*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 707293 φορές)

sofiam, lost snow, Spiros06, tiel και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2674 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:52:51 μμ »
Αν για κάποιο περίεργο; λόγο σε βάλουν να αξιολογηθείς για το μάθημα στο άτακτο τμήμα, ενώ στο ήσυχο τμήμα τα πας εξαιρετικά, όντως την έβαψες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:36 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2675 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:56:41 μμ »
Astana pane οπως τα λες είναι.. Απλώς ήθελα να βάλω μια νότα αισιοδοξίας, γιατί προσωπικά έχω αγχωθεί με αυτή διαδικασία όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2676 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 01:03:05 μμ »
Αν για κάποιο περίεργο; λόγο σε βάλουν να αξιολογηθείς για το μάθημα στο άτακτο τμήμα, ενώ στο ήσυχο τμήμα τα πας εξαιρετικά, όντως την έβαψες.

Σύμφωνα με τον νόμο, ο εκπαιδευτικός έχει δικαίωμα να προτείνει τμήμα, μάθημα και ώρα.

Επίσης ελπίζω ότι στα παιδιά η παρουσία ενός ξένου προσώπου θα λειτουργήσει αποτρεπτικά.
Εμένα πιο πολύ με αγχώνει αν έχουν εξωπραγματικές απαιτήσεις πχ αναλυτικά σχέδια μαθήματος, ομαδοσυνεργατικα φύλλα εργασίας κλπ.
Και πιο πολύ ακόμα με αγχώνει η αξιολόγηση του διευθυντή. Θα έλεγα ότι αυτό φοβάμαι πιο πολύ. Γιατί κι ο δικός μου ο νυν που δρν είναι εμπαθής, ενίοτε έχει μυστήρια κριτήρια. Και αν αλλάξει και είναι αυτός που υποψιάζομαι ότι θα είναι, θα έχει ακόμα πιο περίεργα κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2677 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 01:07:26 μμ »
Ν' αγχώνεστε για να προσφέρετε το καλύτερο στους μαθητές σας κι όχι για γελοιότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:36 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2678 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 01:14:15 μμ »
Αυτή είναι «υπερανω». Και είναι και αξιοσημείωτο γι αυτόν τον λόγο ότι δεν τη θέλει ούτε ο μέσος δεξιός γονέας που δεν έχει δει καμία βελτίωση στα σχολεία κατά τη διάρκεια της θητείας της.

Η εκλογική πελατεία τής εν λόγω, προτάσσει άλλα κριτήρια και σίγουρα όχι αυτό που αναφέρατε. Συγκεκριμένα, όταν τη βλέπει ΚΑΘΕ Κυριακή και σε διαφορετική εκκλησία του Βόρειου Τομέα, είναι επαρκέστατος λόγος -για τα κριτήριά τους- να την ψηφίζουν ξανά και ξανά, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Με τα τσαρούχια θα βγαίνει, ό,τι "έργο" και να κάνει, σε οποιοδήποτε υπουργείο. Αφού αυτά είναι, ενίοτε, τα κριτήρια του "σοφού λαού", αυτοί οι πολιτικοί θα διαφεντεύουν τη ζωή του.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2679 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 02:07:19 μμ »
 το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω : έχω τη βάσιμη αίσθηση ότι ο σύμβουλος (αν δεν είναι εξαιρετικά άχρηστη περίπτωση μετριότητας - ελαχιστοι θα είναι) θα είναι μια χαρά...
τα πολλά κριτήρια είναι θέμα διευθυντή και εκεί καμία νότα αισιοδοξίας. εκεί θα γίνει σφαγή επί προσωπικών και λιγότερο υπηρεσιακών ζητημάτων.
όντως τα παιδιά θα συνεργαστούν με έναν ξένο μέσα (οι παλιότεροι ξέρουν). το πρόβλημα είναι το θεσμικό του υπερδιευθυντή. και αν δείτε πίνακες πολλοί σοβαροί άνθρωποι και προσοντούχοι προτιμούν να πάνε σύμβουλοι (κάντε συνειρμούς , μην τα γράφω) και να φύγουν από το σφιχτά σχολικό τμήμα.

αναφορικά με τα εκλογικά : τα γράψαν άλλοι , μόνο κομματικά κριτήρια , ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται με την παιδεία, οι γονείς αρνητικοί με τον κλάδο (που τσινάει και για την παιδοφύλαξη και δεν μπορεί να περάσει στην ηλίθια κοινωνία ότι το θεσμικό πλαίσιο είναι στρεβλό. αν ήταν εξορθολογισμένο, η ντεμέκ αξιολόγηγη θα έβγαινε ως περιττή από το πλάνο και οι ολίγοι τεμπελοβολεψάκηδες θα ήταν στη θέση τους και όλα πιο άνετα και αποτελεσματικά κυρίως για όλους).
χαιρετώ

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2680 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 02:13:52 μμ »
Συνάδελφοι αφού έτσι ειναι και δεν το λέω ειρωνικά ότι επί Φίλη ( και κατ' εμένα και επί Μπαλντα για τη μη δυνατότητα επανυποβολης τρίτη φορά υποψηφιότητας διευθυντή στο ίδιο σχολείο) υπήρξε μια διακαιοσυνη σε κάποια θέματα στην εκπαίδευση και τέλος πάντων κάποιες τομές, γιατί η ΔΑΚΕ σάρωσε στις τελευταίες εκλογές των εκπαιδευτικών; Επίσης γιατί στις εκλογές της ΔΟΕ πήρε τα ποσοστά που πήρε (που ήταν πολύ ψηλά);
Μήπως κάποιοι άλλοι - που δεν είναι λίγοι - έχουν αντίθετοι άποψη από εμάς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2023, 02:15:29 μμ από vstrom »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2681 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 02:37:52 μμ »
Συνάδελφοι αφού έτσι ειναι και δεν το λέω ειρωνικά ότι επί Φίλη ( και κατ' εμένα και επί Μπαλντα για τη μη δυνατότητα επανυποβολης τρίτη φορά υποψηφιότητας διευθυντή στο ίδιο σχολείο) υπήρξε μια διακαιοσυνη σε κάποια θέματα στην εκπαίδευση και τέλος πάντων κάποιες τομές, γιατί η ΔΑΚΕ σάρωσε στις τελευταίες εκλογές των εκπαιδευτικών; Επίσης γιατί στις εκλογές της ΔΟΕ πήρε τα ποσοστά που πήρε (που ήταν πολύ ψηλά);
Μήπως κάποιοι άλλοι - που δεν είναι λίγοι - έχουν αντίθετοι άποψη από εμάς;

Εγω μπορώ να κατανοήσω ότι κάποιοι έχουν αλλεργία την αριστερά οπότε δεν μπορούν να δεχτούν ότι οι συνθήκες στα σχολεία ήταν καλύτερες επι συριζα (που σιγά κιόλας την κοινωνική ανατροπή που έφερε, και καθόμαστε και συζητάμε). Δεν μπορώ να κατανοήσω το να υποστηρίζουν την Κεραμεως. Πόσο τυφλή υπακοή στο κόμμα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2682 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 02:40:40 μμ »
το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω : έχω τη βάσιμη αίσθηση ότι ο σύμβουλος (αν δεν είναι εξαιρετικά άχρηστη περίπτωση μετριότητας - ελαχιστοι θα είναι) θα είναι μια χαρά...
τα πολλά κριτήρια είναι θέμα διευθυντή και εκεί καμία νότα αισιοδοξίας. εκεί θα γίνει σφαγή επί προσωπικών και λιγότερο υπηρεσιακών ζητημάτων.
όντως τα παιδιά θα συνεργαστούν με έναν ξένο μέσα (οι παλιότεροι ξέρουν). το πρόβλημα είναι το θεσμικό του υπερδιευθυντή. και αν δείτε πίνακες πολλοί σοβαροί άνθρωποι και προσοντούχοι προτιμούν να πάνε σύμβουλοι (κάντε συνειρμούς , μην τα γράφω) και να φύγουν από το σφιχτά σχολικό τμήμα.

αναφορικά με τα εκλογικά : τα γράψαν άλλοι , μόνο κομματικά κριτήρια , ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται με την παιδεία, οι γονείς αρνητικοί με τον κλάδο (που τσινάει και για την παιδοφύλαξη και δεν μπορεί να περάσει στην ηλίθια κοινωνία ότι το θεσμικό πλαίσιο είναι στρεβλό. αν ήταν εξορθολογισμένο, η ντεμέκ αξιολόγηγη θα έβγαινε ως περιττή από το πλάνο και οι ολίγοι τεμπελοβολεψάκηδες θα ήταν στη θέση τους και όλα πιο άνετα και αποτελεσματικά κυρίως για όλους).
χαιρετώ

Από πλευράς του διευθυντή η αξιολόγηση μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο πειθάρχησης ή και αυτολογοκρισίας. Κι αυτό μόνο κατά των σχολείων θα λειτουργήσει.
Οι σύμβουλοι πιστεύω κι εγω ότι γενικα δεν έχουν και κάποιο όφελος από το να πουλήσουν εξουσία και να βάζουν κακούς βαθμούς εκτός αν είναι τίποτα στριμμένοι. Γενικα έχω την εντύπωση ότι σύμβουλοι έχουν διατελέσει κατά καιρούς πολλοί σοβαροί κ αξιόλογοι άνθρωποι χωρίς εξουσιομανία. Γι αυτό κι εγω δεν ανησυχώ τόσο γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2683 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 03:10:43 μμ »
Ο διευθυντής μου με χρησιμοποιεί καθημερινά σε όλα μου τα κενά έχοντας μια περίεργη αντίληψη περί ικανοτήτων και θεσμικών ρόλων και κειμένων. Συνήθως δεν μπορώ να μη συμμορφωθώ, μιας και το κυριότερο καθήκον που μου έχει επιβάλλει είναι να βρίσκομαι μαζί του σε συναντήσεις με γονείς μαθητών που απλά πρέπει να μιλήσουν μαζί του, εκμεταλλευόμενος τον ρόλο του Συμβούλου Σχολικής Ζωής (ρόλο που από μόνος του φτάνει για να αγανακτήσεις σε μας) και την ευαισθησία μου. Έχουμε έρθει σε κόντρα άπειρες φορές, ιδίως αφότου αρνήθηκα τον ρόλο του Συντονιστή. Ο Σύμβουλος είναι ο καλύτερος φίλος του και θα είναι το ίδιο δίδυμο ξανά (εξαιρετικά άχρηστη περίπτωση μετριότητας θα έλεγα asta napane :-) ). Έτσι λοιπόν θα τα τα πούμε στις επιμορφώσεις
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2684 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 04:06:29 μμ »
Έχω προσωπικά την εξής απορία. Διαβάζοντας το ΦΕΚ στάθηκα στο σημείο όπου λέει πως όταν κάποιος δεν πάρει ικανοποιητική βαθμίδα στην αξιολόγηση θα παρακολουθεί υποχρεωτική επιμόρφωση. Τι πάει να πει υποχρεωτική; Δηλαδή αν δεν την παρακολουθήσει κάποιος θα θεωρηθεί ότι υποπίπτει σε πειθαρχικό παράπτωμα αυτό της παράβασης καθήκοντος; Γατί δεν διευκρινίζει το ΦΕΚ τίποτε περισσότερο πέραν της υποχρεωτικότητας της επιμόρφωσης. Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό θα βοηθούσε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2685 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 04:21:23 μμ »
"(που σιγά κιόλας την κοινωνική ανατροπή που έφερε, και καθόμαστε και συζητάμε). Δεν μπορώ να κατανοήσω το να υποστηρίζουν την Κεραμεως. Πόσο τυφλή υπακοή στο κόμμα;"

Εξαρτάται πως την εννοείς συνάδελφε την κοινωνική ανατροπή. Κατ' εμένα έφερε και μάλιστα σε πολλούς τομείς. Για τον ίδιο λόγο που δεν το κατανοείς, δεν το κατανοούν και αυτοι. Δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τυφλή υπακοή στο κόμμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2686 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 04:22:14 μμ »
Εγώ πάλι ως νεοδιοριστη του 2021 (έχω 7 χρόνια προϋπηρεσία πριν το διορισμό και 1 χρόνο μετά το διορισμο), αναρωτιέμαι πως θα μονιμοποιηθουμε εμείς που βρισκόμαστε σε αδεια,αφού δεν θα,αξιολογηθουμε τώρα..
Ανοιξα και σχετικό νήμα,αλλά δεν ήξερε κάνεις,ίσως εδώ που το νήμα είναι πολύ δημοφιλές, απαντήσει κάποιος συνάδελφος που ξέρει..

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2687 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 04:36:57 μμ »
Ρε παιδιά αν δεν συνδέεται με απολύσεις και άλλα δεινά γιατί είναι υποχρεωτική για τη μονιμοποίηση των νεοδιοριστων;αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι;αν ήταν απλά να επιμορφώθει κάποιος και όχι να πάρει πόδι ας ξεκινούσε από σχολικές μοναδες-νομους που υπάρχουν σύμβουλοι ασχέτως αν ο άλλος είναι νεοδιοριστος  ή πιο παλιός.δεν κολλάνε κάποια γεγονότα  με τις δηλώσεις τους .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2023, 04:38:29 μμ από serton »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.