*

Αποστολέας Θέμα: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?  (Αναγνώστηκε 53488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 09:43:57 μμ »
'Οχι ακριβώς...είναι υποχρεωτικό να κάνεις μια ωριαία γραπτή δοκιμασία, κατά προτίμηση στο Α τετράμηνο. Ο νόμος όμως ορίζει ότι "εάν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα" η γραπτή δοκιμασία μπορεί να γίνει το Β τετράμηνο.

Το "αντικειμενικό" πρόβλημα δεν ορίζεται περαιτέρω. Άρα άνετα το επικαλείσαι εάν δεν έχεις βγάλει αρκετή ύλη και μπορείς να αφήσεις το διαγώνισμα για το Β τετράμηνο.

Το αν θα παραδώσεις βαθμούς ή όχι δεν σχετίζεται με το εάν έχεις βάλει διαγώνισμα. Στο Β τετράμηνο δηλαδή που δεν κάνουμε διαγωνίσματα πως αξιολογούμε;;;
''Εχει όμως να κάνει με το πόσες ώρες έχει διδαχτεί το μάθημα. Εάν έχεις διδάξει λιγότερες από 10 ώρες στο τετράμηνο, ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να μην καταθέσεις βαθμολογία τετραμήνου. Κάνεις μια δήλωση στο διευθυντή σου (που καλό είναι βέβαια να συμφωνεί.....)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 03:31:01 μμ »
Λατινικά β και γ λυκείου σε ποιο μάθημα/κείμενο βρίσκεστε; Έκθεση γ λυκείου; Έχουν χαθεί πάρα πολλές ώρες με αυτά και με αυτά! Έχουμε από τον Οκτώβρη να κάνουμε 5ήμερο!  :-\
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:15:39 πμ »
Έκθεση γ λυκείου; Έχουν χαθεί πάρα πολλές ώρες με αυτά και με αυτά! Έχουμε από τον Οκτώβρη να κάνουμε 5ήμερο!  :-\

στον επιστημονικό λόγο..κι εγώ πίσω είμαι. Θα τους μαζέψω όμως τη θεωρία από δω και στο εξής όλη μαζί και θα κάνω τους θεματικούς που αντιστοιχούν με ένα κείμενο από τον καθένα για να προλάβουμε.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 03:23:11 μμ »
Έκθεση γ λυκείου; Έχουν χαθεί πάρα πολλές ώρες με αυτά και με αυτά! Έχουμε από τον Οκτώβρη να κάνουμε 5ήμερο!  :-\

στον επιστημονικό λόγο..κι εγώ πίσω είμαι. Θα τους μαζέψω όμως τη θεωρία από δω και στο εξής όλη μαζί και θα κάνω τους θεματικούς που αντιστοιχούν με ένα κείμενο από τον καθένα για να προλάβουμε.
Είχα μεγάλες φιλοδοξίες όταν το πρωτοανέλαβα! Τώρα σκορπίζονται. Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ: μαζεμένη θεωρία και κείμενο-ιδέες- έκθεση ανά βασική θεματική ενότητα. Θα δείξει.
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:43:36 πμ »
Σας παρακαλώ, πείτε μου στα λατινικά όσον αφορά το συντακτικό και τη γραμματική, τι πρέπει να έχει διδαχθεί μέχρι τώρα?Το κακό είναι ότι ανέλαβα μαθητή τρίτης λυκείου και ξεκινήσαμε μαθήματα αρχές Οκτώβρη, χωρίς να έχει καμία επαφή προηγουμένως.Με το ζόρι περνούσε τις τάξεις και έφαγα πολύ χρόνο στο να καλύψω την ύλη της β'λυκείου. Επίσης,αρχικά προσπαθούσα να προχωράω παρακάτω, μόνο όταν βεβαιωνόμουν ότι έχει μάθει πολύ καλά ό,τι του παρέδιδα , δεδομένου όμως ότι πάντα ερχόταν αδιάβαστος, έχασα χρόνο στο να του λέω και να ξαναλέω κάποια πράγματα, με αποτέλεσμα να έχω μείνει πίσω στην ύλη.Σκέφτομαι να αρχίσω να προχωράω και ότι είναι δικό του θέμα το να διαβάσει,έτσι δεν είναι? Είμαι στο μάθημα 24.Ποια είναι η συμβουλή σας? Φτάνει 1,5 ώρα την εβδομάδα? Δεδομένου, ότι έχει απίστευτα κενά και στα αρχαία, μήπως θα ήταν καλό να "κλέψω" μία ώρα την εβδομάδα άγνωστο, μια και μάλλον αφού ούτε φέτος διαβάζει δεν θα μπορέσει να έχει κάποιο αποτέλεσμα στο σε αυτόν τον τομέα ώστε να εστιάσω στα λατινικά? Εσείς όταν λέτε ότι προχωράτε στην ύλη και είστε άλλος στο ένα κι άλλος στο άλλο μάθημα, εννοείτε ότι την κατέχουν οι μαθητές?Κι όταν έρχονται τελείως αδιάβαστοι, απλά το προσπερνάτε και συνεχίζετε την παράδοση? Πείτε μου βρε παιδιά γιατί αγχώθηκα.

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 10:26:34 πμ »
Καταλαβαίνω απόλυτα πώς μπορείς να νιώθεις, αφού κι εγώ έχω σχεδόν την ίδια οπτική και την ίδια προσέγγιση με εσένα.
Μέχρι πέρυσι που τα παιδιά  μου ήταν στη Β' Λυκείου, ακολουθούσα τους ρυθμούς του σχολείου και πολλές φορές έμενα πίσω, για να τους εξετάσω αναλυτικά και να ξαναπώ δυο και τρεις φορές τα ίδια πράγματα. Φέτος, όμως, δεν ξεκίνησα καν με αυτήν την λογική. Έκανα ένα προγραμματισμό και είπα ότι θέλω μέχρι μέσα Μάρτη να έχω καλύψει την ύλη. Αυτό σημαίνει ότι προχωράω ένα κείμενο τη βδομάδα μαζί με τα γραμματικοσυντακτικά του, βάζω ασκήσεις για το σπίτι και την επόμενη φορά εξετάζω τη μετάφραση, φἐρνω τις διορθωμένες ασκήσεις, δουλεύω λίγο περισσότερο κάποιες μετατροπές, λύνω απορίες και το λεξιλόγιο, τους αρχικούς χρόνους και το συντακτικό κάθε κειμένου τα εξετάζω με τα επαναληπτικά διαγωνίσματα. Υπάρχουν φορές που πηγαίνω και για διάφορους λόγους δεν έχουν κάνει αυτά που θα έπρεπε (ούτε καν τις μεταφράσεις!). Προσπάθησα με την πειθώ, τη νουθεσία, το "κήρυγμα", το αυστηρό και το "δασκαλίστικο"', ό,τι μέσο είχα ή μπορούσα να σκεφτώ, προκειμένου να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να μην αφήνουν κενα και να είναι συνεπείς, γιατί η ύλη δεν πρόκειται να τους περιμένει (τους τρέχουν και στο σχολείο και το έχουν καταλάβει αυτό), αλλά "Οleum et operam perdidi"!.Έτσι, προχωράω όπως εγώ νομίζω και τους αφήνω να καλύψουν όσα δεν έχουν κάνει, όποτε θελήσουν.Αν δεν το κάνουν, νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι δεν το θέλουν, δεν έχουν κίνητρο και δεν ξέρω πόσα πράγματα μπορούμε να καταφέρουμε εμείς από μόνοι μας σε αυτήν την περίπτωση...
Τώρα επί τους θέματος έχω δύο μαθήτριες και με τη μια θα μπούμε στο 36 (ξεκινήσαμε από το Σεπτέμβρη έχοντας η ίδια κάνει θερινή προετοιμασία σε φροντιστήριο αλλά ξαναρχίσαμε από την αρχή) και με την άλλη στο 31 (την ανέλαβα το Νοέμβρη, αφού διέκοψε το φροντιστήριο και επίσης μου ζήτησε να τα ξανακάνουμε από την αρχή).

Όσον αφορά την περίπτωσή σου, νομίζω ότι χρειάζεται ένα δίωρο γεμάτο τη βδομάδα δεδομένου ότι στο β' τετράμηνο αυξάνουν στο σχολείο και οι ώρες των λατινικών. Δεν ξέρω τι στόχους έχει το παιδί, αλλά αν θέλει απλά να πιάσει τη βάση, τότε ναι, θα έδινα βαρύτητα στο γνωστό (μετάφραση, εισαγωγή, λεξιλογικά, βασικά ερμηνευτικά) και στα λατινικά στις μεταφράσεις και στα βασικά γραμματικοσυντακτικά.

Καλή δύναμη! 
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:28:08 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! :-* Αν έχει και κάποιος άλλος να με συμβουλέψει κάτι, ευπρόσδεκτος! Ο μαθητής μου, έλεγε ότι ήθελε να περάσει κοινωνιολογία στην Κρήτη... Θα παραδίδω και ας διαβάσει όποτε κρίνει εκείνος. Δεν γίνεται να "το παίζω" μαμά...Εξάλλου δεν γίνεται κάτι αν δεν το αποφασίσει μόνος. Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.