*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 593040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2002 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 08:23:50 μμ »
καμία πληροφόρηση από εξετάσεις Β2, κατά προτίμηση αγγλικά?
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2003 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:00:57 μμ »
καμία πληροφόρηση από εξετάσεις Β2, κατά προτίμηση αγγλικά?

Φιλόλογος εδώ. Θα πω μόνο το εξής: η 4ωρη εξέταση χωρίς διάλειμμα μπροστά σε υπολογιστή είναι εξοντωτική. Δεν ξέρω ποιος φωστήρας το σκέφτηκε εκεί στα γραφεία, πραγματικά από ένα σημείο και μετά δεν έβλεπα τι έγραφα. Κατά τα άλλα, οι πολλαπλής επιλογής ήταν όλες μέσα από το επιμορφωτικό υλικό και το θέμα του σεναρίου δεν είχε κάποια ιδιαίτερη έκπληξη.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2004 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:04:35 μμ »
Συμφωνω με elranna. Ερωτησεις απο το υλικο αλλα ορισμενες διφορουμενες... σεναριο οκ με αρκετη ελευθερια...Να προσθεσω οτι οι ωρες φτανουν οριακα για ενα καθως πρεπει σεναριο... τελειωσα σε 4 ωρες παρα 10 λεπτα χωρις διαλειμμα.. μετα εβλεπα αστερακια για λιγη ωρα... χαχα

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2005 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:10:32 μμ »
Συμφωνω με elranna. Ερωτησεις απο το υλικο αλλα ορισμενες διφορουμενες... σεναριο οκ με αρκετη ελευθερια...Να προσθεσω οτι οι ωρες φτανουν οριακα για ενα καθως πρεπει σεναριο... τελειωσα σε 4 ωρες παρα 10 λεπτα χωρις διαλειμμα.. μετα εβλεπα αστερακια για λιγη ωρα... χαχα

Άραξα σε ένα παγκάκι για κανένα τέταρτο μετά που βγήκα, δεν υπήρχε περίπτωση να οδηγήσω σ'αυτό το χάλι. Πραγματικά εξαντλητική διαδικασία. Και έχεις απόλυτο δίκιο ως προς το χρόνο. Κι εγώ τελείωσα ένα τέταρτο πριν τη λήξη χωρίς διάλειμμα. Ευτυχώς που τελικά είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου νερό!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2006 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:13:45 μμ »
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες φιλολόγους. Οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής ήταν μέσα από το επιμορφωτικό υλικό, δεν με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα και δεν αφιέρωσα πολύ χρόνο σε αυτές. Πιο απαιτητικές μου είχαν φανεί εκείνες του Β1. Αλλά το γράψιμο του σεναρίου ήταν εξοντωτικό και ο χρόνος έφτανε οριακά. Ολοκλήρωσα την εξέταση δύο λεπτά πριν τη λήξη του τετραώρου και δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα, γιατί προς το τέλος έγραφα γρήγορα ό,τι προλάβαινα και δεν πρόλαβα να τα ελέγξω. Από την άλλη, τι στην ευχή, δεν θα πιάσουμε τη βάση όσοι γράψαμε; Ελπίζω οι βαθμολογητές να μην εξαντλήσουν όλη τους την αυστηρότητα σε μας. Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2007 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 09:56:55 μμ »
Καλή επιτυχία σε όλους/ες!
Έχω και  εγώ κάποια ερώτηση. Οι δυσκολίες στο γράψιμο του σεναρίου ήταν ως προς τη δομή, ως προς το περιεχόμενο ή αφορούσαν σε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2008 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 10:09:29 μμ »
Εμένα με κούρασε το γεγονός ότι ήταν πολλά αυτά που έπρεπε να γράψω. Τη δομή την έδινε, τουλάχιστον στο θέμα που μου κληρώθηκε, οπότε ήξερα πού να πατήσω για να το σχεδιάσω. Όμως άργησα να σκεφτώ πώς θα στήσω το σενάριο, τις μικροδραστηριότητες κλπ, αφιέρωσα πολύ χρόνο στη λεπτομερή περιγραφή των βημάτων και του φύλλου εργασίας και μετά συνειδητοποίησα ότι ξέχασα να γράψω κάποια από τα ζητούμενα, οπότε έτρεχα στο τέλος. Αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό το αντιμετώπισαν και οι άλλοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2009 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 10:30:42 μμ »
sofoulitsa,
ευχαριστώ για την απάντηση!
Τα ζητούμενα ήταν ξεκάθαρα ή αόριστα/μπερδεμένα  και έπρεπε να μαντέψεις μόνος σου τι πρέπει να γράψεις;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2010 στις: Φεβρουάριος 13, 2022, 11:02:49 μμ »
Συνάδελφοι, όσον αφορά το σενάριο μην φοβάστε. Στο επίπεδο Β2 κάναμε αρκετά πράγματα χρήσιμα και πρακτικά. Διαβάστε το ατομικό σενάριο που κάνατε και το ομαδικό και πάρτε ιδέες. Το πρόβλημα στις εξετάσεις δεν είναι τι θα γράψεις, αυτά τα βρίσκεις αλλά ο χρόνος. Δηλαδή όπως είπαν και παραπάνω έχεις να κάνεις αρχικά ένα σχεδιάγραμμα και στη συνέχεια να συμπληρώσεις το παζλ. Αυτό (όσο κι αν φαίνεται απίστευτο να κρατήσει...3.30 ώρες) παίρνει αρκετό χρόνο. Οπότε στήστε τα βασικά σημεία του σεναρίου και συμπληρώστε μετά με λεπτομέρειες. Κρατήστε ένα τεταρτάκι περίπου για το  τέλος γιατί το αρχείο πρέπει να εξαχθεί,  επισυναφθεί κ.λ.π. οπότε αν γίνει κάποιο λάθος να έχετε ικανό χρόνο να λύσετε το πρόβλημα γιατί ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΩΝ ΤΕΣΑΡΩΝ ΩΡΩΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2022, 10:29:22 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2011 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 03:19:59 μμ »
Πολύ σωστά τα προηγούμενα, να επιβεβαιώσω και για το περιορισμένο του χρόνου. Δεν επαρκεί ο χρόνος για να καταλάβεις το πλαίσιο και να συντάξεις τα επιμέρους στοιχεία που να συμφωνούν μεταξύ τους. Γι' αυτό πρέπει, μιας και δεν ορίζεται διάρκεια, το σενάριο να είναι μικρό, χωρίς πολλές δραστηριότητες αλλά λίγες και στοχευμένες.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2012 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 08:31:59 μμ »
sofoulitsa,
ευχαριστώ για την απάντηση!
Τα ζητούμενα ήταν ξεκάθαρα ή αόριστα/μπερδεμένα  και έπρεπε να μαντέψεις μόνος σου τι πρέπει να γράψεις;

Εμένα δεν με μπέρδεψαν τόσο τα ζητούμενα. Απλώς διαπιστώνω ότι τελικά έβαλα πολλά στο σενάριο. Εκ των υστέρων κατάλαβα αυτό που γράφει ο συνάδελφος eran, ότι δηλαδή το σενάριο πρέπει να είναι μικρό και στοχευμένο, για να επαρκέσει ο χρόνος. Επιπλέον, συμφωνώ και με τον blueswire. Βοηθάει να διαβάσει κανείς τα σενάρια που εκπονήθηκαν κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης, για να πάρετε μια ιδέα του πώς να στηθεί. Εμένα με έφαγε η έμπνευση!  :D

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2013 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 10:48:26 μμ »
Μπορείτε να μου διευκρινήσετε αν στο τετράωρο που έχουμε στη διάθεση σας ,δουλεύουμε συγχρόνως και το σενάριο και απαντάμε και στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής ή είναι δυο ανεξάρτητα μέρη δηλ. τελειώνεις με το πρώτο και ακολουθεί το δεύτερο μέρος της εξέτασης;

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2014 στις: Φεβρουάριος 14, 2022, 11:22:57 μμ »
Τα απαντάμε όλα μέσα στο τετράωρο. Διαλέγουμε εμείς τη σειρά με την οποία θα απαντήσουμε (πχ πρώτα τα πολλαπλής και μετά το σενάριο ή ανάποδα ή παράλληλα, ανάλογα με το πώς βολεύεται ο καθένας). Λίγες μέρες πριν την εξέταση στέλνουν στο μέιλ μας οδηγίες για τις εξετάσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν και screenshots από την πλατφόρμα της εξέτασης, για να έχουμε μια ιδέα για το περιβάλλον εργασίας. Η πλατφόρμα μοιάζει με αυτή των εξετάσεων του Β1, απλώς στο τέλος υπάρχει και η ερώτηση 1, η οποία αντιστοιχεί στο σενάριο που θα αναπτύξουμε. Μπορείτε να συμβουλευτείτε τις οδηγίες αυτές όταν με το καλό έρθει η ώρα της εξέτασης.

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2015 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 07:24:40 πμ »
Cryssa
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2022, 07:30:42 πμ από Cryssa »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.