*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 717178 φορές)

dimik και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3388 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:33:30 μμ »
7, 5 μονάδες μπροστά η ΝΔ που το club όσων την ψηφίζουν έχουν γραμμένη την εκπαιδευση στα παλιά τους τα παπουτσια...ξυπνάτε
Καλά, οι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται δε σημαίνει αναγκαστικά ότι ισχύουν κιόλας.
Τα πετσωμένα Μ.Μ.Ε. κάνουν την προπαγάνδα τους νυχθημερόν.
Αλλά ακόμη κι αν βγει ξανά το ίδιο κόμμα κυβέρνηση, δε σημαίνει ότι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι υποταγμένοι.
Τίποτα δε χαρίζεται.
Οι καλλιτέχνες βγήκαν στον δρόμο.
Οι αρχαιολόγοι, επίσης.
Ας στριμωχτούνε λίγο οι κυβερνώντες και από εμάς, για να σταματήσουν να μας κάνουν ό,τι θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3389 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:35:15 μμ »
Καλά, οι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται δε σημαίνει αναγκαστικά ότι ισχύουν κιόλας.
Τα πετσωμένα Μ.Μ.Ε. κάνουν την προπαγάνδα τους νυχθημερόν.
Αλλά ακόμη κι αν βγει ξανά το ίδιο κόμμα κυβέρνηση, δε σημαίνει ότι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι υποταγμένοι.
Τίποτα δε χαρίζεται.
Οι καλλιτέχνες βγήκαν στον δρόμο.
Οι αρχαιολόγοι, επίσης.
Ας στριμωχτούνε λίγο οι κυβερνώντες και από εμάς, για να σταματήσουν να μας κάνουν ό,τι θέλουν.
ειναι χαμένο το παιχνίδι απλώς η αξιολόγηση θα βγάλει πολύ κόσμο αν όχι όλους από ικανοποιητικά και πάνω... 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3390 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:37:57 μμ »
Πού είπα εγω ότι είδα κάτι καλό;
Είπα απλα ότι αν ας πούμε ρωτήσουν τα παιδιά γιατί απεργώ, αυτή τη φορά δεν έχω τι να απαντήσω. Γιατί γύρω γύρω δεν ακούγεται κάτι πειστικό. Αυτό είπα μόνο.
Εντωμεταξύ δεν έχω πει καν ότι δεν θα απεργήσω.
Θα πρέπει να διαβάσεις τότε τις ανακοινώσεις του σωματείου σου, τα άρθρα των εκπαιδευτικών, καθώς και τις αναφορές για το αγγλοσαξωνικό σύστημα αξιολόγησης που εφαρμόζεται στις Η.Π.Α. (εδώ υπάρχουν και σχετικά βίντεο).
Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.
Λίγος χρόνος χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3391 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:38:19 μμ »
7, 5 μονάδες μπροστά η ΝΔ που το club όσων την ψηφίζουν έχουν γραμμένη την εκπαιδευση στα παλιά τους τα παπουτσια...ξυπνάτε

Ναι, και πέρσι τέτοιο καιρό , βάση των πουλημένων δημοσκοπήσεων, ήταν 12.5 μονάδες μπροστά. Την βλέπεις την σφαλιάρα που έρχεται;

Όσο πουλημένες και να είναι οι δημοσκοπήσεις, και όσο και αν προσπαθούν να φτιασιδώσουν την αλήθεια, τελείως δεν μπορούν να την κρύψουν. Ο ελέφαντας πάντα είναι ορατός, πίσω από τις μαργαρίτες......

https://www.youtube.com/watch?v=gfPeHpO_qCM

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:44:50 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3392 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:47:17 μμ »
Ναι, και πέρσι τέτοιο καιρό , βάση των πουλημένων δημοσκοπήσεων, ήταν 12.5 μονάδες μπροστά. Την βλέπεις την σφαλιάρα που έρχεται;

Όσο πουλημένες και να είναι οι δημοσκοπήσεις, και όσο και αν προσπαθούν να φτιασιδώσουν την αλήθεια, τελείως δεν μπορούν να την κρύψουν. Ο ελέφαντας πάντα είναι ορατός, πίσω από τις μαργαρίτες......

https://www.youtube.com/watch?v=gfPeHpO_qCM
Εσύ βλέπεις ότι έχει ανοίξει το πουγκί και μοιράζει αράδα λεφτά σε διάφορες κοινωνικές ομάδες; https://www.kathimerini.gr/politics/562275496/mitsotakis-erchontai-exaggelies-gia-toys-syntaxioychoys-poy-den-eidan-ayxisi-ton-teleytaio-mina/

https://www.thetoc.gr/politiki/article/mitsotakis-stoxos-mas-na-pesei-i-anergia-sto-10---erxontai-nees-epidotiseis-gia-200000-theseis-ergasias/

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3393 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:52:12 μμ »
Εσύ βλέπεις ότι έχει ανοίξει το πουγκί και μοιράζει αράδα λεφτά σε διάφορες κοινωνικές ομάδες; https://www.kathimerini.gr/politics/562275496/mitsotakis-erchontai-exaggelies-gia-toys-syntaxioychoys-poy-den-eidan-ayxisi-ton-teleytaio-mina/

https://www.thetoc.gr/politiki/article/mitsotakis-stoxos-mas-na-pesei-i-anergia-sto-10---erxontai-nees-epidotiseis-gia-200000-theseis-ergasias/

Δεν νομίζω ότι ο ελληνικός λαός είναι ινδιάνος ιθαγενής, και θα αγοράσει τις πολύχρωμες χάντρες του κούλη.

Αλλά ακόμα και να το κάνει, τι σχέση έχει αυτό με τον αγώνα των εκπαιδευτικών ενάντια στον επιθεωρητισμό;

Είτε ο κούλης είναι στην εξουσία, είτε οποιοσδήποτε άλλος καραγκιόζης, η σύμπνοια του 99,999% των εκπαιδευτικών ενάντια στον επιθεωρητισμό προϊδεάζει την νικηφόρο κατάληξη των διεκδικήσεών μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:58:44 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3394 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 05:54:39 μμ »
ειναι χαμένο το παιχνίδι απλώς η αξιολόγηση θα βγάλει πολύ κόσμο αν όχι όλους από ικανοποιητικά και πάνω... 8) 8) 8) 8)
Menandre, Έσπερε τι προτείνετε να κάνει ο κλάδος;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3395 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:01:40 μμ »
Δεν νομίζω ότι ο ελληνικός λαός είναι ινδιάνος ιθαγενής, και θα αγοράσει τις πολύχρωμες χάντρες του κούλη.

Αλλά ακόμα και να το κάνει, τι σχέση έχει αυτό με τον αγώνα των εκπαιδευτικών ενάντια στον επιθεωρητισμό;

Είτε ο κούλης είναι στην εξουσία, είτε οποιοσδήποτε άλλος καραγκιόζης, η σύμπνοια του 99,999% των εκπαιδευτικών ενάντια στον επιθεωρητισμό προϊδεάζει την νικηφόρο κατάληξη των διεκδικήσεών μας.

οι εκπαιδευτικοι θα τον μαυρισουν αλλά όλη η ελληνική κοινωνία δεν ειναι εκπαιδευτικοί Σημασία έχει ποιοι τον βγάζουν και θα ξαναβγει

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3396 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:03:22 μμ »
Menandre, Έσπερε τι προτείνετε να κάνει ο κλάδος;
γιατι φοβάστε ότι θα τους βγάλει άρχηστους με την αξιολόγηση; έχει πέσει γραμμή να βγουν όλοι από ικανοποιητικά και πάνω για να μην ανοίξει άλλα μέτωπα Μια φορά η ΝΔ συγκρούστηκε με τους δημοσίους υπαλλήλους , το 90-93 και δεν το ξανακάνει

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3397 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:12:14 μμ »
γιατι φοβάστε ότι θα τους βγάλει άρχηστους με την αξιολόγηση; έχει πέσει γραμμή να βγουν όλοι από ικανοποιητικά και πάνω για να μην ανοίξει άλλα μέτωπα Μια φορά η ΝΔ συγκρούστηκε με τους δημοσίους υπαλλήλους , το 90-93 και δεν το ξανακάνει

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο. Ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά γίνεται; Δεν γίνεται!

Αν όλοι βγουν ικανοποιητικοί, αυτό σημαίνει ότι η "αξιολόγηση" της ακατανόμαστης ήταν σικέ και άχρηστη, και εφαρμόστηκε απλά και μόνο για να τσεπώσουν δημόσιο χρήμα κάποιοι ημέτεροι.

Και αυτό πρέπει να το επικοινωνήσουμε προς όλους, με κάθε τρόπο.

Αν δεν με βγάλουν "μη ικανοποιητικό", εγώ θα το καταγγείλω!
Θέλω να πάω στα σεμινάρια που θα κάνουν τα κομματόσκυλα, να συναντήσω τους συντρόφους μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:16:10 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3398 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:20:42 μμ »
Θα πρέπει να διαβάσεις τότε τις ανακοινώσεις του σωματείου σου, τα άρθρα των εκπαιδευτικών, καθώς και τις αναφορές για το αγγλοσαξωνικό σύστημα αξιολόγησης που εφαρμόζεται στις Η.Π.Α. (εδώ υπάρχουν και σχετικά βίντεο).
Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.
Λίγος χρόνος χρειάζεται.

Παιδια δεν καταλαβαινόμαστε. Δεν χρειάζεται να διαβάσω την άποψη κάποιου για να έχω δική μου άποψη για τον νόμο. Έχω διαβασει τον ίδιο τον νόμο και έχω ούτως ή άλλως άποψη για τα προβλήματα της εκπαίδευσης.
Πειστικούς αντιλόγους στον δημόσιο διάλογο δεν βρίσκω, για να παραπέμψω όποιον απορεί.
Να το πω πιο απλά; Η ρητορική των σωματείων μας θεωρώ ότι μας εκθέτει, μας βλάπτει και τροφοδοτεί τον κοινωνικό αυτοματισμό εναντίον μας. Άποψή μου. ΘΕωρώ ότι έχω δικαίωμα να την εκφράσω.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3399 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:22:12 μμ »
Έσπερος & menandros. Εσένα σε βγάζω εκτός, γιατί έχεις καταντήσει εμμονικός!!

Αυτά που είχα γράψει πριν από 5,5 χρόνια και που ανέσυρες, αναφέρονταν στον γραπτό ΑΣΕΠ, σ' αυτή τη μορφή αξιολόγησης, που έκρινε ποιος θα διοριζόταν και ποιος δεν θα καλούνταν ούτε αναπληρωτής! Που ενώ υπήρχε, δεν εφαρμοζόταν 100%, με αποτέλεσμα ακόμη και το 2017 (!) να διορίζονταν όσοι δεν είχαν δώσε ποτέ τους γραπτό ΑΣΕΠ, αλλά ήταν πολύτεκνοι, απολυμένοι ιδιωτικών και οι υπόλοιπες γνωστές κατηγορίες, που βρέθηκαν στις αίθουσες των δημοσίων σχολείων, χωρίς κανένας να ελέγξει τι κατέχουν & τι όχι. Επρόκειται για έναν διαγωνισμό ορθής αξιολόγησης, με αντικειμενικά κριτήρια, χωρίς τις παρεμβάσεις ή τις επεμβάσεις τρίτων προσώπων, που κανένας δεν γνωρίζει πώς πραγματικά βράθηκαν σήμερα να κατέχουν τις καίριες θέσεις των Συμβούλων...!  Γνώριζες το αντικείμενό σου και το έγραφες, περνούσες τη βάση. Δεν το γνώριζες, έμενες απ' έξω.

Ακόμη μία φορά, επιχειρείς να παραποιήσεις τα πράγματα, χωρίς να το καταφέρεις. Όσο κι αν επιχειρείς να με κατηγορήσεις για αφερεγγυότητα & ασυνέπεια, πέφτεις όλο και πιο χαμηλά! Λυπάμαι!

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί σου, δεν έχω ανασύρε ικαμία παλιά σου δημοσίευση (ούτως ή άλλως εγώ έχω γράψει πολλές φορές υπέρ του διαγωνισμού οπότε για τι να σε κατηγορήσω); Επομένως, σε τι παραποιοώ λεγόμενα ή κατηγορώ για αφερεγγυότητα; Εγώ δεν είχα καν ασχοληθεί μαζί σου προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3400 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:24:13 μμ »
Menandre, Έσπερε τι προτείνετε να κάνει ο κλάδος;

Ειλικρινά, δεν γνωρίζω. Θεωρώ την απεργία ξεπερασμένη μορφή αντίδρασης όταν μιλάμε για δημοσίους υπαλλήλους, και δεν μ αρέσει ο τρόπος έκφρασης των εκπροσώπων μας, είναι συνθηματικός, μη τεκμηριωμένος, κραυγάζει και μοιάζει σαν να μην έχει αλλάξει εδώ και δεκαετίες.

Από κει και πέρα όμως, δεν γνωρίζω. Η  μόνη απεργία που θα θεωρούσα πραγματκό μέσο πίεσης, είναι απεργία σε πανελλήνιες.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3401 στις: Φεβρουάριος 13, 2023, 06:29:33 μμ »
Ειλικρινά, δεν γνωρίζω. Θεωρώ την απεργία ξεπερασμένη μορφή αντίδρασης όταν μιλάμε για δημοσίους υπαλλήλους, και δεν μ αρέσει ο τρόπος έκφρασης των εκπροσώπων μας, είναι συνθηματικός, μη τεκμηριωμένος, κραυγάζει και μοιάζει σαν να μην έχει αλλάξει εδώ και δεκαετίες.

Από κει και πέρα όμως, δεν γνωρίζω. Η  μόνη απεργία που θα θεωρούσα πραγματκό μέσο πίεσης, είναι απεργία σε πανελλήνιες.
εκει θα σε επιστρατεύσει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.