*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 141144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:52:36 μμ »
Εγώ έκανα αίτηση μετάταξης από τον κλάδο ΠΕ18.13 στον κλάδο ΠΕ04.04.  Υπάλληλος στο τμήμα μετατάξεων του Υπουργείου μου είπε πως πρέπει να κλείσω πενταετία και επειδή δεν πληρώ τις προϋποθέσεις θα απορριφθεί η αίτηση. Έκανα όμως την αίτηση με βάση το νόμο 2413/1996, για τον οποίο στο τμήμα μετατάξεων ήταν γενικόλογοι (δεν γνώριαζαν πολλά). Τελικά τι ισχύει; Καλύπτομαι και με το πέρας της διετίας και τον μόνιμο διορισμό για να μην απορριφθεί η αίτησή μου;
έχεις τελειώσει ΤΕΙ ή ΑΕΙ με το πτυχίο που διορίστηκες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:11 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:01:22 μμ »
Κάποιος που να έχει ενημέρωση αν και πότε θα βγουν μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο Β/θμιας;
Προφανώς το υπουργείο έχει άλλες προτεραιότητες αυτό το χρονικό διάστημα! Και οι προτεραιότητες αυτές αφορούν θέματα που είναι άμεσα συνδεδεμένα με μνημονιακές υποχρεώσεις και δεσμεύσεις προς την τρόϊκα. Οι μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο πιστεύω οτι δεν εντάσσονται στο πλαίσιο αυτό, άρα πηγαίνουν σε 2η προτεραιότητα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 17, 2013, 05:43:35 μμ »
Οι μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο έχουν υπογραφεί από τον Αρβανιτόπουλο και να αναμένεται να βγουν σε φεκ και να ανακοινωθούν τις επόμενες μερες.
Το είχε αναφέρει ο Μπράτης.
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει στη γραμματεία του ΚΥΣΔΕ και στο τμήμα μετατάξεων του υπουργείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2013, 06:00:08 μμ από argy1010 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 08:21:36 μμ »
Βγήκαν.

 ΦΕΚ 987/2013
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 08:39:50 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:11 »

Αποσυνδεδεμένος fcarz2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:08:56 πμ »
όταν γίνεται μετάταξη σε άλλο κλάδο γίνεται γενικά σε νομό που ζητήσεις π.χ ημαθίας ή σε συγκεκριμένη θέση ?και να δεν υλοποιηθεί παραμένεις στην θέση σου ?
μισθολογικά τι ισχύει ?και σε σχέση με τα μόρια του άλλου κλάδου μεταφέρονται ή χάνονται ?

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 10:46:15 μμ »
ο νόμος όριζε τον οκτώβριο και μάρτιο ως περίοδο υποβολής αιτήσεων οπότε δεν ειναι ανάγκη να το ανακοινώνουν συνέχεια. Απο εκει και πέρα ο 4024 αναφέρει ότι αιτήσεις μεταταξης μπορούν να υποβάλλονται all year round  αλλά ως τώρα έχουν κρατηθεί οι παλιές ημερομηνίες ( ίσως απο κεκτημένη ταχύτητα , συμβαίνει καμιά φορά ! κακώς,δεν το συζητάμε, αλλά συμβαίνει ) . Το πότε θα εξεταστούν εξαρτάται απο΄το πότε θα  μπει το θέμα στην ημερήσια διάταξη των συνεδριάσεων του ΚΥΣΔΕ. Μπορεί δηλαδή να μπουν και τα δύο ειδη μεταταξης στην ίδια συνεδρίαση μπορεί και όχι.

εμείς δεν έχουμε τέτοια ενημέρωση. Για αιτήσεις μετάταξης απο κλάδο σε κλάδο στην ίδια βαθμίδα δεν μας έχουν ενημερώσει για υποχρέωση πενταετίας. Και στο λέω με αρκετή σιγουριά διότι σήμερα συζητούσαμε αυτό ακριβώς το ζήτημα στο γραφειο. Θα το κοιτάξω πάλι και θα επανέλθω πάντως γιατι μου ακούγεται πολύ περίεργο...

Αν κάνω αίτηση για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο τώρα τον Οκτώβριο, εξετάζεται νωρίτερα η αίτησή μου από ότι αν την κάνω το Μάρτιο; Και αν ναι τι γίνεται αν την πάρω; Αλλάζω κλάδο στη μέση της χρονιάς;

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:24:01 μμ »
Αν κάνω αίτηση για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο τώρα τον Οκτώβριο, εξετάζεται νωρίτερα η αίτησή μου από ότι αν την κάνω το Μάρτιο; Και αν ναι τι γίνεται αν την πάρω; Αλλάζω κλάδο στη μέση της χρονιάς;

Κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να απαντήσει στο παραπανω ερώτημα;
Επιπλεον , βγαίνει εγκύκλιος μετατάξεων από κλάδο σε κλάδο της ΔΕ ή κάνουμε αίτηση δίχως
να υπάρξει εγκύκλιος;
Ευχαριστω .
Today is life, tomorrow never comes...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:26:05 μμ »
Κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να απαντήσει στο παραπανω ερώτημα;
Επιπλεον , βγαίνει εγκύκλιος μετατάξεων από κλάδο σε κλάδο της ΔΕ ή κάνουμε αίτηση δίχως
να υπάρξει εγκύκλιος;
Ευχαριστω .

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βγαίνει εγκύκλιος. τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος tyler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:42:49 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση και ελπίζω στη βοήθεια σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω μετάταξη σε άλλο κλάδο της ΔΕ από εκείνον στον οποίο έχω διοριστεί. Ξέρω πως απαιτούνται 5 χρόνια προϋπηρεσίας ενώ εγώ έχω συμπληρώσει 4 από τον διορισμό μου. Αν φέτος που θα διανύσω το 5ο έτος  ζητήσω και λάβω απόσπαση σε φορέα/οργανισμό του υπουργείου παιδείας, θα έχω δικαίωμα μετάταξης ή θα μου πουν πως εχω 5 χρόνια διορισμού αλλα όχι 5 χρόνια μέσα σε αίθουσα λόγω ενός έτους απόσπασης σε γραφείο;

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.
Συνεχίστε την καλή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:08:36 μμ »
Οι μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο πρέπει να έγιναν.
Ανακοινώνονται όμως δημόσια? Γιατί πέρυσι δεν θυμάμαι να είχαν ανακοινωθεί.
Ξέρει κανείς αν ανακοινώνονται και που?

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:18:29 μμ »
Συναδελφοι, ο μονος λογος να απορριφθει μια αιτηση μεταταξης ειναι να μην εχεις κλεισει 5ετια; Υπαρχει αλλος λογος, π.χ. να μην εχεις διοριστει με πτυχιο αλλα με σεμιναριο; Απο απορια ρωταω, επειδη γνωριζα μαθηματικο διορισμενη ως πληροφορικης ΗΥ με σεμιναριο, αλλα οταν εκανε αιτηση μεταταξης στον κλαδο μαθηματικων, την απερριψαν και μετα εκανε αιτηση για ν'αποκτησει 2η ειδικοτητα ως μαθηματικος (την απεκτησε). Μπορουν οσοι βρισκονται στη θεση της να μεταταχθουν στον κλαδο του πρωτου πτυχιου τους αν κανουν αιτηση;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:30:39 μμ »
Το αναφέραμε και στο θέμα των μεταθέσεων που το έθεσες. Για να μεταταχθείς σε έναν κλάδο σε ένα συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ θα πρέπει να ικανοποιηθούν πρώτα ΟΛΕΣ οι αιτήσεις μετάθεσης προς αυτή την περιοχή από την ειδικότητα, στην οποία θέλεις να μεταταγείς και να παραμείνει τουλάχιστον ένα οργανικό κενό, στο οποίο θα μεταταχθείς. Δηλαδή η μετάταξη πραγματοποιείται σε οργανικό κενό μετά την ολοκλήρωση των μεταθέσεων. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά είναι αδύνατη η μετάταξη από κλάδο σε κλάδο, τουλάχιστον σε ηπειρωτική περιοχή. Αν ζητούσε να μεταταχθεί σε κανένα ακριτικό νησί που υπήρχε οργανικό κενό ΠΕ03 θα τη δεχόταν την αίτηση μετάταξή της. Ο μόνος κλάδος (από όσο γνωρίζω) που προσφέρεται για μετατάξεις στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι οι δάσκαλοι και ξενόγλωσσες ειδικότητες στην πρωτοβάθμια.

Οι περισσότεροι πληροφορικοί με βασικό πτυχίο μαθηματικών ή φυσικής, επειδή διορίστηκαν από τους πρώτους έχουν οργανικές στα μεγάλα αστικά κέντρα (όπου γίνονταν και τα περιβόητα σεμινάρια), οπότε η μετάταξη στο ίδιο ΠΥΣΔΕ που υπηρετούν είναι αδύνατη, όταν αυτά τα ΠΥΣΔΕ έχουν πολύ μεγάλη ζήτηση στις μεταθέσεις και κάθε φορά μένουν δεκάδες αιτήσεις μετάθεσης, χωρίς να ικανοποιηθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 01:33:14 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:34:51 μμ »
Μάλιστα αυτή ήταν και η πιο καραμπινάτη "παρανομία" του Υπουργείου στις υποχρεωτικές μετατάξεις που έκανε πέρσι. Ότι για τις ειδικότητες ΠΕ11 και ΠΕ06 δεν ικανοποιήθηκαν αιτήσεις μετάθεσης για συγκεκριμένα ΠΥΣΠΕ και μετά έδωσε κενά στις μετατάξεις για τις ίδιες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:49:25 μμ »
Ευχαριστω συναδελφε, δεν ειχα διαβασει τη συνεχεια του αλλου τοπικ. Οντως, στην Αθηνα ηθελε να μεταταχθει, οποτε απολυτα κατανοητη η απορριψη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.