*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 712900 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4186 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 11:30:25 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:11 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4187 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 02:13:22 μμ »
Σ εμας συμβαινει το αντιθετο: οι σχετικά νεοι αντιδρούν και οι παλιοί αδιαφορούν γιατί πολύ απλά μέχρι να φτάσει η σειρά τους θα έχουν βγει στη συνταξη ή θα πλησιάζουν

Σχετικά νέοι τι εννοείς; Νεοδιόριστοι ππυ αξιολογούνται άμεσα; Διορίστηκαν με προϋπηρεσια ή προσοντολογιο;

Σ εμάς τις αποχές τις έχουν υπογράψει μόνο οι παλιοί, κάποιοι λόγω ιδεολογίας και κάποιοι λόγω τεμπελιάς. Οι νεοδιόριστοι που προς το παρόν λενε ότι θα αρνηθούν την αξιολόγηση είναι μόνο δυο που έχουν πολλά χρόνια στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4188 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 03:53:59 μμ »
Στην περιοχή μου οι νεοδιόριστοι του 2021 έχουν περάσει ή περνούν τώρα από την αξιολόγηση.
Μάλιστα, την εβδομάδα που μάς πέρασε είχε έρθει στο σχολείο που εργάζομαι κι εγώ φέτος ο Σύμβουλος των ΠΕ04 κ παρακολούθησε το μάθημα του νειδιόριστου συναδέλφου, του αντίστοιχου κλάδου.
Τον είχε ενημερώσει από πιο πριν τι ήθελε να δει στο μάθημά του κ πώς περίπου να το έχει οργανώσει. Ο συνάδελφος πρέπει να έκανε φοβερή δουλειά, πάντως, με φύλλα εργασίας, power point και πείραμα (πρόκειται όντως για αξιόλογο αυνάδελφο), γιατί ο Σύμβουλός τού είπε ότι τη 2η φορά που θα έρθει να τον παρακολουθήσει πάλι (μετά τις γιορτές την προσδιόρισε), θα του δώσει του ιδίου του συναδέλφου να γράψει μόνος του την έκθεση, που κανονικά συντάσσει ο Σύμβουλος...
Ο συνάδελφος "έμεινε" που το άκουσε, αλλά έτσι ακριβώς του τόνισε...!Δεν ξέρω αν έχει ξανασυμβεί σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο, όμως έκανε μεγάλη αίσθηση σε όλους μας στο σχολείο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4189 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 04:07:48 μμ »
Μπράβο του του συμβούλου αλλά δεν εκπλήσσομαι. Όσοι έχω γνωρίσει, έχουν πραγματική διάθεση να βοηθήσουν γιατί δεν θεωρούν τον εαυτό τους «επιθεωρητή». Στο κάτω κάτω δεν έχουν κάποιο συμφέρον να δημιουργούν πρόβλημα σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν -κάτι που δεν ισχύει για την αξιολόγηση απο τους διευθυντές.

Επίσης απο τις ελάχιστες περιπτώσεις αποχής, δεν έχω ακούσει εκπαιδευτικό να εκφράζει παραπονο απο τους χειρισμούς του συμβούλου.

Ως προς τπ τι περιμένουν να δουν στο μάθημα, σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει ότι θέλουν κάτι ρεαλιστικό, απλώς να φαίνεται η προσπάθεια και η διάθεση του εκπαιδευτικού να ενεργοποιήσει την τάξη, να υπάρχει ένα φύλλο εργασίας για να ασχοληθούν όλοι, μην είναι μια απλή μετωπική διδασκαλία με λίγο διάλογο, και ενδεχομένως μια απόπειρα να γίνει κι ένα μικρό βήμα σε κάτι ομαδικό, έστω και ανά θρανίο, για μια τουλάχιστον δραστηριότητα.

Σε συναδελφο πέρσι, που διάλεξε πολύ καλό τμήμα, τα παιδιά εκείνη τη μέρα δεν ήταν  ησυχα. Ρωτούσαν χαζά πράγματα, ρώτησαν τον σύμβουλο τι ζώδιο και τι ομάδα είναι και κάτι άλλο σαχλό που δεν θυμάμαι, κι είχαν μια μικρή αναστάτωση. Ο ίδιος είπε μετά ότι το βρήκε μια ευχάριστη ζωντανή παιδική ατμόσφαιρα (ήταν Α Γυμνασίου). Εγω βέβαια νομίζω ότι θα είχα βάλει τα κλάματα μέσα στην τάξη αν γινόταν αυτό.
Σημειωτέον, η κοπέλα ππυ αξιολογήθηκε δούλευε αλλού προηγουμένως, όπου ήταν δεδομένο ο εργοδότης να παρατηρεί και να κρίνει τη δουλειά της με όχι καλοπροαίρετο τρόπο πάντα. Οπότε είπε ότι από την όλη διαδικασια την ενόχλησε μόνο πρώτον ο χρόνος ππυ σπατάλησε στην πλατφόρμα και δευτερον ότι όλο αυτό δεν θα είχε οικονομικό ή υπηρεσιακό αντίκρυσμα.

Γι αυτό λέω ότι οι άνθρωποι που έκαναν άλλα πράγματα πριν, αδιαφορούν πλήρως για τη διαδικασια και απλώς θέλουν να τη διώξουν από πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:11 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4190 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 05:56:27 μμ »
Γενικά, χρεάζεται να δεχόμαστε και την κριτική! Μπορεί η κριτική να είναι εποικοδομητική!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4191 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 09:49:04 μμ »
Δεν είναι όλοι οι σύμβουλοι καλόβολοι. Ακούγονται και "κακές" περιπτώσεις. Τα μαθαίνουμε από τους αιρετούς...

Αποσυνδεδεμένος Teacherlex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4192 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 11:56:26 μμ »
Ξεκινάνε την αξιολόγηση και οι διευθυντές από Δεκέμβριο. Το Α2 μέρος.
https://fresh-education.gr/%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%AE%CF%81%CE%B8%CE%B5-%CE%B7-%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CF%84/
Φερτε κανα συννεφο να πεσουν αυτοι που πιστευαν οτι θα εκαναν ΜΙΑ αξιολογηση και θα γινονταν μονιμοι.Το 80% οσων αξιολογηθηκαν δεν εχουν διαβασει τι προβλεπεται για την αξιολογηση.Αυτο το "να την κανω να τελειωνω" ποσες φορες το εχω ακουσει;Τι να τελειωνεις.Μεχρι να παρεις συνταξη αν εισαι 35 χρονων θα αξιολογηθεις περιπου 30 φορες ακομα,μπορει να λεω και λιγες.Και σημειωτεον,δεν ξερουμε ακομα τι "ποινες" προβλεπονται για αυτους που θα παρουν μη ικανοποιητικο η ικανοποιητικο.Θα ειναι επιμορφωση το καλοκαιρι,θα ειναι κατι αλλο;Ποιος ξερει.Οπως ειπα,φερτε ενα συννεφο.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4193 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 11:48:37 πμ »
Φερτε κανα συννεφο να πεσουν αυτοι που πιστευαν οτι θα εκαναν ΜΙΑ αξιολογηση και θα γινονταν μονιμοι.Το 80% οσων αξιολογηθηκαν δεν εχουν διαβασει τι προβλεπεται για την αξιολογηση.Αυτο το "να την κανω να τελειωνω" ποσες φορες το εχω ακουσει;Τι να τελειωνεις.Μεχρι να παρεις συνταξη αν εισαι 35 χρονων θα αξιολογηθεις περιπου 30 φορες ακομα,μπορει να λεω και λιγες.Και σημειωτεον,δεν ξερουμε ακομα τι "ποινες" προβλεπονται για αυτους που θα παρουν μη ικανοποιητικο η ικανοποιητικο.Θα ειναι επιμορφωση το καλοκαιρι,θα ειναι κατι αλλο;Ποιος ξερει.Οπως ειπα,φερτε ενα συννεφο.
Κάτσε διάβασε τον 4823 και μετά μπες και σχολίασε. Για το μη ικανοποιητικό προβλέπεται σεμινάριο επιμόρφωσης από το ΙΕΠ. Για το ικανοποιητικό όχι μόνο δεν προβλέπεται κάποια "τιμωρία" αλλά μοριοδοτεισαι σαν στέλεχος με χαμηλή μοριοδοτηση σε σχέση με τις άλλες βαθμολογίες. Τυράκι για να συμμετασχει κάποιος. Όσον αφορά για την ολοκλήρωση του Α1 είναι απλά το πρώτο μέρος τίποτα δεν ολοκληρώνεται και μιλάω για την μονιμοποίηση. Πρέπει να ολοκληρώσεις το Α2 και το Β. Του χρόνου ανοίγει και για τους μόνιμους αντίστροφα με το χρόνο παλαιότητας.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4194 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 02:54:44 μμ »
Κάτσε διάβασε τον 4823 και μετά μπες και σχολίασε. Για το μη ικανοποιητικό προβλέπεται σεμινάριο επιμόρφωσης από το ΙΕΠ. Για το ικανοποιητικό όχι μόνο δεν προβλέπεται κάποια "τιμωρία" αλλά μοριοδοτεισαι σαν στέλεχος με χαμηλή μοριοδοτηση σε σχέση με τις άλλες βαθμολογίες. Τυράκι για να συμμετασχει κάποιος. Όσον αφορά για την ολοκλήρωση του Α1 είναι απλά το πρώτο μέρος τίποτα δεν ολοκληρώνεται και μιλάω για την μονιμοποίηση. Πρέπει να ολοκληρώσεις το Α2 και το Β. Του χρόνου ανοίγει και για τους μόνιμους αντίστροφα με το χρόνο παλαιότητας.
Τι είναι το Β;;; Η αξιολόγηση από τον υπεύθυνο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου;;;
Ποιοι μόνιμοι και χρόνος παλαιότητας;;; Όσοι διορίστηκαν το 2022, δε θα ξεκινήσουν τη δική τους αξιολόγηση μέσα στο 2024;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4195 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 03:00:21 μμ »
Δεν είναι όλοι οι σύμβουλοι καλόβολοι. Ακούγονται και "κακές" περιπτώσεις. Τα μαθαίνουμε από τους αιρετούς...

Εγω προσωπικά θα κρατούσα μικρό καλάθι αν δεν εθχα ακούσει κάτι από συναδελφο που εμπιστευομαι. Οι συνδικαλιστές δεν έχουν άλλον λόγο για να δικαιολογούν την υπαρξή τους παρα μόνο την γκρίνια για την αξιολόγηση, αφού δεν έχουν ενδιαφερθεί για κανένα άλλο ζήτημα. Πώς θα δικαιολογούν την ύπαρξή τους αν δεν κατασκευάσουν έναν μπαμπούλα;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4196 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 03:29:54 μμ »
Τι είναι το Β;;; Η αξιολόγηση από τον υπεύθυνο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου;;;
Ποιοι μόνιμοι και χρόνος παλαιότητας;;; Όσοι διορίστηκαν το 2022, δε θα ξεκινήσουν τη δική τους αξιολόγηση μέσα στο 2024;;;
Του 22 αξιολογούνται ήδη, τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4197 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 03:49:24 μμ »
Του 22 αξιολογούνται ήδη, τι εννοείς;
Συνάδελφε, και διόρθωσε, αν είμαι λάθος, εδώ και τόσους μήνες αξιολογούνται όσοι διορίστηκαν το 2021. Και έχουν περάσει ή περνάνε ακόμη από το στάδιο με τον Σύμβουλο (όχι από Διευθυντή & Σύμβουλο Παιδαγωγικής ευθύνης).
Όσοι διορίστηκαν το 2022;;; Πότε θ' αρχίσει η δική τους αξιολόγηση αν όχι το 2024;;;
Και επιπλέον, έγιναν κ φέτος διορισμοί κ εικάζεται ότι θα γίνουν και το 2024. Άρα, αφού όλοι αυτοί θα είναι δόκιμοι, δεν θα πάει έτσι η σειρά της αξιολόγησης;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4198 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 04:24:52 μμ »
Συνάδελφε, και διόρθωσε, αν είμαι λάθος, εδώ και τόσους μήνες αξιολογούνται όσοι διορίστηκαν το 2021. Και έχουν περάσει ή περνάνε ακόμη από το στάδιο με τον Σύμβουλο (όχι από Διευθυντή & Σύμβουλο Παιδαγωγικής ευθύνης).
Όσοι διορίστηκαν το 2022;;; Πότε θ' αρχίσει η δική τους αξιολόγηση αν όχι το 2024;;;
Και επιπλέον, έγιναν κ φέτος διορισμοί κ εικάζεται ότι θα γίνουν και το 2024. Άρα, αφού όλοι αυτοί θα είναι δόκιμοι, δεν θα πάει έτσι η σειρά της αξιολόγησης;;;
Στον νομό που είμαι διορισμένη, έχει ξεκινήσει η αξιολόγηση των διορισμένων του 22 από τον σύμβουλο,τώρα για τα άλλα δύο στάδια δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.Εγώ και άλλοι συνάδελφοι συνεχίζουμε την απεργία αποχή.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4199 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 04:42:52 μμ »
Γνωρίζω σύμβουλο που έχει να μπει σε τάξη τα τελευταία 12 χρόνια αλλά κατά τα άλλα θα γυρνάει τώρα με μπλοκάκι να αξιολογεί αυτούς που κάνουν μάθημα... τραγωδία... παίρνουν 450 ευρώ επίδομα για να μην κάνουν μάθημα. Και θα μου ρθει κουνάμενος να δει τι μάθημα κάνω. Ας μου βάλει να παρακολουθήσω επιμόρφωση από το να βλέπω τα μούτρα του στο μάθημα μου... Αει στα διάλα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.