*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 714186 φορές)

magioladitis, Gianis90 και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3430 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:34:09 μμ »
Η gia 96 τα 'πε ΟΛΑ! Ε Υ Γ Ε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3431 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 01:57:51 μμ »
Δεν σκέφτομαι δογματικά. Θεωρώ ότι οι καταστάσεις είναι πιο περιπλοκές από την άσπρο-μαύρο λογική που βλέπω και εδώ. Από τη στιγμή που είναι σοβαρό το ζήτημα ππυ απασχολεί τον κλάδο μου, η συνείδηση μου προφανώς με ωθεί στο να θέλω να απεργήσω, αν μη τι άλλο από συναδελφική ευσυνειδησία. Από την άλλη όμως, προβληματίζομαι και για τον αντίκτυπο μιας τέτοιας ενέργειας. Ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει.

Στο σχολείο μου πάντως, οι νεοδιόριστοι δεν θα απεργήσουν. Και δεν έχω καταλάβει αν θα έχει πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή από την κλασική μικρή συμμετοχή στις μονοήμερες απεργίες. (στην αντίστοιχη της αυτοαξιολόγησης πέρσι, είχαμε 100%, αν κ αρκετά συντηρητικός σύλλογος).
Η απόφαση για απεργία ήταν 100% στη συνεδρίαση της ΟΛΜΕ. Φυσικά προηγήθηκε η κηρυξη απεργίας από τη ΔΟΕ.
Που σημαίνει πως ΟΛΕΣ οι παρατάξεις ακόμη και οι φιλοκυβερνητικές τάσσονται κατά της αξιολόγησης.  Για λόγους που λέμε εδώ και χρόνια. Γιατί την αξιολόγηση προσπαθούν να μας την επιβάλλουν εδώ και χρόνια.
Η απεργία αποτελεί ένα δυναμικό μέσο διεκδίκησης. Κανείς δε θέλει να χάνει το ημερομίσθιό του, αλλά εάν δε σπάσεις αυγά, ομελέτα δε φτιάχνεις. Κινητοποιήσεις γίνονται και από άλλες επαγγελματικές ενώσεις. Ειδικά τώρα που είναι στα κάγκελα οι καλλιτέχνες και ακολουθούν οι αρχαιολόγοι και όσοι εργάζονται στα Μουσεία και εσχάτως και οι αθλητές-προπονητές, έχει ακόμη περισσότερο νόημα η απεργία.
Δεν είναι τυχαίο που η Κεραμέως έχει πάρει με τη σειρά τα κανάλια (μέχρι και σε πρωινάδικο βγήκε) για να πείσει ότι όλα βαίνουν καλώς. Που σημαίνει ότι είναι με την πλάτη στον τοίχο και το ξέρουν. Και τους νοιάζει, γιατί έρχονται εκλογές.
Στο δικό μου σχολείο, με σύλλογο 22 άτομα ενώ απεργούσαν πάντα 2-3, αυτή τη φορά θα απεργήσουμε 16. Μεταξύ των οποίων και οι 2 από τους 3 νεοδιόριστους.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά: εάν είσαι κατά της αξιολόγησης, ακολουθείς την απόφαση του συλλογικού σου οργάνου.
ΤΕΛΟΣ.
τα υπόλοιπα, είναι να χαμε να λέγαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 02:05:39 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3432 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 02:28:20 μμ »
Σε 700 χιλιάδες συνταξιούχους μοιράζει δωράκια η κυβέρνηση έως 300ευρώ επειδή δεν είδαν αύξηση στις συντάξεις. Μοιράζει στα σώματα ασφαλείας και τάζει νέο μισθολόγιο στους στρατιωτικούς από το 2024. Στους εκπαιδευτικούς μοιράσαμε ταμπλετ των 200ευρώ και περί τα 15-30ευρώ αύξηση από την κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης και του ΤΠΔΥ. Και φυσικά λίγο πριν τις εκλογές μπόλικη αξιολόγηση, εκλογή νέων διευθυντών και Συμβούλων-επιθεωρητών με επιδοματάκια των 350ευρώ τον μήνα. Την αξιολόγηση θα την φάμε στην μάπα γιατί η κοινωνία θεωρεί πως τα παιδιά πρέπει να πάνε φροντιστήριο για να περάσουν Πανελλαδικές και για να προετοιμαστούν για την τράπεζα θεμάτων. Για όλο αυτό φταίει το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί δεν εργάζονται όσο πρέπει. Αυτό τους περνάνε τα ΜΜΕ και αυτό πιστεύουν. Ακόμη και για τους σοβάδες που κρέμονται σε κάποιες σχολικές αίθουσες πάλι οι εκπαιδευτικοί τους φταίνε που δεν πιάνουν μια σπάτουλα και ένα πινέλο να επισκευάσουν το ταβάνι. Τα δωράκια πάνε στους κλασικούς ψηφοφόρους της ΝΔ (συνταξιούχοι-σώματα ασφαλείας). Στους εκπαιδευτικούς αξιολόγηση με το τσουβάλι. Και χωρίς εμάς πιάνουν αυτοδυναμία...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3433 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 02:54:10 μμ »
Σε 700 χιλιάδες συνταξιούχους μοιράζει δωράκια η κυβέρνηση έως 300ευρώ επειδή δεν είδαν αύξηση στις συντάξεις. Μοιράζει στα σώματα ασφαλείας και τάζει νέο μισθολόγιο στους στρατιωτικούς από το 2024. Στους εκπαιδευτικούς μοιράσαμε ταμπλετ των 200ευρώ και περί τα 15-30ευρώ αύξηση από την κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης και του ΤΠΔΥ. Και φυσικά λίγο πριν τις εκλογές μπόλικη αξιολόγηση, εκλογή νέων διευθυντών και Συμβούλων-επιθεωρητών με επιδοματάκια των 350ευρώ τον μήνα. Την αξιολόγηση θα την φάμε στην μάπα γιατί η κοινωνία θεωρεί πως τα παιδιά πρέπει να πάνε φροντιστήριο για να περάσουν Πανελλαδικές και για να προετοιμαστούν για την τράπεζα θεμάτων. Για όλο αυτό φταίει το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί δεν εργάζονται όσο πρέπει. Αυτό τους περνάνε τα ΜΜΕ και αυτό πιστεύουν. Ακόμη και για τους σοβάδες που κρέμονται σε κάποιες σχολικές αίθουσες πάλι οι εκπαιδευτικοί τους φταίνε που δεν πιάνουν μια σπάτουλα και ένα πινέλο να επισκευάσουν το ταβάνι. Τα δωράκια πάνε στους κλασικούς ψηφοφόρους της ΝΔ (συνταξιούχοι-σώματα ασφαλείας). Στους εκπαιδευτικούς αξιολόγηση με το τσουβάλι. Και χωρίς εμάς πιάνουν αυτοδυναμία...
Δεν ξέρω τι γράφετε για τους συνταξιούχους, αλλά αυτοί οι αξιοπρεπείς άνθρωποι, για να βγάλουν το μήνα, ζητάνε τη συνδρομή των παιδιών τους...! Τι είναι τα 200 ευρώ που τους τα δίνει προεκλογικά ο πρωθυπουργός;; Ούτε να πάρουν τα φάρμακά τους δεν τους αρκούν! Κι όσο για τα ΜΜΕ, που τα ελέγχει ο Μητσοτάκης, μιας και είναι κολλητός με συγκεκριμένους επιχειρηματίες & καναλάρχες, όσο ακούτε "τα πιόνια" τους δημοσιογράφους, που λένε συνέχεια την ίδια καραμέλα, τόσο πιο πολύ χάνετε την κριτική σας ικανότητα και εξομοιώνεστε με αυτούς τους επικίνδυνους "εργολάβους", που το μόνο που νοιάζονται είναι πως να ξαναβγάλουν τον Άδωνη και λοιπούς Υπουργούς...! Έλεος..!
Στα δικά μας, τα εκπαιδευτικά: φροντιστήρια υπήρχαν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Και τότε, την ίδια δουλειά έκαναν: προετοίμαζαν όσους μαθητές πήγαιναν εκεί, για τις Πανελλαδικές. Τώρα, όμως, με την Τράπεζα θεμάτων, αυτό το κακό έχει παραγίνει. Άρα, η αιτία της αύξησης των φροντιστηριών είναι η φαεινή ιδέα της Τράπεζας, άλλης μιας δηλ. κοπιώδους και αχρείαστης εξέτασης, που οδηγεί τα παιδιά στην υπερκόπωση!Η αξιολόγηση της Κεραμέως ασφαλώς και δεν χρειάζεται & το έχω εξηγήσει πολλάκις! Όπως αισθάνεται η ίδια, όταν βρίσκεται στον πάτο της δημοφιλίας των Υπουργών (γιατί δεν μπορεί παρά να αισθάνεται τουλάχιστον άβολα & μειονεκτικά, άσχετα που "το παίζει" άνετη στις εκπομπές), έτσι και χειρότερα θα αισθάνεται ο οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός "αξιολογηθεί" μεθαύριο "μη ικανοποιητικός"...! Η απεργία, με μια μεγάλη συμμετοχή, θα κάνει την Υπουργό να νιώσει πιο άβολα & σαφώς θα της κόψει τη φόρα που ανέκαθεν είχε.

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3434 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 02:55:56 μμ »
Γιατί, όταν απεργούν οι νοσοκομειακοί γιατροί (και καλά κάνουν) & χάνουμε τα ραντεβού μας, μάς έχουν ειδοποιήσει πιο πριν;;;
Σωστά, ακούει η κοινωνία ότι δεν θέλουμε αυτού του είδους την αξιολόγηση της Κεραμέως, με τα υποκειμενικά κριτήρια, από άτομα που δεν ξέρουμε πώς τοποθετήθηκαν στα τωρινά τους πόστα και δεν εμπιστευόμαστε κατ' επέκταση την κρίση τους, αξιολόγηση που θα χωρίσει σε κατηγορίες τους εκπαιδευτικούς & τα σχολεία.
Ολέθριο για τον κλάδο μας θα είναι να τα υφιστάμεθα όλα όσα σχεδιάζει η Κεραμέως  χωρίς να τολμάμε να αντιδρούμε! Γιατί, ασφαλώς δεν είμαστε πειραματόζωα ούτε διοριστήκαμε για να κάνουμε ασκήσεις & σχέδια διδασκαλίας επί χάρτου ούτε να χάνουμε ώρες παρακολουθώντας επιμορφώσεις, που δεν θα βελτιώσουν σε τίποτε το δημόσιο σχολείο, αλλά για να διδάξουμε τους μαθητές μας και κυρίως όσους δεν έχουν την άνεση να πάνε στα φροντιστήρια. Αυτά.

Η gia 96 τα 'πε ΟΛΑ! Ε Υ Γ Ε!

Είστε δήθεν κατά της αξιολόγησης, αλλά τολμάτε και αξιολογείτε άλλους των οποίων όχι μόνο δεν γνωρίζετε τα προσόντα αλλά ούτε την φυσιογνωμία. Πιο χαμηλά , μπορείτε και πιο χαμηλά.
Κατηγορείτε άλλους για δήθεν εκφοβισμό, ενώ υπάρχουν δεκάδες ευθέως απειλητικά σχόλια αναρτημένα εδώ από άλλους (συναδέλφους).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 02:58:57 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3435 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 03:18:04 μμ »
Η απεργία ,η αυριανή , θα έχει πολύ μεγάλο ποσοστό συμμετοχής.Ας πάρει το μήνυμα ότι στις εκλογές εμείς,οι οικογένειές μας, οι συγγενείς μας, τα πρόσωπα που επηρεάζουμε θα την μαυρίσουμε και αυτή και την παράταξη της . Τα έβαλε με τον εκπαιδευτικό κλάδο , έβγαλε τρομερό μίσος απέναντι στους εκπαιδευτικούς ,οπότε άλλη λύση δεν υπάρχει.  Θα τρίβει τη μούρη της με τα ποσοστά της απεργίας αύριο .  Θα τσούξει πολύ το αυριανό νούμερο, ειδικά σε προεκλογικές συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3436 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 03:23:40 μμ »
Aύριο Α Π Ε Ρ Γ Ι Α!!!! Να μας νιώσει καλά!!! Δεν θα της περάσει της κυρίας!!!

Στο σχολείο μου θα απεργήσουν οι 16/20!!! Ολοι οι νεοδιόριστοι, φυσικά!!

Aπεργούμε γιατί δεν είμαστε χαρούμενοι με όσα γίνονται στον χώρο της παιδείας. Δεν πρέπει να νιώθει οτι είμαστε κότες. Ας δείξουμε τουλάχιστον οτι αντιδρούμε ακόμα! Ας δείξουμε οτι δεν έχουμε πεθάνει.
Το οικονομικό είναι πρόβλημα-το συμμερίζομαι! Μια θυσία ακόμα! Για καλό είναι!!!


ΥΓ. Τα διδακτορικα (τα δικα μας) ειναι τα καλα, τα σωστα, τα εγκυρα. Τα άλλα διδακτορικα (των αλλων) ειναι απο Βουλγαροσκοπιορουμανια και δεν αξιζουν μία μπροστα στα δικα μας! Αυτα τα διδακτορικα (μας) μάς κανουν τους καλυτερους και στην αξιολογηση θα παρουμε 9αρι (χολιφακ και θενκγκοντ και φορσουρ)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 08:11:19 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3437 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 03:29:44 μμ »
Αύριο α π ε ρ γ ο ύ μ ε! Η αθλιότητα απέναντι σ' εργαζόμενους τ έ ρ μ α!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3438 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 03:44:42 μμ »
Aύριο Α Π Ε Ρ Γ Ι Α!!!! Να μας νιώσει καλά!!! Δεν θα της περάσει της κυρίας!!!

Στο σχολείο μου θα απεργήσουν οι 16/20!!! Ολοι οι νεοδιόριστοι, φυσικά!!
Στο δικό μου πάλι 2-3 δήλωσαν μόνο ότι θα απεργήσουν….( για να σας προλάβω είμαι κι εγώ μέσα σε αυτό το νούμερο, αν και συμφωνώ με την ιδεα της αξιολόγησης, όχι όμως με τον τρόπο αυτό)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 05:44:36 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3439 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 04:26:01 μμ »
Ο νόμος για την αξιολόγηση ισχύει από το 2021. Οι ομοσπονδίες 1μιση χρόνο δεν κατάφεραν να διατυπώσουν με απλά λόγια τους λόγους για τους οποίους όλο αυτό είναι μη ρεαλιστικό να υλοποιηθεί. Μάλλον δεν μπορούν ή δεν θέλουν και φωνασκούν με κομματικά συνθήματα. Ούτε έχει προσφύγει κανείς για αντισυνταγματικότητα κλπ. Αύριο θα ξέρουμε τη συμμετοχή και ανάλογα με το ποσοστό θα προχωρήσει το υπουργείο σε άλλες λύσεις (προσφυγή για παράνομη - καταχρηστική απεργία). Γνωρίζω πάντως 2-3 νεοδιόριστους που έχουν ήδη ολοκληρώσει την αυτοαξιολόγηση στην πλατφόρμα. Μπορεί και να απεργήσουν, δεν ξέρω. Πάντως οποίος απεργεί και δεν έχει διαβάσει καν το νόμο, τι να πω, δείχνει και το ποσό σοβαρός είναι. Το διάβασα και κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα δαιδαλώδες ηλεκτρονικό γραφειοκρατικό κατασκεύασμα που δεν απαντάει στο ερώτημα: Πώς θα φύγει αυτός που "δεν κάνει"; Επίσης, ποιος ο λόγος να υπάρχει διαβάθμιση στη βαθμολογία; Ποιος θα στείλει το παιδί του στο Χ σχολείο όταν διαρρεύσει ότι 2-3 καθηγητές αξιολογήθηκαν με "μη ικανοποιητική;"

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3440 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 04:30:00 μμ »
Ποιος θα στείλει το παιδί του στο Χ σχολείο όταν διαρρεύσει ότι 2-3 καθηγητές αξιολογήθηκαν με "μη ικανοποιητική;"

Από αυτά που βλέπω, όσοι απεργούν και θα επιδιώξουν τον τίτλο τιμής "μη ικανοποιητικός", είναι στατιστικά καλύτεροι εκπαιδευτικοί.

Ενώ οι εθελόδουλοι που δεν απεργούν, γλύφουν τους αναξιοσύμβουλους και ξοδεύουν το χρόνο τους σε χαζοπλατφόρμες αντί να ασχολούνται με τους μαθητές τους, είναι στατιστικά χειρότεροι εκπαιδευτικοί.

Στοιχηματίζω λοιπόν ότι οι γονείς θα επιδιώξουν να στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία με "μη ικανοποιητικούς" εκπαιδευτικούς.

Όπως προ-είπα, εγώ θα το τυπώσω και σε μπλουζάκι και θα το φοράω, γιατί το "μη ικανοποιητικός" σίγουρα θα αποκτήσει στο μέλλον πολιτική χροιά και όχι εκπαιδευτική-αξιολογική.

Και αντίστροφα, το να σε λένε "άριστο" θα είναι δυσφήμιση (ήδη είναι), γιατί στο μέλλον θα θεωρείσαι ο άριστος τσανακογλύφτης, οσφυοκάμπτης και σφουγγοκωλάριος της οργουελικής webex χούντας της ακατανόμαστης.

ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ. ΑΥΤΗ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 05:27:59 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3441 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 04:30:26 μμ »
Είστε δήθεν κατά της αξιολόγησης, αλλά τολμάτε και αξιολογείτε άλλους των οποίων όχι μόνο δεν γνωρίζετε τα προσόντα αλλά ούτε την φυσιογνωμία. Πιο χαμηλά , μπορείτε και πιο χαμηλά.
Κατηγορείτε άλλους για δήθεν εκφοβισμό, ενώ υπάρχουν δεκάδες ευθέως απειλητικά σχόλια αναρτημένα εδώ από άλλους (συναδέλφους).
Εσείς γνωρίζετε τη φυσιογνωμία, τα προσόντα και τη δουλειά μας & μας θέτετε στα χαμηλότατα όρια;;; Χωρίς να ξέρεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων μου, μου επιτίθεσαι και με κατασυκοφαντείς εκ του ασφαλούς πίσω από ένα ψευδώνυμο & με εμπαθή τρόπο! Δεν πειράζει - όσοι διαβάζουν τακτικά εδώ μέσα, ξέρουν και καταλαβαίνουν τι πρεσβεύει ο καθένας μας!
Δεν εκφοφίζω, προσωπικά, κανέναν ούτε με δημόσια ούτε με προσωπικά μηνύματα, γιατί είμαι άνθρωπος δημοκράτης!
Τέλος, δεν είμαι "δήθεν" ούτε υπήρξα ποτέ μου, διότι μου αρέσει το γνήσιο, το αυθεντικό κι η ειλικρίνεια!
Αύριο, ΟΛΟΙ στην Α Π Ε Ρ Γ Ι Α! Δεν θα μείνουμε απαθείς μπροστά στα σχέδια της Κεραμέως! Ας είναι η αυριανή μέρα η αρχή του τέλους αυτής της Υπουργού!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3442 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 04:44:58 μμ »
Στο σχολείο του παιδιού μου απεργούν όλοι εκτός από ένα άτομο που θα πάει κανονικά για μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3443 στις: Φεβρουάριος 14, 2023, 05:01:49 μμ »
Εσείς γνωρίζετε τη φυσιογνωμία, τα προσόντα και τη δουλειά μας & μας θέτετε στα χαμηλότατα όρια;;; Χωρίς να ξέρεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων μου, μου επιτίθεσαι και με κατασυκοφαντείς εκ του ασφαλούς πίσω από ένα ψευδώνυμο & με εμπαθή τρόπο! Δεν πειράζει - όσοι διαβάζουν τακτικά εδώ μέσα, ξέρουν και καταλαβαίνουν τι πρεσβεύει ο καθένας μας!
Δεν εκφοφίζω, προσωπικά, κανέναν ούτε με δημόσια ούτε με προσωπικά μηνύματα, γιατί είμαι άνθρωπος δημοκράτης!
Τέλος, δεν είμαι "δήθεν" ούτε υπήρξα ποτέ μου, διότι μου αρέσει το γνήσιο, το αυθεντικό κι η ειλικρίνεια!
Αύριο, ΟΛΟΙ στην Α Π Ε Ρ Γ Ι Α! Δεν θα μείνουμε απαθείς μπροστά στα σχέδια της Κεραμέως! Ας είναι η αυριανή μέρα η αρχή του τέλους αυτής της Υπουργού!

Δεν γνωρίζω γιατί μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στο σχόλιο μου, αλλά εγώ δεν ανέφερα ονόματα. Μια γενική αναφορά έκανα, για να γίνει γνωστό ότι συμβαίνουν και αυτά. Δέχτηκα αήθη προσωπικά μηνύματα με απειλητικού περιεχομένου, γιατί έγραψα την γνώμη μου. Νέοι καιροί Νέα ήθη
Επίσης υπενθύμισα τι ακριβώς λέμε κατά καιρούς για τα διάφορα θέματα που μας απασχολούν. Αυτό δεν είναι προφανώς συκοφαντία, γιατί τα σχόλια όλων μας είναι εδώ γνωστά σε όλους ανά πάσα στιγμή και δεν είναι δυνατή καμία παραποίηση τους.
         
Οσο για την αξιολόγηση για να μην επαναλαμβάνομαι παραθέτω το σχόλιο του συνάδελφου.                                                                                                         

 
Ο νόμος για την αξιολόγηση ισχύει από το 2021. Οι ομοσπονδίες 1μιση χρόνο δεν κατάφεραν να διατυπώσουν με απλά λόγια τους λόγους για τους οποίους όλο αυτό είναι μη ρεαλιστικό να υλοποιηθεί. Μάλλον δεν μπορούν ή δεν θέλουν και φωνασκούν με κομματικά συνθήματα. Ούτε έχει προσφύγει κανείς για αντισυνταγματικότητα κλπ. Αύριο θα ξέρουμε τη συμμετοχή και ανάλογα με το ποσοστό θα προχωρήσει το υπουργείο σε άλλες λύσεις (προσφυγή για παράνομη - καταχρηστική απεργία). Γνωρίζω πάντως 2-3 νεοδιόριστους που έχουν ήδη ολοκληρώσει την αυτοαξιολόγηση στην πλατφόρμα. Μπορεί και να απεργήσουν, δεν ξέρω. Πάντως οποίος απεργεί και δεν έχει διαβάσει καν το νόμο, τι να πω, δείχνει και το ποσό σοβαρός είναι. Το διάβασα και κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα δαιδαλώδες ηλεκτρονικό γραφειοκρατικό κατασκεύασμα που δεν απαντάει στο ερώτημα: Πώς θα φύγει αυτός που "δεν κάνει"; Επίσης, ποιος ο λόγος να υπάρχει διαβάθμιση στη βαθμολογία; Ποιος θα στείλει το παιδί του στο Χ σχολείο όταν διαρρεύσει ότι 2-3 καθηγητές αξιολογήθηκαν με "μη ικανοποιητική;"
!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2023, 05:53:22 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.