*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351425 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 07:01:21 μμ »
Αν έχεις ΠΕΚ καθημερινές, παίρνεις απαλλαγή από το σχολείο ή ακόμη και από το γραφείο. Αυτό ισχύει και στην περίπτωση που δουλεύεις πρωί και έχεις ΠΕΚ το απόγευμα.

Επ; που ισχύει αυτό; εγώ έκανα πέρισυ ΠΕΚ και κανένας απ όσους ξέρω δεν πήρε απαλαγγή από το πρωινό του μάθημα όταν τα ΠΕΚ ήταν απόγευμα.

οκ guys. Ποια εγκύκλιος το λέει αυτό;

Επίσης: Το ΠΕΚ μου είναι 79χιλιομετρα μακριά απο το σχολείο. Η δημόσια συγκοινωνία είναι στις 12:15, και μετά από αλλαγή τεσσάρρων λεωφορείων φτάνω στο ΠΕΚ που αρχίζει στις 15:30 που σημαίνει ότι
ή πρέπει να φύγω νωρίτερα από το σχολείο γιατί οι ώρες μου είναι πάντα αργά (που μου το ξέκοψε ο διευθυντής, λέγοντας ότι δεν τον αφορά το πρόβλημα)
ή να αλλάξει το πρόγραμμα όλο (που επίσης δε διατίθενται οι συνάδελφοι ανευθυνο-υπεύθυνοι να κάνουν)
ή να πάρω ταξί και να πληρώνω αμύθητα ποσά καθημερινά (αδύνατον!)
κι όλα αυτά γιατί δεν οδηγώ.

Επίσης, το ΠΕΚ τελειώνει τέτοια ώρα που δημόσια συγκοινωνία δεν υπάρχει. ..... μέσα Πολυχρόνη!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος tzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07be a teacher---be a hero!!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 08:02:39 μμ »
enigma, ρώτα αν για τα 79 κμ δικαιολογούνται μεταφορικά. αν ναι..θυμάμαι οτι σε ειδικές περιπτώσεις και εφόσουν σου κόβει κάθε φορά ονομαστική απόδειξη ο ταξιτζής θα πάρεις χρήματα πίσω. Άμα υπάρχει κάποιος συνάδερφος ψάξτο να πηγαίνετε μαζί. το πρόβλημα φυσικά και αφορά τον διευθυντή σου..πήγαινε και ξαναπές του όλα τα προβληματα που δημιουργούνται. άλλωστε αλλαγές στο πρόγραμμα μπορούν να γίνουν(βέβαια άμα είσουν παλιός..να δείς αμέσως θα σε διευκολύναν). Ψάξε ποιο βαθιά! στην χειρότερη τα κάνεις του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 12:17:44 πμ »
μακάρι, αλλά γίνεται να τα παρακολουθήσω του χρόνου; δε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος tzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07be a teacher---be a hero!!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 12:28:54 πμ »
άμα διορίστικες φέτος ναι. στανταρ γίνετε γιατι εγώ είχα διοριστει με άλλες δυο κοπελες μαζί και ενώ οι δύο το παρακολουθήσαμε Νοε-Δεκ 2005 η άλλη κοπέλα το παρακολούθησε πέρσυ Νοε 2006.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 12:30:45 πμ »

οκ guys. Ποια εγκύκλιος το λέει αυτό;

Επίσης: Το ΠΕΚ μου είναι 79χιλιομετρα μακριά απο το σχολείο. Η δημόσια συγκοινωνία είναι στις 12:15, και μετά από αλλαγή τεσσάρρων λεωφορείων φτάνω στο ΠΕΚ που αρχίζει στις 15:30 που σημαίνει ότι
ή πρέπει να φύγω νωρίτερα από το σχολείο γιατί οι ώρες μου είναι πάντα αργά (που μου το ξέκοψε ο διευθυντής, λέγοντας ότι δεν τον αφορά το πρόβλημα)
ή να αλλάξει το πρόγραμμα όλο (που επίσης δε διατίθενται οι συνάδελφοι ανευθυνο-υπεύθυνοι να κάνουν)
ή να πάρω ταξί και να πληρώνω αμύθητα ποσά καθημερινά (αδύνατον!)
κι όλα αυτά γιατί δεν οδηγώ.

Επίσης, το ΠΕΚ τελειώνει τέτοια ώρα που δημόσια συγκοινωνία δεν υπάρχει. ..... μέσα Πολυχρόνη!



enigma ακολούθα τις συμβουλές του/της tzina. Επίσης, συννενοήσου με τους υπεύθυνους των ΠΕΚ και ζήτησε να σου δώσουν απαλλαγή από τις πρώτες ώρες του προγράμματος αφού έχεις αντικειμενικό κόλλημα να είσαι στην ώρα σου.
κοίτα αυτό. ψάξε στον ιντερνετ για "πεκ" και περιηγήσου για να βρεις αντίστοιχες οδηγίες (στις οδηγίες του ΠΕΚ πατρών διευκρυνίζεται ότι διανυκτερεύσεις δικαιολογούνται για αποστάσεις άνω των 80 χιλιομέτρων).
μη περιμένεις να τα παρακολουθήσεις του χρόνου παρόλο που έχεις το δικαίωμα, γιατί άνθρωπος είσαι και μπορεί κάτι να σου τύχει εκείνο τον καιρό. εάν δεν παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ δεν μονιμοποιήσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2007, 12:32:28 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 12:36:34 πμ »
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 11:35:48 πμ »

οκ guys. Ποια εγκύκλιος το λέει αυτό;

Επίσης: Το ΠΕΚ μου είναι 79χιλιομετρα μακριά απο το σχολείο. Η δημόσια συγκοινωνία είναι στις 12:15, και μετά από αλλαγή τεσσάρρων λεωφορείων φτάνω στο ΠΕΚ που αρχίζει στις 15:30 που σημαίνει ότι
ή πρέπει να φύγω νωρίτερα από το σχολείο γιατί οι ώρες μου είναι πάντα αργά (που μου το ξέκοψε ο διευθυντής, λέγοντας ότι δεν τον αφορά το πρόβλημα)
ή να αλλάξει το πρόγραμμα όλο (που επίσης δε διατίθενται οι συνάδελφοι ανευθυνο-υπεύθυνοι να κάνουν)
ή να πάρω ταξί και να πληρώνω αμύθητα ποσά καθημερινά (αδύνατον!)
κι όλα αυτά γιατί δεν οδηγώ.

Επίσης, το ΠΕΚ τελειώνει τέτοια ώρα που δημόσια συγκοινωνία δεν υπάρχει. ..... μέσα Πολυχρόνη!



enigma ακολούθα τις συμβουλές του/της tzina. Επίσης, συννενοήσου με τους υπεύθυνους των ΠΕΚ και ζήτησε να σου δώσουν απαλλαγή από τις πρώτες ώρες του προγράμματος αφού έχεις αντικειμενικό κόλλημα να είσαι στην ώρα σου.
κοίτα αυτό. ψάξε στον ιντερνετ για "πεκ" και περιηγήσου για να βρεις αντίστοιχες οδηγίες (στις οδηγίες του ΠΕΚ πατρών διευκρυνίζεται ότι διανυκτερεύσεις δικαιολογούνται για αποστάσεις άνω των 80 χιλιομέτρων).
μη περιμένεις να τα παρακολουθήσεις του χρόνου παρόλο που έχεις το δικαίωμα, γιατί άνθρωπος είσαι και μπορεί κάτι να σου τύχει εκείνο τον καιρό. εάν δεν παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ δεν μονιμοποιήσαι.

Τι νόημα έχει η διανυκτέρευση, όταν πρέπει και πάλι το πρωί να ταξιδέψεις στην εδρα σου, και το μεσημέρι το αντίστροφο;

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 06:53:13 μμ »
να ρωτήσω κ εγώ κάτι για τα ΠΕΚ...διορίστηκα φέτος και , λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης, δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω. Αλλά κ του χρόνου, αν όλα πάνε καλά, θα έχω άδεια λοχείαςς κλπ. Τί γίνεται λοιπόν ,αν δεν τα παρακολουθήσω ούτε φέτος ούτε του χρόνου?...θα μείνω δόκιμη (έτσι δεν λέγεται?)
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 02:11:59 μμ »
Καλημέρα.  Επειδή διανύουμε περίοδο επιμόρφωσης ΠΕΚ (οι νεοδιόριστοι, τουλάχιστον), υπάρχει κανείς να γνωρίζει την αποζημίωση που μας αναλογεί, και το ποσό που καλύπτουν για διανυκτέρευση; αν φιλοξενηθείς, λ.χ. σε κάποιον φίλο, δε λαμβάνεις αποζημίωση για τη διανυκτέρευση; Ευχαριστώ.
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 07:03:01 μμ »
Όταν θα πας πρώτη στα ΠΕΚ, θα σου δώσουν ένα ενημερωτικό έγγραφο σχετικά με τις αποζημιώσεις για μετακινήσεις και διαμονή. Η μετακίνηση υπολογίζεται με βάση τη χιλιομετρική απόσταση του σχολείου σου και όχι του σπιτιού σου από τα ΠΕΚ. Για τις μετακινήσεις με λεωφορείο παίρνεις αποζημίωση της χιλιομετρικής απόστασης μόνον αν προσκομίσεις εισιτήρια ΚΤΕΛ με αφετηρία - προορισμό την περιοχή του σχολείου σου και της περιοχής των ΠΕΚ και αντίστροφα. Ο αριθμός τους πρέπει να είναι ίσος με τον αριθμό των ημερών που παρακολούθησες τα ΠΕΚ (αν προσκομίσεις παραπάνω εισιτήρια δε θα πάρεις παραπάνω χρήματα, αν προσκομίσεις λιγότερα θα πάρεις λιγότερα χρήματα - εννοείται ότι για κάθε μέρα πας δύο εισιτήρια, μετάβασης κι επιστροφής). Για μετακίνηση με το αυτοκίνητο, θα πρέπει να προσκομίσεις κάποιο αποδεικτικό της ιδιοκτησίας του αυτοκινήτου, π.χ. άδεια, και παίρνεις μια αποζημίωση ανά χιλιόμετρο που πέρσι μας φάνηκε αστεία. Για αποζημίωση διαμονής πρέπει να προσκομίσεις απόδειξη από ξενοδοχείο, το ποσό από ό,τι θυμάμαι ήταν πέρσι μέχρι 40-50 ευρώ, οπότε αν μείνεις σε φίλο δεν παίρνεις τίποτα. Όλες τις αποδείξεις θα τις βάλεις σε ένα φάκελο μαζί με μια αίτηση που θα σου δώσουν από τα ΠΕΚ και θα τα καταθέσεις όταν τελειώσει ο κύκλος της επιμόρφωσης. Τα χρήματα θα τα πάρεις πίσω τουλάχιστον μετά από ένα χρόνο. Και κάτι ακόμα: από τα ΠΕΚ παίρνεις βεβαίωση παρακολούθησης, είναι πολύ σημαντική και μην ξεχάσεις να τη ζητήσεις, εκδίδεται 1-2 μήνες μετά την ολοκλήρωσή τους.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 12:39:15 μμ »
53 E για διανυκτέρευση
45 Ε για λοιπά έξοδα αν διανυκτερεύεις,αν πηγαινοέρχεσαι 15 Ε
και είναι γύρω στα 0,20 το χιλιόμετρο για βενζίνη (αν είσαι όμως σε απόσταση πάνω από 30 km νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 12:49:44 μμ »
Το ερώτημα είναι πότε τα παίρνεις ?  ξέρει κανείς πόσο χρόνο πήρε? εγω δεν θυμάμαι γιατι από τον λογαριασμο δεν βγάζω ακρη, υποθέτω πάνω από χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος tonia_ko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 01:22:00 μμ »
γνωρίζει κανείς αν ισχύει ότι αποζημιωση παίρνεις μόνο αν το σχολειο απέχει τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα; Στο πεκ καβάλας μας είπαν κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 01:35:50 μμ »
Έχει περάσει χρόνος από τότε που έκανα τα ΠΕΚ και λεφτά ακόμα τίποτα, μιλάμε και για καλό ποσό.
Εδώ οδοιπορικά του 2004-2005 τα πήραμε προχθές!
Έτσι είναι, όταν στα χρωστάει τα δίνει όποτε θέλει, άτοκα. Όταν χρωστάς και τόκο έχει και σε κυνηγά... Το κράτος εννοείται....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.