*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 16, 2013, 08:45:28 πμ »
Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, από όσο γνωρίζω δεν προσμετράται. Στην ουσία το μόνο που "κερδίζεις" είναι οτι δεν διακόπτεται η σύμβαση σου και παίρνεις κάποια επιδότηση από το ΙΚΑ για κάποιο διάστημα ακόμα (ανάλογα και με το πόσα ένσημα έχεις0.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:04:47 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 16, 2013, 09:00:17 πμ »
Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, από όσο γνωρίζω δεν προσμετράται. Στην ουσία το μόνο που "κερδίζεις" είναι οτι δεν διακόπτεται η σύμβαση σου και παίρνεις κάποια επιδότηση από το ΙΚΑ για κάποιο διάστημα ακόμα (ανάλογα και με το πόσα ένσημα έχεις0.

ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 27, 2013, 05:46:34 μμ »
Μια ερώτηση για αναπληρώτρια σε επαπειλούμενη κύηση. Αν εξαντλήσει όλο το χρόνο σε άδειες ανευ αποδοχών όπου δεν θα προσμετράται η προυπηρεσία , μετά όταν θα δικαιούται χρονικά την άδεια κύησης και λοχείας θα πληρωθεί για αυτούς τους 4 μήνες και η προυπηρεσία θα μετρήσει για 4 μήνες;

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 30, 2013, 08:35:45 μμ »
Καλησπέρα.Ξέρω πως το αρχικό θέμα είναι η επαπειλούμενη άδεια αλλά γνωρίζει κανείς αν δικαιούνται οι αναπληρώτριες την 6μηνη άδεια ανατροφής απο οαεδ? και αν ναι τι γίνεται με την προυπηρεσία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:04:47 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:07:10 πμ »
Μια ερώτηση για αναπληρώτρια σε επαπειλούμενη κύηση. Αν εξαντλήσει όλο το χρόνο σε άδειες ανευ αποδοχών όπου δεν θα προσμετράται η προυπηρεσία , μετά όταν θα δικαιούται χρονικά την άδεια κύησης και λοχείας θα πληρωθεί για αυτούς τους 4 μήνες και η προυπηρεσία θα μετρήσει για 4 μήνες;

Για την προϋπηρεσια δεν ξερω, αλλά κατα την αδεια κυησης και λοχειας δε νομιζω οτι πληρωνεται απο τον εργοδοτη αλλά απο το ΙΚΑ.

Καλησπέρα.Ξέρω πως το αρχικό θέμα είναι η επαπειλούμενη άδεια αλλά γνωρίζει κανείς αν δικαιούνται οι αναπληρώτριες την 6μηνη άδεια ανατροφής απο οαεδ? και αν ναι τι γίνεται με την προυπηρεσία?

Το Υπουργειο Παιδειας θεωρει οτι δεν τη δικαιουνται, ισχυριζομενο παραλογα οτι "με το 6μηνο του ΟΑΕΔ ο νομοθετης ηθελε να προστατεψει τη μητροτητα στον ιδιωτικο τομεα". Πραγματικα εντελως παραλογος ισχυρισμος, αφου οι αναπληρωτριες δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι αλλά εργαζονται με συμβαση ιδιωτικου δικαιου και ΙΚΑ, που σημαινει οτι εμπιπτουν στην προθεση του νομοθετη να δωσει οσο μπορει στις μητερες και τα βρεφη του ιδιωτικου τομεα τα οφελη που απολαμβανουν οι μητερες και τα βρεφη του δημοσιου τομεα! Αλλά αν δεν κινηθουν καποιοι δικαστικα, δεν προκειται ν'αλλαξει απο μονο του σταση το Υπουργειο.

Το Υπουργειο Παιδειας ηδη αλλαξε τη σταση του οσον αφορα στο υπολοιπο της αδειας ανατροφης για το πρωτο τεκνο, το οποιο ο υπαλληλος πλεον δε χανει κατα τη γεννηση δευτερου τεκνου, αλλά προστιθεται αθροιστικα μετα τη δευτερη αδεια ανατροφης. Αυτο το δικαιωμα ειναι νομοθετημενο εδω και χρονια, αλλά απο ολα τα Υπουργεια μόνο το Παιδειας δεν το εφαρμοζε αλλά εκανε τα δικα του ως συνηθως. Ισως οι πολλαπλες δικαστικες αγωγες για αυτο το θεμα να επαιξαν ρολο στην αλλαγη στασης του Υπουργειου.

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 05:59:01 μμ »
επειδη με ενδιαφερει το θεμα....
αν καταλαβα καλα οι αναπληρωτριες για την επαπειλουμενη κυηση δνε πληρωνονται και δεν τους αναγνωριζονται τα μορια... απλα το θετικο ειναι οτι δεν απολυονται?
απ το ικα για την επαπειλουμενη δεν παιρνεις τιποτα?
δεν στην αναγνωριζουν ως αναρρωτικη αδεια?

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 07:35:25 μμ »
επειδη με ενδιαφερει το θεμα....
αν καταλαβα καλα οι αναπληρωτριες για την επαπειλουμενη κυηση δνε πληρωνονται και δεν τους αναγνωριζονται τα μορια... απλα το θετικο ειναι οτι δεν απολυονται?
απ το ικα για την επαπειλουμενη δεν παιρνεις τιποτα?
δεν στην αναγνωριζουν ως αναρρωτικη αδεια?


Ψαξε το μεσα απο το συλλογο που ανηκεις. Μην το αφηνεις στο τι λενε. Παντως οι συλλογοι δεν το δεχονται ως νομιμο.

Μεχρι το 2010 επερναν κανονικα την προυπηρεσια απο επαπειλουμενη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2013, 07:39:17 μμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #189 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:09:07 μμ »
 Η ερωτηση μου μπορει να σας φανει χαζη,αλλα αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι ειμαι ασχετη. Εαν το καλοκαιρι μεινω εγκυοσ και δεν παω αναπληρωτρια απο Σεπτεμβρη(δεν κανω χαρτια) δικαιουμαι να παρω απο το ΙΚΑ τα επιδοματα λοχειας κ κυησης? Απο τα ενσημα που εχω απο τα προηγουμενα ετη που δουλευα σαν αναπληρωτρια? γιατι αν ισχυει κατι τετοιο δεν αξιζει να μπεις στον κοπο καν να πας να παρουσιαστεις στην Α βαθμια ή Β βαθμια.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #190 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:18:01 μμ »
Η ερωτηση μου μπορει να σας φανει χαζη,αλλα αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι ειμαι ασχετη. Εαν το καλοκαιρι μεινω εγκυοσ και δεν παω αναπληρωτρια απο Σεπτεμβρη(δεν κανω χαρτια) δικαιουμαι να παρω απο το ΙΚΑ τα επιδοματα λοχειας κ κυησης? Απο τα ενσημα που εχω απο τα προηγουμενα ετη που δουλευα σαν αναπληρωτρια? γιατι αν ισχυει κατι τετοιο δεν αξιζει να μπεις στον κοπο καν να πας να παρουσιαστεις στην Α βαθμια ή Β βαθμια.
Συναδέλφισσα,για τις άδειες των συμβασιούχων εκπαιδευτικών-αναπληρωτών υπάρχει η γνωμοδότηση 1470/22-12-2008 του Νομικού συμβούλου του Υπουργείου Παιδείας.Βρες την να την διαβάσεις,γιατί έτσι όπως τα λες δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #191 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:26:43 μμ »
Η ερωτηση μου μπορει να σας φανει χαζη,αλλα αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι ειμαι ασχετη. Εαν το καλοκαιρι μεινω εγκυοσ και δεν παω αναπληρωτρια απο Σεπτεμβρη(δεν κανω χαρτια) δικαιουμαι να παρω απο το ΙΚΑ τα επιδοματα λοχειας κ κυησης? Απο τα ενσημα που εχω απο τα προηγουμενα ετη που δουλευα σαν αναπληρωτρια? γιατι αν ισχυει κατι τετοιο δεν αξιζει να μπεις στον κοπο καν να πας να παρουσιαστεις στην Α βαθμια ή Β βαθμια.

Για να μπορέσεις να πάρεις τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας θα πρέπει να έχεις συμπληρωμένες 200 ημέρες εργασίας τα δύο τελευταία χρόνια πριν από την ημερομηνία του τοκετού. Οπότε μετράς και πράττεις αναλόγως.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #192 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:01:53 μμ »
Περιπου ποσα ενσημα περνουμε απο μια σχολικη χρονια που δουλευουμε σαν αναπληρωτες? Απο Οκτωβριο π.χ. μεχρι 21 Ιουνιου που ληγει κ η συμβαση μας? Γιατι αν χρειαστει να παρουσιαστουμε στην Α βαθμια (Σεπτεμβρη)κ ξεκινησουμε μετα τισ 10 ημερες που πρεπει να παμε στο σχολειο,τισ αναρρωτικες μεχρι να γεννησουμε, συμπληρωνουμε τα 200 ενσημα? Γιατι οπως διαβασα παραπανω, στις αναρρωτικες δεν προσμετρατε πλεον, ουτε προυπηρεσια, ουτε τα ενσημα.ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #193 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 03:04:06 μμ »

Κάθε μήνας έχει 25 ένσημα. Οι 9 μήνες (συμπληρωμένοι, από Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο) είναι 225 ένσημα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι υπολογίζονται τα ένσημα της τελευταίας διετίας.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #194 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 03:42:43 μμ »
Κάθε μήνας έχει 25 ένσημα. Οι 9 μήνες (συμπληρωμένοι, από Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο) είναι 225 ένσημα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι υπολογίζονται τα ένσημα της τελευταίας διετίας.
[/q   

Ευχαριστω πολυ! Αρα τον 2ο χρονο εαν δε δουλεψουμε δεν υπαρχει προβλημα.τα ενσημα μας ειναι ηδη συμπληρωμενα απο τον 1ο χρονο.Οποτε δικαιουμαστε επιδομα λοχειας κ κυησης. το λεω αυτο γιατι μια γνωστη μου,πηρε αυτα τα επιδοματα το καλοκαιρι που εμεισ οι αναπληρωτες δεν εργαζομαστε.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #195 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 05:08:10 μμ »
Κάθε μήνας έχει 25 ένσημα. Οι 9 μήνες (συμπληρωμένοι, από Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο) είναι 225 ένσημα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι υπολογίζονται τα ένσημα της τελευταίας διετίας.
[/q   

Ευχαριστω πολυ! Αρα τον 2ο χρονο εαν δε δουλεψουμε δεν υπαρχει προβλημα.τα ενσημα μας ειναι ηδη συμπληρωμενα απο τον 1ο χρονο.Οποτε δικαιουμαστε επιδομα λοχειας κ κυησης. το λεω αυτο γιατι μια γνωστη μου,πηρε αυτα τα επιδοματα το καλοκαιρι που εμεισ οι αναπληρωτες δεν εργαζομαστε.

απ'ότι θυμάμαι,το μοναδικό επίδομα που "απαιτεί" να είσαι σε ενεργή σχέση εργασίας είναι το συμπληρωματικό βοήθημα του οαεδ το οποίο το λαμβάνεις αφότου λάβεις τα επιδόματα κύησης και λοχείας(μητρότητας) από το ικα γιαυτό και χρειάζεται και βεβαίωση επιδομάτων μητρότητας του ικα
γιαυτο και η γνωστή σου έλαβε επίδομα λοχείας και κύησης ούσα άνεργη.αυτό από τον οαεδ το έλαβε;Εξάλλου τα επιδοματα λοχείας και κύησης τα λαμβάνεις βάσει ενσήμων και όχι βάσει σύμβασης!Ελπίζω να βοήθησα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.