*

Αποστολέας Θέμα: Μουσικές διαδρομές (2008)  (Αναγνώστηκε 2454976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1316 στις: Μάιος 06, 2008, 01:03:49 πμ »
Απόψε θυμήθηκα ένα φίλο μου έναν “Greek man in London” και μαζί με αυτόν το τραγούδι: Englishman in New York, από τον δίσκο του Sting: Nothing like the Sun (1988). Tο τραγούδι αυτό, ο Sting το έγραψε για κάποιον ομοφυλόφιλο φίλο του που θαύμαζε πολύ. Αυτό το αναφέρω, γιατί όταν πρώτο άκουσα αυτό το τραγούδι δεν ήξερα ούτε γιατί το έγραψε ο καλλιτέχνης, ούτε είχα διαβάσει τις ερμηνείες και εξηγήσεις που είχε δώσει για το πόνημα του.
(Είναι και μια γενικότερη αδυναμία μου να παρακολουθώ και να συγκρατώ  λεπτομέρειες από τη καλλιτεχνικής πορεία των δημιουργών ή τις ερμηνείες που δίνουν στο έργο τους. Μια αδυναμία, την οποία «συγκαλύπτω» με το επιχείρημα ότι ένα έργο είτε είναι μουσικό, είτε οτιδήποτε άλλο, όταν  είναι αυθεντικό δηλαδή, πράγματι τέχνη, καταφέρνει να μιλήσει στη ψυχή μας ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους το έγραψε ο δημιουργός του, γίνεται δικό μας, αποκτά το νόημα που εμείς θέλουμε και κυρίως γίνεται μέσο έκφρασης μας, καλύπτοντας το έλλειμμα μας ως προς την ικανότητα δημιουργίας. Άλλωστε, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει πόσες διαφορετικές ερμηνείες έχει δώσει και ο ίδιος ο Sting για το συγκεκριμένο τραγούδι πράγμα που σημαίνει πως,  ακόμη και για τον ίδιο το δημιουργό δεν είναι μόνο μια η αλήθεια του έργου του).
Κλείνω την παρένθεση αυτή λοιπόν και συνεχίζω λέγοντάς σας πως μου άρεσε το συγκεκριμένο τραγούδι και ιδιαίτερα ο στίχος που έλεγε: «Be yourself no matter what they say» είχε αποτυπωθεί στο μυαλό μου.  «Εν αγνοία μου» λοιπόν, όταν κάποια στιγμή με είχε εκνευρίσει η συμπεριφορά του φίλου μου γιατί δεν μπορούσα να κατανοήσω από τη συμπεριφορά του, τι ακριβώς του συνέβαινε, θεώρησα περιτές οποιεσδήποτε άλλες κουβέντες και του έστειλα αυτό το τραγούδι. Καταλαβαίνεται ότι αρχικά τον "έστειλα" γιατι εκείνος ήξερε πολύ περισσότερα για το τραγούδι από ότι εγώ. Αλλά τελικά, ασυνείδητα του άπλωσα το χέρι για να «απελευθερωθεί» από τα δεσμά του και να σταθεί απέναντί μου ειλικρινά ως αυτός που ήταν. Δίνοντας μου και εμένα την ευκαιρία να τον δω στο φως ολόκληρο, like A  gentleman that walk but never run
Κοντολογίς, αυτό που ήθελα μάλλον να σας πω δεν είναι η ιστορία του φίλου μου αλλά, ότι νομίζω πως καλό σε αυτή τη ζωή είναι ότι δίνει φτερούγες στη ψυχούλα μας…ότι μας επιτρέπει να κάνουμε τη δική μας υπέρβαση, τη δική μας ανατροπή.....
Απολαύστε τώρα το τραγούδι:

Englishman in New York

I don't drink coffee I take tea my dear
I like my toast done on the side
And you can hear it in my accent when I talk
I'm an Englishman in New York
See me walking down Fifth Avenue
A walking cane here at my side
I take it everywhere I walk
I'm an Englishman in New York

I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York
I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York

If "manners maketh man" as someone said
Then he's the hero of the day
It takes a man to suffer ignorance and smile
Be yourself no matter what they say

I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York
I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York

Modesty, propriety can lead to notoriety
You could end up as the only one
Gentleness, sobriety are rare in this society
At night a candle's brighter than the sun

Takes more than combat gear to make a man
Takes more than license for a gun
Confront your enemies, avoid them when you can
A gentleman will walk but never run

If "manners maketh man" as someone said
Then he's the hero of the day
It takes a man to suffer ignorance and smile
Be yourself no matter what they say

I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York
I'm an alien, I'm a legal alien
I'm an Englishman in New York

http://www.youtube.com/watch?v=doYNBHE8Yes
και για όσους θέλουν να διαβάσουν τι έχει πει ο ίδιος ο Sting ας ρίξουν μια ματιά εδώ: http://www.sting.com/discog/?v=a&a=1&id=189 επιλέγοντας στις Additional Info: Αrtist Comments

καληνύχτα και μιας αύριο επιστρέφω.... θα σας ξανάβρω στους μπαξέδες.... ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:27 »

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1317 στις: Μάιος 06, 2008, 01:18:12 πμ »
Eδώ είναι τα τραγούδια που ανέφερε η Αγάπη

http://sound.youtunes.com/kickapps/_O-anthropakos/audio/111064/13869.html


http://sound.youtunes.com/kickapps/_O-Ektoras-ki-i-Andromaxi/audio/111092/13869.html

Αφιερωμένα σε εκείνη μόνο
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1318 στις: Μάιος 06, 2008, 01:19:05 πμ »
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1319 στις: Μάιος 06, 2008, 01:37:28 πμ »
Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στη μουσική!

Αφιερώνω λοιπόν σε όλους το τραγούδι:

Dream Catch Me του Newton Faulkner

Every time I close my eyes... it's you
And I know now who I am
Yeah yeah yeah
And I know now

There's a place I go when I'm alone
Do anything I want, be anyone I wanna be
But it is us I see
And I cannot believe I'm falling

That's where I'm going, where are you going
Hold it close, won't let this go
Dream catch me yeah
Dream catch me when I fall
Or else I won't come back at all

You do so much
But you don't know... it's true
And I know now who I am
Yeah yeah yeah
And I know now

There's a place I go when I'm alone
Do anything I want, be anyone I wanna be
But it is us I see
And I cannot believe I'm falling

That's where I'm going, where are you going
Hold it close, won't let this go
Dream catch me yeah
Dream catch me when I fall
Or else I won't come back at all

See you as a mountain
a fountain of God
See you as a descant soul
in the setting sun
you as a sound just as silent as none
I'm yours

http://www.youtube.com/watch?v=YN4lAndjB1E
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:27 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1320 στις: Μάιος 06, 2008, 01:41:47 πμ »
Παράθεση
Εγώ θέλω το Κολομβιανό το γκομενάκι με τα τατού και το τζιν..........

Παράθεση
Giannisv και εγω το κουκλακι θα προτιμησω........

Βρεεεεεε.... και οι δυο σας......

Εισαγώμενα και άγιος ο θεός ε?
Αν δεν κάνετε κατανάλωση στο ντόπιο προϊόν πως θα πάμε μπροστά βρε?
 :P
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1321 στις: Μάιος 06, 2008, 02:22:28 πμ »
TO BRING YOU MY LOVE  (P.J.HARVEY)

I was born in the desert
I been down for years
Jesus, come closer
I think my time is near
And Ive traveled over
Dry earth and floods
Hell and high water
To bring you my love
Climbed over mountains
Travelled the sea
Cast down off heaven
Cast down on my knees
Ive laid with the devil
Cursed God above
Forsaken heaven
To bring you my love

To bring you my love
To bring you my love
To bring you my love

I know hes gonna be here
He know hes gonna be here
Yeah alright
Forsaken heaven
Cursed God above
Lay with the devil
Bring you my love

To bring you my love
To bring you my love
To bring you my love

http://www.youtube.com/watch?v=P92M5s3MMto

................................................................................... 8) 8) 8)

Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1322 στις: Μάιος 06, 2008, 02:25:34 πμ »
Φαίνεται ότι ο epizoitis όλους κάπου μας οδήγησε με την τελευταία του επιλογή. Εμένα με οδήγησε, σε συνδυασμό με το Blue Sunday των Doors που έβαλα χτες και με τη μέρα που έφυγε, στο Blue Monday. Διαφορετική ημέρα και τελείως διαφορετικό μουσικό ύφος...
Το μόνο πράγμα που συνδέει με κάποιο τρόπο τους New Order, electro-pop συγκρότημα των '80s,  με τους Doors, είναι ότι σχηματίστηκαν από τα εναπομείναντα μέλη των -αγαπημένων μου- Joy Division (ακολουθώντας διαφορετικούς μουσικούς δρόμους), μετά την αυτοκτονία του τραγουδιστή τους Ian Curtis, o οποίος επηρεάστηκε πολύ -ερμηνευτικά και στιχουργικά, όχι τόσο μουσικά- από τον Jim Morrison. Αφιερωμένο σε... όλους.

New Order - Blue Monday
http://www.youtube.com/watch?v=ftJZomwDhxQ (video clip)
http://www.youtube.com/watch?v=ivXc5U2z07E (Live)

How does it feel
To treat me like you do
When youve laid your hands upon me
And told me who you are

I thought I was mistaken
I thought I heard your words
Tell me how do I feel
Tell me now how do I feel

Those who came before me
Lived through their vocations
From the past until completion
They will turn away no more

And I still find it so hard
To say what I need to say
But Im quite sure that youll tell me
Just how I should feel today

I see a ship in the harbor
I can and shall obey
But if it wasnt for your misfortunes
Id be a heavenly person today

And I thought I was mistaken
And I thought I heard you speak
Tell me how do I feel
Tell me now how should I feel

Now I stand here waiting

I thought I told you to leave me
While I walked down to the beach
Tell me how does it feel
When your heart grows cold
(grows cold, grows cold, grows cold)

********

Α, και τα "σκυλάδικα" δεν είναι "παΪδάκια", είναι Mac Donald's...και τα..."ροκ...τζαζ κ.λπ." δεν είναι gourmet και τρούφες...είναι μάλλον καλό τσίπουρο...για όποιον ξέρει να πίνει... ;D ;D ;D...

VICA, τα είπες όλα με λίγες λέξεις  ;)

Κι ένα μικρό "δωράκι" (μια και το βρήκα) για τον daniel, με όλη μου την εκτίμηση. Πρέπει να γυρίστηκε όταν είχαν έρθει για εκείνη τη συναυλία  :)

Van Morrison & Bob Dylan - Crazy Love
http://www.greektube.org/content/view/16365/2/

I can hear her heart beat for a thousand miles
And the heavens open every time she smiles
And when I come to her thats where I belong
Yet Im running to her like a rivers song

She give me love, love, love, love, crazy love
She give me love, love, love, love, crazy love

Shes got a fine sense of humor when Im feeling low down
And when I come to her when the sun goes down
Take away my trouble, take away my grief
Take away my heartache, in the night like a thief

Yes I need her in the daytime
Yes I need her in the night
Yes I want to throw my arms around her
Kiss her hug her kiss her hug her tight

And when Im returning from so far away
She gives me some sweet lovin brighten up my day
Yes it makes me righteous, yes it makes me feel whole
Yes it makes me mellow down in to my soul
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2008, 08:24:02 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1323 στις: Μάιος 06, 2008, 03:05:23 πμ »

Πολύ ..καληνύχτα ή καλημέρα σε όλους σας από τη ..βάση μου (επιτέλους - με φάγανε οι δρόμοι..  :P)
Ας με συγχωρήσουν οι φιλόλογοι και των συναφών ειδικοτήτων που μπαίνω για λίγο στα χωράφια τους.. :-[
Για να θυμηθούμε μερικά πράγματα και να μη μπερδευόμαστε...

Κάλλος:
Ἐκ τοῦ καλῶ, ὡς πάντα πρὸς ἑαυτὸ καλοῦν.
Ἐρωτικὴ πληρότητα τῆς ζωῆς, καὶ τὸ "σημαίνον" τῆς πληρότητας τὸ ὀνομάζουμε κάλλος. Αἰσθητὴ ἀφετηρία τοῦ πόθου τὸ κάλλος "σημαίνει" τὴν πληρότητα, δίχως νὰ ταυτίζεται ποτὲ μαζί της. Ὡς πάντα πρὸς ἑαυτὸ καλοῦν, ὅθεν καὶ κάλλος λέγεται. Κλήση – κάλεσμα πρὸς ἐκείνη τὴ σχέση καὶ συν-ουσία ποὺ ὑπόσχεται τὸ "περισσὸν" τῆς ζωῆς –καλεῖ τὸ κάλλος στὴν ποθούμενη ζωτικὴ μέθεξη, στὴν ὑπέρβαση τοῦ θανάτου.
(Χρ. Γιανναρᾶ, Σχόλιο στὸ Ἄσμα Ἀσμάτων)

Τέχνη: από το ρήμα τίκτω= γεννώ, δημιουργώ. Κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα που οδηγεί στην πραγμάτωση ενός σκοπού. Κατα την μυθολογια, οι Μούσες οι προστατιδες των τεχνών, ηταν κορες της Τιτανιδας Μνημοσυνης και του Δια με την οποια εσμιξε επι 9 συνεχομενες νυχτες.Θα μπορουσαμε λοιπον να υποθεσουμε ότι η Τεχνη είναι κορη της Μνημης και του Ερωτα...
"Ο σκοπός της τέχνης δεν είναι να αναπαραστήσει την εξωτερική εμφάνιση των πραγμάτων, αλλά την εσωτερική τους σημασία." - Αριστοτέλης.

Η λέξη Mουσική σύμφωνα με τα γραπτά των αρχαίων ελλήνων ποιητών και φιλοσόφων παράγεται από το "Μούσα".
Το Μούσα πάλι, παράγεται από το μα-ούσα = Μούσα. Το "μα" είναι ρίζα του ρήματος μάω - μω = επινοώ ή ψάχνω ή ζητώ διανοητικά. (Στη Δωρική διάλεκτο η λέξη "Μούσα" είναι "Μώσα").

Η λέξη μουσική, στη σημερινή εποχή, σημαίνει η τέχνη των ήχων, αντίθετα με τους αρχαίους έλληνες οι οποίοι έδιναν στη λέξη μουσική διαφορετικό νόημα, εννοούσαν την αδιάλυτη ενότητα ήχου και λόγου, κάτι που δεν υφίσταται στις  μέρες μας.
Με την άθληση γυμνάζεται το σώμα, ενώ με την Μουσική το πνεύμα.
Η μουσική, το δώρο των Μουσών, στην αρχαία Ελλάδα προσδιόριζε και χαρακτήριζε τον άνθρωπο που πράττει, σκέφτεται και αισθάνεται. Έτσι ως μέσο πνευματικής  ωρίμανσης, η λέξη που θα χαρακτήριζε την αρχαία ελληνική μουσική, δεν είναι η λέξη  "τέχνη" αλλά οι λέξεις παιδεία και δύναμη. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι εκείνος που έπαιζε τον αυλό π.χ. ονομαζόταν αυλητής και όχι μουσικός  δηλαδή θεωρούταν ένας απλός εκτελεστής .Όμως μετά τον διαχωρισμό της μουσικής από τον λόγο, την γλώσσα, ο οποίος έγινε λίγο μετά τον Πλάτωνα, βλέπουμε την χρήση της έννοιας μουσικός . Αυτή η μεταβολή έμελλε να είναι η γέννηση μιας αυτόνομης τέχνης που, όπως προαναφέρθηκε, ήταν ενταγμένη μέσα στον λόγο.

Άνθρωπος (κατά μια έννοια) εκ του άνω-θρώσκω (κοιτώ ψηλά). Το “ον” που κοιτάζει πάνω. Κυριολεκτικά επειδή στέκεται στα δύο πόδια και μεταφορικά γιατί κοιτάζει πάνω, ψηλά, μακριά, στο μέλλον. ‘’Στοχάζεται’’. Το ον, με προοπτικές. Το ον που τείνει προς το πνευματικό κοιτά ψηλά στον ουρανό που κατοικούν οι θεοί και να θρησκεύεται [από το θρώσκω=κοιτώ, κατευθύνω την όψιν] ή να ανα-θρώσκει, να ξανακοιτά μέσα του να ανακαλύπτει την θεία πνοή που τον ξεχωρίζει από το ζώο.
Άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο) ή αναθρέων [ανά+θρέω] ο ομιλών.

Μορφώνω: Δίνω μορφή, σχήμα σε κάτι άμορφο, διαπλάθω σχηματίζω/(μτφ.) εκπαιδεύω, προάγω πνευματικά και ηθικά..

Διασκεδάση
: προέρχεται από το δια+σκεδάνυμι= κατακερματίζω / κατακρεουργώ / καταστρέφω
Ψυχαγωγία: προέρχεται από τις λέξεις ψυχή+ άγω= οδηγώ δηλαδή άγω, οδηγώ εγώ την ψυχή μου, τη διαμορφώνω και είμαι ο κύριός της.

Θα μπορούσα να γράψω μονο αυτά και ο νοών νοείτω...

Όταν μπήκα χτες να δω τα τραγουδάκια και τα σχόλια σας ήρθα σε μια κάπως δυσάρεστη θέση να παρακολουθώ μια κουβέντα που ήξερα ότι αργά ή γρήγορα δε θα μπορούσαμε να αποφύγουμε και θα την κάναμε κάποια στιγμή…  Ας είναι..
Επειδή πολύ μελάνη χύθηκε (όπως λένε κι οι δημοσιογράφοι..) για το θέμα με την ποιότητα ή όχι της μουσικής που ξεκίνησε με ένα σχόλιο του Γιώργη, να πω και γω τούτα:

Η μουσική ή είναι μουσική ή δεν είναι… Ούτε καν σε καλή και κακή δε θα ‘πρεπε να τη χωρίζουμε.. Όπως επίσης τη ζωγραφική, το σινεμά, το θέατρο..
Έχετε ακούσει τη λέξη ..κακιτέχνης;; (Αν και νομίζω πως θα είχε δόκιμη χρήση σήμερα τελικά..)

Συμφωνώ σχεδόν με όλες τις απόψεις και αυτό όχι από διπλωματία, αλλά με τον τρόπο που τέθηκαν.. Ίσως λιγότερο με της Αγάπης. Δεν καταλαβαίνω επίσης το ξέσπασμα του Siobaras… Νομίζω πως παρεξήγησε την Έναστρη… Η "μουσική" δεν τέθηκε σα θέμα από μια "κλίκα", ένα παρεάκι και οι υπόλοιποι είναι στην απέξω.. Λάθος το ‘πιασε αν το κατάλαβε έτσι..
Αν θυμηθεί τι έχει παιχτεί στις 87 σελίδες του θέματος ούτε ελιτίστικες μουσικές και τραγούδια θα βρει, ούτε υψηλή κουλτούρα.. Πολύ σωστά το έθεσε η Ιωάννα.. Οι περισσότερες τεχνοτροπίες μουσικής και τραγουδιού άλλωστε ως λαϊκά είδη ξεκίνησαν..

Σαφώς δε επίσης, δεν κρίνεται κανείς από μια κατάθεση της στιγμής, αβασάνιστη ίσως, αυθόρμητη ή έτσι ..για χαβαλέ… Εν πάσει περιπτώσει δεν κρίνεται γενικώς, δεν είμαστε εδώ για να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλο..
Και δε νομίζω πως ο Γιώργης κατέκρινε κανέναν σώνει και καλά επειδή είπε την άποψή του γι’ αυτού του είδους τα τραγούδια… Στην τελική σε όση ψυχική ή όχι φόρτιση ήταν ο Γιάννης (που έβαλε το τραγούδι του), σε άλλη τόση και δεν ξέρουμε για ποιο λόγο μπορεί να ήταν και κείνος..
(Μπορεί να του ‘χουν σπάσει τα νευρα που τ’ ακούει κάθε μέρα παντού..  ;D ;D ;D)
Κι όπως η "Αχάριστη" (όχι του Τσιτσάνη, του Πλούταρχου) δεν κάνει αυτόματα το Γιάννη σκυλά, έτσι και η ελεύθερη και ειλικρινής έκφραση του Γιώργου δεν τον κάνει επίσης ..φασίστα και ελιτιστή..

Εκείνο που κατά τη γνώμη μου είχε στο νου του ο Γιώργης (και το ’πε βεβαια μια χαρά) είναι, πως ο εκπαιδευτικός ναι μεν είναι άνθρωπος σαν όλους τους άλλους (Αγάπη), αλλά είναι και ένας ειδικός άνθρωπος που στόχος του είναι να προάγει, να εξυψώνει, να ποιεί ήθος και να δίνει αγωγή.. Κάνω λάθος;  ???

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ (και φαντάζομαι ούτε ο Γιώργος) πως είναι σημαντικότερος του σκουπιδιάρη της γειτονιάς που φροντίζει την υγιεινή μας, αλλά ο ρόλος του έχει ένα ειδικό βάρος σε ότι έχει να κάνει με παιδεία και καλλιέργεια.. (λήμμα μορφώνω πιο πάνω..)
Και παιδεία και καλλιέργεια στα ελληνάδικα-σκυλάδικα μην αναζητάμε.. :-[
Ικανοποιούν κάποιες πρόσκαιρες ευτελείς ίσως ανάγκες, αλλά μέχρι εκεί..
(Βλέπε λήμματα διασκέδαση-ψυχαγωγία παραπάνω..  ;D)

Kαι θα 'πρεπε κανονικά εδώ σ' αυτό το βήμα να δίνουμε κομμάτια του καλύτερου εαυτού μας και όχι του φτηνού, επιπόλαιου, επιφανειακού χαρακτήρα μας (όλοι κάπου έχουμε και έναν τέτοιο..)..
Πρώτοι εμείς θα 'πρεπε να μαθαινουμε και να γινόμαστε καλυτεροι μεσα από αυτη τη διαδικασία..
Μην ξεχνάμε άλλωστε πως στη συγκεκριμένη διευθυνση (pde) δεν μπαίνουν μόνο εκπαιδευτικοί αλλά και μαθητές και μάλιστα αρκετοί...

Και το ότι υπάρχουν πάμπολλοι εκπαιδευτικοί δυστυχώς (και το σχόλιο δεν αφορά το Γιάννη), ανεκπαίδευτοι χωρίς βάθος και καλλιέργεια ουσιαστική, παρά μόνο γνωσιολογικά επαρκείς πάνω στο αντικείμενό τους είναι μεγάλη αλήθεια.. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.. :-\

Το δικαίωμα στη σαχλαμάρα βέβαια το έχουμε όλοι, κανείς δε λέει όχι σ’ αυτό, μες στη ζωή είναι όλα.. Και γω ο ίδιος που τα λέω αυτά έχω κάνει πολλές φορές χαβαλέ με τέτοια "τραγούδια" μες στη γενικότερη ευθυμία, όταν είμαι κάπου με παρέα και παίζονται (δυστυχώς παντού πια..)
Το να θεωρηθούν όμως αυτού του είδους τα τραγούδια τέχνη μάλλον είναι ύβρις… Να ξέρουμε τι λέμε και τι κάνουμε.. Μη βαφτίζουμε το κρεας ψάρι επειδή νηστεύουμε… ;)

Και ο λόγος είναι ότι είναι προϊόντα προς πρόσκαιρη κατανάλωση γραμμένα για το σκοπό αυτόν και μόνο.. Για εμπορικούς, κερδοσκοπικούς λόγους.. Καμία ψυχική ανάγκη ή  εσωτερική ώθηση δεν ένιωσε ο "συνθέτης" τους για να τα γράψει, καμία "μούσα" δεν τον επισκέφτηκε… ;D
Ο λόγος που "γεννηθήκανε" και ο στόχος είναι το σουξέ.. Κι όταν κοιτάς πάσει θυσία να κάνεις επιτυχία το πιθανότερο είναι να κάνεις σοβαρή έκπτωση στην τέχνη σου.. Γιατί τότε θα χαμηλώνεις εσύ προς το κοινό, δε θα κάνεις προσπάθεια να το σηκώνεις λίγο ψηλότερα..
(Και για όποιον μου πει πως σε κρίση εγωπάθειας, αλαζονείας, ρουτίνας ή ..χιούμορ και ο ίδιος ο Τζον Λένον έλεγε στον Πολ Μακάρτνι: "Ελα Πολ, άντε να γράψουμε μια …πισίνα!" εννοώντας το ..ανταλλάξιμο του τραγουδιού τους με τη χλιδή της ζωής τους, ε , συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.. Τουλάχιστον εκπτώσεις στην ποιότητα δεν κάνανε τα Μπιτλάκια..)

Σαφώς επίσης και δε λείπουν και οι εξαιρέσεις κάποιων σκυλάδων γνήσιας κοπής που ακριβώς για τα γεγονός ότι είναι γνήσια σκυλιά παλαιάς ράτσας (βλέπε Μαργαρίτη, Χριστοδουλόπουλο κλπ) και αυθεντικοί λαϊκοί, έχουν κερδίσει την εκτίμηση του κόσμου και του χώρου τους και ασκούν μια γοητεία άλλης εποχής..

Μην μπερδεύουμε επίσης το που τραγουδά και με ποιον ο καθένας σαν άλλοθι για την όποια ποιότητά του.. Μου θυμίζει τον κομπλεξικό τον Πολυκανδριώτη που παίζει ..Μπραμς στο Μέγαρο με μπουζούκι και ορχήστρα για να δώσει ..κύρος και να απενοχοποιήσει το όργανο!!!.. :o :o
Ήμαρτον! Το άγιο μπουζουκάκι με την τόση ιστορία στην καμπούρα του… >:(

Δυο πράγματα ακόμα σε σχέση με κατι που είπε η Αγαπούλα.. :-* :-*

Τη γκρίνια για το επίπεδο που την είδες Αγάπη;;… Κι αν θέλει ο καθένας να γράφει ότι του κατεβαίνει, αλλά δεν τον παίρνει, δε με χαλά που δεν γράφει εδώ, υπάρχουν άλλα θέματα να ανοίξουμε να κάνουμε πλάκες όσες θελουμε..
Και ναι το τραγούδι και η μουσική γενικότερα είναι κάτι βαθύτερο από "απλώς και μόνο ένα τραγούδι", όπως οι ιδέες της εντροπίας του Κλαούζιους ή η υπόθεση της κβάντωσης του Πλανκ ή τα μαθηματικά του Λομπατσέφσκι..  ;)

(Τερμα η ..γκρίνια.. ;D   Αγάπη να σου δωσω μια παλιά μου φωτο να ξεχάσεις τον Κολομβιανο σου;;  ;D ;D ;D ;D )

VICA άκου αυτό και πες μου τι σου θυμίζει.. Το είχε πάρει βεβαια και το αυτί του Μανίκα από παλιά και το θυμήθηκε όταν έπρεπε..  ;D

Αγαπημενος Rory απο τα παλιά (ο Κολομβιανός δεν πιάνει μια μπροστά του..): http://www.youtube.com/watch?v=uezV4zn8tvI&feature=related

Tattoo'd Lady   (Rory Gallagher)

Tattoo'd Lady, 
Bearded baby,
They're my family.
When I was lonely,
Something told me, where,
I could always be.
Where I could,
Wish for pennies, 
If we had any.
You'd meet me down,
At the shooting gallery.
Yes I'm a,
Fair ground baby. 
Wonder what made me,
Fall for the pearly queen.
I spent my youth,
Under canvas roof, 
As I roamed from town to town.
I'm not fooling,
When I say I got no schoolin', 
Never like the class bell sound.
From the caravan,
I hear the fairground band, 
Sounding good as they can be.
You know I can't be found,
But if you look around,
Tomorrow we'll be gone by dawn.
Alright...
Now hear it on the loud speaker say, 
The fire eater is a real fine sight to see,
Yeah he's a death cheater, 
Some kind of central heater,
Be sure to save a seat for me.
Let me tell you 'bout wicked Sadie, 
She's no baby,
The law came, 
And tried to close her sideshow down.
But soon she had the D.A. cheering, 
The police chief wearing,
Her garter for a crown. 
I spent my youth,
Under canvas roof, 
As I roamed from town to town.
I'm not fooling,
When I say I got no schoolin', 
Never like the school bell sound.
From the caravan,
I hear the fairground band, 
Sounding good as they can be.
You know I can't be found,
But if you look around,
Tomorrow we'll be gone by dawn.
Yeahh...
Tattoo'd Lady, 
Bearded baby,
They're my family.
When I was lonely,
Something told me, where,
I could always be.
Where I could,
Wish for pennies, 
If we had any.
You'd meet me down,
At the shooting gallery.
Tattoo'd lady........



Υ.Γ: Απ' ότι ειδα, είμαι και το πρώτο ..."σεντόνι"!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Ιωάννα
  :o :o :o που το βρηκες αυτό; :o Τελειο!! Σ'ευχαριστω πολύ για το δωρο! ;)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 10:04:52 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1324 στις: Μάιος 06, 2008, 11:11:01 πμ »
 
Aς ξανανοίξω το "μαγαζί" επιμένοντας ..Ιρλανδικά!  :)

Ελπίζω να σας φτιάξω το κέφι και τη μέρα με το παρακάτω ωραιότατο, αισιόδοξο, χαρούμενο τραγουδάκι του Van Morrison...

Για όλες τις καστανομάτες της παρέας..  ;)

Eδώ (με κάποιες πικάντικες φωτό είναι αλήθεια ;D ;D ,  αλλά δεν το βρήκα με τον Van  :-\ ): http://www.youtube.com/watch?v=42aQlyy4GYI&feature=related
Κι εδώ με βιντεάκι από δυο πιπίνια wanna-be-star  ;D ;D ;D : http://www.youtube.com/watch?v=XbX4HvJ1Vak


Βrown eyed girl    (Van Morrison)


Hey where did we go,
Days when the rains came
Down in the hollow,
Playin' a new game,
Laughing and a running hey, hey
Skipping and a jumping
In the misty morning fog with
Our hearts a thumpin' and you
My brown eyed girl,
You my brown eyed girl..

Whatever happened
To Tuesday and so slow
Going down the old mine
With a transistor radio
Standing in the sunlight laughing,
Hiding behind a rainbow's wall,
Slipping and sliding
All along the water fall, with you
My brown eyed girl,
You my brown eyed girl...

Do you remember when we used to sing,
Sha la la la la la la la la la la te da

So hard to find my way,
Now that I'm all on my own..
I saw you just the other day,
My how you have grown,
Cast my memory back there, Lord
Sometime I'm overcome thinking 'bout
Making love in the green grass
Behind the stadium with you
My brown eyed girl
You my brown eyed girl

Do you remember when we used to sing
Sha la la la la la la la la la la te da...


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 11:49:11 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1325 στις: Μάιος 06, 2008, 12:46:33 μμ »
Πω, πω. Λίγες μέρες έλειψα, γιατί τα κακάρωσε ο υπολογιστής μου, και βλέπω έχασα επεισόδια. Λίγο άχαρη η κουβέντα που πιάσατε. Για εμένα η τέχνη αποσκοπεί και στην ψυχαγωγία και στη διασκέδαση. Αν τείνει μόνο προς τον ένα ή τον άλλο δρόμο, νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Daniel, κατ' αρχήν ευχαριστώ ως καστανομάτα ( ;)) για το παραπάνω τραγούδι. Μάλλον είμαστε η πλειοψηφία στο forum. Οπότε σε ευχαριστώ εκ μέρους όλων.
Ως προς τις ετυμολογικές αναλύσεις των όρων, έχω κάποιες ενστάσεις κυρίως για το "κάλλος" και για το "άνθρωπος". Τις έχω διαβάσει και εγώ αυτές τις ετυμολογήσεις κατά καιρούς, αλλά μου φαίνονται παρετυμολογήσεις, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να αντιληφθώ τον τρόπο παραγωγής τους από τις προτεινόμενες αρχικές λέξεις. Το "άνθρωπος" λ.χ μου φαίνεται πιο πιθανό να προέρχεται από το "ανδρ-ωπος"= αυτός που έχει όψη άνδρα, που είναι συνήθης σημασία στις ινδοευρωπαϊκές γλώσσες (βλ σημασία των λέξεων "man", "homme"). Το "σκεδάννυμι" επίσης νομίζω ότι σημαίνει "σκορπίζω", αν και οι σημασίες που αναφέρεις δεν είναι και πολύ μακριά από αυτό.
Τέλος πάντων, δεν είναι και το θέμα μας αυτά.

Αφιερώνω στη μνήμη του υπολογιστή μου που χάθηκε μετά από πέντε χρόνια πιστής υπηρεσίας ( ;D ;D), το παρακάτω άσμα του Τσιτσάνη.
 Εδώ σε ερμηνεία της Πασπαλά.
http://www.youtube.com/watch?v=S6Z-nH0bYzs

Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα
Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης
Στίχοι: Γεράσιμος Τσάκαλος - Βασίλης Τσιτσάνης
Πρώτη φωνογράφηση: 1953
Πρώτη εκτέλεση: Μαρίκα Νίνου & Βασίλης Τσιτσάνης

Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα,
ας καθαρίσουμε μια ώρα αρχύτερα.
Του χωρισμού μας έφτασε η ώρα,
μπορεί και για τους δυο να 'ναι καλύτερα,
ας καθαρίσουμε μια ώρα αρχύτερα!

Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα;
Κι αν περιμένουμε τι θα κερδίσουμε,
αφού η γκρίνια ξέσπασε σαν μπόρα,
στον δρόμο αυτόν κι οι δυο θα δυστυχήσουμε,
κι αν περιμένουμε, τι θα κερδίσουμε;

Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα;
Αφού δε γίνεται μαζί να ζήσουμε
κι αφού μας πήρε πια η κατηφόρα,
καλύτερα από τώρα να χωρίσουμε,
αφού δε γίνεται μαζί να ζήσουμε!
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1326 στις: Μάιος 06, 2008, 01:30:36 μμ »
Και επειδή με το βιντεάκι της Αγάπη (βλ. Αγαπημένες σκηνές) γύρισα κάποια χρόνια πίσω, αφιερώνω αυτό το τραγουδάκι σε όλους όσους,
τότε....... το αφιέρωναν σε δύο γλυκά ματάκια.......έτσι δεν λέγανε στο ραδιοφωνικό σταθμό;)

Ace Of Base - Dont Turn Around


If you wanna leave
I wont beg you to stay
And if you gotta go darling
Maybe its better that way
Im gonna be strong
Im gonna do fine
Dont worry about this heart of mine
Just walk out that door
Yea see if I care
Go on and go now but
Dont turn around
Cause youre gonna see my heart breaking
Dont turn around
I dont want you seeing me cry
Just walk away
Its tearing me apart
That youre leaving
Im letting you go
But I wont let you know
I wont miss your arms around me
Holding me tight
If you ever think about me
Just know that Ill be alright
Im gonna be strong
Im gonna do fine
Dont worry about this heart of mine
I know Ill survive
Sure Ill make it through
And Ill even learn to live without you
Dont turn around
Cause youre gonna see my heart breaking
Dont turn around
I dont want you seeing me cry
Just walk away
Its tearing me apart
That youre leaving
Im letting you go
But I wont let you know
I wish I could scream out loud
That I love you
I wish I could say to you
Dont go
As he walks away he feels the pain getting strong
People in your life they dont know whats going on
Too proud to turn around hes gone
Dont turn around
Cause youre gonna see my heart breaking
Dont turn around
I dont want you seeing me cry
Just walk away
Its tearing me apart
That youre leaving
Im letting you go
But I wont let you know

http://www.youtube.com/watch?v=8RYo0JpT410&feature=related

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1327 στις: Μάιος 06, 2008, 02:05:33 μμ »
...κι αφού συγκινήθηκα με τον "Παραμυθά"...πάμε πίσω στα εφηβικά πάρτυ και στα πρώτα μας... ;) μπλουζ στις..."ντίσκο"... ;)

I should have known better (Jim Diamond)


And I should have known better to lie with one as beautiful as you.
Yeah, I should have known better to take a chance on ever losing you.
But I thought you'd understand, can you forgive me?

I saw you walking by the other day.
I know that you saw me, you turned away and I was lost.
You see: I've never loved no one as much as you.
I've fooled around but tell me now just who is hurting who?
And I should have known better to lie with one as beautiful as you. ...

I-I-I-I-I-I-I-I-I-I
should have known better,
I-I-I-I-I-I-I-I-I-I
should have known better.

It's true, I took our love for granted all along.
And trying to explain where I went wrong, I just don't know.
I cry but tears don't seem to help me carry on.
Now there is no chance you'll come back home, got too much pride.
And I should have known better to lie with one as beautiful as you. ...

I-I-I-I-I-I-I-I-I-I love you,
I-I-I-I-I-I-I-I-I-I-I love you.
No-no-no-no-no-no I love you!
No-no-no-no-no-no, yeah!
And I should have known better to lie with one as beautiful as you

http://www.youtube.com/watch?v=-4A4UnFi2C8

...και σκεφτόμουνα από καιρό ένα αφιέρωμα στα 80's...  :) :) :)

Υ.Γ. Αυτή η "ανάμνηση" στη Boemissa στο daniel...για καλωσόρισμα... :-* :-* :-*

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 02:11:47 μμ από VICA »
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1328 στις: Μάιος 06, 2008, 02:13:01 μμ »
  το θυμαστε;
Big Love
   
 
  She's the top, she's got the world on a string.
She makes me boogie, makes me do anything yea yea.

Hey now, touch the sky,
you've got a certain kind of look in your eyes.

Well, she's a miracle, she's all that I need
like the water and the air that I breathe yea yea.

Hey now, reach the sky,
there's a certain kind of look in your smile.

And I know what love can do.
Yes I know what hearts can do.

The big love is taking the wheel,
The big love goes head over heels,
The big lust, bring it into the small world,
The bigger, the better.

Big love, waiting to catch the big one,
head over heels, the big one,
bring it into the small world.
I'm building the big big love, I'm building the big big love.

It's kinda strange, a bit mysterious,
It gotta take it oh so serious.

Hey now, touch the sky,
you've got a certain kind of look in your eyes.

It used to be so hard, so lonely at night,
Well, she's my baby and I'm feeling alright.

Hey now, move the sky,
you've got a certain kind of look in that smile.

When I'm making love with her.
When I'm making live to her yea.

The big love...

It has to be a big thing.
It's bringing me to my knees.
Has to be a big thing, big thing,
Ya know what I'm saying...

The big love...
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=sUe7-F7By9Q

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μουσική
« Απάντηση #1329 στις: Μάιος 06, 2008, 02:20:01 μμ »
"Listen To Your Heart"

I know there's something in the wake of your smile.
I get a notion from the look in your eyes, yea.
You've built a love but that love falls apart.
Your little piece of heaven turns too dark.

Listen to your heart
when he's calling for you.
Listen to your heart
there's nothing else you can do.
I don't know where you're going
and I don't know why,
but listen to your heart
before you tell him goodbye.

Sometimes you wonder if this fight is worthwhile.
The precious moments are all lost in the tide, yea.
They're swept away and nothing is what is seems,
the feeling of belonging to your dreams.

And there are voices
that want to be heard.
So much to mention
but you can't find the words.
The scent of magic,
the beauty that's been
when love was wilder than the wind.

http://www.youtube.com/watch?v=bt2uhKLLfPE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.