*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #196 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 08:40:09 μμ »
απ'ότι θυμάμαι,το μοναδικό επίδομα που "απαιτεί" να είσαι σε ενεργή σχέση εργασίας είναι το συμπληρωματικό βοήθημα του οαεδ το οποίο το λαμβάνεις αφότου λάβεις τα επιδόματα κύησης και λοχείας(μητρότητας) από το ικα γιαυτό και χρειάζεται και βεβαίωση επιδομάτων μητρότητας του ικα
γιαυτο και η γνωστή σου έλαβε επίδομα λοχείας και κύησης ούσα άνεργη.αυτό από τον οαεδ το έλαβε;Εξάλλου τα επιδοματα λοχείας και κύησης τα λαμβάνεις βάσει ενσήμων και όχι βάσει σύμβασης!Ελπίζω να βοήθησα!

α μπραβο! αυτο ηθελα να μαθω mitsy! αν δικαιουμαστε αυτα τα επιδοματα εαν δεν δουλευουμε κ δεν κανουμε χαρτια για αναπληρωση.αρα η απαντηση ειναι ναι, τα δικαιουμαστε. Καποια χρηματα γυρω στα 350e που διαβασα οτι παιρνουμε καθε μηνα απο το ΙΚΑ,αν ειμαστε ανεργοι τα δικαιουμαστε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #197 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 09:14:40 μμ »
Εν ολιγης, περνουμε καποια χρηματα (επιδοματα) παραπανω αν ''εργαζομαστε'' με συνεχομενη επαπειλουμενη αδεια ή δικαιουμαστε τα ιδια ως ανεργες κ στο σπιτι μας? Αυτη ειναι η απορια μου. Αφου ετσι κ αλλιωσ την προυπηρεσια την εχουν κοψει κ ενσημα δεν παιρνουμε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #198 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 10:42:54 μμ »

Εν ολίγοις, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική Emili83 διότι κάποιος αν είναι άνεργος μπορεί να δικαιούται επίδομα ανεργίας και κάποιος όχι. Από την άλλη, άδεια για επαπειλούμενη κύηση δεν υπάρχει για τις αναπληρώτριες (πέραν των 15 της αναρρωτικής) οπότε θα είναι σαν άδεια άνευ αποδοχών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #199 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 03:04:02 μμ »
Εν ολίγοις, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική Emili83 διότι κάποιος αν είναι άνεργος μπορεί να δικαιούται επίδομα ανεργίας και κάποιος όχι. Από την άλλη, άδεια για επαπειλούμενη κύηση δεν υπάρχει για τις αναπληρώτριες (πέραν των 15 της αναρρωτικής) οπότε θα είναι σαν άδεια άνευ αποδοχών.

ναι το γνωριζω οτι δε δικαιουμαστε αδεια επαπειλουμενης, μονο αναρρωτικες χωρις ενσημα,προυπηρεσια κ αποδοχεσ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:35 »

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:40:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση εγκυμοσύνης αναπληρώτριας εκτός των αδειών αλλά δε βρήκα αντίστοιχο θέμα. Αν διανύω εγκυμοσύνη και με καλέσουν επαρχία, δικαιούμαι βελτίωση θέσης ή αλλαγή ώστε να έρθω κοντά στο σπίτι μου; Γιατί φοβάμαι μη δηλώσω επαρχία και τρέχω μόνη στην άλλη άκρη της Ελλάδας.... Γνωρίζει κανείς αν και τι προβλέπεται σε μια τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 05, 2014, 01:39:34 μμ »
Καλημέρα και από εμένα.
Το θέμα είναι πολύ χρήσιμο καθώς όλο και περισσότερες αναπληρώτριες βρίσκονται αντιμέτωπες με προβλήματα κύησης και δεν γνωρίζουνε τι ακριβώς προβλέπεται σχετικά με πολλά ζητήματα σχετικά με άδειες, μόρια κλπ.
Διαβάζω εδώ και πολύ ώρα το θέμα και έχω καταλήξει στα εξής βασικά σημεία: αν παρουσιαστεί πρόβλημα στην κύηση μιας αναπληρώτριας μπορεί να εξαντλήσει την άδεια που δικαιούται δηλαδή 15 ημέρες αναρρωτική (για μερικές από τις οποίες πληρώνεται από τη διέυθυνση όπου ανήκει και για τις υπόλοιπες από το Ικα) και από εκεί και πέρα θα πρέπει αν συνεχίζεται το πρόβλημα να παίρνει συνεχόμενες άδειες άνευ αποδοχών.
θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω αν για αυτούς τους μήνες που παίρνει μια αναπληρώτρια άνευ αποδοχών από τη διεύθυνσή της μήπως δικαιούται κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ; Διάβασα εδώ ότι παλαιότερα παρόλο που δεν πληρωνόσουν από τη διέυθυνσή σου έπερνες ένα επίδομα από το ΙΚΑ ανάλογα με τα ένσυμα που είχες και ανάλογα με το μηνιαίο μισθό σου. Τώρα όμως δεν ξέρω τι γίνεται και σε όσους αρμόδιους του ΙΚΑ να πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω ο καθε ένας λέει το δικό του. Άλλος λέει ότι δεν πληρώνει το ΙΚΑ τις αναρρωτικές ανευ αποδοχών, άλλος λεει και βέβαια τις πληρώνει. Ξέρει μήπως καμία σας κάτι; Αν ναί τι διαδικασία χρειάζεται;  Αν ξέρετε κάτι παραθέστε το σας παρακαλώ γιατί οι  καιροί είναι δύσκολοι και δυστυχώς από μόνοι τους οι αρμόδιοι δεν λένε τίποτα, πρέπει εμείς να ψάξουμε να το βρούμε και άγιος ο Θεός.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 05, 2014, 02:56:03 μμ »
H αλλαγή είναι στην προσμέτρηση προϋπηρεσίας. Πέραν των 15 ημερών δεν προστίθεται.
Όσο για το ΙΚΑ, να ρωτήσεις το κοντινό σου κατάστημα σχετικά με την ανευ αποδοχών.
Οι 15 ημέρες πληρώνονται νομίζω μισές από τον εργοδότη και μισές από το ΙΚΑ και μετρούν σαν μέρες εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 05, 2014, 03:00:13 μμ »
Καλημέρα και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου....

Στην ίδια θέση βρέθηκα κι εγώ πέρυσι. ΕΆν έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια δικαιούσαι γύρω στα 750 ευρώ το μήνα από το Ικα .. Σου γράφει ο γιατρός του ΙΚΑ την άδεια , μετά πηγαίνεις τα χαρτιά στη δευτεροβάθμια ,ξαναπάς στο ΙΚΑ και καταθέτεις το χαρτί που θα σου δώσει η δευτεροβάθμια. Για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά τη γέννα που δικαιούμαστε άδεια κυήσεως και τοκετού, είτε δουλεύεις είτε όχι δικαιούσαι γύρω στα 1200 για την πρώτη άδεια και 1300 για τη δεύτερη. Εάν γεννήσεις και δεν έχεις απολυθεί ακόμη από το σχολείο δικαιούσαι και ένα συμληρωματικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ γύρω στα 1000 ευρώ. Όλα αυτά με την προυπόθεση των 200 ενσήμων τα τελευταία 2 χρόνια.

Με το καλό

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:59:20 πμ »
Ελενίτσα1 και kyax σας ευχαριστώ πολύ γαι τις απαντήσεις σας, kuax  ειδικά εσύ τα έγραψες πολύ αναλυτικά. Ευχαριστώ για τις ευχές σου και εύχομαι να πήγαν όλα καλά με εσένα και το μωράκι σου. Να σας ρωτήσω κορίτσια αν ξέρετε και κάτι άλλο, εγώ έχω πάρει ανευ αποδοχών απο το Φεβρουάριο αλλά δεν το ήξερα νωρίτερα να ρωτήσω για το επίδομα ασθενείας για το οποίο μιλάμε. Λέτε αμα πάω τώρα να μου δώσουνε το επίδομα Φεβρουαρίου ή έχει χαθεί λέτε;
Επίσης, kuax ανέφερες το εξής: "Για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά τη γέννα που δικαιούμαστε άδεια κυήσεως και τοκετού, είτε δουλεύεις είτε όχι δικαιούσαι γύρω στα 1200 για την πρώτη άδεια και 1300 για τη δεύτερη". Εγώ την πρώτη την παίρνω κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, οπότε είμαι οκ, αλλά κατά τη δεύτερη θα είμαι άνεργη, οπότε τη δικαιούμαι πιστεύεις;; όσο για το επίδομα από τον οαεδ που ανέφερες τα 1000 ευρώ αυτά μάλλον δεν τα παίρνω γιατί τότε θα είμαι άνεργη... Και πάλι κορίτσια και ειδικά kuax ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εύχομαι ότι καλύτερο για τα μωράκια σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 01:01:08 πμ από sweet dream »
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:36:53 μμ »
Δικαιούσαι τα χρήματα και ας είσαι ανεργη. Θα παίρνεις και το ταμείο ανεργιας.για να πάρεις τα χρήματα που έχεις χάσει ,εάν έχεις την άδεια από γιατρό του ΙΚΑ μπορείς έχω την εντύπωση να την καταθέσεις εντός ενός μήνα .ρωτα και στο ΙΚΑ καλού κακού.εμενα πήγανε όλα καλά και σου εύχομαι το ίδιο.επειδη πήρα τηλ σε πολλά ΙΚΑ για πληροφορίες ποιο κατατοπιστικό είναι το ΙΚΑ μεσολογγιου

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 06, 2014, 11:59:57 μμ »
Δικαιούσαι τα χρήματα και ας είσαι ανεργη. Θα παίρνεις και το ταμείο ανεργιας.για να πάρεις τα χρήματα που έχεις χάσει ,εάν έχεις την άδεια από γιατρό του ΙΚΑ μπορείς έχω την εντύπωση να την καταθέσεις εντός ενός μήνα .ρωτα και στο ΙΚΑ καλού κακού.εμενα πήγανε όλα καλά και σου εύχομαι το ίδιο.επειδη πήρα τηλ σε πολλά ΙΚΑ για πληροφορίες ποιο κατατοπιστικό είναι το ΙΚΑ μεσολογγιου


Σε υπερ ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεις... Σήμερα έπερνα όλο το πρωι στο ΙΚΑ της περιοχής μου και στην Αθήνα στα κεντρικά και δεν το σηκωνε κανείς, ούτε ένας... Από ότι κατάλαβα μου λες ότι δικαιούμαι και το επίδομα κυοφορίας (πριν τον τοκετό) και το επίδομα λοχείας (μετά τον τοκετό) και ας είμαι άνεργη μετά. Καλά κατάλαβα έ?? Λές να δικαιούμαι και το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ (τα 1000 ευρώ)?? Πάντως για επίδομα ανεργίας, δύσκολο να τα μαζέψω τα ένσυμα από τη στιγμή που η άδεια άνευ αποδοχών δεν επιφέρει ένσυμα.  Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι και να είσαι καλά!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος helengeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:33:12 πμ »
Και από τον ΟΑΕΔ δικαιούσαι το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, απλώς δεν θα είναι 1000 ευρώ. Θα είναι λιγότερα αλλά γιατί να τα χάσεις.Εμένα μου έδωσαν πρόπερσι για 17 μέρες που είχα ενεργή σύμβαση κοντά στα 250 ευρώ. Ό,τι δικαιούσαι να το πάρεις, μην τους το χαρίσεις. Όλα να παν καλά σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:12:49 μμ »
Και από τον ΟΑΕΔ δικαιούσαι το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, απλώς δεν θα είναι 1000 ευρώ. Θα είναι λιγότερα αλλά γιατί να τα χάσεις.Εμένα μου έδωσαν πρόπερσι για 17 μέρες που είχα ενεργή σύμβαση κοντά στα 250 ευρώ. Ό,τι δικαιούσαι να το πάρεις, μην τους το χαρίσεις. Όλα να παν καλά σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα το ψάξω και στον ΟΑΕΔ να δω και πόσο είναι και ας είναι και λιγότερα από 1000, ό,τι μπορούμε να εξοικονομήσουμε για τα μικρούλια μας καλό είναι... Σε ευχαριστώ και πάλι και εσύ ό,τι επιθυμείς!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:03:39 μμ »
Το ποσό που δικαιούσαι από το ΟΑΕΔ το παίρνεις μόνο αν έχεις ενεργή σύμβαση και 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.