*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 349438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1652 στις: Μάρτιος 26, 2022, 09:07:16 πμ »
Καλό βράδυ σε όλους. Η εισαγωγική επιμόρφωση ξεκινά αρχές Απριλίου. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία εγγραφής;Επιπλέον αναφέρει η εγκυκλιος 96 ώρες (24 ώρες συγχρονης και 72 α ασυγχρονης εξ αποστασεως εκπαίδευση) τι ώρες συνήθως γίνονται; και με ποιο τρόπο;έχει κάποιος πληροφοριες; ή το έχει ολοκληρώσει;Αναφέρομαι στην α φάση για νεοδιοριστους.

καλημέρα! είδα το έγγραφο που κυκλοφόρησε από το ΙΕΠ για την εισαγωγική επιμόρφωση, ωστόσο δεν το έχω στα χέρια μου από το σχολείο ως εγκύκλιο... σας έχουν στείλει εγκύκλιο; αυτό που είδα εγώ είναι εισήγηση έγκρισης προγραμματισμού και καθορισμού τμημάτων για την εισαγωγική επιμόρφωση. Φαντάζομαι ότι θα μας έρθουν οδηγίες. Η επιμόρφωση αυτή αφορά τους νεοδιόριστους αλλά και όποιον άλλον δεν την έχει ολοκληρώσει σε προηγούμενα χρόνια μια και δεν γινόταν. Κάποια στιγμή ήρθε οδηγία στο σχολεία να δηλώσουμε ποιοι δεν την έχουμε κάνει, κι ας μην είμαστε νεοδιόριστοι. Έχω ακούσει από παλιότερους ότι υλοποιούνταν μετά το εργιασιακό μας ωράριο (πχ μεσημέρι-απόγευμα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1653 στις: Μάρτιος 26, 2022, 05:40:43 μμ »
Δεν έχει έρθει τίποτα στο σχολείο. Ουτε αυτό με τη δήλωση- ποιοι δεν το έχουν παρακολουθησει -το γνωριζα. Μου είπαν ότι είναι μόνο παρακολούθηση και μάλιστα 24 ώρες συνολικά συγχρονη εξ αποστασεως ενώ οι υπόλοιπες ώρες θα είναι με αποστολή κάποιων σημειώσεων δεν κατάλαβα να πω την αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1654 στις: Μάρτιος 26, 2022, 06:06:01 μμ »
Η επικείμενη επιμόρφωση αφορά στους Επιμορφωτές, οι οποίοι με τη σειρά τους αργότερα θα επιμορφώσουν τους 18.353 εκπαιδευτικούς των σχολείων που δεν πέρασαν από την εισαγωγική επιμόρφωση.
 

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1655 στις: Μάρτιος 26, 2022, 06:33:09 μμ »
Ευχαριστουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1656 στις: Μάρτιος 27, 2022, 09:40:23 πμ »
Η επικείμενη επιμόρφωση αφορά στους Επιμορφωτές, οι οποίοι με τη σειρά τους αργότερα θα επιμορφώσουν τους 18.353 εκπαιδευτικούς των σχολείων που δεν πέρασαν από την εισαγωγική επιμόρφωση.

ευχαριστούμε! μήπως γνωρίζεις αν η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών θα διενεργηθεί τη νέα σχολική χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1657 στις: Μάρτιος 28, 2022, 10:25:29 πμ »

Kατά το τρέχον εξάμηνο θα πραγματοποιηθεί η επιμόρφωση των Επιμορφωτών Β' της Πράξης. Ως προς τους ωφελούμενους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς θα εκδοθεί συγκεκριμένη ανακοίνωση-πρόσκληση μετά την άνοιξη.


ευχαριστούμε! μήπως γνωρίζεις αν η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών θα διενεργηθεί τη νέα σχολική χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1658 στις: Μάρτιος 28, 2022, 12:38:47 μμ »
Kατά το τρέχον εξάμηνο θα πραγματοποιηθεί η επιμόρφωση των Επιμορφωτών Β' της Πράξης. Ως προς τους ωφελούμενους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς θα εκδοθεί συγκεκριμένη ανακοίνωση-πρόσκληση μετά την άνοιξη.

Σ' ευχαριστώ και πάλι! Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: αν και μη νεοδιόριστη δεν έχω κάνει την εισαγωγική επιμόρφωση (δεν προσφερόταν) το δήλωσα στη διεύθυνση φέτος που υπηρετούσα αλλά τη σχολ.χρονιά 22-23 θα είμαι σε άλλη ΔΔΕ γιατί πήρα μετάθεση. Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω κάτι, δηλαδή να ενημερώσω τη νέα ΔΔΕ; γι' αυτό ρωτάω αν γνωρίζεις πότε θα διενεργηθεί για τους εκπαιδευτικούς. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1659 στις: Μάρτιος 28, 2022, 04:01:24 μμ »
Θα υπάρξουν ανακοινώσεις του ΙΕΠ για τις επιμορφώσεις όλων των εκπαιδευτικών (18.353, συνολικά) που θα πρέπει να περατώσουν την Εισαγωγική Επιμόρφωση, όπως το προβλέπει  η νομοθεσία. Από Δευτέρα (4/4) ξεκινά η επιμόρφωση των Επιμορφωτών Γενικής Εκπαίδευσης, η οποία θα ολοκληρωθεί στα τέλη Μαϊου, όπως και η επιμόρφωση των Επιμορφωτών Ειδικής Εκπαίδευσης που θα ξεκινήσει με μια μικρή καθυστέρηση. Αφ'  ης στιγμής είσθε στην κατάσταση των υπό επιμόρφωση (18.353, νεοδιόριστων και μη) εκπαιδευτικών, θα ενημερωθείτε / κληθείτε υπηρεσιακώς - μετά την άνοιξη - να παρακολουθήσετε το 96ωρο σεμινάριο.   

Σ' ευχαριστώ και πάλι! Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: αν και μη νεοδιόριστη δεν έχω κάνει την εισαγωγική επιμόρφωση (δεν προσφερόταν) το δήλωσα στη διεύθυνση φέτος που υπηρετούσα αλλά τη σχολ.χρονιά 22-23 θα είμαι σε άλλη ΔΔΕ γιατί πήρα μετάθεση. Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω κάτι, δηλαδή να ενημερώσω τη νέα ΔΔΕ; γι' αυτό ρωτάω αν γνωρίζεις πότε θα διενεργηθεί για τους εκπαιδευτικούς. Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2022, 04:03:41 μμ από Larisaios »

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1660 στις: Μάρτιος 28, 2022, 05:12:58 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση όποιος γνωρίζει; Όσοι νεοδιοριστοι έχουν παρακολουθήσει την εισαγωγική επιμόρφωση ως αναπληρωτές πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι ή όχι? Μου φαίνεται παραλογο να πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι. Θυμάμαι τη χρονιά που την είχαμε παρακολουθήσει από 1η Σεπτέμβρη είχαμε ξεσκιστει για 2 εβδομάδες στα έξοδα να μένουμε σε ξενοδοχεία κτλ. Θυμάμαι τότε μας έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί να την κάνουμε αργότερα όταν έρθει ο διορισμός. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1661 στις: Μάρτιος 28, 2022, 10:01:17 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν μπορούμε να ρισκάρουμε! Να μείνουμε δόκιμοι? Αν δεν υπάρχει γραπτή ενημέρωση, θα κάνουμε και τις 2 φάσεις

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1662 στις: Μάρτιος 28, 2022, 11:41:40 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση όποιος γνωρίζει; Όσοι νεοδιοριστοι έχουν παρακολουθήσει την εισαγωγική επιμόρφωση ως αναπληρωτές πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι ή όχι? Μου φαίνεται παραλογο να πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι. Θυμάμαι τη χρονιά που την είχαμε παρακολουθήσει από 1η Σεπτέμβρη είχαμε ξεσκιστει για 2 εβδομάδες στα έξοδα να μένουμε σε ξενοδοχεία κτλ. Θυμάμαι τότε μας έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί να την κάνουμε αργότερα όταν έρθει ο διορισμός. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα; Ευχαριστώ


Εγω παλι θυμαμαι οτι καναμε επιμορφωση ως αναπληρωτες μια βδομαδα ,αλλα και τοτε υπηρχε οτι εκαναν κι οι νεοδιοριστοι σε τρεις φασεις μια Σεπτεμβριο μια φαση Ιουνιο και νομιζω και μια κατα τη διαρκεια της χρονιας..δεν λες παλι καλα που τωρα γινονται κι εξ αποστασεως, αν και μας εχουν τρελανει με τις επιμορφωσεις..και πολυ φοβαμαι οτι τωρα που ανακαλυψαν την εξ αποστασεως , δεν προκειται να ξαναδουμε οχι μονο απογευμα ελευθερο αλλα ουτε και Σαββατοκυριακα και καλοκαιρια..ολο κατι θα βρισκουν να μας ταλαιπωρουν..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1663 στις: Μάρτιος 28, 2022, 11:44:35 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση όποιος γνωρίζει; Όσοι νεοδιοριστοι έχουν παρακολουθήσει την εισαγωγική επιμόρφωση ως αναπληρωτές πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι ή όχι? Μου φαίνεται παραλογο να πρέπει να την παρακολουθήσουν πάλι. Θυμάμαι τη χρονιά που την είχαμε παρακολουθήσει από 1η Σεπτέμβρη είχαμε ξεσκιστει για 2 εβδομάδες στα έξοδα να μένουμε σε ξενοδοχεία κτλ. Θυμάμαι τότε μας έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί να την κάνουμε αργότερα όταν έρθει ο διορισμός. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα; Ευχαριστώ

Αυτό ακριβώς το ερώτημα έθεσα κ 'γω στη διευθύντριά μου κ ύστερα απο επικοινωνία με την ΔΠΕ μου απάντησε οτι η επιμόρφωση που κάναμε ως αναπληρωτές είναι κάτι διαφορετικό από αυτή των νεοδιόριστων.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1664 στις: Μάρτιος 29, 2022, 03:51:13 μμ »
Η μισή ήταν , όχι και διαφορετική!
Παλιόσαμε πες της. Μην κοιτάς ότι είμαστε νεοδιόριστοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1665 στις: Μάρτιος 29, 2022, 05:03:39 μμ »
Η μισή ήταν , όχι και διαφορετική!
Παλιόσαμε πες της. Μην κοιτάς ότι είμαστε νεοδιόριστοι!


Ε,ναι εννοείται αυτό που λες...Όταν λέω διαφορετική εννοώ διαφορετική υποχρέωση όχι διαφορετική ως προς το περιεχόμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.