*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 358224 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1218 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:17:42 μμ »
Τουλάχιστον όσοι παρακολούθησαν τα περσινα και τα προπερσινα ΠΕΚ ,είτε ως αναπληρωτές ,είτε ως νεοδιόριστοι ,απαλλάσσονται από την Α΄φάση σίγουρα ,κια αν έχουν και προϋπηρεσία μεγαλύτερη των 8 μηνών κι έχουν παρακολουθήσει την Α' φάση, απαλλάσσονται και από τη Β' και τη Γ'.

Αυτό πού ακριβώς το λέει?????
Δεν το λεέι έτσι ακριβώς ,αλλά αφήνει να εννοηθεί ότι όλοι όσοι παρακαλούθησαν πέρσι και πρόπερσι -ανεξάρτητα από το αν ήταν αναπληρωτές ή νεοδιόριστοι-δε θα παρακολουθήσουν τη φετινή Α΄ Φάση

1. Υποχρέωση συμμετοχής:

Την Α' Φάση του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης  παρακολουθούν υποχρεωτικά:
α) Οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που διορίστηκαν σε τακτικές θέσεις κατά τους διορισμούς του σχολικού έτους 2010-2011, καθώς και οι νεοδιόριστοι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου (Ι.Δ.Α.Χ.). Επίσης, την παρακολουθούν οι διορισθέντες σε τακτικές θέσεις κατά τα δύο προηγούμενα σχολικά έτη (2008-2009, 2009-2010), οι οποίοι δεν έχουν παρακολουθήσει την Α' Φάση του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης.[/u]
β) Οι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές (και Ειδικής Αγωγής) και δεν παρακολούθησαν το αντίστοιχο πρόγραμμα κατά τα δύο προηγούμενα σχολικά έτη (2008-2009, 2009-2010). Οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το αντίστοιχο πρόγραμμα κατά τα σχολικά έτη 2008-2009, 2009-2010 οφείλουν να καταθέσουν τη σχετική βεβαίωση παρακολούθησης στο ΠΕΚ στην ευθύνη του οποίου ανήκει η περιοχή τοποθέτησής τους.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:43 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1219 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:17:57 μμ »
Βρε sun τσάμπα μας κάνεις και χαιρόμαστε!!το ξαναδιάβασα!!!μάλλον δε λέει κάτι τέτοιο! θα παρεξήγησες όσα λέει για τους αναπληρωτές!!!αυτοί δε θα παρακολουθήσουν ξανά πεκ αν τα έχουν κάνει στο παρελθόν!!!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1220 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:18:40 μμ »
Βρε παιδιά , τι είναι αυτά τα ΠΕΚ; Είμαι άσχετός!! :-[

ΜΉΠΩς έχει ακουσει κανενας συναδελφος ποτε θα αρχισουν φετος τα πεκ;;;
πηρα τηλεφωνο στα πεκ πειραια και  δεν ξερουν τιποτα
η α φαση αρχιζει την ιδια ημερομηνια σε ολα τα πεκ της χωρας η εχει διαφορα απο περιοχη σε περιοχη;;;;;
τι να πω ολα τελευταια στιγμη τα αφηνουν και θα ακριβωπληρωσουμε τελικα τα εισητηριαα μεσα στο καλοκαιρι
αν γνωριζει παντως κανεις κατι ας μου απαντησει
εγω πιθανολογω με βαση τα περσινα να ξεκινησουν στις 23 αυγουστου αλλα θα ειναι οντως ετσι;;;;


Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1221 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:23:18 μμ »
Τουλάχιστον όσοι παρακολούθησαν τα περσινα και τα προπερσινα ΠΕΚ ,είτε ως αναπληρωτές ,είτε ως νεοδιόριστοι ,απαλλάσσονται από την Α΄φάση σίγουρα ,κια αν έχουν και προϋπηρεσία μεγαλύτερη των 8 μηνών κι έχουν παρακολουθήσει την Α' φάση, απαλλάσσονται και από τη Β' και τη Γ'.
δυστυχώς συνάδελφε από την Α'   φαση ΔΕΝ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΤΑΙ ΟΥΔΕΙΣ!!!!! H  ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΊΑ ΆΝΩ ΤΩΝ 8 ΜΗΝΩΝ ΙΣΧΎΕΙ ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΤΗ β και γ   φαση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:43 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1222 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:24:08 μμ »
Βρε sun τσάμπα μας κάνεις και χαιρόμαστε!!το ξαναδιάβασα!!!μάλλον δε λέει κάτι τέτοιο! θα παρεξήγησες όσα λέει για τους αναπληρωτές!!!αυτοί δε θα παρακολουθήσουν ξανά πεκ αν τα έχουν κάνει στο παρελθόν!!!
Εσύ από πού κατάλαβες κάτι τέτοιο ;

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1223 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:28:33 μμ »
συναδελφοι εχω προυπηρεσια ως αναπληρωτρια 7 μηνες κ 29 ημερες. τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις? κριμα ειναι να κανω κ β κ γ για μια ημερα. ειμαι σε δυσπροσυτο νησι κ μονο παρασκευη πρωι εχει να φυγεις. σαββατο δεν κουνιεται τπτ
πε60

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1224 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:30:18 μμ »
Μένει να διευκρινιστεί τί εννοεί όταν λέει :  

Επίσης, την παρακολουθούν οι διορισθέντες σε τακτικές θέσεις κατά τα δύο προηγούμενα σχολικά έτη (2008-2009, 2009-2010), οι οποίοι δεν έχουν παρακολουθήσει την Α' Φάση του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης

Τί εννοεί με τον όρο "τακτικές θέσεις " ; Οι αναπληρωτές είναι σε...τακτική θέση ;

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1225 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:42:12 μμ »
Προυπηρεσία νοείται αυτή που είχαμε πριν το διορισμό, έτσι; Δηλαδή όσοι διοριστήκαμε πέρυσι, δε μετράει η περυσινή χρονιά, όπως πολύ θα βόλευε, ε;;  ;D ;D

Απαλλάσσονται από την παρακολούθηση των Β΄ και Γ Φάσεων εκπαιδευτικοί που για διαφόρους λόγους δεν είχαν παρακολουθήσει την Α΄ Φάση της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης κατά το έτος διορισμού τους (2008 και 2009),  παρακολουθούν όμως το ανάλογο πρόγραμμα το 2010 και έχουν συμπληρώσει συνολική διδακτική υπηρεσία τουλάχιστον 8 μηνών, έστω και αν η προϋπηρεσία τους κατά τον διορισμό τους ήταν μικρότερης διάρκειας.

Βρίσκοντας αυτό, τελικά πλάκα πλάκα ισχύει αυτό που ρώτησα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:45:39 μμ από irene.a »

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1226 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:56:39 μμ »
παιδια καλησπερα!εγω παρακολουθησα τα πεκ των αναπληρωτων περυσικ τωρα αναπληρώτριια ειμα κ εχω προυπηρεσια 19 μήνες.πρεπει να τα παρακολουθησω κ τωρα;δεν απαλλασομαι;

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1227 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 06:57:22 μμ »
Μια ερώτηση βρε παιδιά : θα κάνουμε αίτηση για να κάνουμε ΠΕΚ? Τέτοιο πράγμα δε λέει αλλά νομίζω ισχύει. Και κάτι ακόμη : Ξέρει κάποιος τι θα γίνει με τη Δ Δωδεκανήσου? Δε θέλω να φανταστώ ότι θα μας κουβαλάνε στη Ρόδο κάθε ΣΚ από τις 18/10 μέχρι τις 17/12. Ούτε ο Θεός δε το θέλει αυτό!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1228 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 07:10:05 μμ »
παιδια καλησπερα!εγω παρακολουθησα τα πεκ των αναπληρωτων περυσικ τωρα αναπληρώτριια ειμα κ εχω προυπηρεσια 19 μήνες.πρεπει να τα παρακολουθησω κ τωρα;δεν απαλλασομαι;
απαλλάσσεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1229 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 07:12:14 μμ »
Τουλάχιστον όσοι παρακολούθησαν τα περσινα και τα προπερσινα ΠΕΚ ,είτε ως αναπληρωτές ,είτε ως νεοδιόριστοι ,απαλλάσσονται από την Α΄φάση σίγουρα ,κια αν έχουν και προϋπηρεσία μεγαλύτερη των 8 μηνών κι έχουν παρακολουθήσει την Α' φάση, απαλλάσσονται και από τη Β' και τη Γ'.

Αυτό πού ακριβώς το λέει?????
Δεν το λεέι έτσι ακριβώς ,αλλά αφήνει να εννοηθεί ότι όλοι όσοι παρακαλούθησαν πέρσι και πρόπερσι -ανεξάρτητα από το αν ήταν αναπληρωτές ή νεοδιόριστοι-δε θα παρακολουθήσουν τη φετινή Α΄ Φάση

1. Υποχρέωση συμμετοχής:

Την Α' Φάση του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης  παρακολουθούν υποχρεωτικά:
α) Οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που διορίστηκαν σε τακτικές θέσεις κατά τους διορισμούς του σχολικού έτους 2010-2011, καθώς και οι νεοδιόριστοι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου (Ι.Δ.Α.Χ.). Επίσης, την παρακολουθούν οι διορισθέντες σε τακτικές θέσεις κατά τα δύο προηγούμενα σχολικά έτη (2008-2009, 2009-2010), οι οποίοι δεν έχουν παρακολουθήσει την Α' Φάση του Προγράμματος Εισαγωγικής Επιμόρφωσης.[/u]
β) Οι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές (και Ειδικής Αγωγής) και δεν παρακολούθησαν το αντίστοιχο πρόγραμμα κατά τα δύο προηγούμενα σχολικά έτη (2008-2009, 2009-2010). Οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το αντίστοιχο πρόγραμμα κατά τα σχολικά έτη 2008-2009, 2009-2010 οφείλουν να καταθέσουν τη σχετική βεβαίωση παρακολούθησης στο ΠΕΚ στην ευθύνη του οποίου ανήκει η περιοχή τοποθέτησής τους.


το πρώτο αφορά αυτούς που αν και διορίστηκαν μόνιμοι πέρυσι δεν έκαναν πεκ και το δεύτερο αφορά όσους αναπληρωτές παρακολούθησαν πεκ του πέρσι. Δυστυχώς!!! :(

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1230 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 07:15:31 μμ »
Όσοι παρακολούθησαν τα πεκ σαν αναπληρωτές ξαναπαρακολουθούν υποχρεωτικά και ως μόνιμοι την α΄φάση. Αν δεν έχουν συμπληρώσει 8 μήνες διδακτικής υπηρεσίας παρακολουθούν και τη β΄και γ΄φάση υποχρεωτικά. Προσοχή στο διδακτικής, γιατί δεν αναγνωρίζονται διακοπές π.χ Πάσχα, Χριστούγεννα ή και καλοκαίρια για τους μόνιμους που δεν έχουν παρακολουθήσει τα ΠΕΚ μέχρι τώρα. Με αυτή τη λογική βέβαια, κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να μετρούν και σαββατοκύριακα και αργίες (που μπορεί να ισχύει βέβαια και να μην το ξέρω). Το θέμα είναι ότι στους 8 μήνες προυπηρεσίας μετράει μόνο η παρουσία του εκπαιδευτικού στην τάξη και βέβαια μετράει και η προυπηρεσία μέχρι την στιγμή που θα ξεκινήσουν τα πεκ (δεν ξέρω αν υπολογίζεται μέχρι το ξεκίνημα της β΄φάσης ή της α΄).
Υ.Γ Δεν προκύπτει από πουθενά ότι τα ΠΕΚ θα γίνουν σαββατοκύριακα. Κάθε δευτεροβάθμια ή πρωτοβάθμια θα βγάλει δικό της πρόγραμμα. Μάλιστα η εγκύκλιος λέει για ξεκίνημα από τις 18 Οκτωβρίου που είναι Δευτέρα. Τα σεμινάρια μπορούν να γίνουν κάλλιστα και απογευματινές ώρες...

Αποσυνδεδεμένος elven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1231 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 11:48:28 μμ »
Διορίστηκα πέρυσι και δεν παρακολούθησα ΠΕΚ διότι δεν διοργανώθηκαν για την ειδικότητα μας. Φέτος είμαι σε επαπειλούμενη άδεια. Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση; Υπάρχει κίνδυνος για το διορισμό μου εφόσον τελειώνει η διετία; Μήπως, έστω, μπορώ να τα παρακολουθήσω στον τόπο κατοικίας μου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 794
Σύνολο: 808

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.