*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 84834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 25, 2013, 01:49:39 μμ »
Σε οτι αφορά το θέμα της εκδρομής-
φυσικά και πρέπει να υπάρχει επίσημη καταγραφή και τα ονόματα των συνοδών, λογικά στα πρακτικά του σχολείου.
Φυσικά και έχουν ευθύνη των μαθητών τόσο ο διευθυντής όσο και οι συνοδοί καθηγητές.
Εννοείται πως όταν συνοδεύεις, αυτό γίνεται από και προς το σχολείο, δεν τους παρατάς κάπου στα μισά αφού είπαμε έχεις την ευθύνη τους.
Αν ήσασταν 7-8 συνοδοί, άτυπα ίσως γινόταν, με 2 όμως μόνο το θεωρώ αδύνατο και επικίνδυνο (και λίγο καφρίλα απέναντι στο συνάδελφο).
Επίσης, ανεξάρτητα από το σχολικό ωράριο,  όταν σου ανατίθεται εξωδιδακτικό καθήκον (συνοδεία, εκδήλωση κα) οφείλεις, εφόσον δηλώνεις πως θα πας, να παραστείς όλο το χρονικό διάστημα που συμφωνήθηκε. Δεν είναι παράνομο να σου ζητηθεί, αρκεί το σύνολο των ωρών εργασίας σου να μην υπερβούν τις 30, να έχει υπάρξει σχετική συνεννόηση έγκαιρα και φυσικά να μην τρέχεις  μόνο εσύ σε όλες τις εκδηλώσεις.
Με λίγα λόγια- επιμένεις να φτιαχτεί έγγραφο που φαίνονται οι συνοδοί- εκδρομή κλπ και να σταλεί στη ΔΔΕ και ακολουθείς- και την επόμενη φορά προσέχεις πριν δεχτέις, να ξέρεις σίγουρα πως θέλεις και μπορείς :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:18 »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 25, 2013, 05:04:43 μμ »
Συναδέλφισα biov,

Οι Ω.Α. δεν δίνονται για πλάκα. Με συγχωρείς, αλλά μόνο ένας εχμμμ... άσχετος (για να μην το πω αλλιώς)  θα έλεγε να μην τις προσμετράμε (για το χαρακτηρισμό φοίτησης του μαθητή)! Ας δούμε λίγο αναλυτικά τι ισχύει για τις Ω.Α.

Σύμφωνα με το Π.Δ. 104/79:
Αρθρο 26
1. Η συμπεριφορά μαθητών, η καθ΄ οιονδήποτε τρόπον εκδηλουμένη εντός και εκτός του σχολείου διά πράξεων ή παραλείψεων, συνιστά την διαγωγήν αυτών.
2. Η διαγωγή περιλαμβάνεται μεταξύ των στοιχείων της σχολικής καταστάσεως των καθ΄ έκαστον σχολικόν έτος εις το Γυμνάσιον ή Λύκειον φοιτώντων μαθητών και ελέγχεται, χαρακτηρίζεται και καταχωρίζεται εις τα οικεία βιβλία κατά τας διατάξεις του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος.
3. Η προσήκουσα διαγωγή των μαθητών, νοουμένη ως έμπρακτος συμμόρφωσις προς τους διέποντας την σχολική ζωήν κανόνας και προς τας ηθικάς αρχάς του κοινωνικού περιβάλλοντος, εντός του οποίου διαβιούν, αποτελεί υποχρέωσιν αυτών, πάσα δε παρέκκλισις εκ ταύτης, εκδηλουμένη δι΄ υπαιτίου πράξεως ή παραλείψεως, αποτελεί αντικείμενον παιδαγωγικού ελέγχου και εν ανάγκη αντιμετωπίζεται διά σχολικών κυρώσεων κατά τας διατάξεις του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος.
[...]
Αρθρο 27
1. Διά πάσαν υπαίτιον παρέκκλισιν εκ της προσηκούσης κατά την έννοιαν της 3 του Αρ. 26 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος διαγωγής και αναλόγως του βαθμού της παρεκκλίσεως ταύτης επιβάλλονται εις τους μαθητάς αι κάτωθι κυρώσεις:
α) παρατηρήσεις, β) επίπληξης, γ) ωριαία απομάκρυνσης εκ του διδασκομένου μαθήματος, δ) αποβολή εκ των μαθημάτων μέχρι 3 ημερών, ε) αποβολή εκ των μαθημάτων μέχρι 5 ημερών και στ) αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος.
Αρθρο 28
[...]
2.α. Η παρατήρησις, σκοπούσα εις την προειδοποίησιν του μαθητού, ότι ετέρα αυτού παρέκκλισις δυνατόν να επισύρη κύρωσιν βαρυτέραν, κρίνεται ως ελαφροτέρα των κυρώσεων μη καταχωριζομένη εις τα οικεία βιβλία του σχολείου.
β. Η επίπληξις καταχωρίζεται εις το βιβλίον επιβολής κυρώσεων του σχολείου, εφ΄ όσον κρίνει τούτο επιβεβλημένον το επιβάλλον ταύτην όργανον.
γ. Πάσαι αι λοιπαί κυρώσεις του αρ. 27 του παρόντος επιβαλλόμεναι, καταχωρίζονται εις το βιβλίον επιβολής κυρώσεων του σχολείου, κατόπιν ενυπογράφου σημειώματος προς τον διευθυντήν του επιβάλοντος την κύρωσιν οργάνου, καταχωριζόμεναι επίσης εις το ατομικόν δελτίον του τιμωρηθέντος μαθητού.


Και το '92, το ΥΠΕΠΘ τονίζει  (Εγκ. Γ2/5098/18-09-92/ΥΠ.Ε.Π.Θ.)
«Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται στην υπηρεσία μας  σας πληροφορούμε τα ακόλουθα: α)Επειδή κατά πάγια νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας " η παράλειψη ουσιώδους τύπου επάγεται ακυρότητα της όλης διαδικασίας και της τελικής εκτελεστής πράξεως " και " η δράση της δημόσιας διοίκησης δεν είναι νόμιμη, όταν δεν τηρούνται οι τύποι οι επιβαλλόμενοι από τους νόμους στις διοικητικές ενέργειες ",παρακαλούμε κατά την επιβολή σε μαθητές των κυρώσεων (ωριαίας απομακρύνσεως ή της αποβολής από τα μαθήματα) που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις, να τηρείται η διαδικασία που προβλέπεται για μεν τα ΤΕΛ και τις ΤΕΣ από το άρθρο 31 του Π.Δ. 294/79 ,για δε τα Γυμνάσια και τους λοιπούς τύπους Λυκείων από τις διατάξεις της 2γ' του άρθρου 28 του Π.Δ. 104/79.Σε διαφορετική περίπτωση οι καταχωριζόμενες απουσίες θεωρούνται μη νόμιμες και δεν πρέπει να προσμετρώνται στο σύνολο των απουσιών ενός μαθητή κατά τον ετήσιο χαρακτηρισμό της φοίτησης του

Αυτά για τις ωριαίες. Και ο λόγος που παρέθεσα αρκετά για την επιβολή τους, είναι για να δεις ότι, ακόμα και αν, για παράδειγμα, ο μαθητής δεν έχει μαζί του βιβλίο, μπορείς να τον "πετάξεις" έξω, στηριζόμενη στην παρ. 3 του άρθρου 26 (γι΄αυτό και τα έκανα εκεί bold). Και τα υπόλοιπα που λένε κάποιοι ευθυνόφοβοι δ/ντές τ' ακούω βερεσέ. Πάντως, για να είμαι δίκαιος, θεωρώ ότι η ωριαία αποβολή είναι κατά 99% αποτέλεσμα ανικανότητας/ανεπάρκειας του διδάσκοντα και 1% της &%%&* του μαθητή.
Και κάτι ακόμα: Δεν είναι απαραίτητο οι Ω.Α. να καταχωρίζονται στο βιβλίο επιβολής κυρώσεων, αλλά στο ΕΝΤΥΠΟ επιβολής κυρώσεων, το οποίο είναι μονοσέλιδο. Και μην ξεχνάμε ότι ο μαθητής στέλνεται στο γραφείο του Δ/ντή. Αν όμως θέλεις να τον κρατήσεις μέσα στην τάξη, αφού έχει Ω.Α. (και ΟΧΙ ΑΠΟΥΣΙΑ), φυσικά και μπορείς, επικαλούμενη αφενός την τιμωρία του, αλλά αφετέρου την ευαισθησία σου ως διδάσκουσα σχετικά με την ανάγκη μη απώλειας της αντίστοιχης διδακτικής ώρας και κατά συνέπεια της σχετικής διδακτικής/εκπαιδευτικής διαδικασίας εκ μέρους του μαθητή.

Για το 2ο θέμα τώρα, η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Υ.Α. (υπ' αριθμ. 129287/Γ2/10-11-2011/ΥΠΕΠΘ), αναφέρει ΡΗΤΑ:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
Άρθρο 1
Σχολικοί Περίπατοι
1. Ως σχολικός περίπατος ορίζεται η οργανωμένη από το σχολείο ομαδική μετάβαση μαθητών σε τόπους που βρίσκονται σε μικρή απόσταση από τη σχολική μονάδα. Η μετάβαση αυτή γίνεται πεζή ή με χρήση μεταφορικού μέσου, εντός του διδακτικού ωραρίου και έχει στόχο κοινωνικοποιητικό, ψυχαγωγικό, παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό. Σχολικούς περιπάτους είναι δυνατό να πραγματοποιούν οι μαθητές όλων των τάξεων.
[...]
5. Σε μαθητή που απουσιάζει από το σχολικό περίπατο καταχωρίζονται απουσίες ισάριθμες με τις διδακτικές ώρες που προβλέπονται από το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας κατά την οποία πραγματοποιείται ο περίπατος. Στην περίπτωση που για την πραγματοποίηση του περιπάτου χρησιμοποιείται μεταφορικό μέσο, για τη συμμετοχή του μαθητή κατατίθεται υπεύθυνη δήλωση από τον κηδεμόνα του. Αν ο κηδεμόνας δεν συμφωνεί, δεν καταχωρίζονται απουσίες.
Για το τελευταίο, όμως, ΠΡΟΣΟΧΗ:
Εγκ. Γ/1301/27.3.80 Δ/γή ΥΠ.Ε.Π.Θ.: [...] Όταν όμως πραγματοποιείται ημερήσια εκδρομή, στην περίπτωση που απαιτείται δήλωση του κηδεμόνα για τη συμμετοχή του μαθητή σ' αυτή, σύμφωνα με την ισχύουσα περί σχολικών εκδρομών εγκύκλιο αρ. 236.1 /1/ 38597/1.4.1978, δεν καταχωρίζονται οι απουσίες σε όσους προσκομίσουν δήλωση αρνητική.
Επίσης, η εγκ. Γ2/4965/7.11.91/ΥΠ.Ε.Π.Θ. αναφέρει ό,τι και η Υ.Α.: [...] Αν ο κηδεμόνας δεν συμφωνεί δεν καταχωρίζονται οι απουσίες στο μαθητή λόγω της μη συμμετοχής του στον περίπατο που σημαίνει, πάλι, ότι η μη προσκόμιση της υπεύθυνης δήλωσης δεν είναι αρκετή ώστε να μην καταχωριστούν οι απουσίες, αλλά χρειάζεται η προσκόμιση ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ υπεύθυνης δήλωσης. Αυτό βέβαια (η σχετική αυτή ενημέρωση στους μαθητές) επαφίεται στον Δ/ντή του σχολείου, ο οποίος, συνήθως (και... εχμμμ.. συμφωνώ) την κάνει γαργάρα! ;)

Μα τι &%%^&&%$ δ/ντές υπάρχουν ρε &%$%^& μου! Καλά σε σχολείο είσαι ή σε μπακάλικο;
Και κάτι... χειρότερο: Δε θέλω να σε τρομάξω καλή μου, αλλά αν γίνει καμιά στραβή (π.χ. με τα λεωφορεία), δε σε ξεπλένει ούτε η δ/ντριά σου, ούτε ΟΛΟΙ οι δ/ντές της χώρας...
Αυτά! Χαλάλι σου ο μεσημεριανός μου ύπνος!

Σόρρυ, ξέχασα: Σύμφωνα με το άρθ. 1 του Π.Δ. 485/83 απουσίες λόγω κυρώσεων, μέχρι 3 ημερών, κατά την κρίση του Συλλόγου διδασκόντων, μπορούν, στο τέλος του χρόνου, να μην ληφθούν υπόψη. Το "κατά την κρίση του Συλλόγου διδασκόντων" εννοεί "ο Συλλογος κρίνει ΠΟΙΕΣ μέρες θα διαγράψει. Και συνήθως διαγράφει εκείνες με τις περισσότερες απουσίες, εννοείται. Πουθενά δεν υπάρχει νομοθεσία που να επιτρέπει το σβήσιμο Ω.Α...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2013, 05:32:06 μμ από Gauss »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:52:41 μμ »
Πάντως, για να είμαι δίκαιος, θεωρώ ότι η ωριαία αποβολή είναι κατά 99% αποτέλεσμα ανικανότητας/ανεπάρκειας του διδάσκοντα και 1% της &%%&* του μαθητή.

Αυτο δεν ειναι απολυτο, διοτι εγω σε δυο διαφορετικα σχολεια φετος, στο ενα δε βγαζω ποτέ μαθητες εξω, ενω στο αλλο βγαζω σχεδον καθε φορα. Η ιδια καθηγητρια, αλλά σε διαφορετικες συνθηκες.

Παράθεση
Καλά σε σχολείο είσαι ή σε μπακάλικο;

Επεσες διανα με την πρωτη - εγω όμως δεν το ειχα καταλαβει τοσους μηνες! Θελετε να μαθετε τι εγινε;

Για να ειμαστε καλυμενοι, οι συνοδοι ζητησαμε από τη διευθυντρια να υπογραψει και να σφραγισει την κατασταση με τα ονοματα των μαθητων. Μετα εψαξα στο ιντερνετ προτυπα δηλωσης για να υπογραψουν οι κηδεμονες. Αλλά την επομενη μερα που πηγα στο σχολειο, εμαθα ότι μπηκε στις ταξεις πρωι-πρωι η κολλητη της διευθυντριας και τους εδωσε δικια της υπευθυνη δηλωση, και μαλιστα εφτιαξαν νεα κατασταση, προσθετοντας μαθητες και δημιουργωντας μπαχαλο στη Β’λυκειου που ξαφνικα ολοι ηθελαν να πανε! (μα ΔΕΝ μπορουσαν να πανε, αφου η επιλογη ειχε γινει αυστηρα βασει επιδοσης! Τι μας εβαλε τοτε να επιλεξουμε τους μαθητες, αν την ενοιαζε μονο να πανε οσο περισσοτεροι γινοταν;) Εγραψαν και πρακτικο. Εβρασα στο ζουμι μου, αλλά το καταπια.

Την επομενη μερα, λοιπον, ειμαστε ετοιμοι να αναχωρησουμε (οι μαθητες με τη δηλωση και τα εισιτηρια αστικης συγκοινωνιας, όπως τους ειχα πει) και η κολλητη της διευθυντριας τους λεει ν’ανεβουν πανω! Οταν λεω στη διευθυντρια ότι φευγουμε, μου λεει ότι δε φευγουμε διοτι θ’αναλαβουν αυτοι τη μεταφορα των μαθητων με αυτοκινητα. «Μα, της λεω, εσεις μου ειχατε πει από την αρχη να παμε με το αστικο λεωφορειο και το εχω κανονισει ετσι. Κι η δηλωση που υπεγραψαν οι κηδεμονες αυτό λεει. Ειμαι συνοδος κι εχω την ευθυνη.»  Μου απανταει: «Ειστε συνοδος για εκει, δεν ειστε συνοδος μεταφορας. Εγω θα εχω την ευθυνη.» Αρχισα να τρεμω από την ταραχη μου, εξεφρασα τις αντιρρησεις μου που δεν εισακουστηκαν και δηλωσα ότι τοτε εγω δε συνοδευω! Αλλά ελα που θυμηθηκα οτι ειχα υπογραψει το πρακτικο, οπότε αναγκαστηκα να συνοδευσω. Αρνηθηκα όμως να μεταφερω μαθητες με το Ι.Χ. μου.

Απαραδεκτο το πώς με υπεσκαψαν μπροστα στους μαθητες και επισης απαραδεκτο τ'οτι τους πηραν με ΙΧ χωρις να ενημερωσουν ολους τους γονεις εκ των προτερων. Πρωτη φορα αντιμετωπιζω τετοιο διδυμο σε σχολειο (κι εχω περασει από δεκα τουλαχιστον), αλλά αυτα γινονται οταν η διευθυντρια ειναι προσωπικη φιλη με συμβουλους κι άλλα ισχυρα προσωπα.

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:50:42 μμ »
Τι να πω βρε biov... Υπάρχουν δυστυχώς και τέτοια σχολεία... Και απορώ πώς την παλεύουν οι άλλοι συνάδελφοι εκεί! Και εννοώ πώς παλεύουν και την κατάσταση, και τη δ/ντρια! Ακούς εκεί με ιδιωτικά μέσα!!! Πάντως να προσέχεις, γιατί κάτι τέτοιοι... υπερδ/ντές, όταν γίνει η στραβή πάνε να κρυφτούν στο πυθάρι τους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:16:59 μμ »
Ξερει καποιος να μου απαντησει εγκυρα αν η φετινη αποφαση σχετικα με την εκπροθεσμη δικαιολογηση απουσιων ισχυει και για τις απουσιες του Α' τετραμηνου, οι οποιες εχουν ηδη περαστει στις καρτελες; (μας εστειλαν την αποφαση το 2013 και δε γραφει τιποτα γι'αναδρομικη ισχυ, αλλά αλλος καθηγητης επιμενει οτι ισχυει για ολο το σχολικο ετος...)

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 05, 2013, 12:49:46 πμ »
Ξερει καποιος να μου απαντησει εγκυρα αν η φετινη αποφαση σχετικα με την εκπροθεσμη δικαιολογηση απουσιων ισχυει και για τις απουσιες του Α' τετραμηνου, οι οποιες εχουν ηδη περαστει στις καρτελες; (μας εστειλαν την αποφαση το 2013 και δε γραφει τιποτα γι'αναδρομικη ισχυ, αλλά αλλος καθηγητης επιμενει οτι ισχυει για ολο το σχολικο ετος...)
Ας δούμε αρχικά το νόμο 4115 (ΦΕΚ 24, τ. Α'/30-01-2013):
Άρθρο 54
1. Μπορεί ο Σύλλογος των διδασκόντων του Σχολείου, αποφασίζοντας σχετικά με την δικαιολόγηση απουσιών μαθητών, να κάνει δεκτά ή να απορρίπτει εκπρόθεσμα δικαιολογητικά:
α. ιατρικές βεβαιώσεις
β. αιτήσεις − βεβαιώσεις κηδεμόνων
που προσκομίστηκαν μετά από δέκα (10) εργάσιμες ημέρες από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο, εξετάζοντας κάθε περίπτωση αναλυτικά και χωριστά και έχοντας τη δυνατότητα να συγχωρήσει την εκπρόθεσμη υποβολή τους με  αιτιολογημένη απόφασή του.
2. Ο Σύλλογος των Διδασκόντων του Σχολείου έχει τη δυνατότητα να δικαιολογεί απουσίες μαθητών για λόγους υγείας, με ιατρική βεβαίωση ή χωρίς ιατρική βεβαίωση αν η πάθηση είναι εμφανής και μη χρήζουσα απόδειξης:
α. Για μεμονωμένες ή συνεχείς ώρες ημερήσιου προγράμματος και χωρίς την άδεια του Διευθυντή αν δεν καταχωρίστηκε σχετική παρατήρηση στο ημερήσιο δελτίο απουσιών (π.χ. γιατί από αμέλεια δεν ζητήθηκε άδεια ή από αμέλεια δεν καταχωρίστηκε σχετική παρατήρηση), εφόσον εξετάζοντας κάθε περίπτωση αναλυτικά και χωριστά ο σύλλογος κρίνει ότι αδικούνται άλλως οι μαθητές από υπαιτιότητα του Σχολείου,
β. για πρώτες ώρες, εφόσον δικαιολογείται η μη έγκαιρη προσέλευση στο Σχολείο (κινητικά προβλήματα αναπηρία)
.

Ας δούμε και το ακροτελεύτιο άρθρο του νόμου:
Άρθρο 55
Ισχύς
Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά σε επί μέρους διατάξεις του. Παραγγέλλομε τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και την εκτέλεσή του ως νόμου του Κράτους.
Αθήνα, 29 Ιανουαρίου 2013


Τόνισα δύο πράγματα: Το πρώτο, εντελώς εγκυκλοπεδικά, αφορά την αναλυτική και χωριστή για κάθε μαθητή δικαιολόγηση, στο πρακτικό, εννοείται, απουσιών που -κηδεμόνες- αιτήθηκαν δικαιολόγηση εκπρόθεσμα.
Το δεύτερο αφορά την ερώτησή σου: Η ισχύς του νόμου αρχίζει από την 30ή Ιανουαρίου (έκδοση ΦΕΚ). Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν εγώ είμαι δ/ντής σχολείου, καλύπτομαι ΑΠΟΛΥΤΑ να δεχθώ εκπρόθεσμα δικαιολογητικά για απουσίες που έγιναν από τις 20 περίπου Ιανουαρίου και μετά. Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι ο νόμος δημοσιεύτηκε τότε, αφού τότε τελειώνει το 1ο τετράμηνο στα Λύκεια. Αλλά ακόμα κι αν αυτό ήταν τυχαίο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να έχουν αποφασίσει ΟΛΑ τα γυμνάσια της χώρας για τις απουσίες του Α' τριμήνου και ενδεχομένως κάποια Λύκεια (κανονικά θα έπρεπε όλα, αλλά συνήθως η παιδαγωγική δεν γίνεται στις 21 Ιανουαρίου!) για εκείνες του Α' τετραμήνου, και μετά να ΞΕΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ! Αυτό είναι από γελοίο, έως ηλίθιο.
Πάντως, επειδή σ' αυτή τη χώρα (και σ' αυτή την ήπειρο τελευταία), τίποτα δεν είναι σίγουρο, καλό είναι να γίνει μια ερώτηση στο υπουργείο σχετικά. Bitch μάς ακούούούςςςςς???  ;)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 08, 2013, 07:57:21 μμ »
Η ισχύς του νόμου αρχίζει από την 30ή Ιανουαρίου (έκδοση ΦΕΚ). Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν εγώ είμαι δ/ντής σχολείου, καλύπτομαι ΑΠΟΛΥΤΑ να δεχθώ εκπρόθεσμα δικαιολογητικά για απουσίες που έγιναν από τις 20 περίπου Ιανουαρίου και μετά.

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Αρα συμφωνουμε.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 13, 2013, 01:50:59 μμ »
Από οτι ξέρω κι εγώ, αυτό ισχύει!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 13, 2013, 02:17:06 μμ »
Στην πραγματικότητα, αν γίνει αυτο που λέτε σημαίνει ότι ο νόμος θα έχει αναδρομική ισχύ - και αυτό δεν ισχύει.
Για όσες απουσίες έχουν πραγματοποιηθεί πριν την δημοσίευση του Νόμου ισχύουν οι παλαιές διατάξεις. Για απουσίες που πραγματοποιήθηκαν μετά την 30/1 ισχύει ο νόμος ως έχει.

συμφωνώ ωστόσο πως η διατύπωση δεν ειναι σαφής - ειδικά σε κάποιον που δεν έχει εξοικείωση με τις νομικές /φραστικές διατυπώσεις.
Καλό θα ήταν να ερωτηθεί το Υπουργείο σχετικά ώστε να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Το ζήτημα των απουσιών αφορά τα τμήματα εκπαιδευτικών θεμάτων , επομένως θα πρέπει ένας ΠροΪστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων να υποβάλει σχετικό ερώτημα στο αρμοδιο τμήμα του υπουργείου ΑΜΕΣΑ ώστε να εφαρμοστεί ανάλογα η διάταξη δεδομένου ότι και το τετράμηνο ουσιαστικά τελειώνει ως το Πάσχα ( σε σχέση με τις απυσίες των μαθητών τουλάχιστον).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Maria...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 14, 2013, 08:46:21 μμ »
Γεια σε ολους! :) στο σχολειο που διδασκω εχουμε ενα μικρο θεματακι με εναν μαθητη. Απο τις 5 μερες που ειναι να παει σχολειο εμφανιζεται μονο τις 2. Οι γονεις του δεν εχουν παρει καποιο τηλεφωνο τον γυμνασιαρχη ωστε να δικαιολογουν τις απουσιες πχ ξερω εγω για λογους υγειας. Το παιδι κινδυνεύει να μεινει στην ταξη και ολοι οι συναδερφοι δεν το θελουμε αυτο. Τι μπορει να γινει; τι θα προτείνατε; να μιλησουμε στο παιδι;
Das Leben ist wie eine Kette, deren perlen aus Hoffnungen bestehen (= η ζωη ειναι σαν μια αλυσιδα, που οι χαντρες της ειναι φτιαγμενες απο ελπιδα)

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 14, 2013, 09:01:23 μμ »
Γεια σε ολους! :) στο σχολειο που διδασκω εχουμε ενα μικρο θεματακι με εναν μαθητη. Απο τις 5 μερες που ειναι να παει σχολειο εμφανιζεται μονο τις 2. Οι γονεις του δεν εχουν παρει καποιο τηλεφωνο τον γυμνασιαρχη ωστε να δικαιολογουν τις απουσιες πχ ξερω εγω για λογους υγειας. Το παιδι κινδυνεύει να μεινει στην ταξη και ολοι οι συναδερφοι δεν το θελουμε αυτο. Τι μπορει να γινει; τι θα προτείνατε; να μιλησουμε στο παιδι;

Με δεδομένο ότι τα μαθήματα τελειώνουν αύριο μάλλον θα έπρεπε ήδη να έχετε επικοινωνήσει με τους γονείς του.

Αποσυνδεδεμένος Maria...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 14, 2013, 09:02:28 μμ »
Γεια σε ολους! :) στο σχολειο που διδασκω εχουμε ενα μικρο θεματακι με εναν μαθητη. Απο τις 5 μερες που ειναι να παει σχολειο εμφανιζεται μονο τις 2. Οι γονεις του δεν εχουν παρει καποιο τηλεφωνο τον γυμνασιαρχη ωστε να δικαιολογουν τις απουσιες πχ ξερω εγω για λογους υγειας. Το παιδι κινδυνεύει να μεινει στην ταξη και ολοι οι συναδερφοι δεν το θελουμε αυτο. Τι μπορει να γινει; τι θα προτείνατε; να μιλησουμε στο παιδι;

Με δεδομένο ότι τα μαθήματα τελειώνουν αύριο μάλλον θα έπρεπε ήδη να έχετε επικοινωνήσει με τους γονείς του.
Δεν εχω ενημερωθει για κατι τετοιο... Ολοι ειμαστε σε σκεψεις.. Κανεις δεν θελει να τον αφησει.
Das Leben ist wie eine Kette, deren perlen aus Hoffnungen bestehen (= η ζωη ειναι σαν μια αλυσιδα, που οι χαντρες της ειναι φτιαγμενες απο ελπιδα)

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 14, 2013, 09:07:15 μμ »
Γεια σε ολους! :) στο σχολειο που διδασκω εχουμε ενα μικρο θεματακι με εναν μαθητη. Απο τις 5 μερες που ειναι να παει σχολειο εμφανιζεται μονο τις 2. Οι γονεις του δεν εχουν παρει καποιο τηλεφωνο τον γυμνασιαρχη ωστε να δικαιολογουν τις απουσιες πχ ξερω εγω για λογους υγειας. Το παιδι κινδυνεύει να μεινει στην ταξη και ολοι οι συναδερφοι δεν το θελουμε αυτο. Τι μπορει να γινει; τι θα προτείνατε; να μιλησουμε στο παιδι;

Με δεδομένο ότι τα μαθήματα τελειώνουν αύριο μάλλον θα έπρεπε ήδη να έχετε επικοινωνήσει με τους γονείς του.
Δεν εχω ενημερωθει για κατι τετοιο... Ολοι ειμαστε σε σκεψεις.. Κανεις δεν θελει να τον αφησει.

Μπορεί να μην θέλετε αλλά αν δεν δικαιολογηθουν οι απούσιες και έχει ξεπεράσει το όριο θα τον ξαναδείτε του χρόνου στην ίδια τάξη. οπότε επικοινωνία με τους γονείς, ούτως ή άλλως μόνο η αυριανή μέρα έμεινε για να προσθέσει απουσίες όποτε θα ξέρετε και αν ξεπερνά ή όχι το όριο.

Αποσυνδεδεμένος Maria...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 14, 2013, 09:09:57 μμ »
Γεια σε ολους! :) στο σχολειο που διδασκω εχουμε ενα μικρο θεματακι με εναν μαθητη. Απο τις 5 μερες που ειναι να παει σχολειο εμφανιζεται μονο τις 2. Οι γονεις του δεν εχουν παρει καποιο τηλεφωνο τον γυμνασιαρχη ωστε να δικαιολογουν τις απουσιες πχ ξερω εγω για λογους υγειας. Το παιδι κινδυνεύει να μεινει στην ταξη και ολοι οι συναδερφοι δεν το θελουμε αυτο. Τι μπορει να γινει; τι θα προτείνατε; να μιλησουμε στο παιδι;

Με δεδομένο ότι τα μαθήματα τελειώνουν αύριο μάλλον θα έπρεπε ήδη να έχετε επικοινωνήσει με τους γονείς του.
Δεν εχω ενημερωθει για κατι τετοιο... Ολοι ειμαστε σε σκεψεις.. Κανεις δεν θελει να τον αφησει.

Μπορεί να μην θέλετε αλλά αν δεν δικαιολογηθουν οι απούσιες και έχει ξεπεράσει το όριο θα τον ξαναδείτε του χρόνου στην ίδια τάξη. οπότε επικοινωνία με τους γονείς, ούτως ή άλλως μόνο η αυριανή μέρα έμεινε για να προσθέσει απουσίες όποτε θα ξέρετε και αν ξεπερνά ή όχι το όριο.
Εχεις δικαιο. Πραγματικα πρωτη φορα βλεπω τετοιο χαλι....
Das Leben ist wie eine Kette, deren perlen aus Hoffnungen bestehen (= η ζωη ειναι σαν μια αλυσιδα, που οι χαντρες της ειναι φτιαγμενες απο ελπιδα)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.