*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 592038 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1988 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:22:16 μμ »
Οποιος δεν έχει ολοκληρώσει επιτυχώς το πρόγραμμα επιμόρφωσης Β2 ΤΠΕ δεν μπορεί να λάβει μέρος.

Ναι, αυτό γράφει. Αλλά αν έχουμε δώσει πρόσφατα για Β1 (μέσα στο διάστημα Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2021 και έχουμε περάσει), ποια επιμόρφωση έπρεπε να έχουμε παρακολουθήσει ώστε να προλάβουμε να δώσουμε το Β2 τον Φεβρουάριο του 2022; Δεν πρέπει να ακολουθήσει νέος κύκλος επιμορφώσεων, έστω και σε moodle, μέσω ασύγχρονης εξ αποστάσεως, (όπως με τα εργαστήρια δεξιοτήτων);
Ή μήπως έγινε και δεν το πήρα είδηση;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:00 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1989 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:25:39 μμ »
Εγώ έκανα την επιμόρφωση για το Β2 Μάρτιο-Μάιο του 2020, πάνω στην πρώτη καραντίνα. Δεν ξέρω αν έγινε άλλος κύκλος μετά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1990 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:31:11 μμ »
Το θέμα είναι αν έχει γίνει άλλος κύκλος επιμόρφωσης Β2 μετά από τις τελευταίες εξετάσεις του Β1, μέσα στο τελευταίο τρίμηνο του 2021. Αλλιώς, από ότι φαίνεται, απέξω θα μείνουμε.  ;D

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1991 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:39:18 μμ »
Το θέμα είναι αν έχει γίνει άλλος κύκλος επιμόρφωσης Β2 μετά από τις τελευταίες εξετάσεις του Β1, μέσα στο τελευταίο τρίμηνο του 2021. Αλλιώς, από ότι φαίνεται, απέξω θα μείνουμε.  ;D

Όχι, δεν έχει γίνει. Είχε γίνει ένας κύκλος αμέσως μετά που έκανα το Β1, τον οποίο μπορούσες να παρακολουθήσεις απλώς έχοντας παρακολουθήσει το Β1. Δεν είχε δηλαδή προαπαιτούμενο την εξέταση για το Β1 και μας είχαν πει ότι θα γίνουν οι εξετάσεις αργότερα και για τα 2.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1992 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:47:00 μμ »
elranna, σε ευχαριστώ.
Επομένως, επιβεβαιώνομαι. Όσοι δεν το είχαμε παρακολουθήσει τότε, δεν μπορούμε να δώσουμε τώρα για Β2.
Εγώ είχα κάνει την επιμόρφωση του Β1 εξ αποστάσεως το 2019 και όπως έγραψα παραπάνω  έδωσα  εξετάσεις, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα,  το τελευταίο τρίμηνο του 2021. Τώρα, χάνοντας τις εξετάσεις του Φεβρουαρίου,  θα πρέπει να περιμένουμε τον νέο κύκλο επιμορφώσεων του Β2 και τον νέο κύκλο εξετάσεων, που θα ακολουθήσει... Ζήσε Μάη μου... ;D

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1993 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:53:26 μμ »
Ναι. Είναι βαρύ το Β2, είχε πάρα πολλές απαιτήσεις, κάποιες βδομάδες 2 3ωρες συνεδρίες και πάρα πολλά παραδοτέα. Καμία σχέση με το Β1. Μάλιστα έπρεπε και να εφαρμόσουμε κάποια σενάρια στην τάξη (6 ώρες) και να παραδώσουμε και δείγματα δουλειάς των παιδιών μαζί με την αξιολόγηση της εφαρμογής του σεναρίου. Δεν είναι δηλαδή διαβάζω και δίνω, έχει και "πρακτική".

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1994 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:57:20 μμ »
Εγώ είχα κάνει το Β1 Ιούνιο του 2017 και έδωσα τώρα για πιστοποίηση και πέρασα. Μπορούσα χωρίς την πιστοποίηση να κάνω την επιμόρφωση Β2 και δεν το πήρα είδηση; Νομίζω πως όχι.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1995 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 05:03:02 μμ »
Εγώ είχα κάνει το Β1 Ιούνιο του 2017 και έδωσα τώρα για πιστοποίηση και πέρασα. Μπορούσα χωρίς την πιστοποίηση να κάνω την επιμόρφωση Β2 και δεν το πήρα είδηση; Νομίζω πως όχι.


Ναι. Ακριβώς αυτό έκανα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1996 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 08:37:39 μμ »
Εγώ είχα κάνει το Β1 Ιούνιο του 2017 και έδωσα τώρα για πιστοποίηση και πέρασα. Μπορούσα χωρίς την πιστοποίηση να κάνω την επιμόρφωση Β2 και δεν το πήρα είδηση; Νομίζω πως όχι.
Ναι, μπορούσες

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1997 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 09:26:09 μμ »
Ωραία. Έγινε τότε (2020) κύκλος επιμόρφωσης Β2. Άλλοι την έκαναν και άλλοι όχι.
Κακώς, όμως,  δεν επαναλαμβάνεται και τώρα, πριν από τις εξετάσεις του Φεβρουαρίου. Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι που περάσαμε τώρα το Β1, δεν έχουμε παρακολουθήσει επιμόρφωση του Β2.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πως ήταν τότε η επιμόρφωση; Δια ζώσης, εξ αποστάσεως, μεικτή; Πόσους μήνες είχε κρατήσει και πόσες ώρες (αν θυμάστε, βέβαια);

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1998 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 09:50:09 μμ »
Ωραία. Έγινε τότε (2020) κύκλος επιμόρφωσης Β2. Άλλοι την έκαναν και άλλοι όχι.
Κακώς, όμως,  δεν επαναλαμβάνεται και τώρα, πριν από τις εξετάσεις του Φεβρουαρίου. Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι που περάσαμε τώρα το Β1, δεν έχουμε παρακολουθήσει επιμόρφωση του Β2.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πως ήταν τότε η επιμόρφωση; Δια ζώσης, εξ αποστάσεως, μεικτή; Πόσους μήνες είχε κρατήσει και πόσες ώρες (αν θυμάστε, βέβαια);

Στη δική μου περιφέρεια και ειδικότητα υπήρχαν 2 τμήματα και τα 2 εξ αποστάσεως. Είχε κρατήσει περίπου τρεις μήνες. Αν θυμάμαι καλά, ήταν 60 ώρες. Είχαμε δύο τρίωρες συναντήσεις την εβδομάδα (με κάποιες εξαιρέσεις). Πολύ πιο χρονοβόρο από το Β1, και οι συναντήσεις αλλά κυρίως ο απαιτούμενος χρόνος για τα παραδοτέα, τα οποία ήταν πάρα πολλά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #1999 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:07:31 μμ »
Τα παραδοτέα τι ήταν;
Εκτός από  σενάρια που είχαν εφαρμοστεί στην τάξη σας, με δείγματα δουλειάς μαθητών και αξιολόγηση (βέβαια, δεν είναι και λίγα) σας ζητούσαν και κάτι άλλο;
Από τη μία μου φαίνεται ενδιαφέρον ως πρόκληση σε νέες τεχνικές/μεθόδους διδασκαλίας, από την άλλη όμως, μου δημιουργούνται ερωτήματα. Πως θα αξιολογήσει ο επιμορφωτής όλα αυτά αν δεν είναι της ειδικότητάς μου (εικαστικός) αλλά μουσικός ή θεατρολόγος που διδάσκει εντελώς διαφορετική ύλη/βιβλία και αξιοποιεί διαφορετικά ψηφιακά εργαλεία (όλοι είμαστε στην ομπρέλα της αισθητικής αγωγής και μας βάζουν όλους μαζί σε ΠΕΚ, ταχύρρυθμα κλπ);
Το ίδιο, φυσικά,  ισχύει και αντίστροφα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:09:09 μμ από harac »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2000 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:22:40 μμ »
Δεν ξέρω να σου πω πώς λειτουργεί το Β2 στην ειδικότητά σας. Εμείς πάντως ήμασταν όλοι φιλόλογοι.

Τα παραδοτέα ήταν 5 εργασίες, κάποιες ατομικές και κάποιες ομαδικές. Αν θυμαμαι καλά, είχε ανασχεδιασμό σεναρίων για άλλη συνθήκη, δημιουργία σεναρίου μη τυπικής εκπαίδευσης, σχολιασμό διαφόρων σεναρίων. Αυτά ήταν σχετικά πιο εύκολα από τα σενάρια που έπρεπε να εφαρμόσουμε στην τάξη. Γενικά, τα σενάρια ήταν πιο απαιτητικά από τα αντίστοιχα του Β1, γιατί ζητούσαν και το θεωρητικό πλαίσιο. Οπότε έπρεπε να φτιάξουμε το σενάριο, καμιά 10αριά σελίδες, να το εφαρμόσουμε στην τάξη, να παραδώσουμε φύλλα εργασίας μαθητών και να κάνουμε και την ανατροφοδότηση τι δούλεψε και τι δε δούλεψε. Εννοείται ότι όλα αυτά τα παρουσιάζαμε στην ολομέλεια και τα συζητήσαμε και μεταξύ μας και με την επιμορφώτρια.

Ήταν πολύ ενδιαφέρον, σίγουρα, αλλά πάρα πολύ κουραστικό. Εμείς είχαμε και την τύχη/ατυχία να ξεκινήσουμε κανονικά και να μας τύχει στη μέση η καραντίνα, οπότε χρειάστηκε να ξανασχεδιάσουμε σενάρια που είχαμε ήδη δουλέψει για να μπορούν να εφαρμοστούν εξ αποστάσεως, δεδομένου ότι δεν είχαμε τη δυνατότητα να τα εφαρμόσουμε δια ζώσης.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #2001 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 10:56:32 μμ »
elranna,
σε ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες!
Πήρα μία ιδέα.
Στην επιμόρφωση του Β1  (εξ αποστάσεως) που είχα παρακολουθήσει μαζί με μουσικούς, εκπαιδευτικούς ξένων γλωσσών, κοινωνιολόγους κλπ, η επιμορφώτριά μας ήταν φιλόλογος. Γνώστης του αντικειμένου της και των ΤΠΕ, έμπειρη και ετοιμόλογη, αλλά όταν παρουσιάζαμε τις προτάσεις μας, συχνά δεν γνώριζε (και δικαιολογημένα) να τις αξιολογήσει.  Επικρατούσε αλαλούμ, καθώς έπρεπε να εξηγούμε διαρκώς πράγματα που για εμάς ήταν αυτονόητα/δεδομένα. Στα  δωμάτια με τις ομαδικές γινόταν βαβέλ. Ευτυχώς, υπήρχε καλό κλίμα και  διάθεση  μεταξύ μας  και έτσι στο τέλος όλα πήγαν καλά.  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.