*

Αποστολέας Θέμα: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;  (Αναγνώστηκε 9589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 01:59:00 μμ »
Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους είστε θυμωμένοι. Κι εγώ είμαι θυμωμένη με την υπάρχουσα κατάσταση. Αλλά στον τελευταίο ΑΣΕΠ έδωσαν πόσες χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί? Ξέρω σίγουρα για τους ΠΕ02, που με αφορούν άμεσα, ότι ήταν γύρω στους 18.000. Πόσοι από αυτούς είναι οι 10ωροι ΠΔΣίτες και πόσοι οι αδιόριστοι;

Το λέω αυτό, γιατί έχω την αίσθηση ότι με τέτοιους καβγάδες κοιτάζουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Επαναλαμβάνω ότι είναι απολύτως λογικός ο όποιος θυμός ή οποιοδήποτε δυσάρεστο συναίσθημα. Θα ήταν καλύτερα όμως να επικεντρώναμε τις προσπάθειες μας στην πραγματική ρίζα του προβλήματος, τους ελάχιστους διορισμούς μονίμων. Μαζικούς διορισμούς μονίμων! Αυτό πρέπει να διεκδικήσουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 02:12:09 μμ »
Πολύ ωραία τα λες…Αλλά ξέρεις με ποιο τρόπο θα τα πετύχουμε όλα αυτά; Ακόμα και οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ που είναι πολύ καλό μέτρο που λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια περίπου και πέρασε από χίλια κύματα, είναι απολύτως διαβλητές. Υπάρχουν φροντιστήρια που θέλουν να μας τα παίρνουν χοντρα (μιλάμε για 2500 ευρώ για ένα μήνα μάθημα, αμφιβόλου ποιότητας). Είναι μια λερναία ύδρα αυτό το κράτος. Πάει να γίνει κάτι καλό μετά από αγώνες ετών και φυτρώνουν δύο στραβά. Δεν είμαστε απλά θυμωμένοι αλλά αγανακτισμένοι, απελπισμένοι και νιώθουμε ανίκανοι να  χτυπήσουμε το σάπιο κράτος και τις αλχημείες που κάποιοι εφευρίσκουν για να διορίζουν τα δικά τους παιδιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2007, 02:14:34 μμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 02:19:10 μμ »
Σ'αυτο το τελευταιο μαζι σου ειμαστε αλλα οπως εχω ξαναπει τα ''δικα μας'' παιδια ειναι τοσα πολλα που εγω δεν τα προλαβαινω πια....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 03:20:59 μμ »
Κοιτάξτε, για να είμαι ειλικρινής, στις διάφορες διαβαθμίσεις που έχω δει στο forum μέχρι τώρα για τα λεγόμενα "δικά μας" παιδιά, αναγνωρίζω τον εαυτό μου, το γκόμενο μου, την κολλητή μου, τους μισούς περίπου πρώην συμφοιτητές μου, την ξαδέρφη μου, σχεδόν όλους τους ΠΔΣιτες που ξέρω, πάνω από τους μισούς ωρομίσθιους και διάφορους άλλους γνωστούς. Και επειδή μάλλον δεν κάνω τόσο κακές παρέες, κάτι βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας!

Υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις σίγουρα. Έχω δει κι εγώ με τα ίδια μου τα ματάκια αρκετές! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί με οποιονδήποτε έχει καταφέρει κάτι παραπάνω από μας στην ΚΟΙΝΗ μας προσπάθεια! Ναι, σίγουρα είναι ένα άκρως προβληματικό σύστημα. Ναι, φταίνε αυτοί που εκμεταλλεύονται τα παραθυράκια του σίγουρα! (Γιατί, ας μην ξεχνάμε δεν είναι παράνομο αυτό που κάνουν. Ανήθικο ναι, παράνομο όχι!) Αλλά, πρώτα και κύρια, φταίει αυτό το σύστημα. Προσωπικά, δεν νομίζω να βρεθεί λύση με το να σταματήσουμε τους 10ωρους ΠΔΣιτες. Θα λυθεί το πρόβλημα για πόσους; 100 από εμάς; 200; 1000; Πόσοι είμαστε; Έχετε καταλάβει;

Ας αρχίσουμε λοιπόν να ψάχνουμε τον τρόπο! Θα μπορούσαμε πολύ απλά να μποϋκοτάρουμε την ΠΔΣ. Να μην πηγαίνει κανείς να διδάξει. Ξέρετε κανένα που θα διακινδυνεύσει να χάσει τα μοριάκια του, για να πετύχουμε κάτι καλύτερο; Θα μπορούσαμε να μποϋκοτάρουμε ακόμα και την ωρομισθία, τέτοια ξεφτίλα που είναι! Εδώ υπήρξαν ωρομίσθιοι που δεν απήργησαν στις 12 Δεκέμβρη για να μη χάσουν τα μόρια! Αν μου βρείτε κάποιον που είναι διατεθειμένος να χάσει κάτι σήμερα για να κερδίσει κάτι αργότερα, εγώ μαζί σας. Αλλά μέχρι τώρα, αυτό που βλέπω είναι ότι ο καθένας κοιτάζει τα δικά του μοριάκια και από εκεί και πέρα μόνο λόγια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 06:15:36 μμ »
Δυστυχως utenar δεν εχω ουτε χρονο ουτε χρημα αλλα πανω απ'ολα προβλημα υγειας

Αυτο το εχεις δηλωσει στην αιτηση που κανεις στη δ/βαθμια??? Οι κοινωνικοι λογοι εγκεινται στην ευαισθησια του διευθυντη να τους θεσει ως κριτηριο προτεραιοτητας. Αν το γραψεις στην αιτηση (επισυναπτοντας το σχετικο εγγραφο που αποδεικνυει το προβλημα υγειας) και μετα παρεις τηλεφωνο να δεις αν το περασαν στην ηλεκτρονικη μορφη (γιατι αν τελικα δεν το περασουν, δε θα εχει νοημα), τοτε κατα 99% θα παρεις ωρες απο καθε δευτεροβαθμια που θα κανεις αιτηση. (μονο στην Αττικη υπαρχουν 7... θα μπορεις ν'απορριψεις κιολας!) Το μονο που μπορει να δημιουργησει προβλημα ειναι η ειδκοτητα σου... (επειδη δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι φιλολογοι που προηγουνται στους διορισμους, βλεπε τριτεκνοι κλπ)





utenar, δεν προηγουνται στις αιτησεις για αναπληρωτες-ωρομισθιους ολοι οσοι εχουν προβλημα υγειας. Μονο οι συγκεκριμενες ασθενειες που θεωρουνται ανιατες και για τις οποιες εχεις περασει επιτροπη η οποια σου εχει δωσει ποσοστο αναπηριας 67%. Οι υπολοιποι στη σειρα με τους υπολοιπους :-\
Στις αιτησεις για ΠΔΣ μπορεις να παρουσιασεις καποια χαρτια κοινωνικα ή ασθενειας για να φιλοτιμηθουν να σε παρουν (δεν τους υποχρεωνει κανεις). Ετσι με πηραν και την πρωτη φορα αφου εκανα ολοκληρη φασαρια. Το ποσες ωρες ομως θα σου δωσουν εξαρταται απο το φιλοτιμο του καθενος. Οσον αφορα για  το να κανω αιτησεις σε διαφορετικα γραφεια της Αττικης οπως γνωριζεις δεν ειναι εφικτο για ολους τους ανθρωπους π.χ. αν υπαρχουν μερες που για οποιοδηποτε λογο ειτε λογω εξετασεων ή θεραπειων ή φαρμακων νιωθεις κουραση ή εξαντληση δεν μπορεις να οδηγεις τρεις ωρες που μπορει λογω κινησης ή μεγαλης αποστασης να μεσολαβουν για να πας απο τη μια ακρη της Αττικης στην αλλη. Και στο κατω κατω γιατι πρεπει να εξαρτωμαστε απο τη φιλοτιμια του καθενος για να εχουμε δικαιωμα σε κατι που θεωρητικα δικαιουμαστε?

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 06:23:59 μμ »
Και για να μην παρεξηγηθουμε, δεν κατηγορω τον utenar οτι ειναι γαλαζιο παιδι ή οτι εχει βυσμα.Δν θα το εκανα σε καμια περιπτωση και δεν θα το κανω γιατι δεν τον-την γνωριζω προσωπικα.Αυτο που πιστευω ειναι οτι ο καθενας προσπαθει για το καλυτερο με ο,τι μεσα διαθετει και σε αυτο μας σμπρωχνει το ιδιο το συστημα.Δεν πιστευω οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα αλλα ο θεσμος ειναι πολυ αδικος ουτως ή αλλως και το αν θα εισακουστουν οι φωνες μας για κατι πιο δικαιο ειναι σιγουρα αμφιβολο...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 06:28:32 μμ »
leti 77 σε παρακαλω αν γινεται τι εννοεις με το " ο καθενας προσπαθει για το καλυτερο με ο, τι μεσα διαθετει"? Ειναι λιγο γενικολογο και επισυρει πολλες ερμηνειες. Το εξηγεις λιγο για να μη βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα?

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 06:40:15 μμ »
Αναφερομαι στον εαυτο μου που στηριζομα μονο στα ποδια μου στις αντοχες και στις δυναμεις μου για να ανταπεξελθω στον αδικο για ολους θεσμο που ονομαζεται ωρομισθία χωρις να εχω υποχρωθει σε κανεναν.Και ουτε προκειται να παρακαλεσω κανεναν για ωρες γιατι το θεωρω υποτιμητικο και για μενα και για τους υπολοιπους συναδελφους.Το οτι το κανουν καποιοι το βλεπουμε καθε μερα γυρω μας...Για μενα τα μεσα που διαθετω ειναι η υπομονη και η επιμονη μου.Για αλλους καλως ή κακως υπαρχουν και αλλα μεσα.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 06:49:48 μμ »
Κοιτάξτε, για να είμαι ειλικρινής, στις διάφορες διαβαθμίσεις που έχω δει στο forum μέχρι τώρα για τα λεγόμενα "δικά μας" παιδιά, αναγνωρίζω τον εαυτό μου, το γκόμενο μου, την κολλητή μου, τους μισούς περίπου πρώην συμφοιτητές μου, την ξαδέρφη μου, σχεδόν όλους τους ΠΔΣιτες που ξέρω, πάνω από τους μισούς ωρομίσθιους και διάφορους άλλους γνωστούς. Και επειδή μάλλον δεν κάνω τόσο κακές παρέες, κάτι βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας!

Ακριβως.

Εγω μοιραστηκα οικοιοθελως την εμπειρια μου, ωστε να βοηθησω συναδελφους που δεν ειχαν σκεφτει ποτε τους ν'ακολουθησουν τη δικη μου τακτικη. (οπως δεν το ειχα σκεφτει κι εγω περυσι...) Αυτα τα δυο ατομα που τα εχουν μαζι μου απο πριν (Jaffar και Physicist) βρηκαν την ευκαιρια να μου επιτεθουν. Κατι τετοιοι ειναι που σπερνουν μονιμως τη διχονοια αναμεσα στους εκπαιδευτικους και κανουν τους τιμιους να μετανιωνουν την ωρα που βοηθησαν.

Αν ειχα τις ωρες με βυσμα ή με παρακαλια (εκτος κι αν θεωρειται "παρακαλια" να δωσεις το βιογραφικο σου σε καποια σχολεια), θα εβγαινα να πω οτι εχω 10 ωρες??? Θα προσποιουμουν οτι εχω μονο ενα 2ωρο ή 4ωρο και δε θα ειχα να υποστω τις επιθεσεις κανενος!

Κριμα που μοιραστηκα μια εμπειρια σ'αυτο το topic και κατεληξα να προσπαθω ν'αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας! Απ'ό,τι φαινεται, για καποιους ο καθενας ειναι ενοχος μεχρι αποδειξεως του εναντιον!
(κι απο εσενα, porcupinetree, που παντα εκτιμουσα τα γραφομενα σου, δεν περιμενα ποτε να κρινεις εξ'ιδιων τ'αλλοτρια - "κοινωνικα κριτηρια" σημαινει οτι αν εχεις 2 παιδια προηγεισαι οσων εχουν 1 κι αυτοι προηγουνται οσων δεν εχουν κανενα, οπως μου ειπε αποσπασμενη καθηγητρια στη διευθυνση... δε σημαινει οτι οι οικογενειαρχες χρησιμοποιουμε τα παιδια μας για να παρουμε ωρες, ουτε οτι κλαιγομαστε στα σχολεια για να ζητησουν εμας κι οχι τους εργενηδες)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 07:05:41 μμ »
Παντως αυτο που ηθελαν το καταφεραν. Μας εχουν και τρωγομαστε σαν τα σκυλια και αντι ενωμενοι να διεκδικουμε κατι το καλυτερο αναλωνουμε τις δυναμεις μας στο γιατι εσυ και οχι εγω. Τι να πει κανεις... Δεκα επετηριδες και η μια εναντιον της αλλης και οι πλαγιοι τροποι και τα παραθυρακια να μην προλαβαινονται. Καλα να παθουμε. Αφου τους κανουμε το χατηρι... :-\

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 07:11:22 μμ »
Ετσι ειναι δυστυχως...Ο ενας προσπαθει να βγαλει το ματι του αλλου..Μιλαμε για καταντια!!!!Μηπως μια μαζικη απεργια των ωρομισθιων θα τραβουσε την προσοχη των υπευθυνων ??
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 07:14:07 μμ »
kellykou, ξερω οτι "τυπικα" (δηλ. βαση εγκυκλιου) οι εχοντες προβλημα υγειας ή αλλους κοινωνικους λογους δεν προηγουνται, αλλά μην ξεχνας οτι ολες οι προσληψεις ΔΕ γινονται στην τυχη. Τα "δικα τους παιδια" εκ των πραγματων ΔΕ φτανουν για να καλυψουν ολες τις θεσεις (σε καποιες ειδικοτητες τουλαχιστον... για τους φιλολογους δε βαζω και το χερι μου στη φωτια), γι'αυτο κι ο καθε διευθυντης θετει κριτηρια βαση των οποιων διαλεγουν τους υπολοιπους. Δεν παιρνουν απλά μια αιτηση στην τυχη, αλλά κοιτουν το πινακακι Excel που εχουν φτιαξει και βαση αυτου αρχιζουν τα τηλεφωνηματα. Ξερω καθηγητρια που ηταν αποσπασμενη στη διευθυνση κι οταν επεξεργαζοταν την ηλεκτρονικη μορφη των αιτησεων, ο διευθυντης της ειπε κατα λεξη: "καταταξε πρωτους αυτους που εχουν 3 παιδια, μετα 2, κλπ." Κατα τον ιδιο τροπο, μπορει ο διευθυντης να θεσει κι άλλα ειδικοτερα κοινωνικα κριτηρια που να τυχαινει να σε περιλαμβανουν.

Τα υπολοιπα που λες (για τη δυσκολια μετακινησης κλπ) ειναι σωστα, αλλά πιστευω οτι αν στις διευθυνσεις που κανεις αιτηση σε επιλεξουν βαση κοινωνικων κριτηριων κι οχι λοιπων προσοντων (ή σε συνδυασμο με τα λοιπα προσοντα, βεβαιως!), θα σε τοποθετησουν λαμβανοντας υποψιν ακριβως αυτους τους περιορισμους. Ξερω συναδελφο με ισχυροτατο κοινωνικο κριτηριο που την τοποθετησαν στην Αθηνα μια χαρα και μαλιστα με πολλες ωρες (παρολο που η ειδκοτητα μας ειναι δυσκολη να βρεθουν ωρες!), γι'αυτο εχω τοση σιγουρια. ;)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 07:14:27 μμ »
Αγαπητη kellykou φιλολογος δεν ειμαι αλλα πιστευω οτι το χαλι της ωρομισθίας πρεπει να μας αγγιζει ολους ασχετα απο την ειδικοτητα μας...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 07:18:24 μμ »
Κατά το έτος : 2007-2008  (περίπου χονδρικά)

150 ωρομίσθιοι ΠΕ04 είχαν από 11-16 ώρες

40 ωρομίσθιοι ΠΕ04 είχαν από 17-21 ώρες

120 ωρομίσθιοι ΠΕ03 είχαν από 11-16 ώρες

80 ωρομίσθιοι ΠΕ03 είχαν από 17-21 ώρες

150 ωρομίσθιοι ΠΕ02 είχαν από 11-16 ώρες

60 ωρομίσθιοι ΠΕ02 είχαν από 17-21 ώρες

(Πρωινό + ΠΔΣ +ΣΔΕ+ Σιβιτανίδιο)


Όσοι είχαν από 17-21,  φέτος διορίστηκαν όλοι.


Φέτος για πρώτη φορά από το 2001, το μέγιστο θα είναι από ΠΔΣ: 2,9 μόρια και πρωινό :3.25


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.