*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 358207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1428 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 12:40:33 πμ »
Για την επιμόρφωση που γίνεται στους καθηγητές ειδικοτήτων που δουλεύουν στα 800 ολοήμερα ξέρετε κάτι? Είναι υποχρεωτικό?? Δεν θα μπορέσω να πάω και δεν ξέρω αν αυτό θα έχει κυρώσεις.... Δεν είναι τα ΠΕΚ των νεοδιόριστων, απλά ρωτάω μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι

Απ'όσο γνωρίζω είναι υποχρεωτικό, έτσι μου είπε και ο διευθυντής του σχολείου μου. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κυρώσεις

Είναι υποχρεωτικά και γενικώς υπάρχει ένα κλίμα ψαρωτικό για τους νέους κάθε φορά που ξεκινά ΠΕΚ ότι δεν θα γίνουν μόνιμοι ... μια προσεκτικότερη ματιά όμως του ΥΚ στο κομμάτι περί μονιμοποίησης σε άλλους συλλογισμούς του Διοικητικού Δικαίου οδηγεί.....
Όλο το παιχνίδι γίνεται για τα φράγκα των επιμορφωτών...
Μπορείτε οι φετεινοί νεοδιόριστοι να τα κάνετε και του χρόνου.
Όσοι δεν έχετε καθόλου προϋπηρεσία κάντε φέτος μόνο την Α φάση και του χρόνου που θα έχετε 8 μήνες διδακτική προϋπηρεσία γλιτώνετε την Β και Γ φάση και πέρνετε κατευθείαν τη βεβαίωση ύστερα από αίτησή σας προς το οικείο ΠΕΚ.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1429 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:26:21 πμ »
Όλα αυτά που λες ισχύουν για τα κανονικά ΠΕΚ των νεοδιόριστων. Απλά βγήκε και μια επιμόρφωση αυτές τις μέρες για τις νέες ειδικότητες στα 800 ολοήμερα δημοτικά η οποία δεν είναι ΠΕΚ απλά τα ΠΕΚ τη φιλοξενούν και δεν ξέρω τί παίζει αν κάποιος δεν τα κάνει. Εν τω μεταξύ είμαι διορισμένη στη δευτεροβάθμια και απλά φέτος με διαθέσαν στην πρωτοβάθμια λόγω υπεραριθμίας. Είμαι υποχρεωμένη για έναν χρόνο που θα είμαι στην πρωτοβάθμια να κάνω αυτή την επιμορφωση??? Να σημειωθεί ότι δεν γίνεται στην πόλη μου. Αλλιώς δε θα το συζητούσα και θα πήγαινα...

Αποσυνδεδεμένος mari_tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1430 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:57:46 μμ »
Σήμερα πήρα τηλ στα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν οτι θα ξεκινήσουν 29 - 30 και 31/10 τα ΠΕΚ και οτι το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα απο βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1431 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:43:50 μμ »
Σήμερα πήρα τηλ στα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν οτι θα ξεκινήσουν 29 - 30 και 31/10 τα ΠΕΚ και οτι το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα απο βδομάδα.

 Είναι δυνατόν να μας βάζουν σε τόσα έξαδα χωρίς να μας έχουν ακόμα πληρώσει; Σήμερα έμαθα ότι θα πληρωθούμε 1η Νοέμβρη κι έχω εκνευριστεί απίστευτα. Κατά τα άλλα, μας διαβεβαίωσαν στην ορκωμοσία ότι δε θα καθυστερήσουν την πληρωμή, γιατί καταλαβαίνουν ότι όσοι διοριζόμαστε στις Κυκλάδες -και γενικά στα νησιά- έχουμε περισσότερα έξοδα.
  Κι αυτό που φημολογείται ότι τα πΕΚ θα γίνονται Σαββατοκύριακα; Πόσα σαββατοκύριακα θα είναι αυτά;  Γιατί να μην τα κάνουν 7-10 μέρες συνεχόμενα όπως τα συνηθιζόταν παλιά; Τους ενδιαφέρει να μη χάσουν τα παιδιά μάθημα, ή  συμφώνησαν με τις ακτοπλοϊκές εταιρείες να καταθέσουμε τον πρώτο μας μισθό στα εισιτήρια των πλοίων; Γιατί είναι άλλο να πηγαίνεις μία φορά και να γυρνάς μία ακόμα κι άλλο να πρέπει να δώσεις το ίδιο ποσό 3-4 φορές σε ένα μήνα...Άσε που είναι δύσκολο να συχρονιστούν τόσα πολλά και διαφορετικά νησιά. Π.χ. τον ίδιο χρόνο κάνει και τα ίδια εισιτήρια πληρώνει αυτός που είναι στην Κέα με τον εκπαιδευτικό που είναι στην Ανάφη; Και οι δύο θα πρέπει κάθε Σαββατοκύριακο να είναι στον Πειραιά; Δε ξέρω, κάποιους άλλους συναδέλφους είδα -όλως περιέργως- να μην τους πειράζει και τόσο, αλλά εγώ σοβαρά σκέφτομαι να μην τα παρακολουθήσω φέτος. Κάποιοι παλαιότεροι συνάδελφοι μας συμβούλευσαν να μην παραστούμε, αντιδρώντας έτσι στο ανάρμοστο πρόγραμμα που προσπαθούν να φτιάξουν.
     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1432 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:06:41 μμ »
Σήμερα πήρα τηλ στα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν οτι θα ξεκινήσουν 29 - 30 και 31/10 τα ΠΕΚ και οτι το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα απο βδομάδα.

 Είναι δυνατόν να μας βάζουν σε τόσα έξαδα χωρίς να μας έχουν ακόμα πληρώσει; Σήμερα έμαθα ότι θα πληρωθούμε 1η Νοέμβρη κι έχω εκνευριστεί απίστευτα. Κατά τα άλλα, μας διαβεβαίωσαν στην ορκωμοσία ότι δε θα καθυστερήσουν την πληρωμή, γιατί καταλαβαίνουν ότι όσοι διοριζόμαστε στις Κυκλάδες -και γενικά στα νησιά- έχουμε περισσότερα έξοδα.
  Κι αυτό που φημολογείται ότι τα πΕΚ θα γίνονται Σαββατοκύριακα; Πόσα σαββατοκύριακα θα είναι αυτά;  Γιατί να μην τα κάνουν 7-10 μέρες συνεχόμενα όπως τα συνηθιζόταν παλιά; Τους ενδιαφέρει να μη χάσουν τα παιδιά μάθημα, ή  συμφώνησαν με τις ακτοπλοϊκές εταιρείες να καταθέσουμε τον πρώτο μας μισθό στα εισιτήρια των πλοίων; Γιατί είναι άλλο να πηγαίνεις μία φορά και να γυρνάς μία ακόμα κι άλλο να πρέπει να δώσεις το ίδιο ποσό 3-4 φορές σε ένα μήνα...Άσε που είναι δύσκολο να συχρονιστούν τόσα πολλά και διαφορετικά νησιά. Π.χ. τον ίδιο χρόνο κάνει και τα ίδια εισιτήρια πληρώνει αυτός που είναι στην Κέα με τον εκπαιδευτικό που είναι στην Ανάφη; Και οι δύο θα πρέπει κάθε Σαββατοκύριακο να είναι στον Πειραιά; Δε ξέρω, κάποιους άλλους συναδέλφους είδα -όλως περιέργως- να μην τους πειράζει και τόσο, αλλά εγώ σοβαρά σκέφτομαι να μην τα παρακολουθήσω φέτος. Κάποιοι παλαιότεροι συνάδελφοι μας συμβούλευσαν να μην παραστούμε, αντιδρώντας έτσι στο ανάρμοστο πρόγραμμα που προσπαθούν να φτιάξουν.
     

Κι εμείς στη Σχοινούσα δυο νεοδιόριστοι είμαστε και λέμε να μην παραστούμε φέτος. Να τα αφήσουμε για του χρόνου που δε θα χρειάζεται να παρακολουθήσουμε και τη δεύτερη φάση. Πραγματικά απαράδεκτο το φετινό πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1433 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:44:47 μμ »
Σχετικά με τα ΠΕΚ Πειραιά βλέπω ότι αρχίζουν όπως και πέρυσι, δηλαδή στις 29.10. Μόνο που εμείς πήγαμε, όπως προανέφερα, από τις 29.10 έως τις 5.11 και 6.11 επιστρέψαμε, γιατί υπήρχε και περιθώριο απουσιών. Προσέξτε μόνο ότι στο σχολείο θα έρθει εντολή μετακίνησης. Δεν ξέρω αν τότε μπορείτε να αρνηθείτε. Είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν, αλλά δυστυχώς έχει ξαναγίνει στις Κυκλάδες παλαιότερα, π.χ. 2006-2007.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1434 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:54:40 μμ »
Αρχικά κι εγώ σκέφτηκα ότι προσωπικά με συμφέρει περισσότερο το ΣΚ, μην αφήσω το μωρό πολλές μέρες, αλλά η ταλαιπωρία τελικά θα είναι τεράστια! 300 ευρώ μίνιμουμ μόνο τα εισιτήρια για 5 μετακινήσεις, κι ας αφήσουμε ξενοδοχεία, κλπ... Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν συμφέρει να τα αφήσω πάλι για του χρόνου! Αλλά δε μου εγγυάται κανείς ότι θα γίνουν συνεχόμενα τον Αύγουστο να είμαι εξασφαλισμένη ότι θα μπορώ!!
Εσείς από Σχοινούσα, θέλετε +2 μέρες άδεια κάθε φορά βασικά, για να μετακινηθείτε, αν θυμάμαι καλά!
Θα με φάει το άγχος μου φαίνεται!

mari_tsa στο είπαν σίγουρα; δηλαδή να μην κανονίζω... νταντά για αυτό το ΣΚ;;

Αποσυνδεδεμένος mari_tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1435 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 02:43:14 μμ »
Όταν τους ρώτησα ε'ιπαν 29,30 και 31/10 οτι θα ξεκινήσουν. Υποθέτω οτι είναι σίγουρο. Θέλω να ελπίζω οτι δεν θα αλλάξουν γνώμη τελευταία στιγμή και θα μας ενημερώσουν και εμάς τελευταία στιγμή για το πότε θα γίνουν τα ΠΕΚ.
Πάντως είναι απαράδεκτο το γεγονός οτι θα μας τρέχουν παρασκευοσαββατοκύριακα στον Πειραιά απο τα νησιά του αργοσαρωνικού και απο Κυκλάδες. Συγνώμη δηλαδή εμείς δεν είμαστε άνθρωποι να ξεκουραστούμε και να χαρούμε την οικογενειά μας τα Σαββατοκύριακα;;;Αυτά δεν τα βλέπει κανείς να πει τι τραβάνε οι εκπαιδευτικοί και οτι με ένα ψωρομισθό τους τρέχουν στην επαρχία να πληρώνουν ένα σωρό έξοδα μόνο το γεγονός οτι καθόμαστε τα Χριστούγεννα Πάσχα και Καλοκαίρι ξέρουν όλοι να σχολιάζουν. Συγνώμη για τη φόρα που πήρα αλλά με πνίγει το δίκιο...
Πάντως κάτι πρέπει να γίνει δεν μπορούμε κάθε φορά που αποφασίζουν οι άλλοι για μας να συμβιβαζόμαστε!!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1436 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 05:42:06 μμ »
Εχεις απολυτο δικιο!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1437 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 07:14:59 μμ »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1438 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 07:16:22 μμ »
Σήμερα πήρα τηλ στα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν οτι θα ξεκινήσουν 29 - 30 και 31/10 τα ΠΕΚ και οτι το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα απο βδομάδα.

Το ΠΕΚ Λαμίας θα αναρτήσει το πρόγραμμα γύρω στις 24/10 και θα ξεκινήσει το πρόγραμμα στις 30/10.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2010, 07:36:39 μμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1439 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:10:44 μμ »
Σχετικά με τα ΠΕΚ ΠΕιραιά θα αρχίσουν λεει απο 29/10 και θα γίνονται Παρασκευες απογευμα,Σαββάτο, Κυριακή....Για τους συναδέλφους που είναι σε νησιά αυτό είναι απαράδεκτο!!!Γιατί τα έξοδα είναι πολλά και η ταλαιπωρία απίστευτη!!!!καλύτερα θα ήταν να τα κάνουν συνεχόμενες μέρες,μπορεί να μη γλιτώσουν τα έξοδα αλλά θα γλιτώσουν την ταλαιπωρία να ταξιδεύουν κάθε ΣΚ!!!!

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1440 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 06:02:05 μμ »
Παράθεση
γίνεται αρκεί το πεκ στο οποίο ανήκεις να δώσει το οκ....
Εμένα με δεχτήκανε και στα 3 της Αθήνας αλλά δεν έχει δώσει ακόμα το οκ το πεκ Τρίπολης στο οποίο ανήκω

Και αν αγνοήσεις το ΠΕΚ Τρίπολης (σε περίπτωση που δε σε αποδεσμεύσουν) και πας σε ένα από αυτά της Αθήνας, αφού σε έχουνε ήδη δεχτεί, πειράζει;

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1441 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 06:48:02 μμ »
ισχύει και σε άλλες περιοχές το γεγονός ότι οι αναπληρωτές ξεκινούν επιμόρφωση σε διαφορετικές ημερομηνίες από εκείνες των μονίμων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 813
Σύνολο: 820

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.