καθηγητής τέτοιες εκφράσεις. Υπάρχουν, όμως, εξαιρέσεις, όπου, για να ελαφρύνει το κλίμα, ή για να βάλει ένα μαθητή στη θέση του, μπορεί να γίνει, χωρίς να είναι πρόβλημα. Φτάνει πάντα να γίνεται καλοπροαίρετα και χωρίς να προσβάλει τους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 01:34:59 μμ »
Ισα-ισα...εγω ειπα και πριν οτι ο μαθητης δε μιλησε χυδαία... Αλλά το ερωτημα μου ειναι αν ο καθηγητης πρεπει να χρησιμοποιει τετοιου ειδους εκφρασεις...

Μη το τραβάς inspector .... ΦΥΣΙΚΑ και ήταν χυδαίο και σόκιν αυτό που είπε ο μαθήτης, και επιπλέον ήταν και άσχετο με το μάθημα (απλά η λέξη ήταν ηχητικά κοντά σε αυτή που ζητούσε ο καθηγητής). Το γεγονός ότι είναι και ιατρικός όρος δεν το κάνει κατευθείαν "αθώο" και "άμομο". Οι ιατρικοί όροι είναι απλά λέξεις που περιγράφουν ακριβώς τα ίδια πράγματα που περιγράφουν και οι λέξεις αργκό. Τις έχουν υιοθετήσει τα μέλη της ιατρικής κοινότητας για να συννενοούνται μεταξύ τους.

Αλλά πολλά από τα "σόκιν" και "χυδαία" μπορούν απλά να περάσουν ως αστειάκι μέσα στην τάξη, αρκεί να υπάρχει το αντίστοιχο "κλίμα". Σε συζήτηση που έκανα σε μία τάξη για τις εφαρμογές των υπολογιστών στις ιατρικές επιστήμες, μία μαθήτρια πετάχτηκε και είπε "στην σεξολογία" :) Όλη η τάξη γέλασε και μαζι  και γω. Μετά της είπα ότι έχει 2 λεπτά να σκεφτεί και να μου πει μία συγκεκριμένη εφαρμογή στην σεξολογία. Την προειδοποίησα γελώντας "πρόσεξε τι θα πεις κακομοίρα μου" (γιατί φοβήθηκα και λίγο μη πει τπτ χοντρό), αλλά αυτή απάντησε πολύ σοβαρά (αν και όχι πολύ σωστά :) ) και από κει το μάθημα συνέχισε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: video απο ταξεις...
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 02:57:54 μμ »
Οταν η γλώσσα των παιδιών της τάξης είναι τέτοια , ο καθηγητής δεν θα τους την αλλάξει με το να μιλάει αποστειρωμενα !  :-\ :-\
Και σκοπος της γλώσσας είναι η επικοινωνία ..............
Το σχολιο του καθηγητή ηταν κατάλληλη απάντηση μετα την πρόκληση του μαθητή και δεν προσβάλλει !!

Ομως ενας καθηγητής πρέπει να προσεχει διοτι μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος : αν κάποιος μαθητής είναι κακοπροαίρετος και τον καταγγείλει ! :-\ :-\

Εγω την βρίσκω θαρραλέα την απάντηση του, γιατι εγω δεν θα τολμούσα να το ξεστομίσω , φοβουμενη τις συνέπειες !

Οπότε τι επιλογές θα είχα ? Να αγνοήσω αυτό που άκουσα ή να κάνω επίπληξη στον μαθητή για την λέξη που χρησιμοποίησε ! (Ετσι κρατάς όμως μια απόσταση απο αυτούς τους μαθητές και δεν νομίζω οτι είναι ο καλύτερος τρόπος)

Εσεις τι θα κάνατε ? Βλέπετε κάποια άλλη εναλλακτική ?






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.