*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 589383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #756 στις: Απρίλιος 23, 2013, 07:06:38 μμ »
Σε εμάς το πρόγραμμα έγινε κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:49 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #757 στις: Απρίλιος 23, 2013, 07:10:04 μμ »
Το ίδιο και για μας.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #758 στις: Απρίλιος 23, 2013, 07:29:11 μμ »
Συνάδελφοι,

ας μας πει τις εντυπώσεις του κάποιος συνάδελφος ΠΕ19-20 που κάνει την επιμόρφωση Β΄Επιπέδου.

Είναι η πρώτη φορά που γίνεται για Πληροφορικούς ΠΕ19-20, οπότε θα είχε ενδιαφέρον να μας έκανε μια περιγραφή και τις πρώτες του εντυπώσεις κάποιος συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #759 στις: Απρίλιος 23, 2013, 09:35:29 μμ »
Μόλις με πήραν τηλ πως το τμήμα "μάλλον" θα ακυρωθεί/αναβληθεί (δεν υπήρξε σαφής απάντηση), γιατί ο επιμορφωτής δηλώνει κώλυμα. Εμπαιγμός; Μόλις χθες μιλούσα για κοροϊδία.

Όπως μας ενημέρωσε ο επιμορφωτής μας, βγήκε ανακοίνωση το μεσημέρι της Δευτέρας από το σύλλογο (μάλλον συνδικαλιστικό όργανο) των επιμορφωτών, για αναστολή της έναρξης των εργασιών μέχρι να υπογράψουν σύμβαση που θα τους εξασφαλίζει οικονομικά για αυτή (τουλάχτιστον) την περίοδο. Υπάρχει και σχετικό site που δεν φορτώνει σήμερα όμως:http://sep-tpe.gr/
Ο δικός μας επιμορφωτής δεν το θεώρησε πρέπον να λείψει στην πρώτη συνάντηση και με τόσο καθυστερημένη ειδοποίηση, επιφυλάσσεται όμως για το μέλλον αν δεν βρεθεί λύση. Πολλά ΚΣΕ, όπως μας είπε, δεν ξεκίνησαν τελικά λόγω αυτής της κινητοποίησης επιμορφωτών, καταχωριστών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:49 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #760 στις: Απρίλιος 23, 2013, 10:51:25 μμ »
Και σε μας μια από τα ίδια. Είναι απογοήτευση η όλη φάση τελικά (εγώ ακύρωσα άλλα πράγματα για να είμαι συνεπής και δε βλέπω καμιά απολύτως συνέπεια και οργάνωση από την πλευρά τους). Και με βάση αυτά που λέγαμε (αποτελέσματα από το 2011, απλήρωτοι επιμορφωτές, αναμονή πιστοποίησης από το 12 κτλ) νομίζω πως μας κοροϊδεύουν.

Εμείς πήγαμε τη Δευτέρα, μας είδε η επιμορφώτρια, αλλά φύγαμε λόγω της γνωστής κατάστασης. Το θέμα είναι ότι με τόσες καθυστερήσεις (πιστεύω ότι θα ξεκινήσουμε πιά μετά το Πάσχα), τόσες αλλαγές (εμάς μας άλλαξαν ΚΑΙ την μία ημέρα της επιμόρφωσης ΚΑΙ τις ώρες) και τόσες απαιτήσεις (απουσίες 10%, στέρηση δικαιώματος συμμετοχής σε μελλοντικό πρόγραμμα αν διακόψεις, διάλυση του τμήματος αν πέσει κάτω από τα 10 άτομα) βλέπω πολλούς να φεύγουν πριν καλά-καλά ξεκινήσουμε.

 Όπως και να το  κανουμε, πολλοί από τους επιμορφούμενους είχαμε κανονίσει και αλλάξει τα προγράμματά μας για να μπορέσουμε να κάνουμε με συνέπεια αυτή την πολυαναμενόμενη επμόρφωση, αλλά η δική τους η οργάνωση και η συνέπεια που είναι; Και δεν αναφέρομαι φυσικά στους επιμορφωτές, καλά κάνουν και κάνουν οι άνθρωποι ό,τι κάνουν, αλλά αλλαγές στο πρόγραμμα, αλλάγές στις ώρες, αλλαγές στη διάρκεια του προγράμματος, καθυστερήσεις στις εξετάσεις, καθυστερήσεις στα αποτελεσματα, ε, τζάμπα και η σκέψη και η διάθεση για να τα βάλουμε όλα στο πρόγραμμα...

Και εγώ (που περίμενα πώς και πώς και άλλαξα ένα σωρό άλλα πράγματα για να χωρέσει και επιμόρφωση μέσα στην εβδομάδα μου και στο χρονικό ορίζοντα Απρίλιος-Νοέμβριος, και χοροπηδούσα που με πήρανε τελικά στο πρόγραμμα) σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αφήσω τελικά, να πάει κανένας επιλαχόντας. Και αν τύχει στο μέλλον να μπορέσω να το κάνω, ας γίνει έτσι (πες ότι δεν κληρώθηκα).
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #761 στις: Απρίλιος 23, 2013, 11:12:02 μμ »
στέρηση δικαιώματος συμμετοχής σε μελλοντικό πρόγραμμα αν διακόψεις

αυτό που το λέει ?

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #762 στις: Απρίλιος 23, 2013, 11:21:14 μμ »
Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κι από μένα: ακύρωσα σημαντικά πράγματα, τροποποίησα το εβδομαδιαίο πρόγραμμα (με ρίσκο να εκτεθώ αλλού), για να είμαι απόλυτα συνεπής στο πρόγραμμα (το οποίο ήθελα -πραγματικά- να το κάνω). Η χρονική διάρκεια Απρίλιος-Νοέμβριος και με 10% απουσιών απαιτεί έγκαιρο προγραμματισμό σε πολλά επίπεδα, αν θες να είσαι σωστός και συνεπής. Πλέον έχω ξενερώσει. Πιο πολύ γιατί δεν μας υπολογίζει κανείς. Αν οι επιμορφωτές είχαν τόσα προβλήματα, γιατί το ανέλαβαν; Τώρα τι κάνουν; Εμπαίζουν τόσους συναδέλφους; Πιέζουν για τα δεδουλευμένα τους (δικαίως), αλλά σε βάρος συναδέλφων; Φαύλος κύκλος τελικά

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #763 στις: Απρίλιος 24, 2013, 06:23:16 μμ »
στέρηση δικαιώματος συμμετοχής σε μελλοντικό πρόγραμμα αν διακόψεις

αυτό που το λέει ?

Μας το είπαν οι υπεύθυνοι του τμήματος στην πρώτη συνάντηση. Αν διακόψεις για οποιονδήποτε λόγο το πρόγραμμα αφού ξεκινήσεις, δεν γίνεσαι δεκτός ξανά για συμμετοχή σε νέο τμήμα. Και εγώ έτσι ήξερα,και  πήγα σήμερα από εκεί, για να επιβεβαιώσω ότι δεν θα έχω ποινή επειδή αρνούμαι τη συμμετοχή ΠΡΙΝ ξεκινήσει το πρόγραμμα (αφού την Δευτέρα είχε ακυρωθεί).

 Οι άνθρωποι επικοινώνησαν με το υπουργείο την ίδια στιγμή, μου είπαν ότι σε αυτή την περίπτωση (αφού ακόμα δεν ξεκινήσαμε και δεν έχω παρακολουθήσει) δεν υπάρχει ποινή, πήραν τον επιλαχόντα Νο1 τηλέφωνο και αποχαιρετηθήκαμε ωραία και καλά.

 Αφού πιστεύω ότι πλέον με όλες αυτές τις καθυστερήσεις και τις αλλαγές έχω πολύ λίγες πιθανότητες να ολοκληρώσω την παρακολούθηση του τμήματος, ποιός ο λόγος να χάσει την ευκαιρία ο επιλαχών, να χάσω εγώ την ευκαιρία για μια επιμόρφωση αργότερα (που θα μπορώ να ελπίζω σε ολοκληρωμένη φοίτηση) και να μπει και σε κίνδυνο η συνέχιση του τμήματος (αφου αν διακόψουν πάνω από 2 το τμήμα διαλύεται);

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κι από μένα: ακύρωσα σημαντικά πράγματα, τροποποίησα το εβδομαδιαίο πρόγραμμα (με ρίσκο να εκτεθώ αλλού), για να είμαι απόλυτα συνεπής στο πρόγραμμα (το οποίο ήθελα -πραγματικά- να το κάνω). Η χρονική διάρκεια Απρίλιος-Νοέμβριος και με 10% απουσιών απαιτεί έγκαιρο προγραμματισμό σε πολλά επίπεδα, αν θες να είσαι σωστός και συνεπής. Πλέον έχω ξενερώσει. Πιο πολύ γιατί δεν μας υπολογίζει κανείς.

Έτσι. Και εμένα αυτό μου έμεινε σαν αίσθηση. Ειδικά το να σου ζητάνε συνέπεια από τη στιγμή που οι ίδιοι είναι ασυνεπείς, και μάλιστα με την τιμωρητική διάταξη του αποκλεισμού αν δεν τα καταφέρεις και την ακόμη χειρότερη ποινή για ολο το τμήμα αν δύο άτομα αλλάξουν γνώμη/τους τύχει κάτι!

Παρόλα αυτά, αφού σήμερα από ό,τι είδα έχουν ξεκινήσει πια κανονικά τα μαθήματα, εύχομαι σε όλους καλή αρχή. Και σε όσους είμαστε (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) έξω από το πρόγραμμα, καλύτερη τύχη και ευνοϊκότερες συνθήκες την επόμενη φορά.. :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #764 στις: Απρίλιος 24, 2013, 09:04:33 μμ »
στέρηση δικαιώματος συμμετοχής σε μελλοντικό πρόγραμμα αν διακόψεις

αυτό που το λέει ?

Μας το είπαν οι υπεύθυνοι του τμήματος στην πρώτη συνάντηση. Αν διακόψεις για οποιονδήποτε λόγο το πρόγραμμα αφού ξεκινήσεις, δεν γίνεσαι δεκτός ξανά για συμμετοχή σε νέο τμήμα. Και εγώ έτσι ήξερα,και  πήγα σήμερα από εκεί, για να επιβεβαιώσω ότι δεν θα έχω ποινή επειδή αρνούμαι τη συμμετοχή ΠΡΙΝ ξεκινήσει το πρόγραμμα (αφού την Δευτέρα είχε ακυρωθεί).

 Οι άνθρωποι επικοινώνησαν με το υπουργείο την ίδια στιγμή, μου είπαν ότι σε αυτή την περίπτωση (αφού ακόμα δεν ξεκινήσαμε και δεν έχω παρακολουθήσει) δεν υπάρχει ποινή, πήραν τον επιλαχόντα Νο1 τηλέφωνο και αποχαιρετηθήκαμε ωραία και καλά.

 Αφού πιστεύω ότι πλέον με όλες αυτές τις καθυστερήσεις και τις αλλαγές έχω πολύ λίγες πιθανότητες να ολοκληρώσω την παρακολούθηση του τμήματος, ποιός ο λόγος να χάσει την ευκαιρία ο επιλαχών, να χάσω εγώ την ευκαιρία για μια επιμόρφωση αργότερα (που θα μπορώ να ελπίζω σε ολοκληρωμένη φοίτηση) και να μπει και σε κίνδυνο η συνέχιση του τμήματος (αφου αν διακόψουν πάνω από 2 το τμήμα διαλύεται);

με συγχωρείς συνάδελφε να επαναδιατυπώσω το ερώτημα μου

"αυτό που το γράφει;"

το ότι στο είπαν κάποιοι δεν λέει τίποτα απολύτως
το να το γράφει έχει σημασία
εγώ στην πρόσκληση που είχε γίνει δεν το είδα πουθενά γραμμένο, έχω την αίσθηση ότι είναι "αστικός μύθος" (να το πω ευγενικά)

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #765 στις: Απρίλιος 24, 2013, 09:23:12 μμ »
κάνω και εγώ την ίδια ερώτηση: "Αυτό που το γράφει??"
Στην προκήρυξη δεν έλεγε κάτι τέτοιο ..όχι ότι δεν μπορούν να βγάλουν απόφαση σε μια νύχτα..όπως σε πολλά πράγματα.
Αλλά συνάδελφοι εγώ δεν είδα να γράφει κάτι τέτοιο..

Αποσυνδεδεμένος dim70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #766 στις: Απρίλιος 24, 2013, 09:37:32 μμ »
Χθες σ'εμάς έγινε κανονικά το πρώτο μάθημα και όταν συζητήθηκε το συγκεκριμένο θέμα ο εκπαιδευτής είπε ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν δεν υπήρξε καμία ποινή και οι εκπαιδευτικοί μπόρεσαν να συμμετέχουν κανονικά σε επόμενη φάση. Δε νομίζει ότι κάτι έχει αλλάξει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #767 στις: Απρίλιος 24, 2013, 10:16:06 μμ »
Συμφωνώ, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι πρόκειται περί "αστικού μύθου"! Άλλωστε βρε παιδιά άνθρωποι είμαστε, κάποιος π.χ. αρρωσταίνει, κάποια αποκτά επαπειλούμενη εγκυμοσύνη, κάποιος αντιμετωπίζει σοβαρό οικογενειακό ζήτημα, είναι δυνατόν όλοι αυτοί να μην έχουν τη δυνατότητα της εκ νεου παρακολούθησης;;; έλεος δηλαδή!!!
 Ας φροντίσουν να πληρώνουν τους επιμορφωτές και να προσφέρουν το πρόγραμμα σε περισσότερες πόλεις και με περισσότερες θέσεις αν νοιάζονται πραγματικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2013, 10:17:46 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #768 στις: Απρίλιος 24, 2013, 11:10:21 μμ »
Πάντως και σε μας δεν ξεκίνησαν  τα μαθήματα! Μας τηλεφώνησαν και μας είπαν για μετά το Πάσχα. Από άλλους ακούω ότι πάει για Οκτώβρη. Ελπίζω να είναι μια ανυπόστατη φήμη!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Β' επιπέδου
« Απάντηση #769 στις: Απρίλιος 24, 2013, 11:19:26 μμ »
Το μόνο που ισχύει είναι ότι αν αποτύχεις σε 3 εξετάσεις για την πιστοποίηση δεν έχεις δικαίωμα να δηλώσεις για άλλη εξέταση.

Το ίδιο ίσχυε και για το Α΄ επίπεδο.

Αλλά, για το Β΄ επίπεδο δεν έχουν διορθωθεί ακόμα τα σενάρια της 2ης περιόδου εξετάσεων πιστοποίησης!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.