*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 591626 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 23, 2010, 02:41:34 μμ »
Οι ανακοινώσεις υπάρχουν εδώ http://b-epipedo2.cti.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 23, 2010, 02:45:00 μμ »
Οι ανακοινώσεις υπάρχουν εδώ http://b-epipedo2.cti.gr/

Μπορώ να κάνω φέτος αίτηση να παρακολουθήσω αυτά τα σεμινάρια ή όποιος πρόλαβε, πρόλαβε;
Τέλος, αξίζει τον κόπο ή μαθαίνεις τα βασικά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:29:10 μμ »
Παρακολούθησα φέτος το σεμινάριο β επιπέδου για φιλολόγους (από Φεβρουάριο έως και Ιούνιο) 90 περίπου ωρών. Ήμουν πολύ τυχερή γιατί η επίμορφώτριά μας ήταν καταπληκτικός άνθρωπος με πολύ καλή παιδαγωγική κατάρτιση ,ικανότητα αξιοποίησης των ικανοτήτων των μελών της ομάδας, ανοιχτή στο διάλογο και τις προτάσεις μας. Η ομάδα ήταν επίσης πολύ καλή. Αποτελούνταν από ανθρώπους με μεγάλο μεράκι και διάθεση να μάθουν και να μοιραστούν γνώσεις κι εμπειρίες. Αρκετοί από αυτούς διήνυαν πάνω από 100χλμ τη φορά (δύο τρίωρα τη βδομάδα)για να παρακολουθήσουν τα μαθήματα. Το σεμινάριο περιλάμβανε α)θεωρητικό μέρος, β)μελέτη-κριτική-συζήτηση γύρω από ήδη υπάρχοντα σενάρια μαθημάτων άλλων συναδέλφων γ)μελέτη-κριτική-συζήτηση γύρω από σενάρια ή σχέδια μαθημάτων μελών της ομάδας που εφάρμοσαν στην τάξη τους δ)εκπόνηση κύριας εργασίας με τη μορφή σεναρίου που ο καθένας από εμάς όφειλε να εφαρμόσει στην τάξη σε κάποιο από τα μαθήματα που δίδασκε ,να παρουσιάσει σε όλα τα στάδιά της και στο τέλος να καταθέσει.
Κατ΄ εμέ το σεμινάριο που παρακολούθησα είχε μεγάλη αξία γιατί λήφθηκαν υπόψη τα ερωτήματα και οι ανάγκες μας ,υπήρχε πρακτική εξάσκηση πάνω σε πραγματικές συνθήκες τάξης και πλούσιο έδαφος για περαιτέρω προβληματισμό και προεκτάσεις. Στα αρνητικά του καταλογίζω την έλλειψη στοιχειωδών οικονομικών κινήτρων (π.χ κάλυψη εξόδων μετακίνησης),την κακή συντήρηση του εργαστηρίου πληροφορικής και την προβληματική συνεργασία με τον υπεύθυνο του εργαστηρίου. Στις εξετάσεις για την πιστοποίηση ,μάλλον το Σεπτέμβρη,θα εξεταστούμε σε δύο μέρη α)ερωτήσεις επιλογής β)σχεδιασμός σεναρίου μαθήματος.  Α...μην ξεχάσω και τα 3 μόρια που δίνει μποναμά η Αννούλα σε όσους πάρουν την πιστοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:35:21 μμ »
kooki σ΄ ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Ήθελα να ρωτήσω, τα μόρια που γράφεις είναι μόρια μετάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:52:46 μμ »
Πιστοποιημένη επιμόρφωση στις Τ.Π.Ε. επιπέδου 1: 2 μονάδες.
Πιστοποιημένη επιμόρφωση στις Τ.Π.Ε. επιπέδου 2: 3 μονάδες. Αν υπάρχουν πιστοποιήσεις επιμόρφωσης και των δύο επιπέδων μοριοδοτείται μόνον η ανώτερη.


Από ό,τι γνωρίζω τα μόρια αυτά σχετίζονται με την επιλογή σε διοικητικές θέσεις,θέσεις σχολ. συμβούλων κ.λ.π Δεν είδα κάτι σχετικό με τις μεταθέσεις. Πάντως από πολλές ειδικότητες προβάλλεται- και δίκαια-  η άποψη ότι από τη στιγμή που η επιμόρφωση β επιπέδου αφορά συγκεκριμένες ειδικότητες δημιουργείται με τη μοριοδότηση καθεστώς ανισοτιμίας. Επίσης δεν μοριοδοτούνται οι επιμορφωτές β επιπέδου!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 23, 2010, 08:11:33 μμ »
Παρακολούθησα φέτος το σεμινάριο β επιπέδου για φιλολόγους (από Φεβρουάριο έως και Ιούνιο) 90 περίπου ωρών. Ήμουν πολύ τυχερή γιατί η επίμορφώτριά μας ήταν καταπληκτικός άνθρωπος με πολύ καλή παιδαγωγική κατάρτιση ,ικανότητα αξιοποίησης των ικανοτήτων των μελών της ομάδας, ανοιχτή στο διάλογο και τις προτάσεις μας. Η ομάδα ήταν επίσης πολύ καλή. Αποτελούνταν από ανθρώπους με μεγάλο μεράκι και διάθεση να μάθουν και να μοιραστούν γνώσεις κι εμπειρίες. Αρκετοί από αυτούς διήνυαν πάνω από 100χλμ τη φορά (δύο τρίωρα τη βδομάδα)για να παρακολουθήσουν τα μαθήματα. Το σεμινάριο περιλάμβανε α)θεωρητικό μέρος, β)μελέτη-κριτική-συζήτηση γύρω από ήδη υπάρχοντα σενάρια μαθημάτων άλλων συναδέλφων γ)μελέτη-κριτική-συζήτηση γύρω από σενάρια ή σχέδια μαθημάτων μελών της ομάδας που εφάρμοσαν στην τάξη τους δ)εκπόνηση κύριας εργασίας με τη μορφή σεναρίου που ο καθένας από εμάς όφειλε να εφαρμόσει στην τάξη σε κάποιο από τα μαθήματα που δίδασκε ,να παρουσιάσει σε όλα τα στάδιά της και στο τέλος να καταθέσει.
Κατ΄ εμέ το σεμινάριο που παρακολούθησα είχε μεγάλη αξία γιατί λήφθηκαν υπόψη τα ερωτήματα και οι ανάγκες μας ,υπήρχε πρακτική εξάσκηση πάνω σε πραγματικές συνθήκες τάξης και πλούσιο έδαφος για περαιτέρω προβληματισμό και προεκτάσεις. Στα αρνητικά του καταλογίζω την έλλειψη στοιχειωδών οικονομικών κινήτρων (π.χ κάλυψη εξόδων μετακίνησης),την κακή συντήρηση του εργαστηρίου πληροφορικής και την προβληματική συνεργασία με τον υπεύθυνο του εργαστηρίου. Στις εξετάσεις για την πιστοποίηση ,μάλλον το Σεπτέμβρη,θα εξεταστούμε σε δύο μέρη α)ερωτήσεις επιλογής β)σχεδιασμός σεναρίου μαθήματος.  Α...μην ξεχάσω και τα 3 μόρια που δίνει μποναμά η Αννούλα σε όσους πάρουν την πιστοποίηση.

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά μήπως ξέρει κανείς αν μπορούμε και φέτος να κάνουμε αίτηση να παρακαλουθήσουμε τα σεμινάρια ή ήταν ένα πρόγραμμα που έγινε και δεν ξαναγίνεται;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 24, 2010, 11:40:49 μμ »
Απότι έχω ακουσει και εγώ από συναδέλφους, θα τρέξουν νέα προγράμματα επιμόρφωσης Β επιπέδου από Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:12:40 μμ »
Βεβαιωση πιστοποιησης δεν εχω παρει μεχρι σημερα.

Μάρω,πολύ βιάζεσαι!
Τώρα δα,και κυριολεκτώ, μου τηλεφώνησαν από τη Δ/νση Δ/θμιας του νομού μου να περάσω να πάρω τη δική μου βεβαίωση που ..ήρθε!  Και έχουν περάσει περίπου ..πέντε χρόνια;;  από τότε που έκανα την επιμόρφωση!
Αργούν λίγο!
Πιθανόν κάτι να παίξει με τις βεβαιώσεις από Σεπτέμβρη και φροντίζουν να τις αποστείλουν.

Να σημειώσω Α΄επιπέδου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2010, 02:15:35 μμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:15:55 μμ »
Βεβαιωση πιστοποιησης δεν εχω παρει μεχρι σημερα.

Μάρω,πολύ βιάζεσαι!
Τώρα δα,και κυριολεκτώ, μου τηλεφώνησαν από τη Δ/νση Δ/θμιας του νομού μου να περάσω να πάρω τη δική μου βεβαίωση που ..ήρθε!  Και έχουν περάσει περίπου ..πέντε χρόνια;;  από τότε που έκανα την επιμόρφωση!
Αργούν λίγο!
Πιθανόν κάτι να παίξει με τις βεβαιώσεις από Σεπτέμβρη και φροντίζουν να τις αποστείλουν.

Εγώ, δηλαδή, που πιστοποιήθηκα πριν από 2,5 χρόνια, θα περιμένω άλλο τόσο.... :P :P :P :P
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:20:52 μμ »
Δεν ξέρω τι πρόοδος είναι ,πάντως έχεις καιρό 8)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:11:20 μμ »
Εγώ πάντως που πήγα στην Δευτεροβάθμια μου είπαν "επιτέλους και κάποιος που ήρθε να την αναζητήσει!". Μου είπαν ότι εκεί έχουν τις βεβαιώσεις από 5 χρόνια πριν και ότι κανένας δεν έχει ενδιαφερθεί να πάει να τις πάρει. Ε μην γκρινιάζουμε λοιπόν. Μην περιμένουμε να μας την στείλουν με courier σπίτι μας! Αφού όλοι ξέρουμε πως λειτουργεί το δημόσιο. Ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του και να ενδιαφερθεί προσωπικά!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:25:45 πμ »
Προσωπικά ρωτάω το γραφείο (μια φορά το 3μηνο βέβαια), αλλά δεν......Έχουν παραλάβει βεβαιώσεις πιστοποίησης μέχρι το 2007.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:14:31 μμ »
Εγώ πάντως που πήγα στην Δευτεροβάθμια μου είπαν "επιτέλους και κάποιος που ήρθε να την αναζητήσει!". Μου είπαν ότι εκεί έχουν τις βεβαιώσεις από 5 χρόνια πριν και ότι κανένας δεν έχει ενδιαφερθεί να πάει να τις πάρει. Ε μην γκρινιάζουμε λοιπόν. Μην περιμένουμε να μας την στείλουν με courier σπίτι μας! Αφού όλοι ξέρουμε πως λειτουργεί το δημόσιο. Ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του και να ενδιαφερθεί προσωπικά!
Ας μας το πουν όμως να ξέρουμε από που πρέπει να τις παραλάβουμε. Τα νύχια πρέπει να μυρίσουμε;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 30, 2010, 11:30:36 μμ »
Ας μας το πουν όμως να ξέρουμε από που πρέπει να τις παραλάβουμε. Τα νύχια πρέπει να μυρίσουμε;
Ρωτώντας πας στην πόλη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.