*

Αποστολέας Θέμα: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )  (Αναγνώστηκε 102128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:56:34 μμ »
Δεν γίνεται συνάδελφε αυτό που λες. Δηλαδή αν μια χώρα έχει πολλούς αρχιτέκτονες ή γιατρούς θα πρέπει να απαγορέψει τα πανεπιστήμια να δέχονται νέους φοιτητές και κατ'επέκταση τα παιδιά που έχουν κλίση προς τα εκεί να μη γίνουν αρχιτέκτονες ή γιατροί;

Στη σήμερον Ελλάδα, για πες μου ποιος δεν είναι άνεργος; Πολυτεχνίτες; Γιατροί; Οικονομολόγοι; Δικηγόροι;...  ::) ::)

Μπορούν να βάλουν τους φοιτητές και τους γονείς τους να υπογράφουν μια υπεύθυνη δήλωση που πάνω κάτω λέει ότι "καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να βρω δουλειά τουλάχιστον για τα επόμενα 10 έτη και ότι στην ουσία σπουδάζω κάτι για χόμπυ και όχι για επαγγελματική αποκατάσταση" !

 :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:04 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 03:52:37 μμ »
Δεν το κανω το δευτερο πτυχιο για να γινω φιλολογος... εχω δουλεια με βαση το πρωτο μου πτυχιο... εδωσα κατατακτηριες για να παρω κατι παραπανω... και ειμαι σε διλημμα αν θα παρω κατευθυνση π ή ψ... ως αποφοιτος πτδε με συμφερει να παρω π?αν παρω ψ θα τα βρω μπαστουνια? δε θα εχω πολυ χρονο για παρακολουθηση και διαβασμα...
Καθολου μπαστουνια δεν θα τα βρεις...Ισα-ισα που θεωρειται πιο ευκολη κατευθυνση απο τις αλλες δυο και αρα θα εχεις και καλυτερο βαθμο πτυχιου.Επισης μου φαινεται και πολυ πιο ενδιαφερουσα κατευθυνση.Εγω ειχα παρει Φ αλλα ψηνομουν τοτε για Ψ...
(ΥΓ.Τον Καραγεωργο-αν τον θυμαμαι
 καλα-που ρωτουσε τι χρωμα ειχε το μαντηλι του Κοραη οταν ειχε παει στην κηδεια του Βολταιρου που τον βαζετε?)

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 04:00:08 μμ »
Καραγεωργο ειχα αλλα αυτο ουτε που το θμαμαι να το ελεγε. Βεβαια γενικα ηταν αλλου, αλλα οκ μετα το Κωσταρα στην φιλοσοφια  ολοι οι αλλοι παλευοντουσαν στις παραδοσεις (οταν πατουσα...) :P

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 04:22:01 μμ »
Καραγεωργο ειχα αλλα αυτο ουτε που το θμαμαι να το ελεγε. Βεβαια γενικα ηταν αλλου, αλλα οκ μετα το Κωσταρα στην φιλοσοφια  ολοι οι αλλοι παλευοντουσαν στις παραδοσεις (οταν πατουσα...) :P
Βεβαια.....τετοιου τυπου ερωτησεις ο Καραγεωργος στις εξεταστικες ....που συναντηθηκε ο Βολταιρος με τον Κοραη(στην κηδεια του Βολταιρου....ντοιγκ :o).Το μαντηλι ηταν κοκκινο a propo...Πως ελεγαν την ερωμενη του Μαρα?Ποσους φυλακισμενους ειχε η Βαστιλη και με ποιες κατηγοριες ειχαν συλληφθει?
Κωσταρας η Βουδουρης???(με μικροφωνο και να σφυριζει η μασελα το συριστικο σιγμα!!!!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:04 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 04:43:42 μμ »
Βουδουρη νομιζω δεν ειχα ποτε μου ηταν παντα στο αλλο τμημα, εκτος αν ειχα και δεν πατουσα ... δε θυμαμαι... παντω απο Κωσταρα ψαρωμενη οπως ημουν τον θυμαμαι να μιλαει γερμανικα (τα οποια δεν τα καταλαβαινω) και να τα μεταφραζει σε .. αρχαια ελληνικα ( η το αντιθετο).. και οπως καταλαβαινεις ειχα παγωσει γιατι σκεφτηκα οτι ποτε δεν θα περασω το μαθημα... αλλα μετα καταλαβα οτι ηταν ψωνισμενος απλα και το ξεπερασα... ::)

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 05:10:10 μμ »
Καραγεωργο ειχα αλλα αυτο ουτε που το θμαμαι να το ελεγε. Βεβαια γενικα ηταν αλλου, αλλα οκ μετα το Κωσταρα στην φιλοσοφια  ολοι οι αλλοι παλευοντουσαν στις παραδοσεις (οταν πατουσα...) :P
Βεβαια.....τετοιου τυπου ερωτησεις ο Καραγεωργος στις εξεταστικες ....που συναντηθηκε ο Βολταιρος με τον Κοραη(στην κηδεια του Βολταιρου....ντοιγκ :o).Το μαντηλι ηταν κοκκινο a propo...Πως ελεγαν την ερωμενη του Μαρα?Ποσους φυλακισμενους ειχε η Βαστιλη και με ποιες κατηγοριες ειχαν συλληφθει?
Κωσταρας η Βουδουρης???(με μικροφωνο και να σφυριζει η μασελα το συριστικο σιγμα!!!!)
Έχουν περάσει χρόνια αλλά τις ερωτήσεις του ακόμα τις έχω! Θεός! Πότε γνώρισε ο Κοραής τον Βολταίρο; Στην αποκομιδή των λειψάνων του... Αυτή ηταν η απάντηση  ;D Και άλλα θεικά!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 07:18:21 μμ »
Δεν γίνεται συνάδελφε αυτό που λες. Δηλαδή αν μια χώρα έχει πολλούς αρχιτέκτονες ή γιατρούς θα πρέπει να απαγορέψει τα πανεπιστήμια να δέχονται νέους φοιτητές και κατ'επέκταση τα παιδιά που έχουν κλίση προς τα εκεί να μη γίνουν αρχιτέκτονες ή γιατροί;

Στη σήμερον Ελλάδα, για πες μου ποιος δεν είναι άνεργος; Πολυτεχνίτες; Γιατροί; Οικονομολόγοι; Δικηγόροι;...  ::) ::)

Μπράβο, ακριβώς όλα αυτά που ανέφερες είναι πανεπιστημιακές σχολές, αποτέλεσμα της μανίας των γονέων των δεκαετιών του '60-'70 "να μπεί το παιδί σε μια σχολή, να εξασφαλίσει το μέλλον του". Αυτή η νοοτροπία πρέπει να τελειώσει. Η Ελλάδα δε μπορεί να πληρώνει για πανεπιστήμια τα οποία θα βγάζουν επιστήμονες, από τους οποίους θα ωφελούνται χώρες της βόρειας Ευρώπης. 
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ...τμημα χωρις στον ηλιο μοιρα..
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 07:20:16 μμ »
Ο Ξυδάς έκανε και σε εμας στο φπψ και οντως εκοβε πολυ κόσμο.Ευτυχως δεν ημουν σ'αυτους...αλλά παντου υπάρχουν δυσκολιες...αλλά και του αρχαιολογικου καλύτεροι ηταν?θυμάμαι ο Μικρογιαννακης στην αρχαια ιστορία μας ειχε βάλει να απαντήσουμε στα αρχαια...αμ ο άλλος που μιλαγε μόνο λατινικά?μου διαφεύγει το ονομά του...εμεις τον φωνάζαμε αουξιλιο ,γιατι μια φορά ειχε κλειστει στο ασανσερ κι αντι να φωνάζει βοηθεια στα αλληνικά,φωναζε στα λατινικά
Πάντως δε θεωρώ πως οι του κλασικού εχουν περισσότερες γνώσεις...η εμπειρία είναι που μετράει///εγώ δεν ηθελα κλασικό....νομικη στοχευα αλλά βρεθηκα στη β μου επιλογη...στο φπψ...δε νιωθω μειονεκτικά...αντιθετα θεωρώ πως σου ανοιγει τους ορίζοντες...κι οσον αφορά τις γνώσεις...3 φορες επιτυχουσα στον ασεπ είμαι...

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 06, 2013, 09:53:02 μμ »
Συγγνωμη...υφίσταται ακόμη αυτό το τόπικ μ'αυτόν τον ηλίθιο τίτλο;;;!!! Όχι απλά δεν είναι άχρηστο τμήμα,αλλά αν ανοίξουμε λίγο τα "γκαβά" μας και κυρίως τους ορίζοντές μας θα δούμε πως είναι ίσως το λίγο πιο χρήσιμο τμήμα απ'τα 3...γιατί δίνει διεξόδους (όσο είναι δυνατόν στις μέρες μας) και σε άλλους τομείς πέρα από το δημόσιο σχολείο!! Εγώ τελείωσα το ΦΠ Θεσ/νικης. Το μεταπτυχιακό μας στον τομέα Παιδαγωγικής έχει εδώ και πολλά χρόνια κατεύθυνση Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Δια Βίου μάθησης και 2 άτομα που ξέρω που ήταν αρκετά έξυπνοι να την ακολουθήσουν δουλεύουν εδώ και χρόνια...στην αρχή με συμβάσεις στα ΚΕΚ και στα ΚΕΕ, όχι σαν ωρομίσθιοι καθηγητές όπως οι άλλοι φιλόλογοι,αλλά στη διοίκηση τους ως ειδήμονες στην οργάνωση τέτοιων σχολών και στη συνέχεια η μία κοπέλα διορίστηκε σε Δήμο σε ανάλογη θέση για τα προγράμματα Δια Βίου Μάθησης του Δήμου. Επίσης ένας άλλος συμφοιτητής μου που πήρε την άλλη κατεύθυνση Σχολική Παιδαγωγική δουλεύει εδώ και 8 χρόνια σε Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ως Παιδαγωγός (όχι με τη στενή έννοια του δασκάλου) ως μόνιμος!
Επίσης έχει και κατεύθυνση Ειδικής Αγωγής το μεταπτυχιακό του ΦΠ καθώς και το μεταπτυχιακό του ΦΠΨ που έχει την Σχολική Ψυχολογία! Χρήσιμες δηλαδή κατευθύνσεις σίγουρα!!
Θα μου πείτε...οκ όλα αυτά,αλλά δεν τα παρέχει το πτυχίο, αλλά το μεταπτυχιακό...και εδώ έχω να πω πως τουλάχιστον στο μεταπτυχιακό του ΦΠ (κατεύθυνση Παιδαγωγικής) μπορούν να μπουν μόνο απόφοιτοι των ΦΠΨ και των Παιδαγωγικών και όσοι έχουν 3ετή εκπαιδευτική εμπειρία...συνεπώς περιορίζεται ο ανταγωνισμός και ένας απόφοιτος του τμήματος μπορεί να έχει καλές πιθανότητες να μπει σε ένα μεταπτυχιακό πολύ χρήαιμο!
Επίσης (επειδή ασχολούμαι με την Ειδική Αγωγή) εαν ανοίξετε την εγκύκλιο για ΕΕΠ ( Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, δηλαδή για Κοινωνικούς Λειτουργούς, Ψυχολόγους, Λογοθεραπευτές Νοσηλευτές κ.τ.λ που δουλεύουν στα ειδικά σχολεία) θα δείτε πως υπάρχουν οι ΠΕ26 και άλλες 2 κατηγορίες ΠΕ που δεν θυμάμαι το νούμερό τους και οι οποίοι είναι απόφοιτοι ττων ΦΠΨ (μόνο!) με μεταπτυχιακό στη Λογοθεραπεία ή στην Κινητικότητα των τυφλών ατόμων (μεταπτυχιακό που υπάρχει βέβαια μόνο στο εξωτερικό) και μια ακόμη κατηγορία που μου διαφεύγει....Δεν δέχονται κανέναν άλλο από τη Φιλοσοφική, παρά μόνο απόφοιτους ΦΠ και ΦΠΨ!
Απ'αυτά και μόνο φαίνεται η έξτρα εξειδίκευση σε άλλους τομείς πέρα από την πεθαμένη εδω και καιρό φιλολογία που δίνει το τμήμα...
Αυτά ήθελα να πω...γιατί με φρίκαρε ο τίτλος αυτού του τόπικ για το ίσως πιο χρήσιμο πλέον στην εποχή μας τμήμα της Φιλοσοφικής!
ΥΓ: Στο δε ΦΠ εδώ και 7-8 χρόνια διδάσκονται στο προπτυχιακό υπολογιστές που σου δίνουν τα μαθήματα αυτά επάρκεια ισότιμη με ECDL...καρατσεκαρισμένο αυτό! 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 11:08:05 μμ από MARKOS »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 06, 2013, 09:59:21 μμ »
Πες τα Χρυσόστομε! Ξέρεις πόσες φορές έχω μετανιώσει που δεν πήγα ΦΠΨ?
Αν κάποιος το θέλει και το κυνηγήσει, φυσικά και θα βρει διεξόδους από το ΦΠ /  ΦΠΨ και μάλιστα πολλές περισσότερες από ότι το Φιλολογικό..

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ, Τμήμα χωρίς στον ήλιο μοίρα;
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:04:27 μμ »
Πες τα Χρυσόστομε! Ξέρεις πόσες φορές έχω μετανιώσει που δεν πήγα ΦΠΨ?
Αν κάποιος το θέλει και το κυνηγήσει, φυσικά και θα βρει διεξόδους από το ΦΠ /  ΦΠΨ και μάλιστα πολλές περισσότερες από ότι το Φιλολογικό..

 Εννοείται.... Από κει και πέρα μπορεί και στο ΦΠΨ να μην είναι ρόδινα τα πράγματα ούτε τίποτα σίγουρο,αλλά σαφώς δίνει περισσότερες διεξόδους για κάποιον που ψάχνεται και είναι σε γρήγορση και είναι πολύ πιο ευέλικτο και σύγχρονο τμήμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 11:09:24 μμ από MARKOS »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:06:01 μμ »
Νομίζω πως η συγχώνευση των 2 τμημάτων ηταν επιβεβλημένη και κανουν άριστα που την προωθούν.

Παράκληση, ας μη μείνουμε στα του φιλολογικου - φιλοσοφιας,παιδαγωγικης ,Ψυχολογιας.
 Ευχαριστώ,

****  ο αρχικος τίτλος του θέματος άλλαξε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 10:09:12 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΦΠΨ - επαγγελματική αποκατάσταση, (πού μπορούν να εργαστούν )
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:12:07 μμ »
Νομίζω πως η συγχώνευση των 2 τμημάτων ηταν επιβεβλημένη και κανουν άριστα που την προωθούν.

Παράκληση, ας μη μείνουμε στα του φιλολογικου - φιλοσοφιας,παιδαγωγικης ,Ψυχολογιας.
 Ευχαριστώ,

****  ο αρχικος τίτλος του θέματος άλλαξε.


Γι αυτό κι εγώ δεν μπήκα στον κόπο να μιλήσω για το ΦΠΨ συγκρίνοντάς το άμεσα με τα άλλα τμήματα, παρά έκρινα πιο χρήσιμο να παραθέσω τις διεξόδους αυτού του παρεξηγημένου τμήματος, κάτι που είναι πολύ πιο γόνιμο για  τη συζήτησή μας....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.