*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?  (Αναγνώστηκε 7784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 12:53:56 πμ »
Δικά μου άγχη είναι να βγάλω ύλη για τα μαθήματα, να είναι ενδιαφέρον τα μαθήματα ώστε να παρακολουθούν ευχάριστα και σε ένα συγκεκριμένο τμήμα να μην πάθω υστερία (ας μου δίνει ο Θεός κουράγιο να αντέξω έως τον Ιούνιο).....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 02:38:55 πμ »
Δικό μου άγχος είναι

1ον) να μην είμαι προετοιμασμένος και δημιουργικός...
Καλος κι ο αυτοσχεδιασμός και σου χρειαζεται πάντα στην τάξη αλλα ελεγχόμενος τις περοισσότερες φορές...

2ον) Να μην "πιάνω" το κλιμα της τάξης ώστε να βοηθήσω να γίνεται κάτι που βγάζει την ενέργειά της  σε καλυτερα αποτελέσματα...

3ον) Να βρεθει μαθητής να μη γουσταρει το μαθημα εξαιτίας μου..

4ον) Να μη χάσω την ψυχραιμία μου και παρεκτραπω... :-\


Είμαι ενοχικός γιατρέ μου;;  :-[
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 02:55:25 πμ »
1) Να γίνω όμηρος του εκπαιδευτικού συστήματος δουλεύοντας ωρομίσθιος όλο το δημιουργικό μέρος της ζωής μου
2) Να μην έχω μία μέση επιλογή διαφορετική από την υπο-απασχόληση και υπερ-απασχόληση όσο καιρό είμαι ωρομίσθιος

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:25:09 πμ »

Είμαι ενοχικός γιατρέ μου;;  :-[

και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει συνταγογραφία για τέτοια πάθηση :P
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:38:16 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!
Για εμένα που είμαι πολύ νέα στην εκπαίδευση (3 μήνες...!!!) ο χειρότερος φόβος μου είναι να μην πάθουν κάτι τα παιδιά..στην εφημερία.
Να μη χτυπήσουν!!!! είναι το μεγαλύτερο άγχος μου από την πρώτη μέρα....(είμαι σε δημοτικό).
Μετά βέβαια έρχονται και άλλα. Αν είμαι κατάλληλη για το μάθημα!! Τι πρέπει να κάνω για να καταλάβουν και οι μαθητές που δυσκολεύονται..
Πως θα βγάλω την ύλη...πως θα κάνω τους μαθητές μου να αγαπήσουν το μάθημα. Και κυρίως τι έμμεσα μηνύματα τους μεταδίδω...


Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 07:59:55 μμ »
εμένα είναι πολλά τα άγχη...δυστυχώς  ;D :-\

1) Ότι τελικά κάποια στιγμή δεν μπορεί, το σύστημα θα με "ρουφήξει" κι εμένα, θα χάσω τη δημιουργικότητα και το μεράκι που έχω τώρα, τη θέληση να κάνω πράγματα για τα παιδιά, και θα καταντήσω μίζερος, παραιτημένος  και χωρίς καμία διάθεση να κάνω κάτι για τον όγκο των αξεπέραστων προβλημάτων της Παιδείας....

2) Ότι θα μπω σε μια τάξη με παιδιά υπερβολικά προβληματικά και αρνητικά και όποια μέθοδο και να εφαρμόζω δεν θα πιάνει, δεν θα μπορώ να τα χειριστώ ούτε να κάνω μάθημα...Κάνω κι εγώ σενάρια στο μυαλό μου με διάφορες προβληματικές τάξεις και δίνω υποθετικές λύσεις (ένα βήμα πριν τα χάπια έχω φτάσει, αφήστε με). Σημειωτέον δε ότι φέτος ουσιαστικά δεν έχω τέτοιες τάξεις, (είχα στην αρχή της χρονιάς αλλά τους έστρωσα, δεν ήταν όμως τίποτα τρομερές περιπτώσεις). Αγχώνομαι έτσι προκαταβολικά.....

3)Ότι τελικά δεν θα καταφέρω να πείσω τα παιδιά για την πραγματική αξία της γνώσης, πέρα από χρησιμοθηρίες κλπ -ότι ποτέ δεν θα απαντήσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πειστικά την ερώτηση: "γιατί τώρα κύριε εμείς να κάνουμε αρχαία;"

αυτά γι'αρχή (δεν μπορεί, όλο και κάτι άλλο θα μου'ρθει στην πορεία....)

Ουφ, φέρτε μου κάποιον από αυτούς που υποστηρίζουν ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι ξεκούραστο και οι καθηγητές "κάθονται"και είναι "ξένοιαστοι".... ???
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 08:08:44 μμ »
αμ έτσι που το πάτε οι ψυχοθεραπευτές σε λίγο θα τρίβουν τα χέρια τους :P
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 08:12:04 μμ »
Εμάς πάντως μας είπε η σχολική μας σύμβουλους να κυνηγήσουμε το πάγιο αίτημα για ψυχολόγους στα σχολεία, όχι για τους μαθητές αλλά για τη δική μας ψυχική υγεία. Και όσο περισσότερο μπαίνω σε τάξη, τόσο περισσότερο με πείθει...  :P

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:26:53 μμ »
αληθεια βρε παιδια, το εχω απορια, μιας και σε ταξη δεν εχω βρεθει ποτε, σε ιδιαιτερο μονο. πως τα καταφερνετε να μην επικρατει χαος στην ταξη;; καποιος ειπε παραπανω για το χιουμορ... αλλα πως το κανεις αυτο;;; για πειτε...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:36:16 μμ »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει συνταγή για το χιούμορ. Εξαρτάται από την τάξη (άλλο χιούμορ κάνεις με παιδιά Α' γυμνασίου και εντελώς άλλο με παιδιά Γ' λυκείου), τα συγκεκριμένα παιδιά που έχεις στην τάξη και τη σχέση που έχεις με τα παιδιά, πόσο καλά τα ξέρεις και πόσο καλά σε ξέρουν. Μπορώ να σου φέρω παραδείγματα, αν θέλεις.  ;D

ΥΓ. Και πάντα υπάρχει ο φόβος να κάνεις αποτυχημένο χιούμορ. Θυμάστε τις κρυάδες που μας έλεγαν οι καθηγητές μας και γελούσαμε συγκαταβατικά?  ::)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:42:14 μμ »


ΥΓ. Και πάντα υπάρχει ο φόβος να κάνεις αποτυχημένο χιούμορ. Θυμάστε τις κρυάδες που μας έλεγαν οι καθηγητές μας και γελούσαμε συγκαταβατικά?  ::)

Που μου θυμίζει ένα ακόμη άγχος μου: εγώ να νομίζω ότι έχω πλάκα και κάνω χιούμορ κι αυτά να γελούν συγκαταβατικά γκρρρρρρ >:(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 09:42:52 μμ »
Και εγώ δεν θα πρωτοτυπήσω: το μεγαλύτερο μου άγχος είναι η πειθαρχία και πώς θα επιβληθώ στην τάξη. Νιώθω ότι μπαίνω σε αρένα και εγώ ως καθηγητής γίνομαι το κόκκινο πανί γι΄ αυτούς.

Ακόμη, να μην τους πω κάτι που είναι λάθος και να μπορώ να κρατώ τη ψυχραιμία μου σε ότι ύφος και αν μου μιλάνε.

Επίσης, να μην αδικήσω κάποιον στους βαθμούς και όταν βγάζω κάποιον έξω να μη δημιουργώ αντιπάθεια.

Α, και στην κατεύθυνση να προλάβω να τελειώσω την ύλη.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 10:33:11 μμ »
Φίλοι μου ,
 όλοι αυτοί οι προβληματισμοί που θέσατε είναι καλοί , εύλογοι και κρατούν το δάσκαλο σε εγρήγορση. Αυτά όμως είναι στοιχεία της δουλειάς μας και δεν πρέπει να δημιουργούν άγχος. Η εκπαίδευση δε χρειάζεται άγχος , αλλά βεβαιότητα.Για να σας απαλλάξω λίγο από την ένταση:

   α) Στα πρώτα χρόνια είναι λογικό ότι βασικό μέλημα είναι η κατάκτηση του διδακτικού αντικειμένου. Αυτό μπορεί να κρατήσει 5-10 χρόνια, ανάλογα με το είδος των σχολείων που θα πάτε και με τις τάξεις που θα αναλάβετε.
   β) Κανένας μαθητής δε θα πει ποτέ ότι δεν ξέρετε το αντικείμενό σας , ακόμα και αν είναι το πρώτο σας μάθημα , αν πάντα προσπαθείτε να διδάσκετε αυτό που κατέχετε  και όχι αυτό θα θέλατε να ξέρατε ! Λέγοντας λοιπόν οργανωμένα και ήπια τα βασικά και τελείως απαραίτητα πράγματα σε κάθε μάθημα οι μαθητές θα σας αγαπούν , διότι θα σας καταλαβαίνουν.Αυτό είναι πολύ βασικό.Οι μαθητές δε θέλουν να ακούνε πολλά , αλλά να σας κατανοούν! Μη λέτε πολλά και μη μιλάτε συνεχόμενα ποτέ για περισσότερο από 3 λεπτά. Σταματείστε , κάντε μια δυο ερωτησούλες , σηκώστε ένα παιδί στον πίνακα να γράψει μια λέξη , υπαγορεύστε ένα κανόνα ή μια χρήσιμη παρατήρηση για να τη γράψουν στο τετράδιο  και όλα κυλάνε άνετα.Σε κάποιο λάθος  θα δοθεί η ευκαιρία να πείτε κάτι για να χαλαρώσει η τάξη( να μην κρατήσει  όμως πάνω από 1-2 λεπτά, διότι μετά θα αναγκαστείτε να τιμωρήσετε για να τους επαναφέρετε ) ή σε κάποιο σημείο του μαθήματος μπορείτε να κολήσετε ένα κοινωνικό σχόλιο , για να έχει το μάθημα και ευχάριστες νότες.
 Με άλλα λόγια , να δείχνετε σίγουροι για αυτό που θέλετε να κάνετε και συγχρόνως να αφουγγράζεστε το τμήμα και να ελέγχετε αν έχετε επαφή μαζί του.
Η λογική  : '' πήγα και τους τα είπα '' δεν είναι η ουσία της διδασκαλίας. Για αυτό λέμε ότι η επικοινωνία είναι βασικό στοιχείο.
  γ) Για να μην έχετε αγωνία στη βαθμολογία , να βάζετε στα τετράμηνα ή στα τρίμηνα 2-3 τεστάκια του τετάρτου και φυσικά ένα καλό διαγώνισμα (οχι εύκολο αλλά ούτε και δύσκολο).Έτσι ο κάθε μαθητής ξέρει περίπου το του αναλογεί.Ωστόσο σπεύδω να σας πω ότι αν καμιά φορά συναντήσετε πρόβλημα με τη  βαθμολογία , θα είναι με τους καλούς μαθητές!!!.'' Κυρία γιατί με βάλατε 19 και όχι 20 !''.οι καλοί θα σας νευριάσουν και σπάνια οι υπόλοιποι.
  δ) Οι σχέσεις σας με το σύλλογο είναι πολύ βασικές. Μέχρι να γνωρίσετε καλά όλους τους συναδέλφους , να είστε μετρημένοι όσο μπορείτε. Χωρίς βέβαια να χάσετε τον αυθορμητισμό σας , να μην ανοίγετε όλα τα χαρτιά σας , τη στιγμή μάλιστα που δε σας το ζητάνε. Η μικροψυχία βασιλεύει σε αυτή τη χώρα και πολλοί  ...χαζοχαίρονται   με τα παθήματα συναδέλφων.
   ε) Όσοι είστε νεότεροι , μη διστάζετε να ρωτάτε τους παλιότερους: Πώς το κάνεις αυτό , τι θέματα έβαλες , πώς γράψανε τα παιδιά , τι γνώμη έχεις για αυτό το μαθητή κλπ , πως σου φαίνεται να τους βάλω αυτή την ερώτηση ; Μπορείτε να βλέπετε και τα θέματα της παρασμένης χρονιάς και να βγάζετε συμπεράσματα. Ρωτήστε και τους σχολικούς συμβούλους , όπου είναι δυνατόν.
...
  Στις εφημερίες θέλει λίγη προσοχή , αλλά δεν είναι για άγχος ! Να κάνετε βόλτες  , να ρωτάτε , να ανοίγετε σύντομες κουβεντούλες με τα παιδιά , πάντα με χαμόγελο και καλή διάθεση. Η διάθεση του καθηγητή μεταδίδεται αυτόματα στα παιδιά.
  Τέλος πάντων , εδώ έχουμε συζητήσει πολλά πράγματα που λίγο πολύ σκιαγραφούν την εικόνα του καλού δασκάλου.
 Ο καλός δάσκαλος είστε ΕΣΕΙΣ και αυτό να το πιστεύετε.
Το ότι θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι , είναι άλλο πράγμα.Μην προσπαθείτε να γίνετε σαν εκείνον ή τον άλλο συνάδελφο , επειδή τον φοβούνται ή τον ΄΄πάνε'' οι μαθητές , αλλά να είστε  ο ΕΑΥΤΟΣ σας .Ένα σχολείο δε θα είναι ποτέ καλό , ακόμα και αν όλοι οι διδάσκοντες γίνουν σαν τον καλύτερο  του σχολείου.
 Ο δάσκαλος πρέπει να έχει τη δική του προσωπικότητα. Α! Να μην το ξεχάσω : μην έχετε απαίτηση από τον εαυτό σας  να αρέσετε το ίδιο σε όλους! Αυτό είναι αδύνατο ! Από την  άλλη να ξέρετε ότι και κανένας δε θα σας μισεί ! Όλοι θα βρίσκουν σε σας πολλά καλά: άλλος τη φωνή σας  , άλλος τις ιδέες σας , άλλος τους βαθμούς σας  , άλλος το γέλιο σας , ...

  Η διδασκαλία είναι χαρά ! Μια χαρά που, επειδή γίνεται συνέχεια, μας κουράζει και συχνά μας εξαντλεί! Αλλά άγχος δε χρειάζεται. Γιατι αυτό που παρέχετε είναι γνώση , είναι παιδεία , είναι μόρφωση. Είναι το πολιτιμότερο αγαθό που χρειάζεται το παιδί και ο άνθρωπος.
 
Μπάμπης

 ( Ήμουνα σκόπιμα σαν το παλιό καπετάνιο που λέει ιστορίες στους ναύτες του , αλλά πώς να γίνει κι αλλιώς ; Αυτά που σας είπα μην τα παίρνετε ως συμβουλές , αλλά ως κακοτοπιές που είτε γνώρισα είτε απέφυγα !)   

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το μεγαλύτερο άγχος που έχετε ως εκπαιδευτικοί?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:30:52 μμ »


  Η διδασκαλία είναι χαρά ! Μια χαρά που, επειδή γίνεται συνέχεια, μας κουράζει και συχνά μας εξαντλεί! Αλλά άγχος δε χρειάζεται. Γιατι αυτό που παρέχετε είναι γνώση , είναι παιδεία , είναι μόρφωση. Είναι το πολιτιμότερο αγαθό που χρειάζεται το παιδί και ο άνθρωπος.
 


Συνάδελφε, τα είπες πολύ ωραία! Θέλουμε το χρόνο μας και εμείς που μόλις ξεκινήσαμε αλλά τα λόγια σου πιστεύω πως πρέπει να μας ακολουθούν. Να είσαι καλά και μακάρι να μπορείς να κάνεις πράξη όσα πιστεύεις. Δεν ειναι πάντα εφικτό!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.