*

Αποστολέας Θέμα: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)  (Αναγνώστηκε 64897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 01:36:00 μμ »

Υπάρχει η γνωμοδότηση 300/1998 του Ν.Σ.Κ. (η οποία γνωμοδοτεί υπέρ της δυνατότητας παράλληλης φοίτησης με μόνη εξαίρεση αυτή των 2 προπτυχιακών)

http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=16278

Φυσικά, δεν είναι δεσμευτική για το Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 02:37:17 μμ »
Εχω φιλο γραμμενο σε προπτυχιακο προγραμμα που το παρακολουθει αργα και χωρις καμια βιασυνη (δεν τιθεται θεμα εξελιξης στην δουλεια του αν παρει το συγκεκριμενο πτυχιο αμεσα ) και ταυτοχρονα ειναι εγγεγραμενος και παρακαλουθει συστηματικα μεταπτυχιακο σε αλλο πανεπιστημιο . Οποτε δεν νομιζω να τιθεται καποιο ζητημα παραλληλης φοιτησης .

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:07:44 μμ »
Μπορεί κάποιος να κάνει 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:26:20 μμ »
Μπορεί κάποιος να κάνει 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα;

Νομίζω πως όχι. Δε ξέρω ακριβώς το νόμο ή τη διάταξη που το ορίζει αλλά από ότι θυμάμαι κατά την εγγραφή σε μεταπτυχιακό δηλώνουμε ότι δε φοιτούμε σε άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
Νομίζω πως μπορείς όμως να κάνεις διακοπή φοίτησης για κάποιο χρονικό διάστημα...

Ελπίζω να βοήθησα...
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:53:06 μμ »
Μπορεί κάποιος να κάνει 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα;

Νομίζω πως όχι. Δε ξέρω ακριβώς το νόμο ή τη διάταξη που το ορίζει αλλά από ότι θυμάμαι κατά την εγγραφή σε μεταπτυχιακό δηλώνουμε ότι δε φοιτούμε σε άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
Νομίζω πως μπορείς όμως να κάνεις διακοπή φοίτησης για κάποιο χρονικό διάστημα...

Ελπίζω να βοήθησα...

Ευχαριστώ!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:22:04 μμ »
Σε έγγραφο ερώτημα που είχα κάνει στο Υπουργείο στον Ενιαίο Διοικητικό Τομέα Ανώτατης Εκπαίδευσης στη Διεύθυνση μεταπτυχιακών σπουδών κ έρευνας - τμήμα Β΄Μεταπτυχιακών σπουδών έλαβα την εξής (γραπτή) απάντηση:

Σας γνωρίζουμε ότι στην κείμενη νομοθεσία (ν. 3685/2008, ΦΕΚ 148, τ. Α΄) δεν υπάρχει διάταξη που να απαγορεύει την παράλληλη φοίτηση σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.
Επισημαίνουμε, όμως, ότι η παράλληλη φοίτηση στα προγράμματα του ίδιου τμήματος δεν ενδείκνυται για λόγους δεοντολογίας.

Αποσυνδεδεμένος 2vita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 16, 2012, 04:57:02 μμ »
να κάνεις προπτυχιακό εκεί που κάνεις phd? μέγα λάθος.

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:27:23 μμ »
γιατί μέγα λάθος?...δε καταλαβαίνω..το πιο φυσιολογικό είναι...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 03:56:58 μμ »
Όταν έκανα το μτπτχκ μου ο κοσμήτορας της σχολής μου σε ανάλογη απορία μου, μου είχε πει ότι δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουν ποιοι είναι εγγεγραμμένοι παράλληλα σε προπτυχιακό και μτπτχκ πρόγραμμα, γιατί δεν υπάρχει ενιαία βάση δεδομένων, οπως γίνεται με τους προπτυχιακούς που ελέγχονται από το υπουργείο παιδείας.Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ακόμα και να απαγορεύεται δεν έχουν τρόπο να το ελέγξουν γι αυτό ζητούν την υπεύθυνη δήλωση.... ;D Ας το κάνει ο φίλος σου!Δε νομίζω να έχει πρόβλημα...

Δίνεται πια η δυνατότητα ελέγχου παράλληλης φοίτησης:

Λεπτομέρειες Γνωμοδότησης
Αριθμός   :    565
Έτος   :    2012
Τίτλος   :    Δυνατότητα επεξεργασίας και παροχής αιτουμένων στοιχείων στη Σχολή Αξιωματικών της Αστυνομικής Ακαδημίας, περί ενδεχόμενης παράλληλης φοίτησης σπουδαστών της σε δεύτερη Σχολή, λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του Ν.2472/1997 περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.
Πρόεδρος   :    ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
Εισηγητής   :    ΣΙΝΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Περίληψη   :    Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, μπορεί και οφείλει να προχωρήσει στην επεξεργασία και παροχή των αιτουμένων από την Αστυνομική Ακαδημία στοιχείων τα οποία διαθέτει, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν κάποιοι από τους σπουδαστές της οι οποίοι αναφέρονται στην κατάσταση, την οποία και έχει αποστείλει, έχουν εισαχθεί και σε άλλες σχολές ή τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, προκειμένου στη συνέχεια να ελέγξει η Ακαδημία εάν κάποιοι από αυτούς προέβησαν σε εγγραφή τους στις σχολές αυτές ή τα τμήματα, χωρίς να διαγραφούν από αυτήν και να επέλθουν οι νόμιμες συνέπειες. Για την επεξεργασία αυτή δεν απαιτείται η συγκατάθεση των σπουδαστών τους οποίους και αφορά. Πριν την γνωστοποίηση όμως της επεξεργασίας, θα πρέπει να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι σπουδαστές σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ.1 και 3 του Ν.2472/1997. (ομοφ.)

http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=1630237

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:00:08 μμ »
Δεν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα!!Αυτό που λες εσύ γινόταν πάντα...Αυτό που λέω εγώ είναι παράλληλη φοίτηση σε μτπχκ και προπτυχιακό και σε αυτό σίγουρα δεν γίνεται έλεγχος ούτε και απαγορεύεται
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 02, 2013, 01:09:14 πμ »
καλημερα,

ελπιζω ο χωρος ταυτοχρονες σπουδες να ειναι ο σωστος για το ερωτημα μου. θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορει να κανει καποιος διδακτορικο στην ελλαδα και ταυτοχρονα μαστερ σε πανεπιστημιο εξωτερικου ...

ευχαριστω πολυ
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 02, 2013, 01:32:30 πμ »
Νομικά δεν απαγορεύεται, καθώς η μόνη νομική απαγόρευση στη χώρα μας ειναι αυτή των ταυτόχρονων προπτυχιακών σπουδών.

Πρακτικά υπάρχουν δυσκολίες στην ολοκλήρωσή τους αν έχουν ταυτόχρονες υποχρεώσεις (εργαστήρια, κλινικές , σεμινάρια κλπ). Αλλα αυτό έγκειται στις ικανότητες και τις "ικανότητες" του φοιτητή.

Επίσης , αν χρησιμοποιήσει τους τίτλους για επιλογή σε θέσεις, μπορεί στο μέλλον να υποστεί τις συνέπειες ενστάσεων συνυποψηφίων του για τις θέσεις ως προς τη νομιμότητα των τίτλων. Αν αν μπορεί να την αποδείξει no problem.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:44:10 πμ »
απ οτι ξερω δεν γινεται να κανεις στην ελλαδα δυο μεταπτυχιακα!!! κ το διδακτορικο μετα-πτυχιακο θεωρειται!!καποια ιδρυματα το λενε στις προκυρηξεις π.χ ΕΜΠ

προπτυχιακο κ διδακτορικο γινεται κ μαλιστα στο ιδιο ιδρυμα. εγω για παραδειγμα σπουδαζω πολιτικος μηχανικος κ διδακτορικο στους χημικους μηχανικους στο ΕΜΠ!!!!
μια χαρα επιτρεπεται, ισα ισα που εχεις αλλο κυρος σαν διδακτορικος κ ειναι πιο επιεικεις στις βαθμολογιες!!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki0308

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 02, 2014, 06:51:17 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!Sapore ήσουν κατατοπιστικότατος!!!Αφού δεν μπορούμε να βρούμε δουλειά, είπα να επενδύσω σε πτυχία!Ένας κορνιζάς μου είπε ότι στις 3ις κορνίζες 1 δωρο,,,και είπα να εκμεταλλευτώ την προσφορά,,εξού και το διδακτορικό!:))  να είστε πάντα καλά και αγωνιστές!

Exsofia τα κατάφερες τελικά; Είμαι και εγώ στην ίδια φάση -αν θες μπορείς να μου συστήσεις τον κορνιζά-.. Εχω ήδη ένα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό, παλεύω τώρα για το δεύτερο πτυχίο.. και σκέφτομαι το διδακτορικό στη σχολή που είμαι τώρα προπτυχιακή... Γίνεται βρε παιδιά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.