*

Αποστολέας Θέμα: Ρατσισμός στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 14941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρατσισμός στα σχολεία
« στις: Μάρτιος 06, 2008, 12:13:28 πμ »
Γειά σας φίλοι μου. Θα ήθελα να συζητήσουμε ένα πολύ σοβαρό θέμα που απασχολεί πολλούς συναδέλφους ειδικά τις τελευταίες μέρες. Πρόκειται για το θέμα του ρατσισμού στα ελληνικά σχολεία.

Προσωπικά, στο σχολείο που εργάζομαι φέτος έχω μαθητές πολλών εθνικοτήτων (Αλβανούς, Σέρβους, Γεωργιανούς και Έλληνες). Μάλιστα το ποσοστό των μη Ελλήνων είναι περίπου στο 60%. Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο. Ίσα ίσα που όλα τα παιδιά έπαιζαν μαζί, έκαναν παρέα κλπ. Από τη μέρα όμως που "έσκασε" η ιστορία με το Κόσσοβο και που αναζωπυρώθηκε το Σκοπιανό, οι συζητήσεις περί πολέμου κλπ είναι πια μόνιμες. Μου έτυχε μάλιστα ένα από τα πιο καλά παιδιά (ασχέτως που δεν είναι και τόσο καλός μαθητής) ο οποίος κατάγεται από την Αλβανία να μου πει μέσα στην τάξη ότι δεν αισθάνεται καθόλου Έλληνας, ότι αν γίνει πόλεμος οι Αμερικανοί θα πάνε με το μέρος τους, ότι σε ενδεχόμενο πόλεμο με τα Σκόπια η Αλβανία θα κινηθεί εναντίον της Ελλάδος, ότι ονειρεύονται τη Μεγάλη Αλβανία κλπ. Βέβαια, ως όφειλα, κατέβασα τους τόνους και τους εξήγησα κάποια πράγματα τονίζοντας βέβαια την ανάγκη για συναδέλφωση των βαλκανικών λαών και για κατευνασμό των εθνικιστικών - ρατσιστικών ιδεολογιών που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε νέους πολέμους και σφαγές.

Όμως δεν μπορώ να μη νιώθω και άσχημα που το ελληνικό σχολείο δεν κατόρθωσε να κάνει αυτά τα παιδιά, που ανατράφηκαν στους κόλπους του, να νιώθουν έστω και λίγη αγάπη για την Ελλάδα... Πού έγινε το λάθος;

Αν έχετε και εσείς ανάλογες ιστορίες που σας προβλημάτισαν τις τελευταίες μέρες θα ήθελα να τις μοιραστούμε και να συζητήσουμε πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τέτοιες στάσεις είτε προέρχονται από Έλληνες μαθητές είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2008, 03:44:11 πμ »
Όταν κυκλοφορούν κάτι βιντεάκια σαν αυτό... http://www.youtube.com/watch?v=zcCHJ4P3hM0&eurl=http://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
ακόμα και ο φίλος γίνεται εχθρός..
Κάποιοι προσπαθούν να ανοίξουν πόλεμο..
Λυπάμαι για όλη την κατάσταση  :'(

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:47:04 πμ »
ειδα το βιντεο και συγκλονιστικα!

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2008, 05:46:39 μμ »
Όταν κυκλοφορούν κάτι βιντεάκια σαν αυτό... http://www.youtube.com/watch?v=zcCHJ4P3hM0&eurl=http://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
ακόμα και ο φίλος γίνεται εχθρός..
Κάποιοι προσπαθούν να ανοίξουν πόλεμο..
Λυπάμαι για όλη την κατάσταση  :'(

Πω πω... το βιντεο αυτό είναι απιστευτο... :o :o

Από τη μια σκέφτομαι οτι δυστυχώς δεν έχει περάσει ολοκληρη γενιά που να μην έχει ζήσει κάποιο πόλεμο και η ιστορία κινείται σε κύκλους... Μήπως όντως μας περιμένει μια μεγάλη κρίση στη γωνία;;
Από την άλλη νιώθω ασφάλεια ξέροντας ότι η Ελλάδα (θεωρητικά τουλάχιστον) έχει πολλούς συμμάχους που δεν θα επετρεπαν τέτοια ζοφερά και ακραία σενάρια να γίνουν πραγματικότητα...
 
Το θέμα είναι ότι καλλιεργείται σταθερά ένα κλίμα μίσους και μισαλλοδοξίας που έχει αγγίξει και τους νέους, ακόμα και τα παιδιά.. :(

Πριν τρια χρόνια ήμουν σε ένα σχολείο της Κρήτης με ποσοστό περίπου 50% αλλοδαπών, κυρίως Αλβανών.
Είδαν πάρα πολλά περιστατικά τα μάτια μου, πολλές συγκρούσεις ανάμεσα στα παιδιά. Είδα Ελληνάκια να ουρλιάζουν σε Αλβανάκια "Μην ξανακούσω Αλβανικά εδω μέσα γιατι θα σε σπάσω στο ξύλο!!", είδα Αλβανάκια να βρίζουν συμμαθητές και δασκάλους στη γλώσσα τους και να μιλάνε προκλητικά για θέματα που αφορούσαν την Ελλάδα. Είδα - και σοκαρίστηκα - Αλβανάκι να παίρνει μια σημαιούλα Ελληνική και να τη βάφει κατάμαυρη με μανία, παραμονές 28ης..  :'(
Ένιωθα ενοχές όταν εντελώς παρορμητικά έπαιρνα το μέρος του Έλληνα μαθητή όταν τον προκαλούσε ένας αλλοδαπός. Όμως είμαι άνθρωπος, δεν μπορώ πάντα να κάνω το σωστό και να λέω το σωστό.
Όσο ήμουν εκεί προσπάθησα να ισορροπήσω καταστάσεις, να συμφιλιώσω, να κατευνάσω εντάσεις - δεν ξέρω αν το πετυχα έστω και λίγο.

Πλέον είμαι σε ένα σχολείο (δημοτικό) στο οποίο τυχαίνει να μην έχω ούτε ένα παιδί αλλοδαπό.
Μετά τα πρόσφατα γεγονότα με τα Σκόπια, στις μεγάλες τάξεις άρχισαν οι ερωτησεις... Γιατι κυρία οι Σκοπιανοί θέλουν να λέγονται Μακεδόνες; Απο πού ξεκίνησε αυτό; Γιατί δε μας στηρίζουν οι σύμμαχοι μας; Τι σημαίνει βετο;;
Άντε να απαντήσω... Και νιώθω τόση ευθύνη απέναντι τους να τους απαντήσω σωστα..!
Ξεκοκάλισα εγκυκλοπαίδειες, άρθρα στο ιντερνετ, εφημερίδες...
Και προσπάθησα να τους εξηγήσω κάποια πράγματα χωρίς να τους φανατίσω. Θέλω να καταλάβουν ότι πρέπει να τα έχουμε καλά με τους γείτονές μας και να μην φτάνουμε τα πράγματα στα άκρα, ούτε στο μίσος. Όμως οι απορίες συνεχίζονται και με αποστομώνουν..
"Μα κυρία, τόσα χρόνια, τόσα βιβλία, τόσα ευρήματα... Από πού κι ως που διεκδικούν το Μέγα Αλέξανδρο; Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα;"
Και μιλάμε για παιδιά ΣΤ' δημοτικού, 11-12 χρονών...

Δύσκολη η θέση μας συναδελφοι.... :-\ :-\     


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2008, 07:25:36 μμ »
τί βίντεο είναι αυτό ρε παιδιά;; αν είναι δυνατόν...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2008, 07:32:07 μμ »
Καλλιεργείται καλά το κλίμα... ::) αν δεν έχουν ετοιμάσει και οι "δικοί μας" κάτι παρόμοιο (οι γνωστοί "παραθυράτοι" που βγαίνουν και ουρλιάζουν καθημερινά... :P), θα το ετοιμάσουν λίαν συντόμως! Και μη χειρότερα... ::) >:(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2008, 10:47:20 πμ »
Νομιζω οτι το μονο συγκλονιστικο σ'αυτο το βιντεακι ειναι το σημειο που λεει "οι Αμερικανοι στηριζουν τους εισβολεις". Τα υπολοιπα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας... τουλαχιστον οσον αφορα το ετος 2013. Γιατι ακομη αργοτερα, ισως τα σεναρια μπορουν να γινουν πραγματικοτητα, αλλά τοσο συντομα οχι.

Τωρα, να πω οτι εγω βλεπω μονο μια λυση, χωρις να μου πεταξετε ντοματες? ::) Να γεμισουν "εθνικα Ελληνες" οι "επικινδυνες" γειτονες χωρες, οπως τωρα υποτιθεται οτι εχουμε τοσους "εθνικα Μακεδονες".

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2008, 12:14:34 πμ »
Είδα το βιντεάκι και σκιάχτηκα.Χα Χα.Αυτοί πρέπει να φοβούνται εμάς και όχι εμείς αυτούς.Τι άλλο θα δούμε βραδιάτικα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2008, 02:32:55 πμ »
Όταν κυκλοφορούν κάτι βιντεάκια σαν αυτό... http://www.youtube.com/watch?v=zcCHJ4P3hM0&eurl=http://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
ακόμα και ο φίλος γίνεται εχθρός..
Κάποιοι προσπαθούν να ανοίξουν πόλεμο..
Λυπάμαι για όλη την κατάσταση  :'(


Αδερφέ μου το είδα και ανατρίχιασα. Ωραίους γείτονες έχουμε! Τους Έλληνες ακόμα δεν τους μάθανε; Τι να πω...τι να πω...Μόνο λυπάμαι.

Το χωριό μου είναι στα Ελληνοσκοπιανά σύνορα. το Γιεβγελί απο το χωριό μου είναι σαν ελληνικό χωριο. Τα βλέπαμε τι γίνονταν. Ο Τίτο έκανε καλή δουλειά. Τα βιβλία τους. τα νομίσματά τους. οι χάρτες τους έφταναν μέχρι τη Λάρισα. Τι έκαναν οι καρεκλοκένταυροι τ΄τότε; Ουδεις κουνήθηκε. Αυτά τα παιδιά που βγαίνουν στην τηλεόραση και ωρίονται έτσι τα μάθαν τα πράγματα στα σχολεία τους. Ο Μ. Αλέξανδρος είναι δικός μας και η Γιουγκοσλαβία (η τότε) φτάνει μέχρι τη Λάρισα. Η απάθεια των πολιτικών μας για τα τότε τεκτενόμενα μας έφεραν σε αυτό το σημείο.  Πάντα οι Ελληνες τάχαμ δήθεν είναι ήρεμοι και δνε προκαλούν. Είναι αμυντικοί. Μάλλων πρέπει να γίνουμε επιθετικοί γιατί με την άμυνα δεν είδαμε και τίποτα καλό. Και δεν ενοώ να κάνουμε πόλεμο φυσικά αλλά να έχουμε επιθετική στάση. Είμαι φορτισμένη και έχω κι άλλα να πω αλλα καλύτερα να σταματίσω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2008, 02:41:30 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2008, 08:53:15 πμ »
Τα βλέπαμε τι γίνονταν. Ο Τίτο έκανε καλή δουλειά. Τα βιβλία τους. τα νομίσματά τους. οι χάρτες τους έφταναν μέχρι τη Λάρισα. Τι έκαναν οι καρεκλοκένταυροι τ΄τότε; Ουδεις κουνήθηκε. Αυτά τα παιδιά που βγαίνουν στην τηλεόραση και ωρίονται έτσι τα μάθαν τα πράγματα στα σχολεία τους. Ο Μ. Αλέξανδρος είναι δικός μας και η Γιουγκοσλαβία (η τότε) φτάνει μέχρι τη Λάρισα. Η απάθεια των πολιτικών μας για τα τότε τεκτενόμενα μας έφεραν σε αυτό το σημείο.

Εχεις απολυτο δικιο. Οι Ελληνες πολιτικοι το αφηναν το πραγμα τοσες δεκαετιες κι ετσι γαλουχηθηκαν ολοκληρες γενιες Σκοπιανων με την πεποιθηση οτι εμεις παραποιουμε την ιστορια κι οχι εκεινοι. Και μετα, πώς γινεται να γκρεμισεις σ'εναν ολοκληρο λαο την εικονα που εχει για την ιστορια του? Δεν ειναι εφικτο πλεον.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2008, 12:41:09 μμ »
Κάκιστης ποιότητας προπαγάνδα το βιντεάκι. Αλήθεια την προέλευση την ξέρουμε? Αλλά τι ρωτάω ε?
Πάντως προσωπικά μου μπήκε η ιδέα ότι ίσως πίσω από αυτό να κρύβονται θερμοκέφαλοι "δικοί" μας που θέλουν να ανοίξουν πόλεμο. Όποιοι κι αν είναι όμως θα πρέπει εμείς να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν είμαστε ηλίθιοι >:(
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2008, 01:48:48 μμ »
Κοιτάξτε και αυτό :
http://www.youtube.com/watch?v=U0VuqEiQUs0&feature=related

το οποιο προηγείται . Μηπως λοιπον προκειται για απάντηση ?


Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2008, 03:35:29 μμ »
Και ας μην ξεχνάμε ότι ακριβώς τέτοιου τύπου βίντεο προβάλλονται από τα ΜΜΕ όλων των εμπλεκομένων χωρών. Έχετε δει ποτέ να προβάλλονται βιντεάκια ή γενικότερα πρωτοβουλίες για ειρηνική συνύπαρξη;

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Ρατσισμός στα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2008, 04:49:01 μμ »
Κοιτάξτε και αυτό :
http://www.youtube.com/watch?v=U0VuqEiQUs0&feature=related

το οποιο προηγείται . Μηπως λοιπον προκειται για απάντηση ?



Το βίντεο αυτό είναι απο τις 8/1/2008. Μάλλων το άλλο προηγούταν. Είναι η απάντηση στο άλλο του Δράκουλα αγράμματου "γραμματικού"
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.