*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 11181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Ερώτηση
« στις: Ιανουάριος 25, 2008, 04:07:00 μμ »
Καλησπέρα! κάτι ακούστηκε οτι οι ωρομίσθιοι θα πάρουμε αύξηση και απο 7,7 που είναι τώρα καθαρά, θα πάνε περίπου 10 με 11 καθαρά. (μάνα μου χρήμα!!!   ) Έχετε ακούσει τίποτα εσείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 01:21:26 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 05:06:34 μμ »
Είπε ο υπουργός στη συνάντηση του με ΟΛΜΕ πως το εξετάζει στα πλαισια βεβαια της ευρυτερης οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης..
Δεν το βλέπω για τώρα αυτό.. Ισως απο το νεο σχολικό ετος,,
do it!

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2008, 03:06:18 μμ »
... κι αν το εγκρίνει ο Αλογοσκούφης!!!  ;D
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 01:00:19 μμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα μια απάντηση σε ερώτημα βέβαια άσχετο με τα προηγούμενα....Τώρα που θα κηρυχθει αργία την Πέμπτη μάλλον, λόγω του θανάτου του Χριστόδουλου, οι ωρομίσθιοι πληρωνόμαστε? Θα μου πείτε ο άλλος πέθανε και εσύ αυτά σκέπτεσαι? Τέλος πάντων με ενδιαφέρουν οι ώρες, διότι και Τετάρτη νομίζω χάνονται, οπότε σύνολο για μένα 8 ώρες αν χαθούν και οι δύο μέρες. Συγγνώμη αν φαίνεται κυνικό σε κάποιους αλλα......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος speedster

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:10:51 μμ »
Διαφωνώ τελείως στο εντέχνως συγκεκαλυμμένο αίτημα της shide να μεταφερθεί η αργία άλλη μέρα. Εμένα με βολεύει η Πέμπτη που δεν έχω καθόλου ώρες, άρα είναι μοναδική ευκαιρία να προσπεράσω άλλους στους πίνακες.


Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:14:07 μμ »
Έλεος καλό μου! Άκου αίτημα! ;D  Μια ερώτηση έκανα! Έχεις πλάκα τελικά!

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 02:49:13 μμ »
Διαφωνώ τελείως στο εντέχνως συγκεκαλυμμένο αίτημα της shide να μεταφερθεί η αργία άλλη μέρα. Εμένα με βολεύει η Πέμπτη που δεν έχω καθόλου ώρες, άρα είναι μοναδική ευκαιρία να προσπεράσω άλλους στους πίνακες.



Ε δεν αντεχω... Ανθρωπε μου πεθανε ενας συνανρωπος μας.. Δηλαδη ελεος ! ! !  ας μη λεμε πια οτι σκεφτομαστε δημοσια.
Βοτηχτε τη γλωσσα στη λογικη πριν μιλησετε..
(πλεον αποφασισα προσωπικα να μην αφηνω τιποτα να πεσει κατω. Στη ζωη μου, στη δουλεια μου. Παντου. Εγω θα μιλαω. Βαρεθηκα να κραταω τα χειλη μου κλειστα και να ματωνουν. οπως τραγουδαει ο Τσακνης..) και επιπλεον διαβαστε και αυτο:

Σώπα μη μιλάς                                          (του Αζιζ Νεσιμ)

Σώπα μη μιλάς, είναι ντροπή.
Κόψε τη φωνή σου. Σώπασε. Και επιτέλους, αν ο λόγος είναι αργυρός, η σιωπή είναι χρυσός.
Τα πρώτα λόγια, οι πρώτες λέξεις που άκουσα από παιδί. Έκλαιγα, έπαιζα, έτρεχα, μου ‘λεγαν σώπα. Στο σχολείο, μου κρύψαν την αλήθεια τη μισή και μου 'λεγαν, εσένα τι σε νοιάζει;! Σώπα.
Με φιλούσε το πρώτο αγόρι που ερωτεύτηκα και μου 'λεγε, κοίτα μη πεις τίποτα και σώπα. Κοψ΄τη φωνή σου μη μιλάς και σώπαινε κι αυτό βάστηξε μέχρι τα είκοσι μου χρόνια.
Ο λόγος του μεγάλου, η σιωπή του μικρού. 
Έβλεπα αίματα στο πεζοδρόμιο, τι σε νοιάζει μου ΄λεγαν, θα βρεις τον μπελά σου. Τσιμουδιά, σώπα.
Αργότερα, φώναζαν οι προϊστάμενοι, μη χώνεις τη μύτη σου παντού, κάνε πως δεν καταλαβαίνεις και σώπα.
Παντρεύτηκα κι έκανα παιδιά και τα΄μαθα να σωπαίνουν. Ο άντρας μου ήταν τίμιος και εργατικός κι ήξερε να σωπαίνει. Είχε μάνα συνετή που του 'λεγε σώπα.
Στα χρόνια τα δίσεκτα οι γείτονες μου 'λεγαν, μην ανακατεύεσαι, πες πως δεν είδες τίποτα και σώπα. Μπορεί να μην είχαμε με δαύτους γνωριμία, αλλά μας ένωνε το σώπα.
Σώπα ο ένας, σώπα ο άλλος, σώπα οι επάνω, σώπα οι κάτω, σώπα όλη η πολυκατοικία και όλο το τετράγωνο, σώπα οι δρόμοι οι κάθετοι κι οι δρόμοι οι παράλληλοι…
Κατάπιαμε τη γλώσσα μας, στόμα έχουμε και μιλιά δεν έχουμε. Φτιάξαμε το σύλλογο του σώπα και μαζευτήκαμε πολλοί. Μια πολιτεία ολόκληρη, μια δύναμη μεγάλη αλλά μουγκή. Πετύχαμε πολλά και φτάσαμε ψηλά μας δώσανε και παράσημα. Κι όλα πολύ εύκολα μόνο με το σώπα.
Μεγάλη τέχνη αυτό το σώπα. Μάθε το στα παιδιά σου, στη γυναίκα σου και στη πεθερά σου κι αν νοιώθεις την ανάγκη να μιλήσεις, ξερίζωσε τη γλώσσα σου και κάν’ την να σωπάσει. Κόψε την σύρριζα, πέταξ’ την στα σκυλιά. Το μόνο άχρηστο όργανο απ’ τη στιγμή που δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά. Δεν θα έχεις έτσι εφιάλτες, τύψεις και αμφιβολίες. Δεν θα ντρέπεσαι τα παιδιά σου και θα γλιτώσεις απ’ το βραχνά να μιλάς χωρίς να μιλάς. Να λες έχετε δίκιο, είμαι με σας, αχ πόσο θα ‘θελα να μιλήσω ο κερατάς, και δεν θα μιλάς. Θα γίνεις φαφλατάς. Θα σαλιαρίζεις αντί να μιλάς.
Κόψε τη γλώσσα σου. Κόψτην αμέσως δεν έχεις πια περιθώρια. Γίνε μουγγός αφού δεν θα μιλήσεις καλύτερα να το τολμήσεις, κόψε τη γλώσσα σου, για να ‘σαι τουλάχιστον σωστός...
Στα σχέδια και στα όνειρα μου, ανάμεσα σε λυγμούς και παροξυσμούς, κρατώ τη γλώσσα μου, γιατί νομίζω πως θα ‘ρθει η στιγμή που δεν θ’ αντέξω και θα ξεσπάσω και δεν θα φοβηθώ και θα ελπίζω και κάθε στιγμή το λαρύγγι μου θα γεμίζω μ’ έναν φθόγγο. Με ένα ψίθυρο, μ’ ένα τραύλισμα με μια κραυγή που θα μου λέει: Μίλα!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2008, 02:53:13 μμ από Panos25m »
do it!

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 03:46:16 μμ »
Καταπληκτικό το απόσπασμα που έστειλε ο Πάνος25μ αλλά σαν να έρχεται λίγο σε αντίθεση με το γεγονός ότι στην αρχή του μηνύματος σου συμβουλεύεις να μην τα λέμε όλα δημοσίως. Ας μην γελιόμαστε .... δεν νομίζω ότι κανείς ευχόταν τον θάνατο του Αρχιεπισκόπου είτε τον συμπαθούσε είτε όχι αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μας όλοι σκεπτήκαμε αν μας πέφτει βολική ή όχι η ημέρα.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 03:55:20 μμ »
αγαπητη μου vassilo δες λιγο πιο προσεχτικα τι λεω:

Παράθεση

 ας μη λεμε πια οτι σκεφτομαστε δημοσια. Βοτηχτε τη γλωσσα στη λογικη πριν μιλησετε..
Παράθεση
do it!

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:24:43 μμ »
Πρόσεξα πάρα πολύ καλά και πιστεύω ότι όλοι αυτοί που δεν μιλάνε για αυτά που τους ενοχλούν βουτάνε την γλώσσα και το μυαλό τους στην λογική και γι αυτό δεν το κάνουν. Δεν λένε την άποψή τους στον διευθυντή τους γιατί η λογική τους λέει πως αν το κάνουν ίσως χάσουν την δουλειά τους , δεν λένε την άποψή τους για πολλά θέματα γιατί ίσως θέλουν να ανήκουν σε ένα σύνολο που να μην την αποδέχεται , άρα βουτάνε την γλώσσα και το μυαλό τους στην λογική. Και αν θέλουμε οι άνθρωποι να λένε την άποψή τους χωρίς φόβο για τις συνέπειες τότε θα πρέπει να δεχθούμε και απόψεις όπως εκείνη του speedster και ας μην την ασπαζόμαστε . Επιμένω ότι του είπες "Σώπα" και όχι "Μίλα" .
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:43:39 μμ »
Eπαναλαμβάνω το ερώτημα και ας τσαντιστεί ο φίλος μας....Τελικά την Πέμπτη οι ωρομίσθιοι αν κηρυχθεί αργία παίρνουν κανονικά τις ώρες ή πάει με το στάτους των εθνικών εορτών κ.τλ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:53:44 μμ »
Eπαναλαμβάνω το ερώτημα και ας τσαντιστεί ο φίλος μας....Τελικά την Πέμπτη οι ωρομίσθιοι αν κηρυχθεί αργία παίρνουν κανονικά τις ώρες ή πάει με το στάτους των εθνικών εορτών κ.τλ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει.
Έχω την εντύπωση ότι οι ώρες της Πέμπτης χάνονται για όσους ωρομίσθιους έχουν μάθημα τη μέρα αυτή.Όμως μάλλον δεν ισχύει το ίδιο για την Τετάρτη, γιατί δεν είναι αργία , αλλά  σχολική εορτή.Άλλωστε τα περισσότερα σχολεία πάνε Εκκλησία.

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 10:55:56 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 11:11:51 μμ »
Την Τετάρτη χάνονται οι ώρες γιατί είναι επίσημη αργία για την εκπαίδευση.

Την Πέμπτη θα μετρήσουν οι ώρες μου ειπαν στο σχολείο μου.

Ήδη σήμερα υπέγραψα για τις ώρες Ιανουαρίου, όπου μετρούσε η Πέμπτη αλλά όχι η Τετάρτη.
All in all it's just another brick in the wall...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.