*

Αποστολέας Θέμα: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...  (Αναγνώστηκε 9840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 08:27:58 πμ »
Εφόσον ζητάς την γνώμη μας, εγώ θα πήγαινα στη βάση μου τρέχοντας. Αν μείνεις, θα δεθείς με τους μαθητές ακόμη περισσότερο και του χρόνου που δεν θα τους ξαναδείς θα νοιώσεις ακόμα πιο άσχημα.Αλήθεια γιατί σε ξανακαλούν αφού έχεις ήδη πάρεις ώρες;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:01:51 μμ »
1. Γιατί σε καλούν, αφού έχεις πάρει ήδη ώρες; Κανονικά, δεν θα έπρεπε να φαίνεσαι διαθέσιμη στον πίνακα ωρομισθίων της περιφέρειας σου!

2. Είναι δύσκολη απόφαση. Πρέπει να τα ζυγίσεις καλά. Η προσαρμογή σε ένα σχολείο είναι πάντα επίπονη. Μου φαίνεται πάντως ότι οικονομικά μάλλον είναι καλύτερο να επιστρέψεις στο νομό σου. Μην απορρίπτεις τα ένσημα τόσο εύκολα, είναι μεγάλη διαφορά 2 παραπάνω ένσημα την εβδομάδα. Στη θέση σου, ειλικρινά, θα επέλεγα να επιστρέψω στο σπίτι μου, αφού όμως είχα εξηγήσει στα παιδιά τι συμβαίνει ακριβώς με τους ωρομίσθιους καθηγητές. Δυστυχώς, σε αυτό το σύστημα, οι τελευταίοι που λαμβάνονται υπόψη είναι τα παιδιά. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να τα αποχωριστείς, αλλά σκέψου ότι από εδώ και πέρα, αυτό θα σου συμβαίνει κάθε χρονιά. Δυστυχώς και ευτυχώς. Αυτή είναι η δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:21:14 μμ »
Παιδιά με ξανακαλούν γιατί εδώ στο νομό μου καλούν όλους όσους δεν έχουν καλέσει οι ίδιοι(άσχετα αν δουλεύουν αλλού)με τη σειρά.Δεν ξέρω γιατί,πάντως έτσι συμβαίνει και σε άλλες ειδικότητες.Αν αρνηθώ βέβαια τώρα,μετά δε με ξανακαλούν.utenar,ΠΔΣ προσπάθησα πολυ να πάρω,αλλά δυστυχώς δεν έγινε.(Το γιατί το καταλαβαίνετε πιστεύω...).elranna,επειδή είμαι πραγματικά άσχετη με το θέμα,είναι όντως τόσο μεγάλη διαφορά τα 2 παραπάνω ένσημα?Εννοώ,το καταλαβαίνω θεωρητικά,αλλά στην πράξη δεν ξέρω με τι ισοδυναμεί!daniel,η απάντησή σου είναι ακριβώς αυτή που θα έδινα κι εγώ σε κάποιον άλλο.Αλλά φέτος έχασα το διορισμό μέσω ασέπ για εκατοστά του μορίου μόνο...Αλλιώς το 0,04 θα μου φαινόταν εντελώς ασήμαντο και δε θα το συζητούσα καν...Αχ,παιδιά νιώθω ότι ποτέ στη ζωή μου δεν έχω βρεθεί σε τέτοιο δίλημμα...Και πρέπει να αποφασίσω οπωσδήποτε σήμερα γιατί αν είναι να μείνω εκεί που είμαι,αύριο πρέπει να φύγω ώστε να είμαι εκεί τη δευτέρα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:35:32 μμ »
μείνε και οκλήρωσε αυτό που άρχισες...κι εγω είμαι ωρομίθια 2 ώρες από το σπίτι μου αλλά τώρα αν με καλόυσαν πιο κοντά δε θα πήγαινα γιατι εχουμε μπει σε μια σειρά..
καλή τύχη και καλό διορισμό ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:30 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:41:28 μμ »
Βέβαια αν δεχτώ τη θέση στο νομό μου,θα διασκορπίσω τις ώρες σε πολλές μέρες,κερδίζοντας έτσι ένσημα και μόρια(από αργίες κλπ.)

Μην είσαι και τόσο σίγουρη. Δεν νομίζω να έχεις επιλογή να διαλέξεις μέρες και ώρες. Ότι περισσεύει θα σου δώσουν.
Κι εμένα με κάλεσαν για 4 ώρες στο Λύκειο αλλά αρνήθηκα γιατί οι ώρες και οι μέρες δεν βόλευαν καθόλου σε σχέση με τα ολοήμερα  :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:52:02 μμ »
Δεδομένης της ανασφάλειας που επικρατεί με τις επικείμενες αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα, θεωρώ ότι τα ένσημα είναι υπερβολικά σημαντικά. Έχουν σημασία στη σύνταξη (το αυτονόητο), αλλά και σε διάφορα ζητήματα όπως το βιβλιάριο του ΙΚΑ και το ταμείο ανεργίας. Χρειάζονται 50 ένσημα σε ένα έτος για βιβλιάριο υγείας και 80 για δύο έτη για ταμείο ανεργίας.

Κοιτά, μεταξύ μας, είμαι ωρομίσθια σε ένα σχολείο περίπου μια ώρα από το σπίτι μου. Αν μου έλεγαν να αλλάξω σχολείο τώρα, δεν θα το έκανα με τίποτα. Έξω από το χορό, μια χαρά δίνω συμβουλές.  ;D Στη θέση σου θα το έκανα, λαμβάνοντας υπόψη το χρόνο που θα κερδίσεις για το διάβασμα για τον επόμενο διαγωνισμό. Καταλαβαίνω απόλυτα τη δέσμευση που έχεις απέναντι στα παιδιά που έχεις αναλάβει. Αλλά σκέψου με ποιο τρόπο θα μπορέσεις να δώσεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα στην εκπαίδευση γενικότερα, και όχι για 9 ώρες μόνο φέτος. Και αυτό είναι με το να αποκτήσεις όσο το δυνατόν συντομότερα πλήρες ωράριο από την αρχή της χρονιάς. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση, και με τον τρόπο που το έχεις θέσει το ζήτημα, είμαι σίγουρη ότι όποια απόφαση και να πάρεις, θα είναι σωστή και όποιους μαθητές επιλέξεις θα είναι τυχεροί.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 03:17:14 μμ »
elranna μου,με συγκίνησε πραγματικά η απάντησή σου!!!Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!Να'σαι καλά!!Δυστυχώς ακόμα και τώρα νιώθω ανέτοιμη να αποφασίσω,που θα πάει όμως,μέχρι το βράδυ θα το κάνω...!Μέχρι τότε όποια άλλη απάντηση-συμπαράσταση(γιατί έτσι πραγματικά νιώθω τις απαντήσεις σας)αναμένεται με αγωνία και χαρά...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 04:15:20 μμ »
Τα επιπλεον 0,04 μορια πώς υπολογισες οτι θα τα κερδισεις, αφου δεν ξερεις ποιες μερες και ωρες θα σε βαλουν? Να διαλεξεις ΕΣΥ τμημα στο νεο σου σχολειο, ουτε συζητηση! Το προγραμμα εχει προ καιρου διαμορφωθει κι απλα τωρα σε καλουν γιατι καποιος συναδελφος πηρε αδεια και χρειαζονται αντικαταστατη.

Αν και ουτε ξερεις για ποσο καιρο χρειαζονται αντικαταστατη... θα ειναι σιγουρα μεχρι το τελος της χρονιας? Δεν πιστευω βεβαια να καλουσαν ωρομισθιο αν δεν ηταν να κατσει μεχρι το τελος της χρονιας, αλλά επειδη πολλα εχουν συμβει, καλυτερα να ρωτησεις εκ των προτερων για να εισαι σιγουρη...

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 05:11:30 μμ »
utenar,ναι,το κενό είναι μέχρι το τέλος του χρόνου,αυτό εξακριβωμένο.Για το πρόγραμμα εννοείται πως δεν ξέρω μέρες και ώρες και πιθανότατα δε θα μπορώ να έχω και λόγο σε αυτές.Το 0,04 που υπολογίζω να κερδίσω είναι απλώς η καλύτερη δυνατή περίπτωση.Με το υπάρχον πρόγραμμά μου στο σχολείο που υπηρετώ τώρα(Δευτ-Τρίτη),χάνω πολλά μόρια λόγω Καθ.Δευτέρας,24-25/3 κλπ.,τοπικής εορτής κλπ.Οταν ζήτησα το Νοέμβρη να μου βάλουν και τις 9 ώρες Δευτ-Τρίτη,δεν ήξερα όλες αυτές τις λεπτομέρειες για μόρια,ένσημα κλπ.,νόμιζα ότι μετράνε το ίδιο.Κι επειδή στο σχολείο αυτό δουλεύουν πάνω από 10 ωρομίσθιοι που κι απ'αυτούς ορισμένοι πηγαινοέρχονται,μετά δε γινόταν να αλλάξει.Αν βέβαια το ήξερα όταν ανέλαβα,θα το είχα χειριστεί τελείως διαφορετικά,αλλά... :-\
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 05:36:22 μμ »
Shania μου είναι όντως δύσκολη απόφαση!Θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου.Σε ένα νέο σχολείο θα πρέπει να προσαρμοστεις ξανά να γνωριστείς ξανά με τα παιδιά και ποιός ξέρει μπορεί στο νέο σου σχολείο να έχεις και άλλα προβλήματα που τώρα δεν τα έχεις(π.χ. να πέσεις σε κανένα στριφνό διευθυντή).Δε μου έτυχε κάτι ανάλογο μου συνέβη όμως να πρέπει να αφήσω μαθήτρια που της έκανα ιδιαίτερο.Ε λοιπόν ακόμα έχω τύψεις γι αυτό αν και δε γινόταν αλλιώς!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 07:14:18 μμ »
Shania ο καθένας θα σου πει απλά τη γνώμη του. Δε χρειάζεται να νιώθεις σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Διλήμματα θα έχουμε πάντοτε.  :) Επέλεξε αυτό που σε εκφράζει καλύτερα, χωρίς να νιώθεις ενοχές για αυτό που δε διάλεξες. Η όποια λύση θα έχει τα θετικά και τα αρνητικά. Αν δε θες να φύγεις από το σχολείο, μη φεύγεις. Ούτε χειάζεται να απολογηθείς σε κανέναν.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2008, 07:22:15 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 07:26:12 μμ »
Αυτο ειναι σιγουρο flair...Παντως και η Ioli εχει ενα δικιο...Καποιες φορες οταν επιζητουμε το καλυτερο και το περισσοτερο μας βγαινει σε κακο...Μπορει στο καινουργιο σχολειο να ειναι χειροτερα αλλα μπορει να ειναι και καλυτερα...Μαλλον ομως μπερδευουμε την φιλη μας αντι να βοηθαμε....Δεν ξερω...Τωρα που το καλοσκεφτομαι μπορει κι εγω προσωπικα να αφηνα τα πραγματα ως εχουν και να μην αλλαζα σχολειο....Δυσκολη αποφαση.Ζυγιζεις τα θετικα και τα αρνητικα και ο,τι πει η ζυγαρια...τι να πω...Απλα ευχομαι να ειναι για το καλυτερο... :)
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 03:38:06 μμ »
Να συνεχίσεις εκεί, που είσαι είναι η δική μου γνώμη.
Αφού εκεί είσαι τόσο ευχαριστημένη γιατί να το ρισκάρεις να πας κάπου άγνωστα;
Και τα παιδιά του Λυκείου είναι πολύ πιο δύσκολα από τα γυμνασιόπαιδια. Δε δένονται ιδιαίτερα μαζί σου γιατί κάνουν ιδιαίτερα ή φροντιστήριο και στο σχολείο δίνουν ελάχιστη βαρύτητα και πολλές φορές σε απαξιώνουν. Μην περιμένεις να δημιουργήσεις το ίδιο δέσιμο μαζί τους, άλλωστε θα πας και στη μέση της χρονιάς.
Στο λύκειο θα σου δώσουν μαθήματα γενικής παιδείας και θα τραβάς τα μαλλιά σου με την αδιαφορία των παιδιών. Άσε, τις διορθώσεις και το αρκετά παραπάνω διάβασμα που θα έχεις.
Όταν είμαστε ευχαριστημένοι από κάπου είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να φύγουμε για κάπου αλλού.
Έσυ πρέπει να τα ζυγίσεις όλα και να τα σκεφθείς για να πάρεις τη σωστή απόφαση, αλλά για μένα το πιο σημαντικό είναι όταν ξυπνάς το πρωί να μη βαρυγκομάς, που πηγαίνεις στη δουλεία σου, έστω και αν αυτή είναι λίγο πιο μακρυά από όσο θα έπρεπε.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι,τις γνώμες σας...
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 11:32:19 μμ »
Έγώ στη θέση σου μάλλον θα πήγαινα κοντά στο σπίτι μου παρόλο το δέσιμο που πιθανόν να είχα. Αυτή είναι η δουλειά μας και γνωρίζουμε οτι ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα αλλάζουμε σχολείο και θα ερχόμαστε σε επαφή με διαφορετικά κάθε φορά παιδιά. Πρέπει να το αποδεχτούμε. Κάθε χρόνο που πιθανόν στο μέλλον να αλλάζεις σχολείο δεν γίνεται να στενοχωριέσαι τόσο πολύ. Αν "σημάδεψες" τα παιδιά σου με τη παρουσία σου πιστεύω οτι δε θα σε ξεχάσουν ποτέ και αυτό είναι η καλύτερη ανταμοιβή για έναν εκπαιδευτικό. Μπορείς να τους μιλήσεις πριν φύγεις, να τους εξηγήσεις και πιστεύω οτι θα καταλάβουν. Μπορείς ακόμα να διατηρήσεις μια επαφή, να πηγαίνεις να τους βλέπεις όποτε μπορείς κτλ. Ελπίζω να πάρεις τη σωστή για σένα απόφαση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.