*

Ψηφοφορία

Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;

μία
85 (32.9%)
δύο
55 (21.3%)
τρεις
41 (15.9%)
τέσσερις
19 (7.4%)
πέντε
9 (3.5%)
έξι
3 (1.2%)
καμμία
46 (17.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 256

Αποστολέας Θέμα: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 25065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:53:32 μμ »
Εγώ προσωπικά έδινα για 4η! φορά. Βέβαια, τις 2 πρώτες δεν είχα διαβάσει, πήγα έτσι. Και το μετανιώνω, καθώς, εάν είχα διαβάσει, ήταν πολύ πιο εύκολο να περάσω. Τα θέματα τότε ήταν διαφορετικά (αναμενόμενα) και για νορμάλ ανθρώπους. Οπότε εγώ θεωρώ ότι ουσιαστικά αυτή η φορά ήταν η δεύτερη. Την προηγούμενη λοιπόν φορά είχα διαβάσει αρκετά θα έλεγα, ήμουν επιτυχούσα [όχι από τους τελευταίους, αλλά με πολύ καλούς βαθμούς] ενώ αυτή τη φορά μια από τα ίδια, αλλά νομίζω ότι πήγα χειρότερα από την προηγούμενη. Κανονικά θα έπρεπε να είχα πάει καλύτερα, αν σκεφτούμε ότι η ύλη ήταν σχεδόν ίδια... Λυπάμαι, αλλά νιώθω μια αηδία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:50 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:33:38 μμ »
Εγώ έδινα 2η και πάω και για 3η......

Όσο για την αηδία,με πήρε το παράπονο ρε παιδιά.......
Όταν ήμουν στη αχολή έκανα μεγάλο αγώνα για τα μαθήματα και τώρα ξαναέβλεπα μπροστά μου τα θέματα....
Γιατί ρε παιδιά?
Γιατί?
Δεν κάναμε τον αγώνα μας?
Δεν περάσαμε τα μαθήματά μας?
Γιατί πάλι?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:33:53 μμ »
Έχω δώσει 5 φορές, από το 2000 κι εξής. Δε διάβασα ουσιαστικά ποτέ, εκτός από αυτόν του 2007, όπου με μέτριο διάβασμα, παράλληλα με φροντιστήριο και ιδιαίτερα, πήρα 17,19 καθαρά μόρια. Φέτος, ως αναπληρωτής και για μεγαλύτερη σιγουριά του χρόνου, έδωσα με πρόχειρο διάβασμα και, προφανώς , όχι για θέματα εμπνευσμένα από άρρωστους εγκεφάλους, Μετανοιώνω για το ότι έδωσα. Πάντα θεωρούσα τον διαγωνισμό σαδιστικό σύστημα επιλογής, πια τον θεωρώ φασιστικό ή ό,τι άλλο χειρότερο, αν υπάρχει.
Σε όλους τους διαγωνιμούς που συμμετείχα συγκέντρωσα υψηλούς βαθμούς σε παιδαγωγικά και διδακτική και χτίκιαζα να μαζεύω τους βαθμούς στην ιστορία και στα νέα. Αγαπώ τ' αντικείμενα και προτιμώ να τα προσεγγίζω κριτικά . Άλλωστε από τα 30 ως τα 40 μου δε βρήκα ποτέ το χρόνο να τα προσεγγίσω διαφορετικά.
Εύχομαι κουράγιο σε όσους, στο μέλλον, χρειαστούν αυτή την ταπεινωτική διαδικασία. Θα μπορούσαμε, ίσως, με κοινό αγώνα να μη τη χρειαστεί ξανά κανείς.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:35:33 μμ »
τρεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:48:01 μμ »
Η 1η φορά που έδωσα ήταν το 2005 εντελώς αδιαβάστη, πήγα να δω τι παίζει απλώς. Κι έτσι για να μη με πρήζει η μάνα μου ότι δε διαβάζω, 2 μέρες πριν το διαγωνισμό διάβασα τις σχολικές εισαγωγές νέων. Αποτέλεσμα ήμουν επιτυχούσα (αν είναι δυνατόν) με 80 στο γνωστικό νέων και 65 στα αρχαία!!!
Χάρηκα η πτωχή και σκέφτηκα πως αν είμαι επιτυχούσα έστω οριακά (ΜΟ έγραψα 64 νομίζω και η βάση τότε ήταν το 60) με 0 διάβασμα, αν στον επόμενο στρωθώ θα διαπρέψω!!
Αν, δε. Στον ΑΣΕΠ 2007 διάβαζα καθημερινά πολλές ώρες, και το αποτέλεσμα επιτυχουσα μεν, μη διοριστέα δε με ΜΟ 68. Σκατά δηλ. Φέτος 3η φορά, και 2η με πολύ διάβασμα πάλι τα ίδια. Θα είμαι επιτυχούσα, αλλά μη διοριστέα και μη αναπληρώτρια μάλλον. Ίσως ωρομίσθια κι αυτό γιατί έχω μόρια από τον προηγούμενο.
Μην το ψάχνεις, άστο καλύτερα. Τα θέματα κάθε φορά γίνονται όλο και πιο περίεργα και ύπουλα. Γι' αυτό για άλλη μια φορά θα πω οτι ο ΑΣΕΠ είναι όχι 60% διαβασμα και 40% τύχη που έλεγα πριν, αλλά 50% διάβασμα και 50% τύχη, για να μην πω και παραπάνω δηλαδή θέμα τύχης.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:50:09 μμ »
Έχω δώσει 5 φορές, από το 2000 κι εξής. Δε διάβασα ουσιαστικά ποτέ, εκτός από αυτόν του 2007, όπου με μέτριο διάβασμα, παράλληλα με φροντιστήριο και ιδιαίτερα, πήρα 17,19 καθαρά μόρια. Φέτος, ως αναπληρωτής και για μεγαλύτερη σιγουριά του χρόνου, έδωσα με πρόχειρο διάβασμα και, προφανώς , όχι για θέματα εμπνευσμένα από άρρωστους εγκεφάλους, Μετανοιώνω για το ότι έδωσα. Πάντα θεωρούσα τον διαγωνισμό σαδιστικό σύστημα επιλογής, πια τον θεωρώ φασιστικό ή ό,τι άλλο χειρότερο, αν υπάρχει.
Σε όλους τους διαγωνιμούς που συμμετείχα συγκέντρωσα υψηλούς βαθμούς σε παιδαγωγικά και διδακτική και χτίκιαζα να μαζεύω τους βαθμούς στην ιστορία και στα νέα. Αγαπώ τ' αντικείμενα και προτιμώ να τα προσεγγίζω κριτικά . Άλλωστε από τα 30 ως τα 40 μου δε βρήκα ποτέ το χρόνο να τα προσεγγίσω διαφορετικά.
Εύχομαι κουράγιο σε όσους, στο μέλλον, χρειαστούν αυτή την ταπεινωτική διαδικασία. Θα μπορούσαμε, ίσως, με κοινό αγώνα να μη τη χρειαστεί ξανά κανείς.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:55:54 μμ »
30% διάβασμα, όσο γίνεται πιο μηχανιστικό, 50% σειρά συμπτώσεων ή, αλλιώς, συνομωσία του σύμπαντος, 20% μαζοχισμός. Μετά 5 ΑΣΕΠ, αυτά πιστεύω.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:59:29 μμ »
3 φορές και γω...

Οι 2 πρώτες ήταν βέβαια τζούφιες, γιατί πήγα χωρίς να έχω διαβάσει, ό,τι δηλαδή κατείχα από τα ιδιαίτερα και τίποτα παραπάνω... Το 2005 να σας πω την αλήθεια έγραψα ένα θεϊκό 97 στην ειδική διδακτική και βάση στα υπόλοιπα, εκτός ιστορίας και νέων, οπότε και ήμουν αποτυχούσα. Πολύ κοντά στη βάση, αλλά αποτυχούσα.
Ομοίως και το 2007... έγραψα πολύ καλά αρχαία, παιδαγωγικά, ειδική και νέα μέτρια και ΧΑΛΙΑ ιστορία (8.33  ;D ;D ;D)... για άλλη μία φορά κοντά στη βάση και αποτυχούσα...

Ελεγα λοιπόν εγώ τώρα με το πτωχό μου το μυαλό, ότι στον επόμενο διαγωνισμό θα ξεσκιστώ στο διάβασμα, θα 'χω και το χαρτί του μεταπτυχιακού, οπότε κουυυυυυλ!!! Μου βγήκε η πίστη, αυτό είναι αλήθεια... το χαρτί δεν πρόλαβα να το βάλω στα δικαιολογητικά, γιατί βγήκε ο βαθμός της διπλωματικής τον Δεκέμβρη (...) και ΤΕΛΙΚΑ πήγα μετρια (για το διάβασμα που είχα κάνει)...

Αντε, άλλη μια φορά να δοκιμάσω... αλλά μάλλον θα 'ναι και η τελευταία...  :(

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:08:07 μμ »
Τρίτη έδωσα κ εγώ........
Το 2000 έχασα το μόνιμο διορισμό για 10 θέσεις..τοτε μάλιστα δεν ίσχυε ο σημερινός νόμος κ άν κ είχα 15 μόρια πάνω απο τη βάση, δεν πήρα τίποτα στον ενιαίο πίνακα....... :( ούτε καν ωρομίσθια!!! >:(
στον επομενο που μπήκαν τα πολλαπλης επιλογής κ τα παπαγαλίστικα έγραψα 54,5 μισό μόριο για να πιάσω τη βάση κ τώρα μάλλον λίγο πάνω λίγο κατω θα μαι... στην καλύτερη ένα 60..
aristo συμφωνώ με όλα όσα λες..

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:13:13 μμ »
Δωστε κουραγιο σε εμας που δωσαμε για πρωτη και απ'οτι προβλεπεται θα ακολουθησει και δευτερη και τριτη...
Ας ελπισουμε οτι καποτε θα αλλαξει αυτο το σαδιστικο συστημα επιλογης οπως ειπε και ο Αριστος.Αντε μια φορα ακομη.Θελω να πιστευω οτι καποια μετρα θα ληφθουν και θα αλλαξει αυτο επιτελους!Εστω συνεχιση,αλλα αυξηση των θεσεων,αλλαζοντας το εκπαιδευτικο συστημα εξ ολοκληρου.Κατι πρεπει να γινει παντως,δε παει αυτη η κατασταση!!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:16:51 μμ »
Η τρίτη. 2 σοβαρά.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πόσες φορές έχετε δώσει ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:54:39 μμ »
Καλησπερα ΠΕ60 και εδωσα αισιως για εκτη φορα. Πρωτη και δευτερη 1998 και 2000 χωρις καθολου διαβασμα. Το 2002 ελαχιστο διαβασμα περασα το γνωστικο λιγο πανω απο τη βαση και το ιδιο απογευμα νομιζω εκεινη τη χρονια τα ειχαμε δωσει ολα την ιδια μερα, θεωρωντας οτι δεν ειχα γραψει τιποτα το πρωι εδωσα λευκη κολλα. Το 2005 αποφασισα οτι στα 32 μου επρεπε να το δω λιγο πιο σοβαρα γιατι τα ιδιωτικα μας ξεφτιλιζουν και σα νηπιαγωγους και σαν ανθρωπους, εκανα φροντιστηριο και με βαση τοτε το 60 ημουν επιτυχουσα με +10,75. Το 2007 ξανα επιτυχουσα χωρις φροντιστηριο αυτη τη φορα με το ιδιο περιπου πολυ θα ελεγα διαβασμα και με βαση το 55 πια +18,5. Αισιως στα  34 ειδα για πρωτη φορα σχολικη ταξη δημοσιου νηπιαγωγειου σε χωριο της Πελοποννησου  και φετος ειμαι αναπληρωτρια δευτερη χρονια. Εχθες εδωσα χωρις ιδιαιτερο διαβασμα οχι γιατι εχω την σιγουρια των +18 μοριων καθαρης προυπηρεσιας αλλωστε αν τελικα τα θεματα ηταν τοσο βατα οσο φανηκαν σε πολλες συναδελφους μπορει και να τιθεται ενα μικρο θεμα στο ποτε θα δουλεψω του χρονου, αλλα γιατι κουραστηκα να βλεπω τα ιδια βιβλια που δε μπορω πια να αποστηθισω και να ζω με το αγχος αν ολα τα ερωτηματα παιδαγωγικων θα βρισκονται στο ταδε η το δεινα βιβλιο που δεν προλαβα, δεν ηξερα, δεν ηθελα να διαβασω. και να καθομαι να υπολογιζω σε ποιο κορφοβουνι θα δουλεψω του χρονου αφηνοντας ξανα πισω οτι υπαρχει η μηπως θα καταφερω να ειμαι κοντα στο σπιτι μου...
Παιδια ο ασεπ ειναι οτι πιο ψυχοφθορο εχω βιωσει και νομιζω οτι ισχυει για τους περισσοτερους. Υπομονη και κουραγιο στους καινουριους μακαρι  να πετυχετε, αλλα και αν αποτυχετε να ξερετε οτι μονο απο αυτο δεν κρινεστε. Απλα παλεψτε το για να καταφερετε να κανετε αυτο που αγαπατε και αυτο απο το οποιο πραγματικα κρινομαστε ειδικα εμεις οι νηπιαγωγοι που εχουμε πολυ μικρα παιδακια, ειναι πρωτα απο ολα η αγκαλια τους η εμπιστοσυνη τους και η αγαπη τους. Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα ισως και να ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα ηταν απλα μια μικρη ΑΣΕΠοιστορια.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:24:20 μμ »
Τρείς κι εγώ!
Και θέλω επίσης να τονίσω κάτι που ήδη αναφέρθηκε. Η μεγάλη (αυτ-)απάτη του ΑΣΕΠ είναι η εξής: το να πιάσεις τη βάση είναι αρκετά εύκολο, όπως και το να γράψεις ανέλπιστα πολύ καλά σε κάποιο επιμέρους γνωστικό αντικείμενο έχοντας πάει εντελώς "χύμα". Εύλογα λοιπόν όλοι συμπεραίνουν ότι με λίίίίίγο παραπάνω διάβασμα τον έχουν το διορισμό στο τσεπάκι!
 
Στην πραγματκότητα όμως να τί συμβαίνει: α) το διάβασμα που κάνει κάποιος και β) οι επιδόσεις του στο διαγωνισμό δεν είναι ποσά ανάλογα! Μάλιστα θα τα χαρακτήριζα "ψευδοανάλογα": ενώ δηλ. σε πρώτη φάση φαντάζουν ως τέτοια, τελικά δεν είναι...(δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογος όρος στα μαθηματικά!)

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν μαθηματικά που να μπορούν να εξηγήσουν το πώς γίνεται η απόσταση από το 0 στο 65 (όπου 65=ο βαθμός που μπορεί και να γράψει κάποιος με ένα "ανάλαφρο" διάβασμα) είναι 65 και η απόσταση από το 65 στο 75 (όπου 75=ο βαθμός που μπορεί και να σε διορίσει) είναι... επίσης 65!!!!!
Αυτό πάντως συμβαίνει και δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα -  είναι μάλλον κάτι σαν το νόμο του Murphy για τον ΑΣΕΠ  ;D ;D ;D ;D
 

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: πού πήγε το θέμα μου: πόσες φορές έχετε δώσει ασέπ;;;;
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:15:36 πμ »
Έχω δώσει 5 φορές, από το 2000 κι εξής. Δε διάβασα ουσιαστικά ποτέ, εκτός από αυτόν του 2007, όπου με μέτριο διάβασμα, παράλληλα με φροντιστήριο και ιδιαίτερα, πήρα 17,19 καθαρά μόρια. Φέτος, ως αναπληρωτής και για μεγαλύτερη σιγουριά του χρόνου, έδωσα με πρόχειρο διάβασμα και, προφανώς , όχι για θέματα εμπνευσμένα από άρρωστους εγκεφάλους, Μετανοιώνω για το ότι έδωσα. Πάντα θεωρούσα τον διαγωνισμό σαδιστικό σύστημα επιλογής, πια τον θεωρώ φασιστικό ή ό,τι άλλο χειρότερο, αν υπάρχει.
Σε όλους τους διαγωνιμούς που συμμετείχα συγκέντρωσα υψηλούς βαθμούς σε παιδαγωγικά και διδακτική και χτίκιαζα να μαζεύω τους βαθμούς στην ιστορία και στα νέα. Αγαπώ τ' αντικείμενα και προτιμώ να τα προσεγγίζω κριτικά . Άλλωστε από τα 30 ως τα 40 μου δε βρήκα ποτέ το χρόνο να τα προσεγγίσω διαφορετικά.
Εύχομαι κουράγιο σε όσους, στο μέλλον, χρειαστούν αυτή την ταπεινωτική διαδικασία. Θα μπορούσαμε, ίσως, με κοινό αγώνα να μη τη χρειαστεί ξανά κανείς.

Σου εύχομαι να διοριστείς φέτος!!
Να σε ρωτήσω κάτι. Τα μόρια που λες ότι συγκέντρωσες στον προηγούμενο ΑΣΕΠ είναι με τις προσαυξήσεις σου μέσα ή από καθαρό βαθμό γραπτών; Ίσως αυτό είναι ερώτημα για άλλη θεματική κατηγορία, αλλά τώρα που σε βρήκα.. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.