*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 71300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:33:18 μμ »
Στάλθηκε από: mary02 
Εισαγωγή παράθεσης
Ποιες περιοχές της Γ' Λέσβου είναι καλύτερες (εννοώ από άποψη δυνατότητας διαμονής); Είδα ότι κάποια σχολεία βρίσκονται αρκετά (έως πολύ) μακριά από τη Μυτιλήνη. Λ.χ., αν κάποιος τοποθετηθεί στο Γυμνάσιο Πέτρας πού μένει; Όσο για την ψυχολόγο... ελπίζω να μην μας δημιουργήσει προβλήματα (έχουμε ήδη αρκετά!)
Εστάλη στις: Αύγουστος 18, 2010, 06:28:46 μμΣτάλθηκε από: GIO 
Εισαγωγή παράθεσης
φίλε farma,
μία ερώτηση ακόμη, η ψυχίατρος τι περίπου ρωτάει εαν θυμάσαι!

Η ψυχολόγος πέρα από κάποιες τυπικές ερωτήσεις στην αρχή( πχ. αν φοβάσαι τον κόσμο, αν έπαιρνες ποτέ ναρκωτικά) σου έδινε ένα τεράστιο ερωτηματολόγιο με πολλά ερωτήματα κλειστού τύπου, κάποια από τα οποία μάλιστα επαναλαμβάνονταν με μικρές παραλλαγές στην εκφώνηση, για να δουν αν πέφτεις σε αντιφάσεις.Γενικά δεν σου κάνει κάτι το περίεργο, απλώς η συμπεριφορά της είναι απαράδεκτη.
Τώρα για μέρος εξαρτάται το τι ψάχνει κανείς. Για Πέτρα πχ έχει πολύ λίγο κόσμο το χειμώνα. Κάποιοι που δουλεύουν εκεί μένουν στην Καλλονή, που είναι ένα μέρος που διαθέτει αρκετές ανέσεις. Ξέρω φυσικά άτομο που πηγαινοέρχεται από Μυτιλήνη, αλλά να υπολογίζεις ότι η απόσταση για να καλυφθεί χρειάζεται πάνω από ώρα, ίσως και μιάμιση ανάλογα του τι οδηγός είσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 20, 2010, 07:51:41 μμ »
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, farmas! Την χρονιά που μας πέρασε έκανα καθημερινά 110 χιλιόμετρα (σε πολυ κακό δρομο) για να πάω στο σχολείο μου. Δεν θα ήθελα να το ξαναπεράσω σε καμία περίπτωση. Απλώς, καλό θα ήταν να μένει κανείς κάπου με κόσμο (για πρακτικούς λόγους και λόγους ασφαλείας). Ευχαριστώ πάντως!
 
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

faeinos

  • Επισκέπτης
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 20, 2010, 08:41:43 μμ »
Συνάδελφοι έχω προυπηρεσία ενός έτους ως μόνιμος σε δημόσιο σχολείο χώρας της ΕΕ. Γνωρίζει κανείς αν αυτή η προυπηρεσία - η οποία είναι κι επισήμως μεταφρασμένη και θεωρημένη από το μορφωτικό τμήμα της ελληνικής πρεσβείας  σ' εκείνη τη χώρα - ΠΡΕΠΕΙ κανονικά να προσμετρηθεί για ΜΚ / συνταξιοδοτικά;
Στο ΥΠΕΠΘ που τηλεφώνησα με παρέπεμψαν στην φετινή εγκύκλιο αναπληρωτών, όπου όμως, ενώ στην αρχή της σχετικής παραγράφου γίνεται λόγος μόνο για αναγνώριση προυπηρεσίας αναπληρωτών και ωρομισθίων από χώρες μέλη της ΕΕ, σε ένα από τα σημεία που θα πρέπει να περιλαμβάνει η σχετική βεβαίωση (νομίζω 5 ή 6) γίνεται λόγος και για προυπηρεσία μονίμου από χώρες μέλη της ΕΕ. Ξαναπήρα στο οικείο τμήμα του ΥΠΕΠΘ και μασούσαν τα λόγια τους. Γνωρίζει κάποιος επισταμένα να μου απαντήσει επί του θέματος;     
Ξέρω ότι όλοι εργαζόμαστε με πυρετώδεις ρυθμούς λίγο πριν παρουσιαστούμε..ωστόσο, αν κάποιος έχει κάποια γνώμη επί του θέματος θα τον/την παρακαλούσα να μπει στον κόπο να την παραθέσει
Ευχαριστώ  ;)

Ναι, αναγνωρίζεται μισθολογικά η προϋπηρεσία σε δημόσιες υπηρεσίες χωρών της Ε.Ε.
Η σχετική εγκύκλιος είναι η 93953/Δ2/15-9-2006


Ευχαριστώ πολύ ioanna89..ελπίζω να ισχύει ακόμη αυτή η εγκύκλιος  :-\

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:51:11 μμ »
Δεν ξέρω αν το μάθατε:
Την Δευτέρα 23/8 δεν θα πραγματοποιηθούν ορκωμοσίες νεοδιόριστων λόγω συνάντησης των νέων Δ/ντών Εκ/σης με την κ. Υπουργό.

Που το εμαθες αυτο;σιγουρα;μην κουβαληθω αδικα κατω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:30:09 μμ »
Δεν ξέρω αν το μάθατε:
Την Δευτέρα 23/8 δεν θα πραγματοποιηθούν ορκωμοσίες νεοδιόριστων λόγω συνάντησης των νέων Δ/ντών Εκ/σης με την κ. Υπουργό.

Που το εμαθες αυτο;σιγουρα;μην κουβαληθω αδικα κατω.
παιδια ξερει κανεις κανενα νεοτερο;;τι κεραυνος ηταν αυτός;
και κατι αλλο:θα ψαξετε σπίτι την αλλη βδομαδα ή θα περιμενετε την τοποθετηση;αναφερομαι σε περιοχες κεντρικες με λιγες εναλλακτικες
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος des

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:39:05 μμ »
Υπάρχει ανακοίνωση στο alfavita ότι η υπουργός θα συναντηθεί τη Δευτέρα με όλους τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο όρισαν τις ημερομηνίες από 23 έως 25 Αυγούστου και μετά ακύρωσαν την 23η. Καψόνι είναι αυτό; Θεωρώ πως όλοι λίγο πολύ και εισιτήρια βγάλαμε και ξενοδοχεία κλείσαμε. Για πολύ λεφτάδες μας περνούν τελικά....

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 20, 2010, 11:05:52 μμ »
μηπως θα μας ορκισουν προϊσταμενοι κατωτεροι; μου φαινεται παραλογο να μας γυρισουν πισω!αλλά, τι λεω, ποια ειναι η Ελλαδα; :P
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 20, 2010, 11:23:17 μμ »
Η διεύθυνση πρωτοβάθμιας κυκλάδων ανακοίνωσε ότι οι ορκωμοσίες θα γίνουν μόνο στις 24 και 25/8!!!! γιατί η διεύθύντρια θα πάει στην Αννούλα επίσκεψη. Λυπάμαι τα παιδιά που έβγαλαν εισιτήρια. Δείτε την ανακοίνωση εδώ http://dipe.kyk.sch.gr/index.htm

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 20, 2010, 11:51:12 μμ »
http://dide.zak.sch.gr/anakoinoseis/orkomosia_neod_aug_2010.pdf: από διεύθυνση δευτεροβάθμιας ζακύνθου.

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 21, 2010, 12:55:21 πμ »
Η διεύθυνση πρωτοβάθμιας κυκλάδων ανακοίνωσε ότι οι ορκωμοσίες θα γίνουν μόνο στις 24 και 25/8!!!! γιατί η διεύθύντρια θα πάει στην Αννούλα επίσκεψη. Λυπάμαι τα παιδιά που έβγαλαν εισιτήρια. Δείτε την ανακοίνωση εδώ http://dipe.kyk.sch.gr/index.htm

ελεεος κ εβγαλα εισιτηρια απο τις 22 για να ειμαι ροδο πρωι πρωι να τελειωνω. καταλαβα τι εχουμε να τραβηξουμε  >:( αλλα εγω φταιω που θελω να ειμαι οργανωτικη κ διορατικη σ'αυτο το κρατος. γινετε δεν γινετε
πε60

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:14:02 πμ »
μην τρελενεστε!οπου δεν εχουν πει τιποτα οι ΔΔΕ λογικα παμε 23/08.τωρα, ψαχνουμε για σπιτι απο τωρα ή περιμενουμε με κινδυνο να χασουμε τα καλα;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 21, 2010, 07:36:23 πμ »
εγώ παιδια αν δε με ορκίσουν 23 θα κάνω σαματά...πήρα τηλ την περασμένη βδομάδα και μου είπαν ότι όποια μέρα και να πάω θα με ορκίσουν. έτσι κανόνισα κάτι τρομερά σημαντικό για την τρίτη...Να εκτελέσει κάποιος χρέη διευθυντή και να εξυπηρετήσει τόσο κόσμο που έρχεται από μακριά.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 600
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 21, 2010, 07:58:29 πμ »
μην τρελενεστε!οπου δεν εχουν πει τιποτα οι ΔΔΕ λογικα παμε 23/08.τωρα, ψαχνουμε για σπιτι απο τωρα ή περιμενουμε με κινδυνο να χασουμε τα καλα;;

Εμένα με ειδοποίησαν τηλεφωνικά.
Νομίζω ότι ισχύει για όλες τις Δ/νσεις.

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 21, 2010, 08:10:18 πμ »
Καλημέρα. Σε ειδοποίησαν τηλεφωνικά ότι δεν θα ορκιστείς 23? Μπορείς να μας πεις από ποια διεύθυνση? Η δδε Ζακυνθού, πάντως, θα πραγματοποιήσει ορκομωσία στις 23, σύμφωνα με ανακοίνωσή της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.