*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 68622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 07:13:23 πμ »
Σε αντίθεση με το παρελθόν στην εποχή μας εύκολα διερευνάς αν αυτός που πήρε τη θέση είχε περισσότερα προσόντα από εσένα. Καταθέσατε και βεβαιώσεις από σεμινάρια και επιμορφώσεις πχ; Με την «μετεκπαίδευση» σχετίζεται θεωρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 01:29:20 μμ »
Πολύ σωστά! Είναι λογικό να μετράνε ως προσόντα οι βεβαιώσεις από σεμινάρια και επιμορφώσεις, κλπ., αλλά αν, πράγματι, υπάρχει και σχετική δικαστική απόφαση που προσδιορίζει τη σειρά των προσόντων και τη βαρύτητά τους ως κριτήρια για τις μεταθέσεις / αποσπάσεις στα Μουσικά Σχολεία, καλό θα είναι, αν κάποιος/-α γνωρίζει να μας γνωστοποιήσει τη (δικαστική) απόφαση. Ευχαριστώ!
 

Σε αντίθεση με το παρελθόν στην εποχή μας εύκολα διερευνάς αν αυτός που πήρε τη θέση είχε περισσότερα προσόντα από εσένα. Καταθέσατε και βεβαιώσεις από σεμινάρια και επιμορφώσεις πχ; Με την «μετεκπαίδευση» σχετίζεται θεωρώ.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 02:15:28 μμ »
αφου δεν μετρανε τα μουσικα προσοντα, γιατι τα ζητανε; Ειναι απίθανο 2 εκπαιδευτικοι να εχουν ακριβως τα ιδια προσοντα, ενας θα έχει εστω ενα σεμιναριο παραπανω, μια παρακολουθηση ημεριδας, κατι...

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 03:30:42 μμ »
Δεν μετράνε και καλά κάνουν που δεν μετράνε... Μιλάμε για ειδικότητες Γενικής Παιδείας (θεολόγοι, φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, κλπ) και άρα για προσόντα επιστημονικά της ειδικότητας / κλάδου - κι όχι της μουσικής/μουσικών (ΠΕ/ΤΕ16)..



αφου δεν μετρανε τα μουσικα προσοντα, γιατι τα ζητανε; Ειναι απίθανο 2 εκπαιδευτικοι να εχουν ακριβως τα ιδια προσοντα, ενας θα έχει εστω ενα σεμιναριο παραπανω, μια παρακολουθηση ημεριδας, κατι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 04:40:52 μμ »
Ναι, όντως, ο κάτοχος διδακτορικού προηγείται στο να πάρει την μετάθεση. Ειδικά στους φιλολόγους με τόσο ανταγωνισμό θέλει διδακτορικό. Εγώ νομίζω όμως ότι πρέπει να ξέρει και μουσική για να μπορεί να μπει στο κλίμα του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 07:07:23 μμ »
Το "ναι, όντως" (..."ο κάτοχος διδακτορικού προηγείται στο να πάρει τη μετάθεση ") πόθεν προκύπτει; Εκ της λογικής, απλώς; Από κάποια διάταξη; Από κάποια δικαστική απόφαση;         


quote author=erietta link=topic=5225.msg1088988#msg1088988 date=1606142452]
Ναι, όντως, ο κάτοχος διδακτορικού προηγείται στο να πάρει την μετάθεση. Ειδικά στους φιλολόγους με τόσο ανταγωνισμό θέλει διδακτορικό. Εγώ νομίζω όμως ότι πρέπει να ξέρει και μουσική για να μπορεί να μπει στο κλίμα του σχολείου.
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2020, 02:56:02 μμ από Larisaios »

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 03:04:18 μμ »
Γνωρίζεi κάποιος/-α συνάδελφος του forum ποιές είναι οι δικαστικές αποφάσεις βάσει των οποίων έχει καθορισθεί η σειρά των προσόντων για τις μεταθέσεις στα Μουσικά Σχολεία;



Για τις μεταθέσεις στα Μουσικά επειδή πολλοί είναι αυτοί που μιλάνε για αδιαφάνεια, επειδή έχω μιλήσει με το σχετικό τμήμα του ΥΠΠΕΘ σημειώνω λίγες παρατηρήσεις:
1. Πράγματι τα προβλεπόμενα στο Π.Δ. για τις μεταθέσεις δεν καθορίζουν ακριβή προσόντα με αντίστοιχη μοριοδότηση -εκτός φυσικά των απαραίτητων προσόντων για την υποβολή σχετικής αίτησης.
2. Ωστόσο επειδή για διάφορες μεταθέσεις σε Μουσικά έχουν γίνει κατά το παρελθόν προσφυγές στη δικαιοσύνη, με δικαστικές αποφάσεις έχουν καθοριστεί τα προσόντα που "προηγούνται" κάποιων άλλων προσόντων. Αυτό από πληροφόρηση από το ΥΠΠΠΕΘ. Έτσι ο έχων διδακτορικό προηγείται και ας μην έχει κάποιο πτυχίο μουσικής, έστω και ωδείου ή προϋπηρεσία σε μουσικό σχολείο, όταν πρόκειται για καθηγητές γενικής παιδείας. Ακολουθεί το μεταπτυχιακό, έπειτα το β΄ πτυχίο κλπ.
3. Το ζήτημα ανακύπτει όταν μεταξύ δύο αιτούντων στα προαναφερθέντα υπάρχει πλήρης ταύτιση (π.χ. δύο αιτούντες και οι δύο με μεταπτυχιακό). Τότε κοιτάνε και άλλα παρακάτω, όπως β΄ πτυχίο κλπ. Όσο πιο κοντά στα σχετικά προσόντα είναι δύο αιτήσεις τόσο πιο "δύσκολη" είναι η τελική επιλογή του εκπαιδευτικού στον οποίο θα δοθεί η μετάθεση.
4. Γενικά δεν χωρά  "βύσμα" εκτός της περίπτωσης που υπάρχει πλήρης ταύτιση προσόντων στα προσόντα για τα οποία έχουν αποφανθεί δικαστήρια για το ποιος προηγείται.
5. Είναι πλέον καιρός με βάση και τις δικαστικές αποφάσεις να υπάρξει ένα ξεκάθαρο πλαίσιο μεταθέσεων και στα Μουσικά, Διαπολιτισμικά, Καλλιτεχνικά κλπ. όπως στα σχολεία γενικής παιδείας με κριτήρια μοριοδοτούμενα σαφώς όπως θα περιγράφεται (η σχετική μοριοδότησή τους) σε νόμο. Έτσι θα σταματήσουν οι υποψίες πολλών (πολλές φορές δικαιολογημένες) για αδιαφάνεια στην επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 03:33:05 μμ »
Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω. Πότε έγιναν προσφυγές; Συνήθως βγαίνουν νωρίτερα αυτές οι μεταθέσεις. Πότε να τις αναμένουμε;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 04:34:53 μμ »
Νομίζω ότι έχει γραφτεί και παλιότερα στο forum για τις δικαστικές αποφάσεις. Κάτι συγκεκριμένο δεν ξέρω. Αλλά όποιος ενδιαφέρεται, ας πάρει στο Υπουργείο. Εγώ δεν έκανα για μουσικά σχολεία γι' αυτό και δεν ασχολούμαι. Ξέρω όμως γνωστή μου με διδακτορικό που πέρυσι πήρε την μετάθεση για μουσικό.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 01, 2021, 07:43:40 μμ »
Επίκεινται; (οι μεταθέσεις για τα Μουσικά)

Νομίζω ότι έχει γραφτεί και παλιότερα στο forum για τις δικαστικές αποφάσεις. Κάτι συγκεκριμένο δεν ξέρω. Αλλά όποιος ενδιαφέρεται, ας πάρει στο Υπουργείο. Εγώ δεν έκανα για μουσικά σχολεία γι' αυτό και δεν ασχολούμαι. Ξέρω όμως γνωστή μου με διδακτορικό που πέρυσι πήρε την μετάθεση για μουσικό.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 18, 2021, 10:44:21 πμ »
Επίκεινται; (οι μεταθέσεις για τα Μουσικά)

'Exουν καθορισθεί κριτήρια για τις φετινές μεταθέσεις στα Μουσικά σχολεία (για τους εκπ/κούς γενικής παιδείας);

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 18, 2021, 10:48:49 πμ »
επίσημα οχι. Απ'ο. τι λενε και οι υπόλοιποι στο φόρουμ, αν εχεις αυξημένα τυπικά προσόντα προτάσσεσαι άλλων που δεν εχουν.
Κριτηρια με διαφανή μοριοδοτηση δεν υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 18, 2021, 11:18:50 πμ »
'Exουν καθορισθεί κριτήρια για τις φετινές μεταθέσεις στα Μουσικά σχολεία (για τους εκπ/κούς γενικής παιδείας);
Επίσημα δεν υπάρχουν σε νόμο καθορισμένα (ή μοριοδοτούμενα) προσόντα και κριτήρια.
Από παλιότερη επικοινωνία μου με το Υπουργείο για το θέμα, μου είπαν ότι λόγω πολλών δικαστικών αποφάσεων, άτυπα υπάρχει μία ταξινόμηση προσόντων. Έτσι όποιος έχει διδακτορικό προηγείται όλων, όποιος 2 μεταπτυχιακά αυτού που έχει ένα μεταπτυχιακό, μετά ξένες γλώσσες κ.α. Μιλάμε για εκπαιδευτικούς Γενικής Παιδείας σε Μουσικά σχολεία. Η γνώση της μουσικής κλπ μετράει στο τέλος μόνο εφόσον τα παραπάνω (διδακτορικό, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες) συμπίπτουν σε όλους όσοι ζητούν μια θέση.

Χθες συζητήθηκαν οι μεταθέσεις σε Μουσικά. Λογικά έχουν ήδη γίνει αλλά ανακοινώνονται μαζί με τις Γενικές Μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Μουσικά Σχολεία
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 18, 2021, 07:55:16 μμ »
Επίσημα δεν υπάρχουν σε νόμο καθορισμένα (ή μοριοδοτούμενα) προσόντα και κριτήρια.
Από παλιότερη επικοινωνία μου με το Υπουργείο για το θέμα, μου είπαν ότι λόγω πολλών δικαστικών αποφάσεων, άτυπα υπάρχει μία ταξινόμηση προσόντων. Έτσι όποιος έχει διδακτορικό προηγείται όλων, όποιος 2 μεταπτυχιακά αυτού που έχει ένα μεταπτυχιακό, μετά ξένες γλώσσες κ.α. Μιλάμε για εκπαιδευτικούς Γενικής Παιδείας σε Μουσικά σχολεία. Η γνώση της μουσικής κλπ μετράει στο τέλος μόνο εφόσον τα παραπάνω (διδακτορικό, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες) συμπίπτουν σε όλους όσοι ζητούν μια θέση.

Χθες συζητήθηκαν οι μεταθέσεις σε Μουσικά. Λογικά έχουν ήδη γίνει αλλά ανακοινώνονται μαζί με τις Γενικές Μεταθέσεις.
                                                                                  Θερμές ευχαριστίες για τις πληροφορίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159445
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 284
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.