*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 70858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:46:29 μμ »
Παιδιά, επειδή στην ανακοίνωση τοιυ υπουργείου δεν αναγράφεται κάτι σχετικό, ποια δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσουμε εκεί που θα παρουσιαστούμε;
πήρα αιτωλοακαρνανία και μου είπαν τα εξής: δεν τους έχουν στείλει ακόμα ειδοποίηση για το τι χαρτιά απαιτούνται. έτσι μου διάβασε τα περσινά δικαιολογητικά: φωτοτυπία του πτυχίου επικυρωμένη, φωτοτυπία της ταυτότητας επικυρωμένη, μια υπεύθυνη δήλωση που από ό,τι κατάλαβα θα μας δώσουν εκεί(δε θυμάμαι τι θα λέει),πιστοποιητικό υγείας (αν έχουμε μέσα στα τελευταία τρία χρόνια οκ!εδώ μου έκανε εντύπωση ότι δεν μου είπε ότι η δευτεροβάθμια τους απαιτεί π.χ. χαρτί ψυχιάτρου ή κάτι άλλο τελοσπάντων),τις προϋπηρεσίες μας θεωρημένες(μάλλον για το μισθολογικό κλιμάκιο),πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και τυχόν χαρτί εντοπιότητας(αυτά για την τοποθέτηση σε σχολείο καταλαβαίνω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:37 »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:54:00 μμ »
Ναι, μπορείς, απλά θα αρχίσει να μετράει για το Μ.Κ. από τη στιγμή που θα την καταθέσεις.
Όσο νωρίτερα την κατεθέσεις, δηλαδή, τόσο πιο γρήγορα θα κατέβεις Μ.Κ.

Δε μπορει να τα εκτυπωσει απ'ευθειας η Δευτεροβαθμια στην οποια παρουσιαζομαστε? Το συστημα που μας εχει καταχωρημενους ειναι κοινο, ετσι δεν ειναι?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:10:13 μμ »
Για την τοποθέτηση (σε σχολείο αφού διοριστείς, όχι σε περιοχή) λαμβάνεται υπόψη μόνο η εκπαιδευτική προϋπηρεσία (δημόσια ή ιδιωτική), η οποία μετράει επίσης και για τη μετάθεση. Η προϋπηρεσία σε άλλους φορείς του δημοσίου μετράει μόνο μισθολογικά. Η προϋπηρεσία σε ΝΠΙΔ δε μετράει καθόλου απ' ό,τι ξέρω, αλλά δε χάνεις τίποτα να την καταθέσεις.

Πριν 6-7 χρονια ειχα δουλεψει για μια σχολικη χρονια ως ωρομισθια σε ενα ΤΕΕ νοσηλευτικης που υπαγοταν τοτε στο υπουργειο υγειας. Τωρα δεν ξερω ουτε αν υπαγεται ακομα σε αυτο, ουτε καν αν υπαρχει! Το μονο που εχω απο αυτο ειναι τα ενσημα (δεν εχω δλδ βεβαιωση προυπηρεσιας). Μπορει να συνοπολογιστει αραγε η προυπηρεσια αυτη για το ΜΚ μου??
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:11:41 μμ »
συγχαρητηρια σε οσους διοριστηκαν!παιδια εκπεμπω s.o.s :-\ :-\ :-\γνωριζει κανεις τιποτα απο λασιθι ???ειμαι απο βορεια Ελλαδα και δεν εχω ιδεα απο κρητη.οποιος εχει καμια πληροφορια για σπιτια, ζωη, σχολεια ας βοηθησει. α! και οποιος παει λασιθι...να βρεθουμε βρε παιδια :)

και γω α λασιθιου θα ειμαι φετος
πολλα συγχαρητηρια καταρχας
μην αγχωνεσαι και γω απο Δραμα ειμαι αλλα ξερω οτι
ο αγ. νικολαος ειναι μια πανεμορφη πολη
μικρη αλλα γραφικοτατη
θα βρεθουμε εκει στις 23!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:37 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:55:15 μμ »
Ευχαριστώ mat. Απλά να σου πω ότι οι υπολιγισμοί μου έγιναν με βάση το excel του Χρίστου Θωμά στο http://www.alfavita.gr/katigoria.php?id=14. Στις κρατήσεις υπολόγισα ΜΤΠΥ νεοδιόριστου και ΤΕΑΔΥ νεοδιόριστου (όντως τεράστια ποσά). Το excel μετά και από αυτές τις κρατήσεις βγάζει 1,154 ευρώ καθαρές αποδοχές (χωρίς όμως τα παραμεθόρια βγάζει 1,094 καθαρά). Είναι όμως λογικό να υφιστάμεθα κρατήσεις και απλού ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ συγχρόνως ή μήπως αυτές εκπίπτουν; Επισυνάπτω το σχετικό excel
Στο excel που παραθέτεις πρόσεξε τι ΜΚ βάζεις και θα δεις ότι δεν είναι 1094 τα καθαρά για κάποιον νεοδιόριστο με ΜΚ 18. Όσο για τις κρατήσεις να ξέρεις ότι σου κρατάνε "απλό ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ" και επιπλέον νεοδιόριστου "έκτακτο". Τώρα για το αν είναι ή όχι λογικό είναι άλλο θέμα αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί έτσι είναι οι κρατήσεις.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:25:25 μμ »
μια ερωτηση κ απο μενα οσο αφορα τις τοποθετησεις:
αν εχεις δουλεψει 2 φορες αναπληρωτης κ εχεις απο τα σχολεια που πηγες ας πουμε 12 μορια, μετρανε για την τοποθετηση; καποιος συναδελφος που διοριζεται πρωτη φορα αλλα ειναι παντρεμενος με παιδι προηγειται στην τοποθετηση εστω κ αν εσυ εχεις ξενιτευτει ξανα δυο φορες;;

Αποσυνδεδεμένος fakidomiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:28:01 μμ »
συγχαρητηρια σε οσους διοριστηκαν!παιδια εκπεμπω s.o.s :-\ :-\ :-\γνωριζει κανεις τιποτα απο λασιθι ???ειμαι απο βορεια Ελλαδα και δεν εχω ιδεα απο κρητη.οποιος εχει καμια πληροφορια για σπιτια, ζωη, σχολεια ας βοηθησει. α! και οποιος παει λασιθι...να βρεθουμε βρε παιδια :)

και γω α λασιθιου θα ειμαι φετος
πολλα συγχαρητηρια καταρχας
μην αγχωνεσαι και γω απο Δραμα ειμαι αλλα ξερω οτι
ο αγ. νικολαος ειναι μια πανεμορφη πολη
μικρη αλλα γραφικοτατη
θα βρεθουμε εκει στις 23!!!
ok penelope81 θα σε δω κρητη :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:30:47 μμ »
δυστυχως στις περισσοτερες δδε μετρανε τα κοινωνικα κριτηρια:γαμος, παιδι κτλ για την τοποθετηση.
 ημουν απο τις πρωτες επιτυχουσες στο ΑΣΕΠ αλλα στη δδε μου ειπαν οτι δε θα μετρουσε και οτι θα προηγουνταν οσοι ηταν παντρεμενοι.ετσι έμεινα τελευταια...και τελικα στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ :'(
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 13, 2010, 07:11:48 μμ »

Παραθετω παλαιοτερη ανάρτησή μου απο αλλο νημα σχετικα με τη διαδικασια τοποθετησης νεοδιοριστων.


Η διαδικασια τοποθετησεων των νεοδιοριστων εχει ως εξης:

Οι διοριζόμενοι τοποθετούνται προσωρινά σε σχολικές μονάδες της περιοχής διορισμού με απόφαση των προϊσταμένων των οικείων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του οικείου Περιφερειακού Συμβουλίου. Για το σκοπό αυτό οι προϊστάμενοι των Δ/νσεων ανακοινώνουν τις κενές θέσεις των σχολείων και καλούν τους νεοδιορισθέντες να υποβάλουν δήλωση προτίμησης προσωρινής τοποθέτησης σε ένα ή περισσότερα σχολεία της περιοχής διορισμού.

(Αρθρο 2, παρ.1, ΠΔ 144/1997)



Εν αντιθέσει με τις τοποθετήσεις σε λειτουργικα κενα των ποικιλώνυμων κατηγοριων μονιμων (υπο διαθεση, εσωτερικα / εξωτερικα αποσπασμενοι), οι τοποθετησεις των νεοδιοριστων διεπονται από σαφη ρυθμιση, συμφωνα με την οποια οι νεοδιοριστοι τοποθετουνται βασει των μοριων που αθροιζονται από κοινωνικα και μονον κριτηρια:


Σε περίπτωση που οι ίδιες θέσεις ζητούνται από περισσότερους υποψηφίους, προτιμώνται κατά σειρά όσοι έχουν τις περισσότερες μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους, συνυπηρέτηση και εντοπιότητα, όπως αυτές καθορίζονται από τις διατάξεις που ισχύουν για τις τοποθετήσεις και τις μεταθέσεις εκπ/κών.

(Αρθρο 2, παρ.2, ΠΔ 144/1997)


Σε περιπτωση ισοβαθμιας εφαρμοζονται τα ακολουθα:

 12. Σε περίπτωση ισοβαθμίας εκπαιδευτικών κατά τις μεταθέσεις στην ίδια περιοχή και τις τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που υπερέχουν κατά κριτήριο, εάν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση
β) στην εντοπιότητα (εφόσον ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση σε σχολική μονάδα Δήμου ή Κοινότητας που είναι δημότες)
γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία
ε) στις δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν.

13. Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

(Αρθρο 16, παρ.12-13, ΠΔ 100/97)


Εννοειται πως οι υπαγομενοι σε ειδικες κατηγοριες προτασσονται ολων, συμφωνα με το άρθρο 1 παρ.8 του Ν.3194/2003:

Οι εκπαιδευτικοί που πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, αμέσως μετά τους υποψήφιους που είναι πολύτεκνοι εξ ιδίας οικογενείας ή πάσχουν από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία. Η πρόταξη αυτή εφαρμόζεται και στις περιπτώσεις μεταθέσεων – αποσπάσεων και τοποθετήσεων των εκπαιδευτικών.


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:45:37 μμ »
Ευχαριστώ mat. Απλά να σου πω ότι οι υπολιγισμοί μου έγιναν με βάση το excel του Χρίστου Θωμά στο http://www.alfavita.gr/katigoria.php?id=14. Στις κρατήσεις υπολόγισα ΜΤΠΥ νεοδιόριστου και ΤΕΑΔΥ νεοδιόριστου (όντως τεράστια ποσά). Το excel μετά και από αυτές τις κρατήσεις βγάζει 1,154 ευρώ καθαρές αποδοχές (χωρίς όμως τα παραμεθόρια βγάζει 1,094 καθαρά). Είναι όμως λογικό να υφιστάμεθα κρατήσεις και απλού ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ συγχρόνως ή μήπως αυτές εκπίπτουν; Επισυνάπτω το σχετικό excel
Στο excel που παραθέτεις πρόσεξε τι ΜΚ βάζεις και θα δεις ότι δεν είναι 1094 τα καθαρά για κάποιον νεοδιόριστο με ΜΚ 18. Όσο για τις κρατήσεις να ξέρεις ότι σου κρατάνε "απλό ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ" και επιπλέον νεοδιόριστου "έκτακτο". Τώρα για το αν είναι ή όχι λογικό είναι άλλο θέμα αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί έτσι είναι οι κρατήσεις.

Δηλαδή mat, ποιο ΜΚ πρέπει να βάλω για να βγάλει το excel τα ορθά ποσά για κάποιο νεοδιοριζόμενο;

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:52:39 μμ »
Δηλαδή mat, ποιο ΜΚ πρέπει να βάλω για να βγάλει το excel τα ορθά ποσά για κάποιο νεοδιοριζόμενο;

Αν είσαι νεοδιόριστος , ακόμη και προυπηρεσία να έχεις βάλε στην αρχή 18 μκ να δεις τι παίζει.Η πρώτη σου μισθοδοσία ίσως να είναι με 18 γιατί δεν θα σου έχουν αναγνωρίσει ακόμη το κλιμάκιο(αν έχεις προυπηρεσία)Από 12 μήνες έως 36 ανήκεις στο 17.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Από περιέργεια έκανα και το δικό μου, μου βγάζει 4 ευρώ λιγότερα από όσα παίρνω ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 13, 2010, 11:21:19 μμ »
Αν είσαι νεοδιόριστος , ακόμη και προυπηρεσία να έχεις βάλε στην αρχή 18 μκ να δεις τι παίζει.Η πρώτη σου μισθοδοσία ίσως να είναι με 18 γιατί δεν θα σου έχουν αναγνωρίσει ακόμη το κλιμάκιο(αν έχεις προυπηρεσία)Από 12 μήνες έως 36 ανήκεις στο 17.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Από περιέργεια έκανα και το δικό μου, μου βγάζει 4 ευρώ λιγότερα από όσα παίρνω ;D ;D
Aκόμη,  και  προϋπηρεσία να έχει οι πρώτες φορές που θα πληρωθεί ένας νεοδιόριστός είναι με ΜΚ 18 μετά όταν του αναγνωριστεί η προϋπηρεσία πληρώνεται με το ΜΚ που δικαιούται και παίρνει αναδρομικά για τους πρώτους μήνες.
Όσο για τη διαφορά που βρίσκεις Μάγδα αυτή μάλλον έχει να κάνει με κάποιο λάθος στην παρακράτηση του φόρου ;) κι εγώ παίρνω 4 ευρώ παραπάνω από αυτά που λέει το συγκεκριμένο εξελόφυλλο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος drakoulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 13, 2010, 11:29:23 μμ »
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας από την πρώτη μέρα?
Από ποια μέρα και μετά αρχίζει να υπολογίζεται η υπηρεσία μας? Ρωτάω για να ξέρω αν υπάρχει
λόγος να πληρώσω δύο παραπάνω μέρες ξενοδοχείο...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 13, 2010, 11:37:00 μμ »
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας από την πρώτη μέρα?
Από ποια μέρα και μετά αρχίζει να υπολογίζεται η υπηρεσία μας? Ρωτάω για να ξέρω αν υπάρχει
λόγος να πληρώσω δύο παραπάνω μέρες ξενοδοχείο...

Καλύτερα την πρωτη μέρα, για βάλε κανένα 55ρι ευρώ η μέρα, αξίζει τον κόπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161213
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.