*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 71093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:43:58 μμ »
συνηθως ποσος καιρος μεσολαβει απο την δηλωση τοποθετησης σχολειου και την γνωστοποιηση της? γιατι αυτο το διαστημα ακομη και να ψαξεις σπιτι εχει λιγο νοημα, καθως δεν ξερεις σε ποιο σχολειο θα δουλευεις. με αλλα λογια ψαχνεις σχολειο στα τυφλα.....

Θα μάθεις που θα είσαι όταν αποφασίσει το ΠΥΣΠΕ να συνεδριάσει. Μπορεί να συνεδριάσει κατευθείαν μόλις παρουσιαστεί και ο τελευταίος, μπορεί και μετά απο πέντε μέρες. Εμάς πέρυσι μας έλεγαν συνέχεια αύριο και αύριο και πέρασαν 3 μέρες που κάναμε απλά διακοπές.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:32 »

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:45:28 μμ »
ευχαριστω.  
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 14, 2010, 11:59:30 μμ »
θα  ηθελα να ρωτησω  σχετικα με τις εξετασεις  που πρεπει να κανουμε.  γινονται σε οποιοδηποτε  δημοσιο νοσοκομειο  και  μετα τις πηγαινουμε  πχ . αχαρνων 96  που διαβασα καπου για θεωρηση;  ας μου εξηγησει καποιος.


Γίνονται σε οποιοδήποτε νοσοκομείο, πρέπει όμως πρώτα να ρωτήσεις τι εξετάσεις χρειάζονται για την υγειονομική επιτροπή. Σε κάποιες θέλει μόνο ακτινογραφία, ψυχίατρο και παθολόγο και σε άλλες θέλει επιπλέον εξετάσεις αίματος, και οφθαλμίατρο. Αφού τα κάνεις όλα αυτά, τα καταθέτεις στην επιτροπή και παίρνεις το πιστοποιητικό.

Αν έχεις χρόνο και δεν υπάρχει αναμονή στα ραντεβού προσπάθησε να τα κάνεις στο μέρος σου για να αποφύγεις την ταλαιπωρία. Εκεί που θα διοριστείς μπορεί να είναι και άλλα 100 άτομα δάσκαλοι και καθηγητές και να γίνεται χαμός. Εξαρτάται βέβαια που διορίστηκες.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 15, 2010, 02:46:26 μμ »
Μπορώ να προσκομίσω το πιστοποιητικό υγείας αργότερα; Από ό,τι διάβασα χρειάζεται και ακτινινογραφία και δεν μπορώ να τη βγάλω, γιατί κάνω προσπάθειες για μωρό ( μην νομίσετε ότι ξεκίνησα τώρα για να αποφύγω τα δύσκολα. Προσπαθώ ΠΑΡΑ πολύ καιρό!). Αφού ολοκληρώσω τις διαδικασίες μπορεί να περάσει άλλος την υγειονομική επιτροπή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:32 »

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 15, 2010, 03:22:59 μμ »
Μπορώ να προσκομίσω το πιστοποιητικό υγείας αργότερα; Από ό,τι διάβασα χρειάζεται και ακτινινογραφία και δεν μπορώ να τη βγάλω, γιατί κάνω προσπάθειες για μωρό ( μην νομίσετε ότι ξεκίνησα τώρα για να αποφύγω τα δύσκολα. Προσπαθώ ΠΑΡΑ πολύ καιρό!). Αφού ολοκληρώσω τις διαδικασίες μπορεί να περάσει άλλος την υγειονομική επιτροπή;

Υποτίθεται μπορείς μέσα σε ένα μήνα, όμως είναι πολύ ελαστικοί (τουλάχιστον στη δική μου πρωτοβάθμια) και ειδικά αν έχεις λόγο δε θα σε πιέσουν. Ναι μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις σου σε άλλον να τις πάει στην επιτροπή.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 15, 2010, 04:30:45 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά και καλή τοποθετηση, αν έχεις διοριστεί!

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 15, 2010, 04:35:41 μμ »
Μπορώ να προσκομίσω το πιστοποιητικό υγείας αργότερα; Από ό,τι διάβασα χρειάζεται και ακτινινογραφία και δεν μπορώ να τη βγάλω, γιατί κάνω προσπάθειες για μωρό ( μην νομίσετε ότι ξεκίνησα τώρα για να αποφύγω τα δύσκολα. Προσπαθώ ΠΑΡΑ πολύ καιρό!). Αφού ολοκληρώσω τις διαδικασίες μπορεί να περάσει άλλος την υγειονομική επιτροπή;

Σίγουρα μπορείς και αργότερα, ξέρω άτομο που το έδωσε μετά από πολλούς μήνες και χωρίς σοβαρό λόγο   ;D
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου,και του χρόνου τέτοιον καιρό να έχεις το μωράκι σου αγκαλιά  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 15, 2010, 07:07:43 μμ »
Ευχαριστω Μαγδα! ξερεις γιατι αγχωθηκα? γιατι ειδα οτι διορισε 3 του κλαδου μου σε ενα νησακι 267 κατοικων! Οι ωρες ειναι το πολυ καμια 30ρια! Οποτε περισσευει 1,5 εκπαιδευτικος!!! Μου φαινεται πολυ αδικο να σε υποχρεωνουν να παιρνεις 1 μοριο αντι 11 που δικαιουσαι! Γιατι αν δεν ειχαν θεση εκει, ας με επαιρναν στην επομενη επιλογη μου που ηταν κυκλαδες (8-11 μορια)

Μην ανησυχείς, ελπίζω να μην έχει αλλάξει τίποτε σε αυτό.Γνωστός μου υπεράριθμος σε νησί, όταν ήρθε η ώρα και του είπαν να κάνει αίτηση λόγω υπεραριθμίας ξέρεις τι απάντησε???Ας μη βάζατε εμένα και άλλους 10 στο ίδιο νησί, δεν πάω πουθενά  ;D ;D
"Μα δεν υπάρχουν ώρες".  του λενε
''Ε και?? Δεν φταίω εγώ γι αυτο "" ;D ;D
Με τα πολλά, έμεινε εκεί, έκανε ελάχιστες ώρες αλλά δούλευε πολύ γραμματειακή υποστήριξη στο σχολείο, για να είναι τυπικός.
Αν λοιπόν κάποιος λόγω υπεραριθμίας φύγει με τη θέλησή του, πάιρνει τα μόρια του σχολείου που πάει .Επίσης θεωρείται ότι ξεχρεώνει την οργανική (για τον 1 χρόνο απόσπασης, αν συνεχίσει να είναι υπεράριθμος για το 2ο χρόνο κλπ)

Περυσι ομως ως αναπληρωτρια ειχα κακη εμπειρια με το ιδιο θεμα.. Με 2 λογια ο προισταμενος μ'εστελνε σε αλλη περιοχη απ'αυτη της προσληψης μου και αφου αντιταχθηκα λεγοντας του οτι δεν παω γιατι αλλου ειναι η προσληψη μου και το οτι δεν υπαρχει θεση εκει δεν ειναι δικο μου λαθος, με διεταξε να παω με ασχημο τροπο και απειλωντας με (κανοντας και σχετικο εγγραφο), με το πατημα "για τις αναγκες της υπηρεσιας". Μετα την ενσταση μου βεβαια γυρισα πισω (αφου εκατσα 2 βδομαδες εκει που μ'εστειλε), αλλα αυτο επειδη ηξερε οτι μπορω ν'αποδειξω πως υπηρχαν παραπανω απο 21 ωρες (24!) στην περιοχη μου!
Οποτε δεν ειναι παντα τοσο ευκολο μαλλον το να αρνηθεις τις διαταγες του καθε καρεκλοκενταυρου!  Ειχα μονο την ελπιδα -βασικα το ειχα ακουσει απο καποιον συναδελφο περυσι- οτι αν σε στειλουν με υποχρεωτικη αποσπαση χωρις να το εχεις αιτηθει, παιρνεις τα μορια της περιοχης με τα περισσοτερα. Δλδ αν εισαι Γ πειραια και σε πανε με το ζορι Α, σου δινουν τα 11 της Γ. Κι αντιστροφα, απο Α σε Γ, παλι τα 11.
Ονειρα ε??


Περα απο τις προσωπικες αντιρρησεις των εκπαιδευτικων να διατεθουν σε αλλα σχολεια του νομου, πρεπει να αποσαφηνιστει οτι στη συντριπτικη πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν υπαρχει απολυτως κανενα ισχυρο νομικο ερεισμα ή εστω αραδα υπηρεσιακου εγγραφου που μπορει να αξιοποιησει εκπαιδευτικος, προκειμενου να τεκμηριωσει νομιμως την αρνηση του να μετακινηθει σε αλλο σχολειο του ιδιου νομου, οταν χαρακτηριζεται λειτουργικα ή και οργανικα υπεραριθμος ειτε αναφερομαστε σε μονιμο ειτε σε αναπληρωτη.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 15, 2010, 07:16:04 μμ »
Περα απο τις προσωπικες αντιρρησεις των εκπαιδευτικων να διατεθουν σε αλλα σχολεια του νομου, πρεπει να αποσαφηνιστει οτι στη συντριπτικη πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν υπαρχει απολυτως κανενα ισχυρο νομικο ερεισμα ή εστω αραδα υπηρεσιακου εγγραφου που μπορει να αξιοποιησει εκπαιδευτικος, προκειμενου να τεκμηριωσει νομιμως την αρνηση του να μετακινηθει σε αλλο σχολειο του ιδιου νομου, οταν χαρακτηριζεται λειτουργικα ή και οργανικα υπεραριθμος ειτε αναφερομαστε σε μονιμο ειτε σε αναπληρωτη.

Όπως πάντα έχεις απόλυτο δίκιο damien  :D
Απλά εξήγησα περίπτωση υπερυπεράριθμου κλάδου σε όλο το νομό (και στους κοντινούς) όπου βέβαια μη μπορώντας να τους στείλουν κάπου, τους έβαλαν να κάνουν αίτηση για απόσπαση.Εκεί αρνήθηκε ο γνωστός μου

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 15, 2010, 07:23:38 μμ »
Περα απο τις προσωπικες αντιρρησεις των εκπαιδευτικων να διατεθουν σε αλλα σχολεια του νομου, πρεπει να αποσαφηνιστει οτι στη συντριπτικη πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν υπαρχει απολυτως κανενα ισχυρο νομικο ερεισμα ή εστω αραδα υπηρεσιακου εγγραφου που μπορει να αξιοποιησει εκπαιδευτικος, προκειμενου να τεκμηριωσει νομιμως την αρνηση του να μετακινηθει σε αλλο σχολειο του ιδιου νομου, οταν χαρακτηριζεται λειτουργικα ή και οργανικα υπεραριθμος ειτε αναφερομαστε σε μονιμο ειτε σε αναπληρωτη.

Όπως πάντα έχεις απόλυτο δίκιο damien  :D
Απλά εξήγησα περίπτωση υπερυπεράριθμου κλάδου σε όλο το νομό (και στους κοντινούς) όπου βέβαια μη μπορώντας να τους στείλουν κάπου, τους έβαλαν να κάνουν αίτηση για απόσπαση.Εκεί αρνήθηκε ο γνωστός μου

Και πολυ ορθα επραξε, εφοσον δεν ηθελε να αποσπαστει σε σχολικη μοναδα χαμηλοτερης μοριοδοτησης αλλης περιοχης μεταθεσης απο αυτη που τοποθετηθηκε στην περιοχη μεταθεσης στην οποια υπαγοταν οργανικα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 15, 2010, 08:19:27 μμ »
Μια που αναφερθηκαμε παλι στο θεμα,  φιλος αποσπασμενος στη δευτεροβαθμια σε θεση που ασχολειται με μεταθεσεις, μορια κλπ, μου ειπε οτι οντως ισχυει αυτο με τη μοριοδοτηση λογω υπεραριθμιας. Μου ειπε δλδ: Αν παρολο που εισαι υπεραριθμος δεν κανεις ο ιδιος αιτηση αποσπασης λογω υπεραριθμιας αλλα το ΠΥΣΔΕ σε τοποθετησει απο μονο του καπου αλλου, τοτε παιρνεις τα μορια του σχολειου με τα περισσοτερα!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:49:32 μμ »
Μια που αναφερθηκαμε παλι στο θεμα,  φιλος αποσπασμενος στη δευτεροβαθμια σε θεση που ασχολειται με μεταθεσεις, μορια κλπ, μου ειπε οτι οντως ισχυει αυτο με τη μοριοδοτηση λογω υπεραριθμιας. Μου ειπε δλδ: Αν παρολο που εισαι υπεραριθμος δεν κανεις ο ιδιος αιτηση αποσπασης λογω υπεραριθμιας αλλα το ΠΥΣΔΕ σε τοποθετησει απο μονο του καπου αλλου, τοτε παιρνεις τα μορια του σχολειου με τα περισσοτερα!
Σωστό!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:01:23 μμ »
Σχετικά με το Πιστοποιητικό Υγείας : επείδή κατάλαβα ότι κάθε Διεύθυνση ζητάει τις δικές της εξετάσεις, θα πρέπει το πιστοποιητικό να είναι από την οικεία Υγειονομική Υπηρεσία ή μπορεί κανείς να κάνει εξετάσεις για παράδειγμα στη Θεσσαλονικη ,να παρει πιστοποιητικό υγείας από τη Θεσσαλονίκη και να το προσκομίσει σε Διεύθυνση άλλης περιοχής ;

Και κάτι ακόμη : αν προσκομίσουμε μόνο τα δικαιολογητικά που αναφέρει η ΑΒ ,είμαστε καλυμμένοι ;

"Για το Πιστοποιητικό Α/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής απαιτούνται τα παρακάτω
δικαιολογητικά:

α) 2 φωτογραφίες,

β) Απολυτήριο στράτευσης - Πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α  ή αναβολή στράτευσης (μόνο για άνδρες),

γ) Γενική Ούρων με ιατρική γνωμάτευση από Μικροβιολόγο Ιατρό,

δ) Ακτινογραφία θώρακος. Πάνω στην ακτινογραφία θώρακος θα τοποθετηθεί από το νοσοκομείο η μια φωτογραφία με σφραγίδα και υπογραφή. Η ακτινογραφία πρέπει να συνοδεύεται και με ιατρική γνωμάτευση από Ακτινολόγο γιατρό θεωρημένη από τον Διοικητικό Δ/ντή του Νοσοκομείου.

Διευκρινίζεται ότι οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν είτε σε κρατικό-δημόσιο Νοσοκομείο είτε σε Κέντρο Υγείας είτε στο ΙΚΑ.
"

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7262
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 10:05:02 μμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:30:45 μμ »
Μπορεί να πάρει το πιστοποιητικό υγείας από τη Θεσσαλονίκη και να το προσκομίσει πχ στα Δωδεκάνησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.