*

Αποστολέας Θέμα: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)  (Αναγνώστηκε 64848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 22, 2010, 05:50:31 μμ »
Καλά κάτσε να δουλέψεις εσύ πρώτα ms και άσε εμένα.
Δεν υποτιμώ κανένα
Εγώ  δουλεύω  10  χρόνια  στην  εκπαίδευση, έχω  μετεκπαίδευση  στην  ειδική  αγωγή  και  τελείωνω  και  μεταπτυχιακό  στις  επιστήμες  της  αγωγής, οπότε  κάτι  παραπάνω  ξέρω  από  την  εκπαίδευση  από  εσένα  που  έχεις άποψη  για  όλα  χωρίς  να  έχεις  πατήσει  το  πόδι  σου στην  τάξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:32 »

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:06:29 μμ »
Μήπως ξέρεις κανείς αν γίνεται να κάνω προπτυχιακές σπουδές και διδακτορικό παράλληλα στο ιδιο πανεπιστημιο?εχω τελειώσει ήδη ένα ΑΕΙ και μεταπτυχιακό. και τωρα ειμαι 4ης σε μια σχολή και θελω να κάνω διδακτορικό που σχετίζεται με το πρωτο πτυχιο μου.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:54:56 μμ »
ασε και τιποτα και για κανεναν αλλον....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 03:19:41 μμ »
Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα σπουδές στο ίδιο επίπεδο. Δηλα΄δη δεν μπορείς 2 προπτυχιακά ή 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά (λέμε τώρα)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:32 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 03:52:49 μμ »
Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα σπουδές στο ίδιο επίπεδο. Δηλα΄δη δεν μπορείς 2 προπτυχιακά ή 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά (λέμε τώρα)....


χμμμ ο δοατάπ μου είχε πει ότι μπορείς να κάνεις 2 μεταπτυχιακά παράλληλα... ???

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:54:35 μμ »
Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα σπουδές στο ίδιο επίπεδο. Δηλα΄δη δεν μπορείς 2 προπτυχιακά ή 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά (λέμε τώρα)....


χμμμ ο δοατάπ μου είχε πει ότι μπορείς να κάνεις 2 μεταπτυχιακά παράλληλα... ???

Ο ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Το πανεπιστήμιο όμως τι λέει;
Δεν σε βάζουν να κάνεις υπέυθυνη δήλωση ότι δεν φοιτάς σε άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών; Γιατί εμένα με έβαλαν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:08:31 μμ »
Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα σπουδές στο ίδιο επίπεδο. Δηλα΄δη δεν μπορείς 2 προπτυχιακά ή 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά (λέμε τώρα)....


χμμμ ο δοατάπ μου είχε πει ότι μπορείς να κάνεις 2 μεταπτυχιακά παράλληλα... ???

Ο ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Το πανεπιστήμιο όμως τι λέει;
Δεν σε βάζουν να κάνεις υπέυθυνη δήλωση ότι δεν φοιτάς σε άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών; Γιατί εμένα με έβαλαν!


χμμμμ το 1ο το έκανα αγγλία κ να πω την αλήθεια δε θυμάμαι.... τώρα π θα ξεκινήσω το 2ο εδώ θα σου πω. προς το παρόν στείλαμε χρήματα κ κάναμε αίτηση εγγραφής κ δν έχετε ζητηθεί κάτι τέτοιο

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:29:42 μμ »
Μήπως ξέρεις κανείς αν γίνεται να κάνω προπτυχιακές σπουδές και διδακτορικό παράλληλα στο ιδιο πανεπιστημιο?εχω τελειώσει ήδη ένα ΑΕΙ και μεταπτυχιακό. και τωρα ειμαι 4ης σε μια σχολή και θελω να κάνω διδακτορικό που σχετίζεται με το πρωτο πτυχιο μου.

Η μόνη δια Νόμου απαγόρευση όσον αφορά την παράλληλη φοίτηση πανεπιστημιακών σπουδών στο τυπικό σύστημα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι οι ταυτόχρονες προπτυχιακές σπουδές.

Η αντοχές σου και η αποτελεσματικότητά σου στην ολοκλήρωση των παράλληλων πανεπιστημιακών σπουδών , οι οποίες ενέχουν υποχρεώσεις (εργαστήρια, κλινικές, πρακτικές, σεμινάρια και παρακολουθήσεις υποχρεωτικές), είναι δικό σου θέμα, αλλά και κάτι που πρέπει να σε προβληματίσει.

Η γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. 587/9-3-2000 και  η Φ.21/Β3/2262/15-5-2000 έγγραφό του ΥπΠΕΘ την οποία απέστειλε στις Πρυτανείες των ΑΕΙ αναφέρουν τα ακόλουθα:
 
 
Σημείωση: Σύμφωνα με το υπ. αριθμ. 587/9-3-2000 έγγραφο του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους επί του τεθέντος ερωτήματος σχετικά με τη δυνατότητα πτυχιούχου Α.Ε.Ι και ήδη φοιτητή κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων να εγγραφεί ύστερα επίσης από κατατακτήριες εξετάσεις και να φοιτήσει παράλληλα και σε άλλο Τμήμα προπτυχιακών σπουδών Α.Ε.Ι ή σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών Α.Ε.Ι, «δεν είναι δυνατή η εγγραφή και η παρακολούθηση κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων ως φοιτητή σε Τμήμα Α.Ε.Ι, πτυχιούχου Α.Ε.Ι, ο οποίος έχει καταστεί προηγουμένως φοιτητής σε άλλο Τμήμα Α.Ε.Ι με το ίδιο σύστημα (κατατακτήριες εξετάσεις). Υπάρχει μόνον η δυνατότητα να διακόψει τη φοίτησή του στο Τμήμα του Α.Ε.Ι, όπου είναι ήδη φοιτητής, λαμβάνοντας αποφοιτήριο, προκειμένου να εγγραφεί και να ολοκληρώσει τις σπουδές του στο άλλο Τμήμα του Α.Ε.Ι, όπου έχει πετύχει να εισαχθεί κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων». Σε ό,τι αφορά την εγγραφή του σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, η γνωμοδότηση αναφέρει: «η φοίτηση σε προπτυχιακά προγράμματα σπουδών διαφέρει ουσιωδώς από τη φοίτηση σε μεταπτυχιακά τοιαύτα για τα οποία ενδεχομένως να υπάρχει και υποχρέωση καταβολής διδάκτρων, με αποτέλεσμα να μη συντρέχει ο δικαιολογητικός λόγος θέσπισης απαγόρευσης της παράλληλης φοίτησης σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών και επομένως, λαμβανομένου υπόψει του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ρητή αντίστοιχη απαγόρευση από κάποια διάταξη του νόμου, έχω τη γνώμη, ότι είναι δυνατή η παράλληλη φοίτηση πτυχιούχου Α.Ε.Ι, αφενός μεν στο προπτυχιακό τμήμα Α.Ε.Ι κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων για απόκτηση δεύτερου πτυχίου, αφετέρου δε σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών».
 
 
http://147.52.130.151/showitem_showport_1.cfm?NID=1003&ckid=143


Υπάρχει επίσης η γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. 300/1998, την οποία μπορείς να κατεβάσεις από εδώ:


http://www.nsk.gov.gr/webnsk/gnwmodothsh.jsp?gnid=16278


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:08:53 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:33:19 μμ »
Μήπως ξέρεις κανείς αν γίνεται να κάνω προπτυχιακές σπουδές και διδακτορικό παράλληλα στο ιδιο πανεπιστημιο?εχω τελειώσει ήδη ένα ΑΕΙ και μεταπτυχιακό. και τωρα ειμαι 4ης σε μια σχολή και θελω να κάνω διδακτορικό που σχετίζεται με το πρωτο πτυχιο μου.

ζαλίστηκα χαρα στο κουράγιο σου!
ούτε  περιοδικό δεν θέλω να ανοίγω πια! και το λάπτοπ πολύ είναι!

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:19:33 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!Sapore ήσουν κατατοπιστικότατος!!!Αφού δεν μπορούμε να βρούμε δουλειά, είπα να επενδύσω σε πτυχία!Ένας κορνιζάς μου είπε ότι στις 3ις κορνίζες 1 δωρο,,,και είπα να εκμεταλλευτώ την προσφορά,,εξού και το διδακτορικό!:))  να είστε πάντα καλά και αγωνιστές!

Αποσυνδεδεμένος anthimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 07:47:30 μμ »
Ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά αλλα δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη απάντηση. Σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.251/ 101273 /Β6 για έτος εισαγωγής 2011-2012 :
Υποψήφιος που έχει εγγραφεί σε Σχολή ή Τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με το σύστημα των
πανελληνίων εξετάσεων και εισάγεται με τις φετεινές πανελλήνιες εξετάσεις σε άλλη Σχολή ή Τμήμα δεν
μπορεί να εγγραφεί στη νέα Σχολή ή στο Τμήμα εισαγωγής του, αν προηγουμένως δεν διαγραφεί από την
σχολή ή το Τμήμα, στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένος.

Στην περίπτωσή μου (φίλος μου) τελίεωσε ΑΕΙ και κάνει μεταπτυχιακό ενω μέσω πανελληνίων πέρασε σε ΤΕΙ . Εκεί κατα την εγγραφή  του έδωσαν να υπογράψει υπέυθηνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμένος σε άλλο ΑΕΙ-ΤΕΙ. Σύμφωνα με όσα έχω βρεί αυτό ισχύει μόνο για προπτυχιακά αλλα η υπεύθηνη δήλωση έιναι γενικότερη ! Υπάρχει κάποιο κείμενο που αυτό να γίνεται ξεκάθαρο!
Σύμφωνα με την Αριθ. Φ253/28934/Β6
Πρόσβαση των κατόχων απολυτηρίου Ενιαίου Λυκεί−
ου ή άλλου τύπου Λυκείου στην τριτοβάθμια εκ−
παίδευση. , Άρθρο 9 :δ) Υπεύθυνη δήλωση στην οποία ο εισαγόμενος δηλώνει ότι δεν είναι γραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα από αυτά που περιλαμβάνονται στο άρθρο 1 της παρούσας.
Το άρθρο 1 περιλαμβάνει όλα τα ΑΕΙ - ΤΕΙ χωρίς να ξεκαθαρίζει ότι αναφέρεται μόνο στους προπτυχιακούς κύκλους σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 07:53:44 μμ »
εγω παντως θυμαμαι ότι στο πρώτο μου μαστερ, ενας συμφοιτητης μου ήταν και στο προπτυχιακο στην ιδια σχολη, οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:51:50 πμ »
Όταν έκανα το μτπτχκ μου ο κοσμήτορας της σχολής μου σε ανάλογη απορία μου, μου είχε πει ότι δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουν ποιοι είναι εγγεγραμμένοι παράλληλα σε προπτυχιακό και μτπτχκ πρόγραμμα, γιατί δεν υπάρχει ενιαία βάση δεδομένων, οπως γίνεται με τους προπτυχιακούς που ελέγχονται από το υπουργείο παιδείας.Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ακόμα και να απαγορεύεται δεν έχουν τρόπο να το ελέγξουν γι αυτό ζητούν την υπεύθυνη δήλωση.... ;D Ας το κάνει ο φίλος σου!Δε νομίζω να έχει πρόβλημα...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ταυτόχρονες σπουδές (Πτυχίο, ΜΑ, PhD)
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 12:20:15 μμ »
Eίχε τεθεί αυτό το ερώτημα στα ΝΕΑ και δόθηκε η ακόλουθη απάντηση:
http://www.tanea.gr/Default.aspx?pid=69&la=1&aid=4507363
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.