*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 358218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patolis74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1456 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 09:10:06 πμ »
ναι ρουκακι,έχεις δίκιο!και εμείς από το καστελλόριζο(νεοδιόριστοι) δε θα πάμε καθόλου.ένα δρομολόγιο την εβδομάδα με πλοίο και αμφίβολο το αεροπλάνο δε λέει!ας τα βάζαν τέλη ιουνίου ή αρχές σεπτεμβρίου.δε θα γίνουμε και βέγγοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1457 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 09:42:05 πμ »
Καλημέρα. Επικοινώνησα προ ολίγου με το γραφείο πρωτοβάθμιας της περιοχής μου και ρώτησα για ενδεχόμενες κυρώσεις. Μου είπαν οτι δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση για τους αναπληρωτές, αλλά μόνο για τους νεοδιοριζόμενους. Μάλιστα μου έδωσαν το επιχείρημα οτι θα μαζευόμασταν πολλοί και γι`αυτό δίνουν προτεραιότητα στους νεοδιοριζόμενους γιατί αυτοί θα πάρουν και βαθμό από εκεί. (τί βαθμό?)
Άρα δεν πάμε.

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1458 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:10:46 πμ »
Εγώ δυστυχώς αυτό δε μπορώ να το κάνω αφού τα χρωστάω από πέρσι τα ΠΕΚ και αν δε τους τιμήσω με την παρουσία μου θα μου δείξουν την έξοδο τον Ιούνιο..

Αποσυνδεδεμένος patolis74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1459 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:31:27 πμ »
δε νομίζω να σου δείξουν την έξοδο!δεν την δείχνουν τόσο εύκολα!ψάξε το καλύτερα!ίσως τα κάνεις,όταν πάρεις μετάθεση(δεν ξέρω κάτι,απλά εικασίες κάνω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1460 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 03:11:37 μμ »
καλησπέρα
είμαι νεοδιόριστη,έχω όμως παρακολουθήσει το 2008 πεκ ως αναπληρώτρια
πρέπει να παρακολουθήσω και τις 3 φάσεις?

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1461 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 03:13:55 μμ »
ναι ρουκακι,έχεις δίκιο!και εμείς από το καστελλόριζο(νεοδιόριστοι) δε θα πάμε καθόλου.ένα δρομολόγιο την εβδομάδα με πλοίο και αμφίβολο το αεροπλάνο δε λέει!ας τα βάζαν τέλη ιουνίου ή αρχές σεπτεμβρίου.δε θα γίνουμε και βέγγοι!
Κι εγώ λέω να μην πάω (από Κάρπαθο). Τα έξοδα και η ταλαιπωρία είναι μεγάλα. Λέτε να έχουμε πρόβλημα; Πόσοι δεν θα πάμε;

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1462 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 03:20:55 μμ »
Επιπλέον, με ενοχλεί που μας ειδοποιούν τελευταία στιγμή. Τους είχα πάρει ένα σωρό τηλέφωνα για να μάθω πότε θα γίνουν τα ΠΕΚ, ώστε να κανονίσει ο σύζυγός μου την άδειά του για να έρθει να με δει στον τόπο διορισμού. Μου είχαν απαντήσει ένα γενικό και αόριστο 15 Οκτωβρίου. Από μόνοι μας υποθέσαμε ότι δεν θα τα ξεκινούσαν κοντά στις εκλογές και... την πατήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1463 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 05:30:41 μμ »
Εγώ δυστυχώς αυτό δε μπορώ να το κάνω αφού τα χρωστάω από πέρσι τα ΠΕΚ και αν δε τους τιμήσω με την παρουσία μου θα μου δείξουν την έξοδο τον Ιούνιο..

Καμια σχεση!!! Κι εγω τα χρωσταω απο περσι και το φετινο προγραμμα δε με βολευει και πηρα τηλ και στο Γραφειο και στα Πεκ και μου ειπαν να τα αφησω για του χρονου , οτι δεν υπαρχουν κυρωσεις . Ρωτησα και για τη μονιμοποιηση στο γραφειο και μου ειπαν οτι στα 2 χρονια μονιμοποιεισαι αυτοδικαια απλα τα τη βεβαιωση των ΠΕΚ τη χρειαζεσαι για να προαχθεις απο το βαθμο Γ στο βαθμο Β.
Αλλωστε  αν δεις και την προκηρυξη καλει και τους διορισθεντες τα παρελθοντα ετη.
Μεταφερω ακριβως οτι μου ειπαν απο πεκ και γραφειο,το διευκρινιζω, δεν ειναι δικα μου, απο κει και περα ο καθενας κρινει και αποφασιζει.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1464 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 05:54:46 μμ »
Ο Κουλαϊδής έβγαλε σήμερα καινούργιο φιρμάνι για τα ΠΕΚ

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1601%3A21-10-10---&catid=135%3Aprotobathmia-kai-deyterobathmia&Itemid=142&lang=el

όπου αναφέρεται ότι η παρακολούθηση των ΠΕΚ θεωρείται υποχρεωτική.
Θεωρείται, είναι όμως; Γιατί δεν ξεκαθαρίζει το υπουργείο τι ισχύει αλλά πάλι με μισόλογα και ασάφειες τοποθετείται;
Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την εγκύκλιο ότι προσπαθούν να με "τρομοκρατήσουν" να τα παρακολουθήσω και ταυτόχρονα να μην μπορώ να έχω και καμία αξίωση να αποζημιωθώ για την υπερωριακή απασχολήση.

Εν τω μεταξύ το 2ο ΠΕΚ Αθήνας έχει βγάλει ένα πρόγραμμα για τους μεν νεοδιόριστους 4 συνεχόμενα Σαββατοκύριακα (!) για τους δε αναπληρωτές α/θμιας και β/θμιας 5 καθημερινές από τις  4.30-9.30 μμ. Σχεδόν αμέσως δλδ μετά το σχολείο θα πρέπει να παρουσιαζόμαστε στα ΠΕΚ.
Αν και μπορεί να είναι χρήσιμα τα επιμορφωτικά σεμινάρια (δεν το γνωρίζω) τόσο οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις όσο και οι υποχρεώσεις που έχω έναντι των μαθητών μου (προετοιμασία και αναπλήρωση δυνάμεων) καθιστούν αδύνατο για μένα να τα παρακολουθήσω υπό αυτούς τους όρους. Το χρόνο μετά την εργασία μου τον διαθέτω όπως εγώ κρίνω.




Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1465 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 06:00:18 μμ »
Πες τα χρυσοστομη!!
Απο τη μια κραζουμε την ΟΛΜΕ οτι δεν κανει τιποτα , τωρα που εβγαλε ανακοινωση οτι μας καλυπτει να μην παρακολουθησουμε , τρεχουμε ολοι φοβισμενοι να παμε στα πεκ που οπως πολυ σωστα επεσημανε η rozy ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ υποχρεωτικα.
Μα για ποσο ηλιθιους μας περνανε πια????

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1466 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 06:40:43 μμ »
Εμάς σήμερα μας ενημέρωσαν ότι τα ΠΕΚ θα γίνουν 29, 30 και 31/10, 19,20 και 21/11 και 3,4 και 5/12. Μιλάω για τα Δωδεκάνησα. Πήραμε τηλ στη Δευτεροβάθμια, στα ΠΕΚ και στο υπουργείο να τους πούμε ότι λόγω έλλειψης δρομολογίων που να βολεύουν για τη μετακίνησή μας καλό θα ήταν να τα συμπτύξουμε σε μία εβδομάδα και μας έγραψαν. Δηλαδά θα είμαστε στο σχολείο Τρίτη και Τετάρτη και τις υπόλοιπες μέρες ΠΕΚ και ταξίδια. Φοβερή ιδέα! Δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα στα σχολεία!

Σας είπαν πού θα γίνουν;

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1467 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 08:02:19 μμ »
Σήμερα πήρα τηλ στα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν οτι θα ξεκινήσουν 29 - 30 και 31/10 τα ΠΕΚ και οτι το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα απο βδομάδα.

Το ΠΕΚ Λαμίας θα αναρτήσει το πρόγραμμα γύρω στις 24/10 και θα ξεκινήσει το πρόγραμμα στις 30/10.

Καλά είναι δυνατόν να ξεκινήσουν τα ΠΕΚ το ΣΚ, που σε κάποιες περιοχές θα γίνονται επαναληπτικές εκλογές; Δεν υπάρχει καμία λογική πια;

Εγώ θα είμαι πεκ λαμίας και είχα κανονίσει να λείπω για τα δύο ΣΚ των εκλογών.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1468 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 08:04:02 μμ »
Πες τα χρυσοστομη!!
Απο τη μια κραζουμε την ΟΛΜΕ οτι δεν κανει τιποτα , τωρα που εβγαλε ανακοινωση οτι μας καλυπτει να μην παρακολουθησουμε , τρεχουμε ολοι φοβισμενοι να παμε στα πεκ που οπως πολυ σωστα επεσημανε η rozy ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ υποχρεωτικα.
Μα για ποσο ηλιθιους μας περνανε πια????

Είναι υποχρεωτικά, αλλά δεν είναι δεσμευτικό το να τα κάνεις φέτος.Απλά αν καθυστερήσει κάποιος να τα κάνει 2-3 χρόνια ας πούμε, θα καθυστερήσει να πάει από βαθμό Γ σε Β (σιγά το πρόβλημα ;D) Δεν είμαι σίγουρη αν καθυστερεί και η μονιμοποίηση, αλλά όπως και να'χει κανείς δεν απολύθηκε γιατί άργησε να κάνει τα ΠΕΚ!!!Αν είστε σε νησιά και είναι δύσκολη η μετακίνηση, αν δυσκολεύεστε οικονομικά και γενικά αν φέτος έχετε πιο σοβαρά προβλήματα από τα ΠΕΚ, μην πάτε.Εγώ θα τα άφηνα για του χρόνου

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1469 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 09:17:41 μμ »
Καλημέρα. Επικοινώνησα προ ολίγου με το γραφείο πρωτοβάθμιας της περιοχής μου και ρώτησα για ενδεχόμενες κυρώσεις. Μου είπαν οτι δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση για τους αναπληρωτές, αλλά μόνο για τους νεοδιοριζόμενους. Μάλιστα μου έδωσαν το επιχείρημα οτι θα μαζευόμασταν πολλοί και γι`αυτό δίνουν προτεραιότητα στους νεοδιοριζόμενους γιατί αυτοί θα πάρουν και βαθμό από εκεί. (τί βαθμό?)
Άρα δεν πάμε.

Όλοι οι νεοδιόριστοι έχουν εισαγωγικό βαθμό Γ'. Μετά από 2 χρόνια, που τελειώνει και η δοκιμαστική περίοδος, "περνάνε" από το βαθμό Γ' στο βαθμό Β'.Μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια όλοι οι νεοδιόριστοι πρέπει να κάνουν τα ΠΕΚ.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 780
Σύνολο: 794

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.