*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 04:36:57 μμ »

Σοβαρός λόγος μπορεί να είναι αν κάποιος έχει να κάνει πολύ μεγάλο ταξίδι και με αλλαγή μεταφορικών μέσων, που θα τον αναγκάσει να φτάσει βράδυ παραμονής σπίτι του. Φέτος δεν ισχύει αυτο βέβαια γιατί κλείνουμε Παρασκευή και Χριστούγεννα είναι Δευτέρα. Σοβαρός λόγος μπορεί να είναι επίσης να μην έχει το μέρος γιατρούς και ένας εκπαιδευιτκός να πρέπει να κάνει εξετάσεις, που έκρινε οτι δεν ήθελε να τις κάνει με άδεια μέσα στο υπόλοιπο τετράμηνο αλλά προτίμησε παραμονές των διακοπών, που υπάρχει μια χαλαρότητα γενικά και ίσως έχουν φύγει και μαθητές (στην επαρχία γίνεται κατά κόρον). Γενικώς τους σοβαρούς λόγους τους γνωρίζει ο κάθε εκπαιδευτικός και τους μεταφέρει στον διευθυντή του. Το ότι κάποιος θέλει να φύγει νωρίτερα, γενικώς και αορίστως χωρίς άλλες πληροφορίες, δεν συνιστά λόγο για να απαντάμε με απόλυτη βεβαιότητα ότι ο διευθυντής που δεν θα τη δώσει είναι μ@@@@@@.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 04:46:14 μμ »
Δεν διαφωνούμε σε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 04:58:00 μμ »
Δεν διαφωνούμε σε κάτι.

Το ξέρω. Για το παραοανω πιο πολύ πήγαινε. Απλώς συμπλήρωσα κάτι για τον ενδεχόμενο σοβαρό λόγο.

Μια απορία πάντως την έχω. Εγω αν λείψω για σοβαρό λόγο, δλδ αν είναι άρρωστο το παιδί μου, τρελαίνομαι για την απώλεια ωρών. Ακόμα και οι περίπατοι με ενοχλούν για την απώλεια ωρών. Όσοι θέλουν να εξαντλήσουν τις κανονικές που «δικαιούνται», πώς βγάζουν την ύλη ππυ πρέπει;

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 06:22:11 μμ »
ευχαριστώ πολύ όσους/ες απαντήσαν.
Προφανώς, ο λόγος δεν (μπορεί να) είναι απλώς η επιμήκυνση των διακοπών. Απλώς ρώτησα εάν υπάρχει τυπικό κώλυμα στην έγκριση άδειας τις μέρες πριν τις γιορτές.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος Anasthasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 07:27:56 μμ »
Άδεια μπορεί να αιτηθεί ο καθένας όποτε θέλει και γενικά οι διευθυντές την χορηγούν αλλά  δεν είναι υποχρεωμένοι να την χορηγήσουν.
Μπορούν και να την αρνηθούν .Καθώς οι εκπαιδευτικοί  "μπορούν, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης , να παίρνουν κανονική άδεια με αποδοχές ως 10 εργάσιμες ημέρες κατ` έτος''. Αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης προφανώς θα χορηγηθεί η άδεια. Αλλά το να θέλουμε να ξεκινήσουμε νωρίτερα τις διακοπές αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σοβαρός λόγος ανάγκης
Την κανονική την ζητάς 5 μέρες πριν. Δεν μπορείς την προηγούμενη να ζητήσεις για την επόμενη κτλ. Ο Διευθυντής μπορεί να σου αρνηθεί, ό,τι θέλει κάνει, αλλά να ζητήσεις έγγραφη απάντηση. Για τους λόγους δεν είσαι υποχρεωμένος να τους γράψεις αναλυτικά. Λες για σοβαρούς προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους και είσαι εντάξει. Η κάθε ανάγκη ποικίλει για τον καθένα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 08:05:48 μμ »
Στην
πράξη όλοι ξέρουμε ότι ένας φυσιολογικός διευθυντής θα σου δώσει κανονική άδεια ακόμα κι αν το ζητήσεις προφορικα το ίδιο πρωί επειδή ο άντρας σου έσπασε το πόδι του και μπήκε στο νοσοκομείο. Και επίσης όλοι ξέρουμε ότι αν δεν του εξηγήσεις για ποιον λόγο θέλεις να φύγεις παραμονή των διακοπών ή του 3ημερου, θα σου πει ότι παρακωλύεται η λειτουργία του σχολείου γιατί η άδεια επαφίεται στην κρίση του. Οπότε μην φέρνουμε συναδέλφους σε δύσκολη θέση βάζοντας τους σε αναίτιες κόντρες με τους διευθυντές. Μια ειλικρινής συζήτηση με αποκάλυψη όσων
πληροφοριών θεωρεί ο αιτών ότι δεν πλήττουν την αξιοπρέπειά του, είναι σίγουρα προτιμότερη. Αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος, δεν χρειάζεται να κρύβεται κανείς. Αν ο διευθυντής είναι στραβόξυλο, είναι πολύ ασφαλέστερη η αναρρωτική που δεν μπορεί να πει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 09:15:29 μμ »
Στην
πράξη όλοι ξέρουμε ότι ένας φυσιολογικός διευθυντής θα σου δώσει κανονική άδεια ακόμα κι αν το ζητήσεις προφορικα το ίδιο πρωί επειδή ο άντρας σου έσπασε το πόδι του και μπήκε στο νοσοκομείο. Και επίσης όλοι ξέρουμε ότι αν δεν του εξηγήσεις για ποιον λόγο θέλεις να φύγεις παραμονή των διακοπών ή του 3ημερου, θα σου πει ότι παρακωλύεται η λειτουργία του σχολείου γιατί η άδεια επαφίεται στην κρίση του. Οπότε μην φέρνουμε συναδέλφους σε δύσκολη θέση βάζοντας τους σε αναίτιες κόντρες με τους διευθυντές. Μια ειλικρινής συζήτηση με αποκάλυψη όσων
πληροφοριών θεωρεί ο αιτών ότι δεν πλήττουν την αξιοπρέπειά του, είναι σίγουρα προτιμότερη. Αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος, δεν χρειάζεται να κρύβεται κανείς. Αν ο διευθυντής είναι στραβόξυλο, είναι πολύ ασφαλέστερη η αναρρωτική που δεν μπορεί να πει τίποτα.
Φυσικα και μπορείς να ζητήσεις κανονική την ίδια μέρα για ανυπαιτιο κώλυμα και είναι υποχρεωμένος να την εγκρινει.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 10:13:33 μμ »
Την κανονική την ζητάς 5 μέρες πριν. Δεν μπορείς την προηγούμενη να ζητήσεις για την επόμενη κτλ. Ο Διευθυντής μπορεί να σου αρνηθεί, ό,τι θέλει κάνει, αλλά να ζητήσεις έγγραφη απάντηση. Για τους λόγους δεν είσαι υποχρεωμένος να τους γράψεις αναλυτικά. Λες για σοβαρούς προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους και είσαι εντάξει. Η κάθε ανάγκη ποικίλει για τον καθένα.

Εγώ προσωπικά έχω κάνει αίτηση για κανονική άδεια για την επόμενη μέρα . Γιατί να μην μπορώ να κάνω; 
Αν αρνηθεί θα σου απαντήσει εγγράφως ότι π.χ παρακωλύεται η λειτουργία του σχολείου. Και; Τι θα κερδίσεις; Δεν καταλαβαίνω.
Λέει κάπου ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αναφέρουμε τους λόγους; Επειδή είθισται να αναφέρουμε γενικά  για "προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους" και κανείς δεν ασχολείται περαιτέρω; Εγώ επίσης προσωπικά έχω υπηρετήσει σε Διεύθυνση όπου οι λόγοι που αιτουμασταν κανονική άδεια έπρεπε να αναφέρονται συγκεκριμένα και όχι αόριστα για "προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους". Δεν ήμασταν υποχρεωμένοι;. Ήμασταν ,άμα θέλαμε να πάρουμε άδεια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 10:48:08 μμ »
Μου εχουν αρνηθει αδεια οταν εκανε μια επεμβαση ο πατερας μου και χρειαζοταν καποιος να τον γυρισει απο το νοσοκομειο με αυτοκινητο, γιατι εκρινε η διευθυντρια οτι δεν ηταν σοβαρος λογος και οτι θα μπορουσε να βρεθει καποιος αλλος να το κανει αυτο (πηρα τελικα αδεια αιμοδοσιας).
Μου εχουν αρνηθει αδεια οταν πεθανε ο θειος μου και επρεπε να το πουμε στη γιαγια μου και μανα του, γιατι εκρινε ο περιφερειακος διευθυντης (εκει πηγαινε η αιτηση μου οταν ημουν προϊσταμενη υπηρεσιας) οτι δεν μπορει να μεινει για μια μερα ακεφαλη η υπηρεσια (πηρα αναρρωτικη και πηγα στη γιαγια).

Τι θελω να πω;
Ο προϊσταμενος εχει το δικαιωμα να αρνηθει αδεια και να αρνηθει το οποιο λογο εμεις προβαλουνε ως σοβαρο. Χρειαζεται ευελιξια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:02:05 μμ »
Μου εχουν αρνηθει αδεια οταν εκανε μια επεμβαση ο πατερας μου και χρειαζοταν καποιος να τον γυρισει απο το νοσοκομειο με αυτοκινητο, γιατι εκρινε η διευθυντρια οτι δεν ηταν σοβαρος λογος και οτι θα μπορουσε να βρεθει καποιος αλλος να το κανει αυτο (πηρα τελικα αδεια αιμοδοσιας).
Μου εχουν αρνηθει αδεια οταν πεθανε ο θειος μου και επρεπε να το πουμε στη γιαγια μου και μανα του, γιατι εκρινε ο περιφερειακος διευθυντης (εκει πηγαινε η αιτηση μου οταν ημουν προϊσταμενη υπηρεσιας) οτι δεν μπορει να μεινει για μια μερα ακεφαλη η υπηρεσια (πηρα αναρρωτικη και πηγα στη γιαγια).

Τι θελω να πω;
Ο προϊσταμενος εχει το δικαιωμα να αρνηθει αδεια και να αρνηθει το οποιο λογο εμεις προβαλουνε ως σοβαρο. Χρειαζεται ευελιξια
Δυο πιθανοτητες αν σου αρνηθει κανεις μια αδεια που χρειαζεσαι για πραγματικά σοβαρό λογο:
Α. Πας στον αμεσως επομενο διοικητικα και την ζητας απο αυτον μαζι με την εγγραφη αρνηση του διευθυντη σου
Β. Δεν πατας το ποδι στο σχολειο και δεν σου κανουν απολυτως τιποτα, το εχω δει να γινεται και αυτο! Στη χειροτερη θα σε καλεσουν να πεις το λογο που δεν πηγες, θα σου πουν να μην το ξανα κανεις ή στην εσχατη περιπτωση που θα πεσεις σε εντελως στραβο ανθρωπο θα σου κανουν κρατηση μιας μερας μισθου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:15:17 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:12:28 μμ »
Δυο πιθανοτητες αν σου αρνηθει κανεις μια αδεια που χρειαζεσαι για σοβαρο λογο:
Α. Πας στον αμεσως επομενο διοικητικα και την ζητας απο αυτον μαζι με την εγγραφη αρνηση του διευθυντη σου
Β. Δεν πατας το ποδι στο σχολειο και δεν σου κανουν απολυτως τιποτα, το εχω δει να γινεται και αυτο! Στη χειροτερη θα σε καλεσουν να πεις το λογο που δεν πηγες, θα σου πουν να μην το ξανα κανεις ή στην εσχατη περιπτωση που θα πεσεις σε εντελως στραβο ανθρωπο θα σου κανουν κρατηση μιας μερας μισθου


Ο περιφερειακος ενεκρινε τις αδειες στη δευτερη περιπτωση

Δεν υπαρχει πιο ανωτερος. Μονο ο υπουργος μετα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:22:29 μμ »
Δυο πιθανοτητες αν σου αρνηθει κανεις μια αδεια που χρειαζεσαι για σοβαρο λογο:
Α. Πας στον αμεσως επομενο διοικητικα και την ζητας απο αυτον μαζι με την εγγραφη αρνηση του διευθυντη σου
Β. Δεν πατας το ποδι στο σχολειο και δεν σου κανουν απολυτως τιποτα, το εχω δει να γινεται και αυτο! Στη χειροτερη θα σε καλεσουν να πεις το λογο που δεν πηγες, θα σου πουν να μην το ξανα κανεις ή στην εσχατη περιπτωση που θα πεσεις σε εντελως στραβο ανθρωπο θα σου κανουν κρατηση μιας μερας μισθου

Υπάρχουν και  άλλου είδους άδειες που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς , όπως αναφέρει και η emmaki.
Τα παραπάνω τα βρίσκω λίγο ακραία. Να μην πάω στο σχολείο με το έτσι θέλω; Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ. Όχι πως δεν έχω ακούσει για  περιπτώσεις που έλειπαν μήνες χωρίς άδεια και δεν τους έχουν κάνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 12:00:14 πμ »
Αν υπάρχει σοβαρός λόγος, τον λες. Αν σου πει όχι, είναι γελοίος, αλλά όντως υπάρχουν άλλες άδειες που δεν μπορεί να αρνηθεί.
Το να μην θες να πεις τον λόγο αλλά να θεωρείς και αυτονόητο ότι θα λείπεις από τη δουλειά χωρίς να μπορεί να κρίνει ο προϊστάμενός σου ότι εχεις λόγο να λείψεις, είναι ακραίο και το φάουλ είναι του εργαζομένου.

Αν κάποιος πρέπει να λείψει νωρίτερα από τις 15ημερες διακοπές των  Χριστουγέννων, καλό θα ήταν να έχει μια σοβαρή αιτιολόγηση να δώσει. Δεν είναι οι μ@@@ του σχολείου όσοι θα κάνουν μάθημα με τα παιδιά στα κάγκελα, ειδικά αν είναι και άλλα άτομα μακριά από τον τόπο συμφερόντων τους.

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 02:59:50 πμ »
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου λύσει την απορία:
Στο βιβλίο πρακτικών αναφέρεται ότι "οι συνάδελφοι Χ και Ψ απουσίαζαν με άδεια, ενώ ο συνάδελφος Υ με άδεια από τον Διευθυντή. Η συνάδερφος Ω ήταν νομίμως κωλυόμενη.
1. Τι είναι η άδεια από τον Διευθυντή;;;
2. Για ποιους λόγους μπορεί κάποιος να είναι νομίμως κωλυόμενος και να μην υπάρχει αντίστοιχη άδεια;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.