*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 591487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 01:20:55 μμ »
εστειλα μηνυμα στο helpdesk.. θα βγάλουν ανακοίνωση στο site τους για την κλήρωση αλλά δεν μου είπαν πότε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:40:35 μμ »
10/12/2010 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ης ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ Β’ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2010 – ΙΟΥΝΙΟΣ 2011) – ΕΓΓΡΑΦΕΣ
Τα αποτελέσματα της κλήρωσης ανακοινώθηκαν και οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν πλέον να ενημερωθούν σχετικά με τη συμμετοχή τους, με χρήση των κωδικών τους, επιλέγοντας «Προβολή Αίτησης Επιμόρφωσης» από το περιβάλλον του Πληροφοριακού συστήματος (ΟΠΣΔ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ – MIS) της Πράξης «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ (2007-2013), που υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και του Ελληνικού Δημοσίου.

Τα Κ.Σ.Ε. μπορούν να ενημερωθούν επιλέγοντας «Εγγραφή υποψήφιου σε πρόγραμμα» από το περιβάλλον του παραπάνω Πληροφοριακού συστήματος και καλούνται αφού επικοινωνήσουν με τους κληρωθέντες επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς να προχωρήσουν στις εγγραφές τους.

Σημειώνεται ότι κατά την εγγραφή στο πρόγραμμα επιμόρφωσης, οι επιμορφούμενοι θα πρέπει να καταθέσουν στο ΚΣΕ το έντυπο Δήλωσης/ Βεβαίωσης, σχετικά με τη θέση υπηρεσίας τους και την άσκηση διδακτικού έργου σε τάξη κατά την περίοδο της επιμόρφωσης, σύμφωνα με το έντυπο που διατίθεται στον κόμβο ενημέρωσης της Πράξης, εδώ. Το παραπάνω αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:46:04 μμ »
Οι επιλαχόντες τι ελπίδες έχουμε;

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:58:37 πμ »
Οταν εισαι επιλαχων, έχεις λίγες ελπίδες και αυτό θα κριθεί τις πρώτες βδομάδες γιατί αν κάποιος διακόψει μετά τα 4 πρώτα μαθήματα η θέση του δεν μπορεί να αναπληρωθεί γιατί ο αντικαταστάτης του θα έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιων που ειναι 10 ωρες αφού δε θα έχει παρακολουθήσει τα πρώτα 4 μαθήματα διάρκειας 12 ωρών.Καταλαβαίνεις ότι είναι κρίσιμη περίοδος ο πρώτος καιρός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:02:57 πμ »
ξέρει κανείς πότε ξεκινάνε τα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 01:44:12 μμ »
Έδωσα σήμερα (τρομερό τάιμινγκ, χθες έκανα εξαγωγή τραπεζίτη και πονούσα αρκετά). ΠΕ03

Τα θέματα μου φάνηκαν αρκετά εύκολα, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να ήταν ΠΟΛΥ εύκολα, δεδομένου ότι δεν διάβασα απολύτως τίποτα, πλην του σεναρίου που είχα φτιάξει για να θυμηθώ τι ακριβώς ενότητες πρέπει να περιλαμβάνει.

Ακόμα και αυτό που έκανα ήταν άχρηστο, γιατί στο σενάριο σου γράφει ακριβώς τι πρέπει να περιλαμβάνει, με την σειρά...
Μου έτυχε μάλλον η πιο εύκολη παράγραφος από καταβολής εξετάσεων : Ανάλογα ποσά - Αντιστρόφως ανάλογα ποσά.
Έφυγα σχεδόν στις 3 ώρες (δεν άντεχα άλλο από τον πόνο) και παρόλ'αυτά πιστεύω ότι έγραψα αρκετά καλά.
Στο σενάριο θα μπορούσα να γράψω άλλες 3 σελίδες βέβαια και ίσως έπρεπε κιόλας.

Οι ερωτήσεις ήταν μάλλον εύκολες. Έβαλε 2 με Μodellus που τις απάντησα σχεδόν στην τύχη.
Κάποιες ήταν ολόιδιες με αυτές που έχει στο ίντερνετ και μου είχατε βρει.
Είχε κάποιες που θέλανε λίγο σκέψη, αλλά βγαίναν με τη λογική.
Οι ερωτήσεις μου πήραν 1 ώρα ακριβώς, το οποίο μάλλον ήταν και πολύ, με βάση το πόσο πήρε σε διπλανούς και παραδιπλανούς (από τα 40' και μετά άκουγα πληκτρολόγια, που σημαίνει σενάριο).
Γενικά μου φάνηκε ότι υπάρχει μια προσπάθεια να μας περάσουν όλους ή τους περισσότερους...
Ίδωμεν...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 02:39:58 μμ »
Σημειώσεις επιτρέπονταν; Περαστικά σου!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 06:18:42 μμ »
Ευχαριστώ!

Όχι, οι σημειώσεις απαγορεύονται, το έγραφε κ στις οδηγίες. Πάντως δεν είδα και κανέναν να τσεκάρει τι έχει μαζί του ο καθένας...
Κάποιοι είχαν ολόκληρη τσάντα με βιβλία. Αλλά νομίζω κάποια βιβλία επιτρέπονται.
Δεν ξέρω, εγώ είχα μαζί μισό τετράδιο πανελληνίων για πρόχειρο και 2 σελίδες εκτύπωση με τις ενότητες του σεναρίου (τα οποία μας τα έγραφε έτσι κι αλλιώς μέσα στο αρχείο του ελεύθερου θέματος).
Επίσης, δεν μπορώ να φανταστώ τι είδους σημειώσεις μπορεί να με βοηθούσαν.
Οι ερωτήσεις ήταν οι περισσότερες πρακτικές (του στυλ "ποια κουμπιά κάνουν τις τάδε δουλειές στο τάδε πρόγραμμα") και όσες δεν ήταν, ήθελαν απλά λίγη σκέψη.
Είχε μερικές με συμπεριφορισμό, αλλά δεν χρειάζεται να ξέρεις τόμους θεωρία για να φανταστείς την απάντηση...

Μας έβαλε μια με νηπιαγωγό (!) που λέει στα παιδιά "περιγράψτε τα ψώνια της εβδομάδας με την οικογένεια σας στον μανάβη" η οποία είναι right to the point για Μαθηματικούς (αστειεύομαι φυσικά).

Μία στην οποία έφαγα κανά 10λεπτο (την αναφέρω γιατί δεν είναι μόνο για ΠΕ03) έλεγε να επιλέξουμε τα κατάλληλα εργαλεία (προγράμματα) για τον σχεδιασμό ενός σεναρίου που απαιτεί:
(α) Οι μαθητές να μπορούν να συντάξουν γραπτές αναφορές και να τις κοινωνικοποιήσουν.
(β) Εκτέλεση πολλών βασικών υπολογισμών.
(γ) (Δεν το θυμάμαι)

Είχε μετά μια λίστα από 6 προγράμματα και εγώ διάλεξα Υπολογιστικό Φύλλο - Επεξεργαστή κειμένου - Περιβάλλον που να επιτρέπει e-mail.
Τώρα που πονάω λιγότερο, μάλλον το έκανα λάθος, γιατί το e-mail εμπεριέχει την επεξεργασία κειμένου.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #330 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:02:29 μμ »
Καλά αποτελέσματα Siobaras!! Τα "σωστά" τα ανακοινώνουν κάπου ή απλά περιμένεις τώρα να δεις αν πέρασες;

Παιδιά, όσοι περιμένετε να κληρωθείτε για το Β΄επίπεδο, λάβατε mail; Εγώ όχι. Μπήκα στο site τους και λέει πως στο πρόγραμμα που επέλεξα είμαστε 9 και χρειάζονται τουλάχιστον 10 για να πραγματοποιηθεί.  :'( Λέει ακόμα πως αν είμασταν νησί ή παραμεθόριος θα λειτουργούσε ακόμη και με 7 εκπαιδευτικούς, αλλά μιας και δεν είμαστε, μάλλον δεν θα πραγματοποηθεί. Θα ψάξουν μπας και μας βρουν κανένα άλλο στην "ευρύτερη περιοχή". Έτσι έγινε και πέρυσι και μου προτείνανε ένα ΚΣΕ που ήθελα 3 συγκοινωνίες να πάω και 3 να έρθω  :o και όπως καταλαβαίνετε δεν πήγα.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #331 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:19:27 μμ »
Παιδιά, όσοι περιμένετε να κληρωθείτε για το Β΄επίπεδο, λάβατε mail; Εγώ όχι. Μπήκα στο site τους και λέει πως στο πρόγραμμα που επέλεξα είμαστε 9 και χρειάζονται τουλάχιστον 10 για να πραγματοποιηθεί.  :'( Λέει ακόμα πως αν είμασταν νησί ή παραμεθόριος θα λειτουργούσε ακόμη και με 7 εκπαιδευτικούς, αλλά μιας και δεν είμαστε, μάλλον δεν θα πραγματοποηθεί. Θα ψάξουν μπας και μας βρουν κανένα άλλο στην "ευρύτερη περιοχή".

Εγώ δεν κληρώθηκα, αλλά δεν έλαβα και κάποιο ενημερωτικό e-mail. Απλά μπήκα στο site και το είδα. Πού ακριβώς είδες ότι στο πρόγραμμα που επέλεξες είσαστε 9; Στο δικό μου δεν φαίνεται ο αριθμός των αιτήσεων πάντως.
Φαντάζομαι όμως ότι για να μην γίνει τμήμα πρέπει να κάναμε πολύ λίγοι αίτηση. Είμαι στη Ρόδο (νησί+παραμεθόριος) και για δεύτερη φορά δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένα τμήμα για τους ΠΕ04. Αν είναι δυνατόν!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #332 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 12:22:29 μμ »
..... μόνο εάν κάνουν την επιμόρφωση 15 Μαιου - 30 Ιουνίου θα πάρω μέρος.

Δηλ περίμεναν να κανονίσω όλο το οικογενειακό ημερήσιο πρόγραμμα των παιδιών μου ( Φροντιστηρια - Αγγλικα - Ωδεια - Γυμναστηρια - κτλ κτλ ) για να έρθουν να μας πουν ότι μας θέλουν 2 ολοκληρα απογευματα για 5 μήνες ( χωρίς τις μετακινήσεις )... εεε δεν πανε καλά.

Ελαβαν μαζική αρνηση συμμετοχης από τον (εννιαίο) κλάδο ΠΕ4 στην Δυτική μακεδονία  ... που θέλουν να τους μαζέψουν στην Βεροια !!!

Εαν θέλουν να πάρουν τα μπόνους τους από το ΕΣΠΑ που τα πληρώνει όλα αυτά , ας κανονίσουν την επόμενη περίοδο επιμόρφωσης τον Ιούνιο ( καθημερινά ... να τελειώνουμε γρήηγορα )

υγ ... μ'αρέσει που καποτε μας ρωτούσαν πότε θέλουν να είναι οι περίοδοι επιμόρφωσης ... δηλ κύριοι οι περισσότεροι μας δήλωσαν Δεκέμβριο με Μαιο ? ...

Βρε άιντε ...
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #333 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:41:57 μμ »
Έδωσα χτες, οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν ίδιες ή παρόμοιες με αυτές που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο,όχι όλες όμως.
Το θέμα που έπεσε για τις  μικρές τάξεις του δημοτικού ήταν "Ανθρωπογενές περιβάλλον" (Γ' τάξης).
Έπρεπε να σχεδιάσουμε ένα σενάριο χρησιμοποιώντας τουλάχιστον: λογισμικά γενικής χρήσης, οπτικοποίησης, εννοιολογικής χαρτογράφησης, καθώς και το διαδίκτυο.
Δινόταν επίσης ένας οδηγός για το σενάριο σαν αυτόν που βρίσκεται στη βιβλιοθήκη υλικού του b-epipedo2.cti.gr.
Για τους νηπιαγωγούς έπεσε "η εφημερίδα της τάξης μου". Δυστυχώς δεν ξέρω τα θέματα που έτυχαν στους άλλους κλάδους.
ΥΓ: Βοηθάει πολύ να έχετε μαζί τα αναλυτικά προγράμματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:59:29 μμ από absentminded »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #334 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:25:54 πμ »
Καλά αποτελέσματα Siobaras!! Τα "σωστά" τα ανακοινώνουν κάπου ή απλά περιμένεις τώρα να δεις αν πέρασες;

Ευχαριστώ!
Δεν νομίζω να ανακοινώνονται κάπου, γιατί μάλλον δεν είναι κοινά τα θέματα, ούτε καν για τους υποψηφίους του ίδιου κλάδου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #335 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:56:15 μμ »
Παιδιά, όσοι περιμένετε να κληρωθείτε για το Β΄επίπεδο, λάβατε mail; Εγώ όχι. Μπήκα στο site τους και λέει πως στο πρόγραμμα που επέλεξα είμαστε 9 και χρειάζονται τουλάχιστον 10 για να πραγματοποιηθεί.  :'( Λέει ακόμα πως αν είμασταν νησί ή παραμεθόριος θα λειτουργούσε ακόμη και με 7 εκπαιδευτικούς, αλλά μιας και δεν είμαστε, μάλλον δεν θα πραγματοποηθεί. Θα ψάξουν μπας και μας βρουν κανένα άλλο στην "ευρύτερη περιοχή".

Εγώ δεν κληρώθηκα, αλλά δεν έλαβα και κάποιο ενημερωτικό e-mail. Απλά μπήκα στο site και το είδα. Πού ακριβώς είδες ότι στο πρόγραμμα που επέλεξες είσαστε 9; Στο δικό μου δεν φαίνεται ο αριθμός των αιτήσεων πάντως.
Φαντάζομαι όμως ότι για να μην γίνει τμήμα πρέπει να κάναμε πολύ λίγοι αίτηση. Είμαι στη Ρόδο (νησί+παραμεθόριος) και για δεύτερη φορά δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένα τμήμα για τους ΠΕ04. Αν είναι δυνατόν!

Μπήκα εδώ http://ifigeneia.cti.gr/mis/index.jsp
και μετά "διαχείριση αιτήσεων επιμόρφωσης" και στη συνέχεια "προβολή αποτελεσμάτων κλήρωσης". Εκεί τα έλεγε όλα αυτά.

Τελικά όμως το πρόγραμμα θα γίνει!!!!!!!!!
Έφεραν στο δικό μας πρόγραμμα άτομα από αλλού που δεν συμπλήρωναν τμήμα και τελικά από κει που ήμασταν 9 και δε φτάναμε, γίναμε 11 και είμαστε ok.
Θεέ και Κύριε και είμαστε σε μια από τις μεγαλύτερες πόλεις της χώρας!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 155
Σύνολο: 155

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.