*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 355760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1134 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:23:06 μμ »
Δε νομίζω αυτά τα νησάκια να έχουν τόσο καλή συγκοινωνία με τη Σύρο το χειμώνα. Εκτός κι αν γίνονται στη Νάξο.
 Ούτε τα μικρά νησάκια των Δωδεκανήσων έχουν καλή επικοινωνία με τη Ρόδο.

Δίκιο έχεις ..Τα ΠΕΚ Δωδ/σου 100% γίνονται στη Ρόδο (ίσως για πρωτοβάθμια και στην Κω) Και των Κυκλάδων στη Σύρο..Τόσο λάθος να κάνω???Μπορεί, κάτσε θα ψάξω και πιο παλιά θέματα αλλά αυτή την εντύπωση έχω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1135 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:26:52 μμ »
Jimmy βρήκα αυτό είναι βέβαια από το 2008 αλλά τα λέει πολύ αναλυτικά

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8820e.php

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1136 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:27:52 μμ »
Στα Δωδεκάνησα, στην πρωτοβάθμια γίνονται σίγουρα τα ΠΕΚ και στην Κω.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1137 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:30:13 μμ »
Στα Δωδεκάνησα, στην πρωτοβάθμια γίνονται σίγουρα τα ΠΕΚ και στην Κω.

Κοίτα όμως στο link που έδωσα,εκείνη τη χρονιά δεν έγιναν, παρά μόνο στη Ρόδο.Έχουμε και περικοπες...σκούρα τα πράγματα ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1138 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:33:04 μμ »
Jimmy βρήκα αυτό είναι βέβαια από το 2008 αλλά τα λέει πολύ αναλυτικά

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8820e.php

Οκ ευχαριστώ. Δεν αμφισβητούσα αυτό που έλεγες για τη Σύρο, κι εγώ εκεί φανταζόμουν ότι θα γίνονται τα ΠΕΚ. Απλά μέχρι πέρσι ήξερες ότι θα γίνουν μέχρι 4-5 Σεπτέμβρη και μετά θα πας στο σχολείο σου και τέλος. ΚΑι αυτό το αρχειάκι σε αυτό το χρονοδιάγραμμα αναφέρεται. Δεν ξέρω κάτα πόσο το χειμώνα είναι εφικτή η μετακίνηση κάθε σαββατοκύριακο από τη Δονούσα στη Σύρο κι από την Τήλο στη Ρόδο. Πρακτικά δηλαδή δεν ξέρω αν γίνεται, αμφιβάλλω αν υπάρχουν δρομολόγια. Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι θα μας ρημάξει οικονομικά κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1139 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:35:38 μμ »
Οκ ευχαριστώ. Δεν αμφισβητούσα αυτό που έλεγες για τη Σύρο, κι εγώ εκεί φανταζόμουν ότι θα γίνονται τα ΠΕΚ. Απλά μέχρι πέρσι ήξερες ότι θα γίνουν μέχρι 4-5 Σεπτέμβρη και μετά θα πας στο σχολείο σου και τέλος. ΚΑι αυτό το αρχειάκι σε αυτό το χρονοδιάγραμμα αναφέρεται. Δεν ξέρω κάτα πόσο το χειμώνα είναι εφικτή η μετακίνηση κάθε σαββατοκύριακο από τη Δονούσα στη Σύρο κι από την Τήλο στη Ρόδο. Πρακτικά δηλαδή δεν ξέρω αν γίνεται, αμφιβάλλω αν υπάρχουν δρομολόγια. Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι θα μας ρημάξει οικονομικά κάτι τέτοιο.

Ψάχνω και για το 2007 τώρα που μπήκα εγώ,και είχαμε Οκτώβρη ΠΕΚ θυμάμαι που μιλούσαμε εδώ (αλλά δεν είμαι και σίγουρη) και είχαν τα ΠΕΚ τους Σαββατοκύριακο...Κάτσε μήπως και το βρω...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1140 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:41:08 μμ »
Στα Δωδεκάνησα, στην πρωτοβάθμια γίνονται σίγουρα τα ΠΕΚ και στην Κω.

Κοίτα όμως στο link που έδωσα,εκείνη τη χρονιά δεν έγιναν, παρά μόνο στη Ρόδο.Έχουμε και περικοπες...σκούρα τα πράγματα ;D ;D

Η διαδικασία των ΠΕΚ δεν έχει τόσο μεγάλο κόστος, και το κυριότερο, ο τρόπος διεξαγωγής τους είναι θεσμικό ζήτημα. Δεν είναι οικονομικό. Δεν μπορούν να επικαλεστούν το μνημόνιο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να μην μπορούν να διαμορφώσουν το πρόγραμμα ώστε και τα ΠΕκ να γίνουν, και το σχολικό πρόγραμμα να μείνει ανεπηρέαστο και οι εκπαιδευτικοί να μην εξουθενωθούν.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1141 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:44:32 μμ »
δεν ειναι εξοντωτικο να πηγαινεις σχολειο κ το απογευμα ΠΕΚ!ντιπ ενδιαφερον απο το υπουργειο;για 2 βδομαδες θα κοροϊδευομαστε με τα μαθηματα γιατι θαμαστε "πτωματα".καλο το Αγρινιο ,αλλα ειμαι Α περιφερεια.ξερεις κανα καλο σχολειο magda?

Για Α δεν ξέρω δυστυχώς ...Η φίλη μου ανήκει στη Δ και είναι σε ένα χωριό.Μένει Αγρίνιο και περνάει καλά, φαντάσου είχε μετανιώσει που είχε κάνει αίτηση για μετάθεση  ;D ;D Βεβαια δεν είχε καμία ελπίδα οπότε δεν την πήρε(η ειδικότητά της στη Θεσ/κη έχει τεράστια βάση πάντα) και χάρηκε που θα μείνει.Για να διαλέξεις την Α μάλλον δεν χρειάζεσαι μόρια, οπότε ότι και να  διαλέξεις το ίδιο είναι.
ΑΙΤΩΛΙΚΟ     ΑΝΤΙΡΡΙΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ    ΕΥΗΝΟΧΩΡΙ    ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ    ΝΕΟΧΩΡΙ    ΓΟΥΡΙΑ    ΚΑΤΟΧΗ Αυτά έχει η Α  καλή τοποθέτηση και καλή αρχή!!!!!!!!!!!
χρειαζομαι τα μορια, αλλα δυσκολευομαι σε χωρια,περασα φετος εναν δυσκολο χειμωνα σε χωριο της ΒΕυβοιας κ δεν αντεχω για 3 χρονια το ιδιο!
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1142 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:45:59 μμ »
Jimmy βρήκα αυτό είναι βέβαια από το 2008 αλλά τα λέει πολύ αναλυτικά

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8820e.php

Οκ ευχαριστώ. Δεν αμφισβητούσα αυτό που έλεγες για τη Σύρο, κι εγώ εκεί φανταζόμουν ότι θα γίνονται τα ΠΕΚ. Απλά μέχρι πέρσι ήξερες ότι θα γίνουν μέχρι 4-5 Σεπτέμβρη και μετά θα πας στο σχολείο σου και τέλος. ΚΑι αυτό το αρχειάκι σε αυτό το χρονοδιάγραμμα αναφέρεται. Δεν ξέρω κάτα πόσο το χειμώνα είναι εφικτή η μετακίνηση κάθε σαββατοκύριακο από τη Δονούσα στη Σύρο κι από την Τήλο στη Ρόδο. Πρακτικά δηλαδή δεν ξέρω αν γίνεται, αμφιβάλλω αν υπάρχουν δρομολόγια. Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι θα μας ρημάξει οικονομικά κάτι τέτοιο.

δυστυχώς όλα τα χρόνια(αν εξαιρεσω τα 2-3 τελευταια) τα ΠΕΚ γίνονταν μέσα στη χρονια: Οκτώβρη-Νοέμβρη η 1η φάση, γύρω στο Φλεβάρη η
2η και γύρω στο Μάρτη η 3η.καταλαβαίνεις λοιπον τι αναστάτωση υπήρχε τόσο στους εκπαιδευτικούς όσο και στα σχολεία!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1143 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:47:53 μμ »
Η διαδικασία των ΠΕΚ δεν έχει τόσο μεγάλο κόστος, και το κυριότερο, ο τρόπος διεξαγωγής τους είναι θεσμικό ζήτημα. Δεν είναι οικονομικό. Δεν μπορούν να επικαλεστούν το μνημόνιο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να μην μπορούν να διαμορφώσουν το πρόγραμμα ώστε και τα ΠΕκ να γίνουν, και το σχολικό πρόγραμμα να μείνει ανεπηρέαστο και οι εκπαιδευτικοί να μην εξουθενωθούν.

Έχεις απόλυτο δίκιο..Φαντάσου ότι ήμουν τυχερή και παρακολουθούσα ΠΕΚ στον τόπο διορισμού μου (την αμέσως επόμενη χρονιά έγιναν μόνο στην πρωτεύουσα του νομού, τουτέστιν 140 χιλιόμετρα μακριά)και πάλι στις 9 και κάτι που γύριζα σπίτι ήμουν ράκος!!!!!!Και πήγαινα με τα πόδια, δεν είχα ταξίδι!!!!!!!!!Εμείς τα λέγαμε Πρόγραμμα Εξόντωσης Καθηγητών  ;D
Δυστυχώς δεν βρίσκω τα θέματα για τα ΠΕΚ του 2007 ...που είστε βρεεεεε οι των Κυκλάδων να πείτε στους νέους μας>????????

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1144 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:51:47 μμ »
χρειαζομαι τα μορια, αλλα δυσκολευομαι σε χωρια,περασα φετος εναν δυσκολο χειμωνα σε χωριο της ΒΕυβοιας κ δεν αντεχω για 3 χρονια το ιδιο!

Κατάλαβα...υπάρχουν βέβαια και πόλεις με πολλά μόρια, αλλά μόνο για όσους δεν τους νοιάζει η απόσταση από τον τόπο τους.
Εύχομαι να βρεις κάτι καλό και μπορεί και κάποιος από δω να ξέρει να σου πει 5 πράγματα για τα σχολεία  :)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1145 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:17:06 μμ »
 το καλυτερο που εχει να κανει το υπουργειο, αφου καθυστερουν να οργανωθουν τα ΠΕΚ("πρωτα ο μαθητης"-σλογκαν...,τον καθηγητη τον εχουμε χ........ο-τυχαιο, δεν νομιζω-)ειναι να τα βαλει σ/κ για να μπορουμε να παρακολουθουμε,αλλιως βλεπω τους καθηγητες "γλαροπουλα" στα θρανια κ στην εδρα :P :P :P
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1146 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:53:22 μμ »
πως γινεται για Αιτωλ/νια να πηγαινεις σεμιναριο σε αλλο νομο;εξαλλου το Μεσολογγι δεν ειναι η πρωτευουσα του νομου;ξερετε ποσο απεχει Μεσολογγι- Αγρινιο;;

Η επιμόρφωση για την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας γίνεται από το ΠΕΚ Πατρών (δεν έχει ο κάθε νομός ΠΕΚ δηλαδή). Από εκεί καθορίζεται πού θα γίνει η επιμόρφωση για κάθε ειδικότητα, γιατί για κάθε ειδικότητα διορίζεται διαφορετικός αριθμός ατόμων και σε διαφορετικά μέρη.

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1147 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:04:58 μμ »
εγω αναρρωτιεμαι  σε τι μας  ωφελουν  τα  πεκ; οταν τα παρακολουθησα  ως αναπληρωτρια  μονο  2  καθηγητες  μας ειπαν  καποια  αξιολογα  πραγματα  οι υπολοιποι    απολυτως  τιποτα.  και  οντως  ειναι δυσκολο  να τα παρακολουθησει  κανεις  αν το πρωι  πηγαινει στο σχολειο  και αυτα γινονται  μακρια  απ  τον τοπο  διορισμου  του.  στο   νομο  λακωνιας   γινονται  μεσα  στη  σπαρτη;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161646
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 532
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.