*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 71299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:32:40 μμ »
Καλησπέρα! Διορίστηκα στα Δωδεκάνησα και είδα στη σελίδα της πρωτοβάθμιας οτι το πιστοποιητικό υγείας μπορούμε να το πάρουμε εκτός από υγειονομική επιτροπή και από νοσοκομείο. Επίσης στον Ευαγγελισμό που ρώτησα μου είπε οτι μπορούν να μου δώσουν πιστοποιητικό. Αν το πάρω από νοσοκομείο θα έχω τελειώσει ή θα πρέπει να περάσω και από υγειονομική?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:36 »

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:36:45 μμ »
Μπορεί να πάρει το πιστοποιητικό υγείας από τη Θεσσαλονίκη και να το προσκομίσει πχ στα Δωδεκάνησα.

Ναι το πιστοποιητικό μπορείς να το πάρεις από όπου θέλεις. Το ίδιο μετράει. Στα Δωδεκάνησα θέλουν πολλές εξετάσεις οπότε αν μπορείς αλλού ακόμα καλύτερα.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:41:21 μμ »
Η κάθε διεύθυνση δε θέλει συγκεκριμένες εξετάσεις. Θέλει απλά πιστοποιητικό υγείας. Απλά κάθε επιτροπή για να σου βγάλει το πιστοποιητικό μπορεί να θέλει άλλες εξετάσεις. Όπου αποφασίσετε να βγάλετε το πιστοποιητικό πρέπει να ρωτήσετε και τι χρειάζεται. Αυτά που έβγαλε η Αβ δεν είναι για όλες τις επιτροπές. Εγώ τουλάχιστον όταν πέρασα δεν έκανα αυτά.
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:27:35 πμ »
Τα πεισσότερα σχολεία, δίνουν μόρια, πολύ καλό.!  Αν δεν έχεις αμάξι, μπορείς να μένεις στα Χανιά και να πηγαινοέρχεσαι με ΚΤΕΛ, έχει καλή συγκ. Τα ενοίκια στην πόλη κυμαίνονται απο 280 - 400€. Με 1 - 2 μέρες ψάξιμο, θα έχεις βρει σπίτι. Οσοι συνάδελφοι πήγαν στην Παλαιόχωρα πέρασαν πάρα πολύ καλά.

Ευχαριστώ πολύ Άννα μου για τις πληροφορίες!!!! Όποιος άλλος ξέρει οτιδήποτε για Χανιά, σχολεία, μόρια, διαμονή, χωριά, κλπ. ας μου πει!!!! Ποιες περιοχές βολεύουν και είναι κοντά στα Χανιά, αλλά δίνουν και αρκετά μόρια??? Να είστε καλά!!!! Καλή αρχή σε όλους!!!! Ουφφφφφφ, κάθε αρχή και δύσκολη!!!!!  :o  Ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις σε ξένο μέρος για πρώτη φορά και να είσαι εντελώς "πρωτάρης", "ψαρούκλας" χωρίς εμπειρία, χωρίς τίποτα και να εμφανίζονται κάποιοι άγνωστοι και να στο παίζουν κάποιοι ???? Αγχώνομαι, γιατί θέλω να είμαι καλά ενημερωμένη και δεν θέλω να πέσω θύμα εκμετάλλευσης κανενός!!!!!!! Επίσης θέλω να έχω καλή συνεργασία με τους συναδέρφους μου και όλους γενικά και να μην με "καρφώνει" ο άλλος πίσω από την πλάτη μου!!!! Γι' αυτό χρειάζεται προσοχή και ετοιμότητα!!! Καλή αρχή!!!

Αγ. Μαρίνα, Πλατανιάς, Αγιά, Μάλεμε είναι πολύ κοντά στα Χανιά (6 - 8 χλμ) και δίνουν από 3 μόρια (+2 η χρονιά), η Σούδα δίνει 2 μόρια και είναι 6 χιλιόμετρα από τα Χανιά, επίσης. Δες εδώ:

http://www.dipechan.gr/
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:36 »

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:12:06 μμ »
Ευχαριστώ mat. Απλά να σου πω ότι οι υπολιγισμοί μου έγιναν με βάση το excel του Χρίστου Θωμά στο http://www.alfavita.gr/katigoria.php?id=14. Στις κρατήσεις υπολόγισα ΜΤΠΥ νεοδιόριστου και ΤΕΑΔΥ νεοδιόριστου (όντως τεράστια ποσά). Το excel μετά και από αυτές τις κρατήσεις βγάζει 1,154 ευρώ καθαρές αποδοχές (χωρίς όμως τα παραμεθόρια βγάζει 1,094 καθαρά). Είναι όμως λογικό να υφιστάμεθα κρατήσεις και απλού ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ συγχρόνως ή μήπως αυτές εκπίπτουν; Επισυνάπτω το σχετικό excel
Στο excel που παραθέτεις πρόσεξε τι ΜΚ βάζεις και θα δεις ότι δεν είναι 1094 τα καθαρά για κάποιον νεοδιόριστο με ΜΚ 18. Όσο για τις κρατήσεις να ξέρεις ότι σου κρατάνε "απλό ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ" και επιπλέον νεοδιόριστου "έκτακτο". Τώρα για το αν είναι ή όχι λογικό είναι άλλο θέμα αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί έτσι είναι οι κρατήσεις.

Υπολογείστε και μείον 90-100€ που θα έχουμε όλοι από 1/9/2010 από μείωση των επιδομάτων.
Το άκουσα χθες στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1. Ειδικά για τους εκπαιδευτικούς η μείωση των επιδομάτων υπολογίστηκε στα 93€.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 12:20:18 μμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:15:35 μμ »


Υπολογείστε και μείον 90-100€ που θα έχουμε όλοι από 1/9/2010 από μείωση των επιδομάτων.

Κάτι η ζέστη, κάτι που το μυαλό μου είναι ακόμα στις παραλίες, αυτό μου έπεσε βαρύ. Και άλλη μείωση; ??? ??? ??? ??? ???
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος NuclearFusion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:15:18 μμ »
Στα δωδεκάνησα δέχονται πιστοποιητικό υγείας μόνο αν είναι του τελευταίου μήνα λέει...
Εγώ έκανα εδώ που μένω τις εξετάσεις, αλλά επιτροπή θα περάσω την επόμενη ή παραεπόμενη βδομάδα,
αν πάει άλλος στη θέση μου να πάρει το πιστοποιητικό το δίνουν?

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:31:06 μμ »
Στα δωδεκάνησα δέχονται πιστοποιητικό υγείας μόνο αν είναι του τελευταίου μήνα λέει...
Εγώ έκανα εδώ που μένω τις εξετάσεις, αλλά επιτροπή θα περάσω την επόμενη ή παραεπόμενη βδομάδα,
αν πάει άλλος στη θέση μου να πάρει το πιστοποιητικό το δίνουν?
σαν πολλα δε μας τα λενε στα δωδεκανησα? εγω που πηρα ως αναπληρωτρια δλδ το πιστοποιητικιο 1 φεβρουαριου κ μου ειπαν οτι ισχυει μεχρι κ 3 χρονια θα πρεπει να κανω εξετασεις απο την αρχη ? εγω θα ρισκαρω κ θα παω με αυτο που εχω. ελεος δλδ
πε60

Αποσυνδεδεμένος NuclearFusion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:32:52 μμ »
Κι εγώ έχω από τον Οκτώβρη και γιαυτό τους ρώτησα,
μου είπαν ρητά όχι  :-X

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:37:58 μμ »
Κι εγώ έχω από τον Οκτώβρη και γιαυτό τους ρώτησα,
μου είπαν ρητά όχι  :-X
[/quote
καταλαβα θα τσακωθουμε. εμενα δεν με πιανει για 1 μηνα. ειναι τελειως χαζη αυτη η απαιτηση
πε60

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:57:16 μμ »
Σχετικά με το Πιστοποιητικό Υγείας : επείδή κατάλαβα ότι κάθε Διεύθυνση ζητάει τις δικές της εξετάσεις, θα πρέπει το πιστοποιητικό να είναι από την οικεία Υγειονομική Υπηρεσία ή μπορεί κανείς να κάνει εξετάσεις για παράδειγμα στη Θεσσαλονικη ,να παρει πιστοποιητικό υγείας από τη Θεσσαλονίκη και να το προσκομίσει σε Διεύθυνση άλλης περιοχής ;

Και κάτι ακόμη : αν προσκομίσουμε μόνο τα δικαιολογητικά που αναφέρει η ΑΒ ,είμαστε καλυμμένοι ;

"Για το Πιστοποιητικό Α/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής απαιτούνται τα παρακάτω
δικαιολογητικά:

α) 2 φωτογραφίες,

β) Απολυτήριο στράτευσης - Πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α  ή αναβολή στράτευσης (μόνο για άνδρες),

γ) Γενική Ούρων με ιατρική γνωμάτευση από Μικροβιολόγο Ιατρό,

δ) Ακτινογραφία θώρακος. Πάνω στην ακτινογραφία θώρακος θα τοποθετηθεί από το νοσοκομείο η μια φωτογραφία με σφραγίδα και υπογραφή. Η ακτινογραφία πρέπει να συνοδεύεται και με ιατρική γνωμάτευση από Ακτινολόγο γιατρό θεωρημένη από τον Διοικητικό Δ/ντή του Νοσοκομείου.

Διευκρινίζεται ότι οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν είτε σε κρατικό-δημόσιο Νοσοκομείο είτε σε Κέντρο Υγείας είτε στο ΙΚΑ.
"

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7262
μπορουμε να κανουμε καμια εξεταση στον τοπο μας,πριν παμε στον τοπο διορισμου; μπορω να βγαλω ακτινα θωρακος στο κεντρο θωρ. Αβερωφ 12 και μετα να κανω τις λοιπες εξετασεις στο νομο που διοριζομαι, θα το δεχτουν;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:38:02 μμ »
Και γω που πήρα στην Πρωτοβάθμια Δωδεκανήσου να ρωτήσω για το πιστοποιητικό μόνο που δε μ'έβρισε ο τύπος. Απαντούσε με το ζόρι και μου είπε με απότομο τρόπο οτι έπρεπε να τα έχω ήδη κάνει....λες και ήξερα εγώ οτι διορίζομαι σίγουρα...όοοοοτι να ναι όμως!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:52:17 μμ »
Και γω που πήρα στην Πρωτοβάθμια Δωδεκανήσου να ρωτήσω για το πιστοποιητικό μόνο που δε μ'έβρισε ο τύπος. Απαντούσε με το ζόρι και μου είπε με απότομο τρόπο οτι έπρεπε να τα έχω ήδη κάνει....λες και ήξερα εγώ οτι διορίζομαι σίγουρα...όοοοοτι να ναι όμως!
Φίλε/η Nad, κι εγω στη Ρόδο διορίστηκα φέτος και ξέρω από συναδέλφους εκεί πόσο απαιτητικοί είναι στη Διεύθυνση όσον αφορά το εν λόγω Πιστοποιητικό. Λοιπόν ,έκλεισα ραντεβού αύριο για το πιστοποιητικό στο Νοσοκομείο Άγιος Δημήτριος στη Θεσσαλονίκη (κάνει τις σχετικές εξετάσεις ειδικά για το πιστοποιητικό από σήμερα και για δύο βδομάδες, μόνον αυτό), στο οποίο μου είπαν ότι χρειάζεται μόνον ακτινογραφία θώρακα και ουρολογικές εξετάσεις, παίρνω τα αποτελέσματα την Τετάρτη και την Πέμπτη παίρνω το Πιστοποιητικό από την Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή.(Ελπίζω !). Τόσο απλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 05:54:40 μμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:56:52 μμ »
Πράγματι, στη Θεσσαλονίκη δε ζητάνε πολλά. Και πριν 3 χρόνια που είχα βγάλει το πιστοποιητικό για να δουλέψω σε φροντιστήριο μόνο ακτίνα και ούρα ήθελε. Απλώς όταν πας στη Μοναστηρίου καλό είναι να πας νωρίς το πρωί, γιατί γίνεται χαμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162174
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.