*

Αποστολέας Θέμα: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)  (Αναγνώστηκε 64581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 12, 2017, 09:23:44 πμ »
Καλημέρα!

Γνωρίζετε αν τυπικά επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο μεταπτυχιακά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:05 »

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 12, 2017, 11:00:47 πμ »
νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις παραλληλα δυο πτυχια που βρισκονται στο ιδιο επιπεδο. μπορεις ομως να κανεις π.χ. ενα μεταπτυχιακο και ενα δευτερο προπτυχικο παραλληλα. κανεις άλλος τη γνωμη του;;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 12, 2017, 11:10:17 πμ »
Καλημέρα!

Γνωρίζετε αν τυπικά επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο μεταπτυχιακά;
Νομίζω πως δε γίνεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο μεταπτυχιακά. Τουλάχιστον εμένα δε μου έχει τύχει ούτε από γνωστούς, ούτε από συναδέλφους. Αλλά για πιο σίγουρα, ρώτησε.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 12, 2017, 01:11:59 μμ »
Καλημέρα!

Γνωρίζετε αν τυπικά επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο μεταπτυχιακά;
Ξέρω πως ο κανονισμός λέει να μην γίνεται παράλληλη φοίτηση σε προπτυχιακό και κάτι άλλο. Τα δύο μεταπτυχιακά δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:05 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 12, 2017, 02:06:23 μμ »
στο μεταπτυχιακό που ήμουνα μία κοπέλα το έκανε και μάλιστα ήταν μεταπτυχιακά του ίδιου πανεπιστημίου.
Απλά μου είπε ότι δεν το έλεγε πολύ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 12, 2017, 02:13:18 μμ »
νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις παραλληλα δυο πτυχια που βρισκονται στο ιδιο επιπεδο. μπορεις ομως να κανεις π.χ. ενα μεταπτυχιακο και ενα δευτερο προπτυχικο παραλληλα. κανεις άλλος τη γνωμη του;;

Ξέρω αρκετούς που το κάνουν.
Ακόμη και 3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα έχω γνωρίσει.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 12, 2017, 04:36:13 μμ »
Τα δύο πτυχία στην ίδια βαθμίδα απαγορεύονται από το νόμο. Δηλαδή δύο προπτυχιακά ταυτόχρονα, δύο μεταπτυχιακά ή δύο διδακτορικά. Όλα τα υπόλοιπα είναι οκ. Τώρα εάν κάποιος έχει υπογράψει ότι δεν είναι φοιτητής σε άλλο τμήμα αντίστοιχου επιπέδου (ενώ είναι), μπορεί να έχει κυρώσεις εφόσον κάποιος τον καταγγείλει. Να το εντοπίσουν με άλλο τρόπο είναι δύσκολο. Στην Ελλάδα είμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 04:38:04 μμ από Asep_Hunter »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 12, 2017, 06:49:45 μμ »
Ξέρω αρκετούς που το κάνουν.
Ακόμη και 3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα έχω γνωρίσει.
Λεφτά, όρεξη και χρόνος να υπάρχει: και δεύτερο μεταπτυχιακό και διδακτορικό ταυτόχρονα.  ;)
Όταν δεν έχεις με κάτι άλλο να ασχοληθείς, κάνεις μεταπτυχιακά και διδακτορικά μέχρι τα 90 σου (και βάλε!) :)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 12, 2017, 07:10:16 μμ »
Λεφτά, όρεξη και χρόνος να υπάρχει: και δεύτερο μεταπτυχιακό και διδακτορικό ταυτόχρονα.  ;)
Όταν δεν έχεις με κάτι άλλο να ασχοληθείς, κάνεις μεταπτυχιακά και διδακτορικά μέχρι τα 90 σου (και βάλε!) :)
Δια βίου μάθηση!
Τα λεφτά μόνο δεν ξέρω ποιος τα "χορηγεί" για όλα αυτά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 12, 2017, 07:11:46 μμ »
Καλημέρα!

Γνωρίζετε αν τυπικά επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο μεταπτυχιακά;


Η μόνη δια Νόμου απαγόρευση όσον αφορά την παράλληλη φοίτηση πανεπιστημιακών σπουδών στο τυπικό σύστημα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι οι ταυτόχρονες προπτυχιακές σπουδές.



Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 12, 2017, 08:06:51 μμ »
Τα διδακτορικά είναι δωρεάν και εξ αποστάσεως..
Το ίδιο και αρκετά μεταπτυχιακά (ή δωρεάν ή εξ αποστάσεως), που ανετότατα συνδυάζονται δουλειά και μεταπτυχιακό.
Εγώ - λόγω ανάγκης- έκανα το συνδυασμό μεταπτυχιακό - μωρό - δουλειά - προπτυχιακό... Εντάξει ήταν too much και υπήρχε βοήθεια και κατανόηση από το σύζυγο και τη μητέρα μου, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα ανταμειφθώ για τους κόπους μου.

Επίσης, η μάθηση ήταν, είναι και θα είναι μία απολαυστική διαδικασία για εμένα, η οποία με βοηθάει και σαν επαγγελματία αλλά και σαν μητέρα και άνθρωπο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 08:08:41 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 12, 2017, 08:13:05 μμ »
Τα διδακτορικά είναι δωρεάν και εξ αποστάσεως..
Το ίδιο και αρκετά μεταπτυχιακά (ή δωρεάν ή εξ αποστάσεως), που ανετότατα συνδυάζονται δουλειά και μεταπτυχιακό.
Εγώ - λόγω ανάγκης- έκανα το συνδυασμό μεταπτυχιακό - μωρό - δουλειά - προπτυχιακό... Εντάξει ήταν too much και υπήρχε βοήθεια και κατανόηση από το σύζυγο και τη μητέρα μου, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα ανταμειφθώ για τους κόπους μου.

Επίσης, η μάθηση ήταν, είναι και θα είναι μία απολαυστική διαδικασία για εμένα, η οποία με βοηθάει και σαν επαγγελματία αλλά και σαν μητέρα και άνθρωπο

Τα διδακτορικα δεν ειναι εξ αποστασεως! Μπιρουν καποια να γινουν εξ αποστεσεως, αλλα ειναι λαθος να θεωρουνται ολα ετσι.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 12, 2017, 08:38:12 μμ »
Ναι, δεν είναι ΟΛΑ έτσι. Συνήθως δεν υπάρχουν υποχρεώσεις παρουσίας, πέρα από τις συναντήσεις με τον/ους επόπτη/ες σου. Τουλάχιστον στο σχετικό θέμα στο Pde αυτό μου είπαν.
 Σίγουρα όμως μπορεί ο επόπτης σου να σου πει να πηγαίνεις σε κάποια μαθήματά του για να τον βοηθάς στην παράδοση, ή να παρακολουθείς το μάθημα, και σίγουρα στο πανεπιστήμιο που είμαι οι διδακτορικοί φοιτητές κάνουν επιτηρήσεις, βοηθάνε στη γραμματεία αλλά και σε κάποια βασικά μαθήματα κορμού του προπτυχιακού. Είναι ανάλογα με το πανεπιστήμιο και τον καθηγητή.. Θέλω να πιστεύω όμως ότι είναι πολύ λιγότερο απαιτητικό από το μεταπτυχιακό και το προπτυχιακό.

Και σίγουρα, αν είσαι εργαζόμενος και οικογενειάρχης, θα ψάξεις να βρεις αυτό που εξυπηρετεί τον δικό σου τρόπο ζωής.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 12, 2017, 11:08:09 μμ »
Ναι, δεν είναι ΟΛΑ έτσι. Συνήθως δεν υπάρχουν υποχρεώσεις παρουσίας, πέρα από τις συναντήσεις με τον/ους επόπτη/ες σου. Τουλάχιστον στο σχετικό θέμα στο Pde αυτό μου είπαν.
 Σίγουρα όμως μπορεί ο επόπτης σου να σου πει να πηγαίνεις σε κάποια μαθήματά του για να τον βοηθάς στην παράδοση, ή να παρακολουθείς το μάθημα, και σίγουρα στο πανεπιστήμιο που είμαι οι διδακτορικοί φοιτητές κάνουν επιτηρήσεις, βοηθάνε στη γραμματεία αλλά και σε κάποια βασικά μαθήματα κορμού του προπτυχιακού. Είναι ανάλογα με το πανεπιστήμιο και τον καθηγητή.. Θέλω να πιστεύω όμως ότι είναι πολύ λιγότερο απαιτητικό από το μεταπτυχιακό και το προπτυχιακό.

Και σίγουρα, αν είσαι εργαζόμενος και οικογενειάρχης, θα ψάξεις να βρεις αυτό που εξυπηρετεί τον δικό σου τρόπο ζωής.

Επετρεψε μου να διαφωνησω.
Ολα αυτα που περιγραφεις, συν τη δουλεια που απαιτειται να κανεις  , μονο λιγοτερο απαιτητικο δεν το κανουν!
Το δικο μου διδακτορικο ηταν εξ αποστασεως και μου βγηκε η πθστη! Μπορει να μην ειχα καθημερινη παρουσια στο πανεπθστημιο, αλλα καθε 2-3 μηνες, ομως ολο αυτο εκανε την ολη δουλεια ακομα πιο δυσκολη.
Θεωρω οτι το να πιστευει κανεις πως το διδακτορικο ειναι πιο ευκολο απο το μεταπτυχιακο γιατι δεν εχει καθημερινη παρουσια ειναι σεψτελειως λαθος βαση! (Εκανα 2 μεταπτυχιακα και μπορω να κανω τη συγκριση!
Επισης σε λαθος βαση ειναι και το να θελει να ξεκινγσσι καποιος ενα διδακτορικο και να το ψαχνει οχι με βαση το θεμα, αλλα με βαση το  αν εξυπηρετειται (αυτο ερχεται μετα), καθως δεν θα μπορεσει να ανταπεξελθει στην πιεση που θα του ασκησει η τοσο επισταμενη ενασχοληση με ενα και μονο θεμα, το οποιο δεν ηταν αυτο πιυ αγαπουσε και τον παθιαζε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.