*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126234 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 02:32:19 μμ »
Καλησπέρα.....

Είμαι αναπληρώτρια και έχω σοβαρό πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου με αποτέλεσμα να πρέπει να μείνω στο κρεβάτι.
Βρίσκομαι και εγώ στη δύσκολη θέση της γραφειοκρατίας και του ελληνικού παραλογισμού.
Το έψαξα αρκετά μπορώ να πω το πρόβλημα με την μισθοδοσία και την προυπηρεσία και έχω κάνει κάποιες μικρές κινήσεις για να πάψει η αδικία αυτή. Έχω θέσει ερώτημα στον υφυπουργό κ Παλαιοθεοδώρου για τις ανακοινώσεις που είχε κάνει στη βουλή την 1η Φεβρουαρίου και ίσως έχω κάποια απάντηση από βδομάδα.
Καλό βέβαια θα είναι όσοι ποιό πολλοί πιέσουμε, τα αποτελέσματα ίσως είναι καλύτερα.
Δε μπορώ να διανοηθώ πλέον και πρέπει όλοι να το συνειδητοποιήσουν, ότι δε θα πληρωνόμαστε επειδή αρρωστήσαμε και δε θα μπαίνει ούτε η προυπηρεσία...Αλλά δε μας απολύουν....Και τι μας κρατάνε τότε? Δεν είναι σα να έχουμε απολυθεί?
Εγώ θα συνεχίσω να προσπαθώ να αναιρηθούν οι αδικίες αυτές και παρακαλώ όποια συνάδελφος θέλει να συμμετάσχει στην προσπάθεια αυτή ας μου στείλει μήνυμα...
Φτάνει πια με υπαλλήλους 2 ταχυτήτων.....
Οι αναπληρωτές πλέον δεν καλύπτουν προσωρινά κενά αλλά πάγιες θέσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:51:19 μμ »
Και εγω σε εγκυμοσυνη ειμαι αναπληρωτρια και παιρνω συνεχομενες αδειες.Πριν λιγες μερες  συμφωνα με δημοσιευμα του  alfavita μετα απο ερωτηση βουλευτη ο υφυπουργος απαντησε πως θα πληρωθουμε κανονικα και θα υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση για προσμετρηση της προυπηρεσιας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2013, 01:01:57 μμ από βερα »

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 01:08:05 μμ »
Το γνωρίζω. Βέβαια τίποτε δεν ισχύει αν δεν υπάρξει ρύθμιση και δε σταλεί στις δευτεροβάθμιες.
Έχω κάνει το ερώτημα στη γραμματέα του υφυπουργού για τις κινήσεις τους και είπαν ότι θα μου απαντήσουν εντός της
εβδομάδας.
Εάν δεν πιέζουμε συνεχώς δυστυχώς θα μείνουμε στα λόγια....

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 01:43:51 μμ »
Καλημέρα...

Επικοινώνησα με το υπουργείο και από ότι μου έδωσαν να καταλάβω δεν  προτίθενται να αλλάξουν κάτι. Εγώ θα τους ενοχλώ συνέχεια στο τηλ 2103443654 (γραμματεία του υφυπουργού).Θα στείλω και εγγράφως το ερώτημα για την προϋπηρεσία αύριο, όπως επίσης θα προσπαθήσω να το κοινοποιήσω και στα διάφορα εκπαιδευτικά blog. Καλό θα είναι να ενοχλείτε και εσείς εάν μπορείτε στο παραπάνω τηλ μήπως και καταφέρουμε κάτι….

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:19 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 03, 2013, 07:18:18 μμ »
Το μισθολογικό και ασφαλιστικό θέμα δεν αφορά το υπουργείο παιδείας, αλλά το υπουργείο εργασίας και έχει να κάνει με τον ασφαλιστικό φορέα (ΙΚΑ) και την εργατική νομοθεσία. Στο θέμα των αμοιβών δηλαδή δεν μπορεί το υπουργείο παιδείας από μόνο του, αλλά θα πρέπει να είναι συνολικότερη πολιτική επιλογή. Ευθύνη του Υπουργείου είναι η αναγνώριση ή όχι της προϋπηρεσίας και βέβαια είναι αρνητική επιλογή. Η μητρότητα πρέπει να πριμοδοτείται και ίσως θα έπρεπε να δούνε το θέμα των αμοιβών ξεχωριστά για τις άδειες εγκυμοσύνης, γιατί λειτουργεί ως αντικίνητρο στον ιδιοωτικό τομέα το υφιστάμενο καθεστώς.

Αποσυνδεδεμένος dimkat77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 21, 2013, 02:38:39 μμ »
Καλημέρα,

είχανε πει κατι για ρύθμιση σε ο,τι αφορά τις άδειες για επαπειλούμενη κύηση και την προσμέτρηση της υπηρεσίας...έχει ακούσει κάτι νεότερο κάποιος..;Νομίζω πως το θέμα  έχει ξεχαστεί λιγάκι... :'( :( >:(!
Κ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 21, 2013, 02:46:50 μμ »
Μία παρέμβαση ορθής γραφής.. ο τίτλος καλύτερα να αλλάζε σε "... αναπληρωτριών", για να μη δημιουργούνται φρούδες ελπίδες σε άνδρες αναπληρωτές για τέτοιες άδειες   :P  (κανένας φιλόλογος τόσο καιρό δεν το παρατήρησε;  ::)  )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 05, 2013, 11:01:47 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς τι ισχύει τελικά για την αναρρωτική έως 15 ημέρες? πληρωνόμαστε, προσμετρούνται τα μόρια προυπηρεσίας?

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:55:10 μμ »
Γεια σας, παιδιά!
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω αν μπορεί τελικά να δοθεί άδεια σε αναπληρώτριες λόγω επαπειλούμενης κύησης (εννοείται πως δεν αναφέρομαι στον ...εαυτό μου)!  ;D Αν θυμάμαι καλά, κάτι είχαν πάει να κάνουν ώστε στους αναπληρωτές, όταν παίρνουν πάνω από 15 μέρες αναρρωτικής να καταγγέλλεται η σύμβασή τους, ισχύει ακόμα αυτό;
Μισθολογικά και λοιπά, τι ισχύει;
Θα εκτιμούσαμε πολύ μια απάντηση, κατά προτίμηση με σχετική αναφορά στον νόμο ή σε νομοθετική ρύθμιση. Έχω ψάξει, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι...
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2013, 01:21:01 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:20:31 μμ »
Η άδεια επ' απειλούμενης κύησης (όχι η άδεια κυήσεως η κανονική, την οποία δικαιούται κανονικά η αναπληρώτρια) θεωρείται αναρρωτική. Για τις 15 πρώτες ημέρες πληρώνεσαι ο,τι ισχύει και για τους υπόλοιπους συμβασιούχους ορισμένου χρόνου. (3 ημέρες με 1/2 των αποδοχών και τις υπόλοιπες 12 με διαφορά αποδοχών, δηλαδή αφαιρείται το ποσό που επιδοτείσαι από το ΙΚΑ). Πάνω από 15 ημέρες ο εργοδότης (δηλαδή το υπουργείο) δεν σε πληρώνει τίποτα. Θεωρείται άδεια άνευ αποδοχών κατά κάποιο τρόπο.  Γ

Για την προϋπηρεσία,  οι πρώτες 15 ημέρες (που πληρώνεσαι και από τον εργοδότη δηλαδή) μετράνε κανονικά. Μετά τις 15 όμως όχι. Τώρα από όσο γνωρίζω στην περίπτωση της άδειας επ' απειλούμενης δεν μπορεί να σου διακόψει τη σύμβαση. Για τη διακοπή της σύμβασης θα πρέπει να επικαλεστεί άσκοπη χρήση αναρρωτικών, δόλια χρήση τους κλπ.  Αν πρόκειται για αληθινή επ' απειλούμενη νομόζω πως δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Παραθέτω τη σχετική εγκύκλιο

http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/anaplirotes_adeia.pdf
Στις τελευταίες δυο σειρές αναφέρεται οτι ο διευθυντής ΔΔΕ δεν μπορεί να διακόψει τη σύμβαση σου όταν έχεις άδεια επ' απειλούμενης.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:24:10 μμ »
 Συμφωνώ κι εγώ οτι δεν μπορεί σε αυτή την περίπτωση να επικαλεστεί δόλο! Αυτό μπορεί να γίνει σε άλλες περιπτώσεις, όπως επανειλημμένες μικρής διάρκειας αναρρωτικές κλπ.
  

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:37:08 μμ »
Στις τελευταίες δυο σειρές αναφέρεται οτι ο διευθυντής ΔΔΕ δεν μπορεί να διακόψει τη σύμβαση σου όταν έχεις άδεια επ' απειλούμενης.

Αυτό εντάσσεται σε νόμο που ισχύει για όλες τους εργαζόμενες.
Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν. 1483/1984, απαγορεύεται η λύση της σύμβασης εργασίας εγκύου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:07:51 πμ »
Περαστικέ και όλα τα παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
Ειδικά εσύ, περαστικέ, έγραψες!
(Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, μόλις τώρα μπήκα από χτες.) :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:39:43 πμ »
Η άδεια επ' απειλούμενης κύησης (όχι η άδεια κυήσεως η κανονική, την οποία δικαιούται κανονικά η αναπληρώτρια) θεωρείται αναρρωτική. Για τις 15 πρώτες ημέρες πληρώνεσαι ο,τι ισχύει και για τους υπόλοιπους συμβασιούχους ορισμένου χρόνου. (3 ημέρες με 1/2 των αποδοχών και τις υπόλοιπες 12 με διαφορά αποδοχών, δηλαδή αφαιρείται το ποσό που επιδοτείσαι από το ΙΚΑ). Πάνω από 15 ημέρες ο εργοδότης (δηλαδή το υπουργείο) δεν σε πληρώνει τίποτα. Θεωρείται άδεια άνευ αποδοχών κατά κάποιο τρόπο.  Γ

Για την προϋπηρεσία,  οι πρώτες 15 ημέρες (που πληρώνεσαι και από τον εργοδότη δηλαδή) μετράνε κανονικά. Μετά τις 15 όμως όχι. Τώρα από όσο γνωρίζω στην περίπτωση της άδειας επ' απειλούμενης δεν μπορεί να σου διακόψει τη σύμβαση. Για τη διακοπή της σύμβασης θα πρέπει να επικαλεστεί άσκοπη χρήση αναρρωτικών, δόλια χρήση τους κλπ.  Αν πρόκειται για αληθινή επ' απειλούμενη νομόζω πως δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Παραθέτω τη σχετική εγκύκλιο

http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/anaplirotes_adeia.pdf
Στις τελευταίες δυο σειρές αναφέρεται οτι ο διευθυντής ΔΔΕ δεν μπορεί να διακόψει τη σύμβαση σου όταν έχεις άδεια επ' απειλούμενης.

και με την προυπηρεσία των ανω των 15 ημερών αναρρωτικής τι γίνεται;προσμετράται εφοσον δε λήγει η σύμβαση ή όχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.