*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 543481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 09:08:49 μμ »
Στην Βθμια δεν μας ταίζουν με ανακοινώσεις.
Και οι ανακοινώσεις δεν έχουν ουσιαστικά καμιά αξία.
Σημασία έχει η απεργία!

η όποια ευτυχώς στην Βθμια αποφασίζεται  με δημοκρατικές μεθόδους, και όχι με απόφαση του κάθε ΔΣ.

Ελπίζω οι αναπληρωτές να το καταλάβουν αυτό, και να κατακλύσουν τις ΓΣ.
Είναι η μόνη ελπίδα, για να αλλάξουν τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2012, 09:12:05 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:28 »

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 10:56:16 μμ »
Από τα χρόνια που ως αναπληρώτρια γυρίζω στα σχολεία έχω καταλάβει πως για την ΟΛΜΕ και για την κ΄'αθε τοπική ΕΛΜΕ δεν υπάρχουμε. Σε κάθε απεργία βάζουν και το αίτημα για μαζικούς διορισμούς,έτσι να βρίσκεται, αλλά τίποτα επί της ουσίας. Όταν τους πειράξουντο μισθουλάκο τους και την καλοπέρασή τους θυμούνται να κάνουν απεργία και εμείς τρέχουμε να συνδράμουμε για τα δικά τους αιτήματα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει, γι' αυτό και τον τελευταίο χρόνο δε συμμετέχω σε καμία κινητοποίηση της ΟΛΜΕ. Και όσο για τις ΓΣ στις οποίες έχω παρευρεθεί, είναι ένα καραγκιοζιλίκη και μισό!!Προσωπική άποψη......

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1290 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 11:52:44 μμ »
Από τα χρόνια που ως αναπληρώτρια γυρίζω στα σχολεία έχω καταλάβει πως για την ΟΛΜΕ και για την κ΄'αθε τοπική ΕΛΜΕ δεν υπάρχουμε. Σε κάθε απεργία βάζουν και το αίτημα για μαζικούς διορισμούς,έτσι να βρίσκεται, αλλά τίποτα επί της ουσίας. Όταν τους πειράξουντο μισθουλάκο τους και την καλοπέρασή τους θυμούνται να κάνουν απεργία και εμείς τρέχουμε να συνδράμουμε για τα δικά τους αιτήματα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει, γι' αυτό και τον τελευταίο χρόνο δε συμμετέχω σε καμία κινητοποίηση της ΟΛΜΕ. Και όσο για τις ΓΣ στις οποίες έχω παρευρεθεί, είναι ένα καραγκιοζιλίκη και μισό!!Προσωπική άποψη......

Βέβαια, βέβαια, μην τυχόν και πάνε οι αναπληρωτές στις ΓΣ και ψηφίσουν απεργία!
Είναι τόσο ευνοημένοι από το νέο μισθολόγιο, πήραν τέτοια αύξηση μισθού, που δεν υπάρχει κανένας λόγος να  διαμαρτυρηθούν... ::) ::) ::) :o

ρε δεν πάμε καλά μου φαίνεται, η πείνα μας έχει βαρέσει στον εγκέφαλο....

Καραγκιοζιλίκι είναι οι ΓΣ, γιατί είμαστε ιδιώτες και δεν συμμετέχουμε, και μένουν να μιλάνε και (κυρίως) να ψηφίζουν σε αυτές μόνο οι καραγκιόζηδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2012, 12:16:28 πμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1291 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 01:49:12 πμ »
Απεργία και καθε μορφή κινητοποιήσεων...

Συμφωνω, απλα η δικιά μου ενσταση ειναι οτι για την ολμε δεν υπαρχουμε, δυστυχώς... Ποτε δεν κυνηγησαν   σαν πρωτο αιτημα το δικιο μας, αλλα παντα υπαρχουμε σαν συμπληρωμα στις ανακοινωσεις τους.
Μακαρι να κανουν καμια συνελευση και να παμε μαζικα ωστε να ακουστουμε! Εστω σε καθε ελμε τοπικα. Αλλα η σταση τους μεχρι τωρα με κανει να αμφιβαλω ακομη και για το αν θα συγκαλεσουν ΓΣ για να μπορεσουμε να παμε. Εδω ουτε μια απλη επιστολή-ανακοινωση δε βγαλανε, που στο φιναλε ειναι και τσαμπα...

Καλο κουραγιο σε ολους μας! Μονιμους και αναπληρωτες.
Οι δυσκολιες ειναι κοινες για καθε εκπαιδευτικο-δασκαλο-καθηγητη, απλα καποιοι δεν τις αντιλαμβανονται και δεν τις αντιμετωπιζουν με τετοιο τροπο...

Αυτα τα λιγα απο 'μενα... οπως και ο μισθος μας...
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:28 »

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1292 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 09:10:55 πμ »
Απεργία και καθε μορφή κινητοποιήσεων...

Συμφωνω, απλα η δικιά μου ενσταση ειναι οτι για την ολμε δεν υπαρχουμε, δυστυχώς... Ποτε δεν κυνηγησαν   σαν πρωτο αιτημα το δικιο μας, αλλα παντα υπαρχουμε σαν συμπληρωμα στις ανακοινωσεις τους.
Μακαρι να κανουν καμια συνελευση και να παμε μαζικα ωστε να ακουστουμε! Εστω σε καθε ελμε τοπικα. Αλλα η σταση τους μεχρι τωρα με κανει να αμφιβαλω ακομη και για το αν θα συγκαλεσουν ΓΣ για να μπορεσουμε να παμε. Εδω ουτε μια απλη επιστολή-ανακοινωση δε βγαλανε, που στο φιναλε ειναι και τσαμπα...


ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΟΛΜΕ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ Η ΔΟΕ
Η ΟΛΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΔΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΜΕ, ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2012, 09:12:40 πμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1293 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 03:53:47 μμ »
Ενημέρωση από την δευτεροβάθμια που είμαι οτι για τον μήνα Ιανουάριο θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.

Φημολογείται οτι ο μισθός των αναπληρωτών δεν θα μειωθεί. Υπάρχει νομικό κώλυμα γιατί πρόκειται για συμβασιούχους κ όχι Δ.Υ.

Αποσυνδεδεμένος eleni73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1294 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:07:51 μμ »
καλησπερα σε ολους. εχω λιγο μπερδευτει ειμαι αναπληρωτρια νηπιαγωγος και με πηραν 20/1/12. πιος θα ειναι ο μισθος μου τελικα με 2 παιδια? ακουω οτι αναοληρωτης δευτεροβαθμιας παιρνει 1100 και εμενα απο τη μισθοδοσια μου ειπαν οτι θα παιρνω 850+70 επιδομα παιδιων

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1295 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:32:58 μμ »
Ενημέρωση από την δευτεροβάθμια που είμαι οτι για τον μήνα Ιανουάριο θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.

Φημολογείται οτι ο μισθός των αναπληρωτών δεν θα μειωθεί. Υπάρχει νομικό κώλυμα γιατί πρόκειται για συμβασιούχους κ όχι Δ.Υ.

marooned Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1296 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:35:31 μμ »
Ενημέρωση από την δευτεροβάθμια που είμαι οτι για τον μήνα Ιανουάριο θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.

Φημολογείται οτι ο μισθός των αναπληρωτών δεν θα μειωθεί. Υπάρχει νομικό κώλυμα γιατί πρόκειται για συμβασιούχους κ όχι Δ.Υ.
O νέος νόμος λέει ότι και οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου θα πληρώνονται όπως οι Δ.Υ.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1297 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:00:17 μμ »
Ενημέρωση από την δευτεροβάθμια που είμαι οτι για τον μήνα Ιανουάριο θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.

Φημολογείται οτι ο μισθός των αναπληρωτών δεν θα μειωθεί. Υπάρχει νομικό κώλυμα γιατί πρόκειται για συμβασιούχους κ όχι Δ.Υ.
O νέος νόμος λέει ότι και οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου θα πληρώνονται όπως οι Δ.Υ.

Οι αφόρητες πιέσεις που δέχονται από την ΟΛΜΕ και όλους τους φορείς εκπαίδευσης θα τους αναγκάσουν να περάσουν τροπολογίες υπερ των νεοδιόριστων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών... :P
Να μπορούσε να περάσει τουλάχιστον η ασύμετρη απεργία...
baarli σε πρόλαβα... ;D

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1298 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 06:49:37 μμ »
Ενημέρωση από την δευτεροβάθμια που είμαι οτι για τον μήνα Ιανουάριο θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.

Φημολογείται οτι ο μισθός των αναπληρωτών δεν θα μειωθεί. Υπάρχει νομικό κώλυμα γιατί πρόκειται για συμβασιούχους κ όχι Δ.Υ.
O νέος νόμος λέει ότι και οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου θα πληρώνονται όπως οι Δ.Υ.

ο 4024 (άρθρο 22, παρ. 2) λέει: "Με κοινή απόφαση κ.λ.π .... καθορίζονται ανάλογα οι αποδοχές του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαιού ορισμένου χρόνου του Δημοσίου, ...κ.λ.π.".
Αν βασιστούμε στο "ανάλογα" μπορούμε να υποθέσουμε ότι το μισθολόγιο θα είναι παρόμοιο.
Όπως και να΄χει μέχρι και σήμερα δεν έχουν καθορισθεί οι αμοιβές. Δεν υπάρχει Κ.Υ.Α. Όσο δεν υπάρχει απόφαση η νομίζω ότι η πληρωμή θα πρέπει γίνεται με το παλιό μισθολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1299 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 07:06:45 μμ »
το ερωτημα για μενα ειναι αν θα μας κρατησουν αναδρομικα από το νοέμβρη

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1300 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 07:21:11 μμ »
Βασικά δε ξέρω το πως λειτουργεί η ολμε...
Το πρόβλημα που προκύπτει η ΑΝ λειτουργεί και αν θεωρεί ισότιμα μέλη της τους αναπληρωτές. Δεν είναι δυνατόν τώρα που αδικούμαστε κατάφωρα να μην παίρνει θέση το επίσημο συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Μετά από αυτό δεν μπορώ να αμφισβητήσω ότι "λειτουργεί από κάτω προς τα επάνω", τονίζω όμως την ανησυχία μου για τα αντανακλαστικά της (αν υπάρχουν) σε ότι συμβαίνει στο χώρο της εκπαίδευσης και την απορία τελικά για το αν λειτουργεί και με ποιο κριτήριο...

Αυτά τα λίγα, απλά σαν σκέψεις και ανησυχίες...
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1301 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 07:26:25 μμ »
Βασικά δε ξέρω το πως λειτουργεί η ολμε...
Το πρόβλημα που προκύπτει η ΑΝ λειτουργεί και αν θεωρεί ισότιμα μέλη της τους αναπληρωτές. Δεν είναι δυνατόν τώρα που αδικούμαστε κατάφωρα να μην παίρνει θέση το επίσημο συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Μετά από αυτό δεν μπορώ να αμφισβητήσω ότι "λειτουργεί από κάτω προς τα επάνω", τονίζω όμως την ανησυχία μου για τα αντανακλαστικά της (αν υπάρχουν) σε ότι συμβαίνει στο χώρο της εκπαίδευσης και την απορία τελικά για το αν λειτουργεί και με ποιο κριτήριο...

Αυτά τα λίγα, απλά σαν σκέψεις και ανησυχίες...

ξέχνα τους τους συνδικαλιστοπατέρες.
είναι ανάξιοι των περιστάσεων σε κάθε περίπτωση.
Με τα λόγια είναι μαζί μας, και με τα έργα με τους πασοκους.

Όλοι στις συνελεύσεις, να τους τρίξουμε τα δόντια μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 536
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.